Seszele urzekają swoim pięknem i bogactwem krajobrazu. Malowniczo ukształtowane zatoczki z białym piaskiem, tajemnicze góry w głębi wyspy, barwny podwodny świat i krystalicznie czyste wody oceanu czynią to miejsce prawdziwym rajem na ziemi.

 

Na cały archipelag Seszeli składają się 92 wyspy, z których zaledwie połowa jest zamieszkiwana. Największą  i najgęściej zaludnioną wyspą jest Mahe. Nadmorską scenerię tego zakątka cechuje duża różnorodność – od granitowych urwisk ze wzburzonymi falami morskimi, po spokojne, osłonięte palmami zatoczki. Na odcinku liczącym zaledwie 27 km znajduje się 68 niezależnych odcinków wybrzeża. Wyspa jest znakomitym miejscem do leniwego wypoczynku na plaży, jak również do aktywnego urlopu – uprawiania windsurfingu, nurkowania, żeglarstwa czy nart wodnych.

Stolicą Seszeli, a zarazem największym miastem w kraju jest Victoria. Charakterystyczna jest tutaj kolonialna zabudowa oraz ogrody botaniczne ze wspaniałą roślinnością. W samym centrum znajdziecie najstarszą na Seszelach katedrę św. Pawła, gmach sądu oraz pomniejszoną wersję Big Bena – Clock Tower z 1903 roku, wzniesiony na cześć królowej Wiktorii. Miłośnicy zakupów powinni udać się na Victoria Market z licznymi straganami pełnymi owoców, warzyw, ryb oraz przypraw.

Atrakcje

Nurkowanie

Seszele za sprawą wyjątkowo barwnego i urozmaiconego środowiska podwodnego uznawane są za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania. Tutejsze ośrodki nurkowe zalicza się do światowej czołówki. To idealne miejsce dla zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tego sportu.

Victoria

Stolica Seszeli, a zarazem największe miasto tego kraju. Charakterystyczna jest tutaj kolonialna zabudowa oraz ogrody botaniczne ze wspaniałą roślinnością. W samym centrum znajdziecie najstarszą na Seszelach katedrę św. Pawła oraz pomniejszoną wersję Big Bena – Clock Tower z 1903 roku, wzniesiony na cześć królowej Wiktorii. Miłośnicy zakupów powinni udać się na Victoria Market z licznymi straganami pełnymi owoców, warzyw, ryb oraz przypraw.

Beau Vallon

Słynna, 3-kilometrowa plaża w północnej części wyspy. To wymarzone miejsce na błogie plażowanie oraz uprawianie sportów wodnych. Wieczorami tłumnie gromadzą tu się mieszkańcy i turyści – panuje wówczas duży ruch, organizowane są pikniki, a kluby zapełniają się imprezowiczami.

Rejsy statkiem

Doskonałym sposobem na to, aby podziwiać piękno rafy koralowej bez wchodzenia do wody jest rejs łodzią ze szklanym dnem. Wyjątkowy, podwodny świat ogląda się wówczas z góry. Z wyspy Mahé kursują również łodzie na pobliskie wysp, np. niewielką Sainte Anne będącą częścią Morskiego Paru Narodowego.

Ciekawostki

Największa ryba na świecie

Największa ryba na świecie - W przybrzeżnych wodach wokół Seszeli spotkać można największą rybę na świecie – jest to rekin wielorybi mający nawet 18 m długości i ważący niemal 25 ton.

Palma kososowa

Najbardziej uniwersalnym źródłem surowców na wyspie jest palma kokosowa. Z jej liści wyplata się kosze i torby, z orzechów powstają ozdobne naczynia, natomiast z drewna tworzy się szkatułki i naszyjniki. W słynnej Wiosce Rzemiosła (Craf Village) znajdziecie sklep Maison Coco oferujący wyroby wyłącznie z palmy kokosowej.

Owoc miłości

Seszele są jedynym miejscem na ziemi, gdzie można zobaczyć tajemniczy orzech coco de mer, czyli owoc lodoicji seszelskiej. Orzech może ważyć do 30 kg, a więc stanowi najcięższe nasiono na świecie. Coco de mer, nazywany również owocem miłości, w Chinach uznawany jest bowiem za afrodyzjak. Szacuje się, iż lodoicje żyją od 200 do 400 lat.

Subios

To festiwal fotografii podwodnej, czyli impreza prezentująca podwodne bogactwo Seszeli. Subios nie bez powodu organizowane jest coroku w listopadzie – właśnie w tym miesiącu, za sprawą zmieniających się monsunów, morze jest niezwykle spokojne. Festiwal stanowi połączenie konkursów oraz pokazów slajdów stworzonych przez najlepszych fotografów podwodnego świata.

Kuchnia

Smaki dla odważnych

Miłośnicy nowych smaków z przyjemnością przekonają się, jak smakuje zupa z muszelek. Jest też coś dla odważniejszych smakoszy – danie z nietoperza. Zdecydowanie lepiej wybrać wersję curry niż nietoperza pieczonego w całości.

Specjały wyspy

Kuchnia seszelska garściami czerpie z bogactw tutejszych mórz. Mieszkańcy Seszeli uwielbiają ryby oraz owoce morza. Do dań często podaje się ryż, natomiast miejscowym specjałem jest gulasz z soczewicy i ostrych kiełbasek. Najsłynniejszą przystawką jest sałatka z ośmiornicy.

Likier kokosowy

Coco d’amour, bo tak brzmi jego oryginalna nazwa, jest jednym z najlepszych, słodkich alkoholi na Seszelach. To doskonały napój szczególnie dla zakochanych i dobry pomysł na prezent dla bliskich (ok. 20 €).

Rum Takama

Wyróżnia się doskonałym smakiem i zapachem. Do wyboru jest rum kokosowy lub waniliowy. To doskonały pomysł na pamiątkę z karaibskich wakacji.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Seszele
Strefa czasowa :
czas polski +3 godz
Język :
kreolski, językiem urzędowym jest angielski, w powszechnym użyciu jest również francuski
Komunikacja :
Pomiędzy głównymi wyspami transport zapewniają promy oraz samoloty liniowe lokalnych linii lotniczych. Po wyspie Mahé można poruszać się autobusami lokalnymi, jednak ze względu na komfort i bezpieczeństwo zalecamy korzystanie z taksówek.
Długość lotu :
przelot ok. 11 godz. (połączenia rejsowe z przesiadką)
Waluta :
rupia seszelska (SCR)