Tu narodził się teatr. Tu narodziła się filozofia. Tu z morskiej piany wyszła Afrodyta. Tu mieści się pępek świata. Po prostu Grecja.

Grecja leży w południowej części Półwyspu Bałkańskiego i graniczy z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Grecki ląd oblewają Morza Egejskie, Kreteńskie, Jońskie i Śródziemne. W skład Grecji wchodzi 2500 wysp, a jej najwyższym szczytem jest wznoszący się na wysokość 2917 metrów n.p.m. Olimp. Ten malutki fragment naszego kontynentu jest kolebką europejskiej cywilizacji. Przyjeżdżając tu, trzeba zatrzymać się przed perfekcyjnie zbudowanym teatrem w Epidauros mogącym pomieścić 14 tysięcy widzów i charakteryzującym się wyjątkową akustyką. Nie wolno nie zanurzyć się w turkusowych wodach oblewających malutką wysepkę Elafonisi uznawaną za jedno z najcenniejszych naturalnych miejsc Europy. Tamtejsze plaże słyną z różowego piasku. Mani to środkowy półwysep Peloponezu. Panuje tam niezwykły, dziki nastrój, bardzo różniący się od tego, który panuje w pozostałej części kraju. Dziesiątki wiosek są dziś niezamieszkane, nieliczni mieszkańcy są małomówni i zamknięci w sobie. Pora zadumy nawiedzi was zapewne podczas wizyty w Delfach, gdzie wznosi się świątynia Apollina. No i wreszcie Olimp. Siedziba greckich bogów. Wejście na tę górę wymaga dużych umiejętności i odradzane jest niedoświadczonym piechurom. Prawdziwym klejnotem Morza Egejskiego jest wyspa Santorini, prawdziwy raj dla zakochanych. Romantyczną atmosferę budują piękne domki o białych murach i niebieskich kopułach wznoszące się na szczycie wielkiej falezy. Piękna plaża Red Beach wyścielona jest czerwonym piaskiem. Należąca również do archipelagu Cyklad wyspa Sifnos jest spokojniejsza i mniej uczęszczana przez turystów. To nieodkryty wciąż skarb Morza Egejskiego. Słynie z wyjątkowej czystości, dlatego nazywana jest często "grecką Szwajcarią". Diamentem Morza Jońskiego jest wyspa Zakynthos. Polecana jest ze względu na doskonale przygotowane plaże dla rodzin z małymi dziećmi. Trzeba tylko uważać na jedną rzecz. Część wybrzeża jest chroniona ze względu na miejsca lęgowe żółwi. Peloponez to także idealne miejsce do plażowania i kąpania się w morzu. Klimat wzdłuż wybrzeża jest wybitnie śródziemnomorski, lata są ciepłe i suche. Najpiękniejsza plaża Peloponezu to Voidokilia w zatoce o tej samej nazwie. Urocze plaże są w Skoutari i Kotronas. Typowy wakacyjny kurort z ładnymi plażami to Tolo. Inne znane wypoczynkowe miasteczka to m.in. Kalamata, Methoni, Skafidia, Lakopetra. Magnesem przyciągającym turystów na Peloponez są również źródła wód mineralnych, wokół których powstały liczne uzdrowiska. Najpopularniejsze kurorty uzdrowiskowe to Lontra, Kilinia i Lutraki..

Kreta

Kreta

Kreta to królowa greckich wysp. Miłośników relaksu przyciąga najdłuższym latem w Europie i kilometrowymi plażami. Tych, którzy lubią historię i zwiedzanie zachwyca bogactwem swej kultury, zabytkami i niepowtarzalną atmosferą maleńkich wiosek w głębi wyspy.

Zobacz więcej
Korfu

Korfu

Majestatyczne pałace, romantyczne ścieżki, plaże oblane szafirowym morzem. Korfu znajduje się na piedestale arystokracji greckich wysp.

Zobacz więcej
Kos

Kos

Kos, nazywany wyspą Hipokratesa, łączy ze sobą dwa światy – Zachodu i Orientu. Niegdyś słynne greckie sanatorium, dziś turystyczny raj.

Zobacz więcej
Rodos

Rodos

Rodos to perła Dodekanezu, archipelagu dwunastu greckich wysp. Wypoczynek nad Morzem Egejskim to obcowanie z kolebką europejskiej kultury i pięknem krajobrazu.

Zobacz więcej
Peloponez

Peloponez

Peloponez to wyspa kontrastów. Wysokie góry dotykają łagodnych, piaszczystych plaż. Żyzne pola sąsiadują z wysuszonymi ugorami.

Zobacz więcej
Zakynthos

Zakynthos

Zakynthos – spokojne, łagodne, refleksyjne. Wyspa, która miłośnikom rajskich wakacji będzie śnić się latami.

Zobacz więcej
Chalkidiki

Chalkidiki

Półwysep Chalcydycki to podróżnicza gratka, skrojona na miarę każdego obieżyświata. Słynący z nocnego życia i pięknych plaż zachód, lesiste wzgórza północy, a ponadto jaskinie, monastyry zawieszone na skałach i aromat świeżo mielonej kawy – tego nie można pominąć w wakacyjnych planach.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Ateny

Obecność w tym mieście jest obowiązkowa. Stolica Grecji to jedyne w swoim rodzaju wielkie muzeum na świeżym powietrzu. Każda ulica, każdy plac był świadkiem wielkiej historii, wzlotu i upadku cywilizacji helleńskiej. Nad Atenami króluje wybudowany na 156-metrowym wzgórzu Akropol. To czasy rozkwitu cywilizacji greckiej. W V wieku p.n.e powstał m.in. Partenon, świątynia Ateny, Propyleje, świątynia Nike czy Erechtejon. Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na szczyt o wysokości 277 metrów można wejść spacerując lub wjechać kolejką.

Delfy

W VI wieku p.n.e. u stóp wzgórza Parnas wzniesiono greckie sanktuarium poświęcone Apollinowi i wyroczni Pytii. Miejsce to uznawane było za omphalos, czyli pępek świata. Rzeźbę przedstawiającą omfalos odnaleziono w 195 roku. Ten przedziwny, wielki, owalny marmurowy blok można podziwiać w miejscowym muzeum. Sama świątynia została częściowo zniszczona w IV wieku p.n.e przez trzęsienie ziemi.

Kreta

To najczęściej odwiedzana przez turystów grecka wyspa. Jest kolebką kultury minojskiej powstałej około 2800 roku p.n.e. 6 kilometrów od głównego miasta wyspy mieści się Knossos z ruinami pałacu Minosa zwanym labiryntem kreteńskim. Chcąc uciec od turystycznego zgiełku, warto udać się do Chanii lub Retimna, dwóch miasteczek założonych przez Wenecjan. Mała portowa wioska Palaiochora stała się w latach 60. i 70. XX wieku przystankiem hipisów w ich drodze do Katmandu. Klimat na Krecie pozwala na kąpiele w morzu od kwietnia aż do listopada.

Peloponez

Najdalej wysunięty na południe półwysep Grecji jest rzadziej odwiedzany przez turystów, przez to spokojniejszy i mniej gwarny. Prócz wypoczynku na piaszczystych plażach zachodniego wybrzeża, warto jednak zwiedzić Epidauros z licznymi świątyniami, Korynt z trybuną, z której przemawiał św. Paweł czy stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tyrynsie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Karpathos

Karpathos jest drugą co do wielkości wyspą Dodekanezu, oddaloną około 50 km od Rodos. Swój urok zawdzięcza niewielkim górskim wioskom, dziewiczym krajobrazom oraz malowniczym zatoczkom. Ta kameralna wyspa jest bardzo przywiązana do tradycji, w czym nie przeszkodził nawet rozwój turystki. Wielbiciele windsurfingu i kitesurfingu powinni odwiedzić słynne zatoki – „Devil’s Bay” dla zaawansowanych i „Chicken Bay” dla początkujących. Karpathos otoczone jest krystalicznie czystym Morzem Kreteńskim oraz imponującymi klifami. Najwyższy szczyt – Kalimni – ma 1 120 m n.p.m. i znajduje się niemal w samym środku podłużnej wyspy.

Rodos

„Wyspa Róż” – jak czasami określa się Rodos – jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Grecji. Położona niedaleko Turcji kusi zacisznymi zatokami i bogactwem antycznych zabytków. Znajdują się tu długie plaże, malownicze zatoki i morze o wielu odcieniach błękitu. To prawdziwy raj dla windsurferów i kitesurferów. Idealne warunki do uprawiania tych sportów przyciągają na wyspę fanów wodnych szaleństw z całego świata.

Atrakcje

Greckie festiwale

Festiwal Helleński to nazwa dwóch imprez kulturalnych: Festiwalu Ateńskiego (The Athens Festival) trwającego od połowy czerwca do połowy września i Festiwalu w Epidauros (Epidaurus Festival) odbywającego się w lipcu i sierpniu. Koncerty operowe, muzyki klasycznej czy jazzu, spektakle teatralne oraz baletowe odbywają się w przepięknej scenerii antycznych budowli, takich jak Odeon Herodosa Attykusa na zboczach Akropolu w Atenach, pięknie położony na Wzgórzu Likavitosa teatr czy w świętym okręgu miasta Epidauros.

Ateńskie targi

Wielki targ spożywczy, zwany Varvakeios Agora, działa w Atenach nieprzerwanie od 1886 roku. Otwarty jest 24 godziny na dobę. Można tu kupić wszelkie możliwe warzywa, owoce, sery, oliwy, wędliny czy przyprawy ze wszystkich zakątków Grecji. O każdej porze dnia i nocy panuje tu wszechobecny gwar i ścisk. Można tu znaleźć stragany czy sklepiki na kieszeń każdego turysty. Bibeloty można kupić na ateńskim pchlim targu Monastiraki.

Kuchnia

Najlepsza dieta na świecie

Miasto Koroni zostało uznane przez UNESCO za najbardziej reprezentatywne w całej Grecji ze względu na tzw. dietę śródziemnomorską, zwaną inaczej kreteńską. Dieta ta została w 2010 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Podstawowymi składnikami diety jest oliwa z oliwek, zboża, owoce i warzywa, świeże lub suszone, oraz wyważone proporcje między rybami, produktami mlecznymi i mięsem.

Greckie sery

Feta to najbardziej znany na świecie grecki ser, a horiatiki to najbardziej znana na świecie sałatka grecka. Feta jest solankowym serem robionym z mleka owczego, do którego można, ale nie trzeba, dodać kozie mleko. Horiatki to sałatka z fety, pomidorów, ogórków i cebuli pływających w aromatycznej oliwie z oliwek. Ale Grecja słynie również z innych serów, takich jak kasseri, kefalotyri, graviera, anthotyros, manouri, metsovone czy mizithra.

Tradycyjna musaka

Musaka grecka, w tej formie jaka jest dziś znana na całym świecie, powstała dopiero w 1910 roku. Przepis na tę tradycyjną zapiekankę opublikował największy grecki kucharz – Nikolaos Tselementes. To układane warstwami mielone baranie mięso, bakłażany i pomidory zatopione w białym sosie. Wersja zachodnioeuropejska jest zapiekana z serem i zanurzona w beszamelu.

Wino z żywicą

Retsina to białe wino greckie uzyskiwane ze szczepów Savatiano i Rhoditis, do którego dodaje się żywicę sosny alpejskiej. Jej smak w niczym nie przypomina tradycyjnego białego wina. Ten dziwny napój należy pić o wiele silniej schłodzony niż tradycyjne białe wino. Jest idealny na upały i doskonale komponuje się z owocami morza.

Ciekawostki

Sekrety nazwisk

Greckie nazwiska często kończą się na –aki lub –poulos. Aki oznacza po prostu kogoś małego. I tak Mitsotaki to mały Mitso, czyli syn Mitsa. Podobnie zdrobnienia tworzy się w zwyczajnych rzeczownikach. Nero (to znaczy woda) z końcówką –aki, czyli neroaki, oznacza małą butelkę wody. Końcówka –aki pochodzi z Krety. Na Peloponezie dodaje się końcówkę –poulos oznaczającą syna. Papadopoulos to syn Papado. Język czasem jednak służył i niecnym celom. Podczas okupacji Krety przez Turków najeźdźcy kazali mieszkańcom dodawać do nazwisk końcówkę –aki, by ich upokorzyć.

Klasztory na skałach

W środkowej Grecji, w okolicy miasta Kalampaka, mieszczą się monastyry wybudowane na trudnodostępnych skałach zwanych Meteorami. Niektóre z klasztorów są dziś udostępnione dla publiczności. Można tam dojść dzięki specjalnie wybudowanym pomostom i schodom. Kiedyś wszystkie potrzebne do skromnego życia przedmioty były wciągane w wielkich pojemnikach na linach.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki
Komunikacja :
komunikacja miejska 1,4 EUR
Długość lotu :
3 godz.
Przykładowe ceny :
1 l mleka – 1,2 EUR, 1,5 l wody – 0,9 EUR, chleb 0,8 EUR, 12 jajek – 2,9 EUR, butelka piwa 0,5 l 1,15 EUR, dwuosobowy obiad w restauracji średniej klasy – 30 EUR
Waluta :
euro (EUR)