
Kos
Jeżeli szukasz idealnego miejsca na słoneczny wypoczynek, któremu towarzyszyć będą ciekawe doznania kulinarne i nutka historii w tle, wybierz Kos. Ta grecka wyspa, położona na Morzu Egejskim, niedaleko wybrzeży Turcji, to jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez Polaków na wakacje. Turyści udający się na wypoczynek na Kos mogą podążać śladami Hipokratesa, odkrywać kulturalne zabytki lub odpoczywać na jednej z plaż lub w tawernie. Co jeszcze warto wiedzieć o wyspie?
Kos łączy w sobie wszystkie zalety Grecji: przepiękne, jedne z najdłuższych w kraju plaże, lazurowy odcień morskiej wody i historyczne zakamarki, z którymi warto się zapoznać w przerwach od plażowania. Będąc na Kos, trzeba pamiętać o zdradliwych promieniach słonecznych, a co za tym idzie o odpowiedniej ochronie. Należy również przestawić zegarki o godzinę do przodu i zabrać do portfela euro – obowiązującą tam walutę. Choć w wielu miejscach można płacić kartą, na wszelki wypadek warto mieć przy sobie gotówkę. Loty na Kos to jedne z najpopularniejszych ofert czarterowych. Na wyspę można dostać się także tradycyjnymi liniami rejsowymi z przesiadką, na przykład w Atenach.
Co zjeść na wyspie?
Kos kusi smakami i zapachami. Warto spróbować słodkości, takich jak loukoumades, czyli niewielkich pączków oblanych miodem. Kuchnia jest tu pełna różnorodnych wpływów, bowiem ten sam rodzaj słodyczy spotkamy na Cyprze i w Turcji – w krajach położonych niedaleko wyspy. Inną potrawą, w której z łatwością można się zakochać, są souvlaki – mięsne szaszłyki, często podawane w towarzystwie sosu tzatziki. Grecka kuchnia oferuje również wiele możliwości kulinarnych dla wegetarian: grillowany ser feta, pieczone bakłażany czy faszerowana papryka to tylko kilka z nich. Do niemal każdej potrawy należy dodać kieliszek ouzo, wina lub szklankę soku ze świeżo wyciskanych pomarańczy. Wiele dań będzie również podawanych w towarzystwie sałatki choriatiki, w Polsce znanej jako sałatka grecka. Świeże warzywa, z pomidorami i ogórkami na czele, obficie polane oliwą z oliwek i posypane serem feta, zapewnią zastrzyk zdrowia podczas wymarzonych wakacji. Na Kos koniecznie trzeba spróbować także lokalnych migdałów i fig o wyjątkowym aromacie.
Co zobaczyć na Kos?
Powiedzieć, że Kos ma wiele do zaoferowania, to tak, jakby nie powiedzieć nic. Wyspa będzie stanowić idealny wybór dla pasjonatów historii, osób spragnionych wypoczynku i dla miłośników wrażeń. Ma ona swoje imprezowe oblicze, choć skrywa także wiele spokojnych przystani, które będą świetnym wyborem na przykład dla rodzin z dziećmi. Miłośnicy sportów wodnych również znajdą tutaj coś dla siebie: wyspa zapewnia wszystko, czego potrzeba wielbicielom windsurfingu, kitesurfingu, parasailingu czy jazdy na nartach wodnych. Sporty wodne to jednak nie jedyna forma aktywności fizycznej, którą można tu uprawiać. Pasjonaci kolarstwa czy wycieczek górskich będą usatysfakcjonowani wyprawami w głąb wyspy; warto pokusić się także o udział w wycieczkach fakultatywnych.
Najpopularniejszymi miejscami na wakacyjny wypoczynek są kurorty: Kos, Mastichari, Lambi, Marmari czy Kardamena.
Kos to największe miasto na wyspie i jednocześnie jej stolica, która przyciąga turystów nie tylko możliwościami wypoczynku, lecz także sposobami na aktywne spędzanie czasu. Przepiękne pozostałości hellenistycznych budowli i ruiny Asklepiejonu, jednej z najbardziej popularnych greckich świątyń, co roku przyciągają ogromną liczbę turystów z całego świata. Poza nimi warto wymienić również zamek joannitów czy platan Hipokratesa. Z drugiej strony Kos to miasto tętniące życiem po zmroku, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla fanów zabawy. To właśnie tutaj odbywają się największe imprezy i zlokalizowane są najpopularniejsze kluby nocne, dyskoteki, bary i tawerny. Dla wielbicieli romantycznych wycieczek Kos ma jeszcze jedną atrakcję do zaoferowania: urokliwą, nadmorską promenadę, idealną do spacerów we dwoje.
Marmari oferuje zapierające dech w piersiach widoki, między innymi na Turcję (oferta wycieczek fakultatywnych i rejsów do pobliskiego Bodrum, pełnego kwiatów, jest naprawdę interesująca i warto uwzględnić ją w swoim planie urlopowym). Kardamena zauroczy atmosferą niewielkiej rybackiej wioski, choć z drugiej strony to właśnie tutaj znajduje się wiele najlepszych na wyspie obiektów hotelowych.
Kos będzie idealnym miejscem na wakacje dla każdego spragnionego dobrej pogody (sezon turystyczny trwa tutaj aż do końca października) i urozmaiconego spędzania czasu. Dodatkową zaletę stanowi bliskie położenie Turcji, od której wyspę dzieli zaledwie kilka kilometrów. Trasę tę można pokonać statkiem, co będzie stanowiło dodatkową atrakcję. Wypoczynek na jednej z piaszczystych plaż lub impreza do białego rana dopełni przepisu na platan Hipokratesa wspaniałe, greckie wakacje.
Przewodnik
Miasto Kos
Największe miasto, a zarazem stolica wyspy. Miasto Kos stanowi kwintesencję kulturowej i historycznej różnorodności regionu. Zabytkowych budowli jest tak wiele, że miasto podzielono na strefy archeologiczne. Do najwspanialszych rzymskich obiektów należą ruiny Casa Romana – domu w stylu pompejańskim. Warte obejrzenia są też stadion i odeon, gdzie bardzo dobrze zachowały się posadzki z mozaikami. Będąc w stolicy, nie można zapomnieć o platanie Hipokratesa – bardzo starym drzewie o obwodzie 14 m, strzegącym niegdyś wejścia do zamku. Niedaleko znajduje się imponujący XVIII-wieczny meczet Hatzi Hassan. Warto zobaczyć również dwie VIII-wieczne tureckie fontanny – jedną zbudowaną z piaskowca, z czerwoną kopułą, drugą – powstałą z antycznego sarkofagu.
Platani
Ta mała wioska położona jest między Asklepionem, a miastem Kos. Nazwa pochodzi od ogromnego platanu znajdującego się w centralnym punkcie wioski. To malownicze miejsce zamieszkuje ok. 1700 mieszkańców, z czego najliczniejszą mniejszość narodową stanowią Turcy. Do połowy XX wieku mieszkała tu również ludność żydowska, o czym świadczy piękna synagoga i cmentarz żydowski. Miejsce przepełnione jest tradycyjnymi tawernami serwującymi pyszne dania oparte na przepisach pochodzących z Azji Mniejszej.
Asklepion
Jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych wyspy, wzniesiony na stoku wzgórza w IV wieku p.n.e. Jest to starożytny odpowiednik dzisiejszego uzdrowiska, dedykowany bogowi medycyny – Asklepiosowi. Obiekt ten stanowił niegdyś ośrodek medycyny kultowej i terapii doświadczalnej uprawianej przez lekarzy-kapłanów. Z kompleksu zachowały się jedynie pozostałości łaźni i kilku świątyń.
Mastichari
To malownicza wioska rybacka położona na północnym wybrzeżu Kos. Tutejsze plaże – szerokie i piaszczyste – należą do jednych z najpiękniejszych na wyspie, a rozciągające się stąd widoki na pobliskie wyspy Kalymnos i Pserimos są naprawdę wyjątkowe. Na krańcu zachodniej plaży znajdują się ruiny pochodzącej z V wieku bazyliki Agios Ioanis, w której zachowały się geometryczne mozaiki. W Mastichari znajdziecie również niewielki port oraz kilka tawern, gdzie można skosztować świeżych, dobrze przyrządzonych morskich specjałów.
Park wodny Lido
Jeden z najlepszych aquaparków w całym rejonie Morza Egejskiego (zajmuje aż 75 tys. m2). Dla miłośników wodnych szaleństw przygotowane są wysokie zjeżdżalnie oraz basen ze sztucznymi falami. Ci, którzy wolą spokojniejsze wodne atrakcje, mogą popłynąć strumieniem „leniwej rzeki”.
Festiwal Hipokratesa
Każdego roku w lipcu odbywa się tutaj Festiwal Hipokratesa, podczas którego mieszkańcy oddają część znanemu „ojcowi medycyny”. W tym czasie organizowane są przedstawienia teatralne i wystawy sztuki. Jest to świetna okazja do poznania miejscowej kultury. Większość wydarzeń odbywa się na terenie średniowiecznego zamku joannitów.
Festiwal miodu
W niewielkiej wiosce Antimachia, na cześć miejscowych pszczelarzy, odbywa się pod koniec sierpnia Festiwal Miodu – Giorti tou Meliou. Podczas tego wydarzenia możecie spróbować lokalnych słodkości wyrabianych z miodu, a także posłuchać regionalnej muzyki. Nie zabraknie też wina i greckich tańców.
Termy Embros
Embros Therma – jedna z głównych atrakcji wyspy Kos – to gorące, wulkaniczne źródło wydobywające się ze skalnej groty. Ze względu na duże ilości siarki posiada lecznicze działanie. Ciepła woda miesza się z wodą morską zapewniając przyjemną, ciepłą kąpiel.
Zupa avgolemono
To tradycyjna grecka zupa cytrynowa. Jej nazwa pochodzi od słów „avgo” – jajo oraz „lemono” – cytryna. Podstawą avgolemono jest bulion warzywny lub mięsny, zagęszczony jajkami i cytryną, podawany z drobnym makaronem, np. greckim makaronem orzo. W Grecji avgolemono można znaleźć w menu prawie każdej restauracji.
Kanelada
Słynny syrop cynamonowy pochodzący z sąsiedniej wyspy Nissiros, ale powszechnie znany na wyspie Kos. Kaneladę pije się z kostkami lodu. Najlepiej smakuje w gorące dni.
Hipokrates
Grecki lekarz, który urodził się i żył właśnie na wyspie Kos (ok. 460-377 r. p.n.e.). Najważniejszą zasadą Hipokratesa było nieszkodzenie pacjentowi (primum non nocere) i pomaganie uzdrawiającym siłom natury. Z jego inicjatywy powstała na wyspie akademia medyczna oraz pierwszy starożytny szpital. Hipokrates jest twórcą podstaw etyki lekarskiej, a jego „Przysięgę”, która stanowi kanon etyki lekarskiej, składają do dziś przyszli lekarze.
Słone jezioro Alikes
Na północnym wybrzeżu wyspy Kos, pomiędzy wioskami Tigaki oraz Marmari, znajduje się słone jezioro Alikes. Teren zajmuje 930 hektarów i objęty jest ochroną ze względu na występowanie różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Dawniej jezioro wykorzystywano do produkcji soli, obecnie jest siedliskiem flamingów i pelikanów. W okresie zimowym wysycha, pozostawiając po sobie sól.
Warto wiedzieć
Komunikacja
autobusy linioweDługość lotu
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 minWaluta
euro (EUR)Przepisy wjazdowe
Język
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskimStrefa czasowa
czas polski + 1 godz.Podatek turystyczny
Wysokość podatku turystycznego w Grecji zależy od kategorii lokalnej hotelu. Dla obiektów: 1- i 2-gwiazdkowych – ok. 2,00 € za pokój/noc, 3-gwiazdkowych – ok. 5 € za pokój/noc, 4-gwiazdkowych – ok. 10 € za pokój/noc, 5-gwiazdkowych – ok. 15 € za pokój/noc. Opłata odbywa się podczas zakwaterowania.