Kos, nazywany wyspą Hipokratesa, łączy ze sobą dwa światy – Zachodu i Orientu. Niegdyś słynne greckie sanatorium, dziś turystyczny raj.

Kos jest jedną z dwunastu wysp archipelagu zwanego Dodekanezem. Leży blisko wybrzeży Turcji. W mieście Kos koniecznie trzeba zwiedzić muzeum archeologiczne, średniowieczną fortecę joannitów i meczet Gazi Hasssan Pachy. W samym centrum miasta rośnie platan zwany „drzewem Hipokratesa”. Ponoć został zasadzony przez tego słynnego, antycznego lekarza. Niestety to tylko legenda. Hipokrates urodził się na wyspie Kos w 460 roku p.n.e. Drzewo ma zaledwie 570 lat. Na Kos jest wiele malowniczych miasteczek. Najlepszym sposobem by je zobaczyć jest wypożyczenie samochodu. Palio Pylio to średniowieczne miasto opuszczone przez jego mieszkańców w 1830 w skutek epidemii cholery. Na wzgórzu Dikeos wnoszą się ruiny średniowiecznej twierdzy. Wejście na górę nie jest łatwe, ale widok rozpościerający się ze szczytu zrekompensuje trudy pieszej wędrówki. Trzeba tylko pamiętać o dobrych butach. W Andimachii znajdują się ruiny rycerskiego zamku z XIV wieku należącego przez wiele lat do Zakonu Joannitów. W bliskości stolicy wyspy leży Asklepion – dawne greckie sanatorium. To najważniejsze stanowisko archeologiczne na wyspie. Tu uczył się wspomniany Hipokrates – nazywany ojcem medycyny. Zia to malownicza górska miejscowość. Największą turystyczną atrakcją jest położony na szczycie góry Dikeos mały, biały kościółek Agios Georgios należący do klasztoru Moni ton Spondon. Niedaleko kościoła znajduje się ostatni na wyspie i wciąż funkcjonujący młyn wodny. Choć jest on jedynie sporadycznie uruchamiany. W młynie znajduje się małe muzeum i sklep z pamiątkami. Rajskie plaże na Kos skupione są w południowej części wyspy, znajdują się w nieznacznych odległościach, jedna obok drugiej, i z pewnością różnią się od tych na północy i zachodzie. Najpopularniejszą plażą na Kos jest Paradise wysłana drobnym, jasnym piaskiem. Lecz trzeba pamiętać, że jest licznie oblegana przez turystów. Równie atrakcyjne plaże znajdują się w Tigaki, Mastihari i Lambi. Surferzy wybierają Kardamenę i Kefalos. Miłośnicy spokoju powinni go szukać na zachodnim wybrzeżu wyspy. Kos jest wyspą pełną barów i nocnych klubów. Słynie z tzw. beachparties, czyli nocnych zabaw nad brzegiem morza na świeżym powietrzu. Najwięcej nocnych atrakcji czeka na turystów w mieście Kos przy ulicach Nafklirou i Diakanou. A pijąc wyborną retsinę nie wolno nie spróbować specjalności wyspy, czyli Kokkino tiri. Jest to zapiekany ser w czerwonym winie.

Zwiedzanie

Miasto Kos

Największe miasto, a zarazem stolica wyspy. Miasto Kos stanowi kwintesencję kulturowej i historycznej różnorodności regionu. Zabytkowych budowli jest tak wiele, że miasto podzielono na strefy archeologiczne. Do najwspanialszych rzymskich obiektów należą ruiny Casa Romana – domu w stylu pompejańskim. Warte obejrzenia są też stadion i odeon, gdzie bardzo dobrze zachowały się posadzki z mozaikami. Będąc w stolicy, nie można zapomnieć o platanie Hipokratesa – bardzo starym drzewie o obwodzie 14 m, strzegącym niegdyś wejścia do zamku. Niedaleko znajduje się imponujący XVIII-wieczny meczet Hatzi Hassan. Warto zobaczyć również dwie VIII-wieczne tureckie fontanny – jedną zbudowaną z piaskowca, z czerwoną kopułą, drugą – powstałą z antycznego sarkofagu.

Platani

Ta mała wioska położona jest między Asklepionem, a miastem Kos. Nazwa pochodzi od ogromnego platanu znajdującego się w centralnym punkcie wioski. To malownicze miejsce zamieszkuje ok. 1700 mieszkańców, z czego najliczniejszą mniejszość narodową stanowią Turcy. Do połowy XX wieku mieszkała tu również ludność żydowska, o czym świadczy piękna synagoga i cmentarz żydowski. Miejsce przepełnione jest tradycyjnymi tawernami serwującymi pyszne dania oparte na przepisach pochodzących z Azji Mniejszej.

Asklepion

Jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych wyspy, wzniesiony na stoku wzgórza w IV wieku p.n.e. Jest to starożytny odpowiednik dzisiejszego uzdrowiska, dedykowany bogowi medycyny – Asklepiosowi. Obiekt ten stanowił niegdyś ośrodek medycyny kultowej i terapii doświadczalnej uprawianej przez lekarzy-kapłanów. Z kompleksu zachowały się jedynie pozostałości łaźni i kilku świątyń.

Mastichari

To malownicza wioska rybacka położona na północnym wybrzeżu Kos. Tutejsze plaże – szerokie i piaszczyste – należą do jednych z najpiękniejszych na wyspie, a rozciągające się stąd widoki na pobliskie wyspy Kalymnos i Pserimos są naprawdę wyjątkowe. Na krańcu zachodniej plaży znajdują się ruiny pochodzącej z V wieku bazyliki Agios Ioanis, w której zachowały się geometryczne mozaiki. W Mastichari znajdziecie również niewielki port oraz kilka tawern, gdzie można skosztować świeżych, dobrze przyrządzonych morskich specjałów.

Atrakcje

Park wodny Lido

Jeden z najlepszych aquaparków w całym rejonie Morza Egejskiego (zajmuje aż 75 tys. m2). Dla miłośników wodnych szaleństw przygotowane są wysokie zjeżdżalnie oraz basen ze sztucznymi falami. Ci, którzy wolą spokojniejsze wodne atrakcje, mogą popłynąć strumieniem „leniwej rzeki”.

Festiwal Hipokratesa

Każdego roku w lipcu odbywa się tutaj Festiwal Hipokratesa, podczas którego mieszkańcy oddają część znanemu „ojcowi medycyny”. W tym czasie organizowane są przedstawienia teatralne i wystawy sztuki. Jest to świetna okazja do poznania miejscowej kultury. Większość wydarzeń odbywa się na terenie średniowiecznego zamku joannitów.

Festiwal miodu

W niewielkiej wiosce Antimachia, na cześć miejscowych pszczelarzy, odbywa się pod koniec sierpnia Festiwal Miodu – Giorti tou Meliou. Podczas tego wydarzenia możecie spróbować lokalnych słodkości wyrabianych z miodu, a także posłuchać regionalnej muzyki. Nie zabraknie też wina i greckich tańców.

Termy Embros

Embros Therma – jedna z głównych atrakcji wyspy Kos – to gorące, wulkaniczne źródło wydobywające się ze skalnej groty. Ze względu na duże ilości siarki posiada lecznicze działanie. Ciepła woda miesza się z wodą morską zapewniając przyjemną, ciepłą kąpiel.

Kuchnia

Zupa avgolemono

To tradycyjna grecka zupa cytrynowa. Jej nazwa pochodzi od słów „avgo” – jajo oraz „lemono” – cytryna. Podstawą avgolemono jest bulion warzywny lub mięsny, zagęszczony jajkami i cytryną, podawany z drobnym makaronem, np. greckim makaronem orzo. W Grecji avgolemono można znaleźć w menu prawie każdej restauracji.

Kanelada

Słynny syrop cynamonowy pochodzący z sąsiedniej wyspy Nissiros, ale powszechnie znany na wyspie Kos. Kaneladę pije się z kostkami lodu. Najlepiej smakuje w gorące dni.

Ciekawostki

Hipokrates

Grecki lekarz, który urodził się i żył właśnie na wyspie Kos (ok. 460-377 r. p.n.e.). Najważniejszą zasadą Hipokratesa było nieszkodzenie pacjentowi (primum non nocere) i pomaganie uzdrawiającym siłom natury. Z jego inicjatywy powstała na wyspie akademia medyczna oraz pierwszy starożytny szpital. Hipokrates jest twórcą podstaw etyki lekarskiej, a jego „Przysięgę”, która stanowi kanon etyki lekarskiej, składają do dziś przyszli lekarze.

Słone jezioro Alikes

Na północnym wybrzeżu wyspy Kos, pomiędzy wioskami Tigaki oraz Marmari, znajduje się słone jezioro Alikes. Teren zajmuje 930 hektarów i objęty jest ochroną ze względu na występowanie różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Dawniej jezioro wykorzystywano do produkcji soli, obecnie jest siedliskiem flamingów i pelikanów. W okresie zimowym wysycha, pozostawiając po sobie sól.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Waluta :
euro (EUR)