
Włochy
Włochów niemal nikomu nie trzeba przedstawiać: to nie tylko jeden z najbardziej znanych europejskich krajów, ale i popularny kierunek wycieczkowy - także wśród Polaków. Oprócz przyjemnego klimatu i przepysznej kuchni, Włochy słyną także z jedynej w swoim rodzaju ciepłej i przyjaznej atmosfery oraz aury roztaczanej przez rodowitych mieszkańców, udzielającej się turystom. Co warto wiedzieć, wybierając się do Włoch?
Włochy - informacje praktyczne
Włochy leżą w południowej części Europy, a obowiązującą walutą jest ogólnodostępne euro. Będąc we Włoszech nie musimy martwić się o zmianę stref czasowych - zegarki bowiem wskażą dokładnie taką samą godzinę jak w Polsce.
Linie lotnicze w swoisty sposób prześcigają się w ofercie lotów do różnych, włoskich miast i miasteczek. Niemal z każdego lotniska w Polsce możemy wylecieć w stronę słonecznej Italii, a możliwość skorzystania z wycieczek zorganizowanych i lotów czarterowych uzupełnia ofertę. Loty z Polski do Włoch w zdecydowanej większości trwają mniej niż trzy godziny. Jeśli na miejsce wypoczynku wybieramy na przykład położone w północnej części kraju Bergamo, lot z Polski nie powinien być dłuższy niż dwie godziny.
Spora siatka połączeń i atrakcyjne ceny w samych Włoszech sprawiają, że ten kraj cieszy się olbrzymią popularnością.
Pogoda we Włoszech
Włochy uchodzą za kraj przepięknej pogody i przyjemnej temperatury, zdarzają się jednak wyjątki. Tereny położone w północnej części kraju, takie jak Bergamo czy Milan, w okresie jesienno-zimowym narażone są na zwiększone opady i niskie temperatury. Zawdzięczają to również bliskości Alp. Latem jest tu zdecydowanie cieplej, ale niekoniecznie upalnie. Upały za to czekają na południu Włoch, na przykład na Sycylii. Zimą temperatura w najchłodniejszych miesiącach oscyluje około 10 stopni Celsjusza.
Włochy są krajem ciepłym, ale nie tropikalnie upalnym, dlatego często wybierane są jako miejsce docelowe letniego wypoczynku.
Co zjeść we Włoszech - wprowadzenie do kuchni włoskiej
Włoska kuchnia przez wielu uważana jest za najsmaczniejszą na świecie, w wielu kulturach spopularyzowała się na tyle, że doczekała się swoich lokalnych naśladowników i odmian. Można lubić włoską kuchnię lub jej nienawidzić; każdy jednak przyzna, że to najpopularniejsza kuchnia na całym świecie.
Będąc we Włoszech, wręcz grzechem jest uniknięcie zjedzenia pysznej, włoskiej pizzy. W zależności od regionu, w jakim się znajdujemy, kształt pizzy, dodatki czy przede wszystkim grubość ciasta, będą się od siebie różnić. W Neapolu skosztujemy autentycznej włoskiej pizzy na grubszym cieście, podczas gdy na północy znajdziemy pizzę na cienkim cieście, prosto z pieca opalanego drewnem, często ze składnikami, których nie uraczymy na południu kraju.
Kolejnym daniem jest spaghetti, w wielu wariantach. Może być to klasyczne aglio e olio (z czosnkiem i dobrej jakości oliwą) lub bardzo znane bolognese (sos pomidorowy z kawałkami mięsa mielonego). Nie tylko spaghetti, ale generalnie pasta to nieodłączny element codziennej włoskiej kuchni, dlatego podczas wizyty warto próbować różnych odmian w różnych połączeniach i koniecznie zakupić nieco makaronu na pamiątkę.
Włochy to kraina małych przyjemności. Do takich należy także wypicie maleńkiej filiżanki uważanego za najlepsze na świecie espresso, w akompaniamencie słodkości, na przykład deseru tiramisu czy panna cotta. Włosi uwielbiają kawę w każdej postaci i mogą pić ją kilka razy dziennie, także wieczorami. Nikogo nie powinno to dziwić - dolce vita!
We Włoszech warto spróbować także wyjątkowych serów, na czele z parmezanem i mozzarellą. Ich autentyczny smak i aromat odmienia oblicza wielu potraw.
Wieczór pełen kulinarnych doznań i nowych doświadczeń warto zakończyć lampką włoskiego wina. Wiele restauracji serwuje tak zwane “house wine”, czyli wino domu, z którym często wiążą się piękne rodzinne tradycje czy historie.
Co zobaczyć na Sycylii?
Włochy składają się z pięknych miast i urzekających wysp. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z nich - Sycylia. Warto pamiętać, że drzemie w tym miejscu niepowtarzalna historia. Ta malownicza wyspa, kusząca urokami zabytkowych miast (Palermo z pięknymi, wąskimi uliczkami dobrze pamiętającymi historię, Cefalu, czy chociażby Taormina) zachęci niejednego miłośnika wyjątkowej architektury. Ponadto miejsca te idealnie sprawdzą się na romantyczne spacery z bliską osobą. Dodatkowo, Sycylia uważana jest za cytrusowy raj, nawet zimą. Na Sycylii znajdziemy też ślady kultowego “Ojca Chrzestnego”.
Gdzie na wakacje we Włoszech
Sycylia nie jest jedynym regionem, który warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjazdu.
Sardynia jest jedną z największych wysp Morza Śródziemnego. Łączy w sobie przepiękne plaże, ale i pasma górskie. Ze względu na mnogość specyficznych skałek, Sardynię upodobali sobie amatorzy wspinaczki z całego świata.
Toskania to region malowniczych krajobrazów i winnic, które kuszą turystów i pozwalają na odkrycie prawdziwej, mniej turystycznej strony Włochów. Za stolicę Toskanii uznawana jest równie piękna Florencja, zachwycająca każdą porą roku.
Nie sposób nie wspomnieć o stolicy Włoch - Rzymie - który jest świetną lekcją historii. Wieczne Miasto słynie nie tylko z Kolosseum, Schodów Hiszpańskich, Forum Romanum, pałaców i akweduktów, ale i z sąsiedztwa Watykanu, siedziby najwyższych władz Kościoła Katolickiego na czele z papieżem.
Zachwyca także północ Włoch: Mediolan, stolica mody i najnowszych trendów, z imponującą katedrą Duomo di Milano, urocze miasteczko Bergamo ze świetnie zachowanym starym miastem - Citta Alta, czy przepiękne miasteczka u stóp Alp i jeziora Como: Lecco i Bellagio.
Jednym z najbardziej znanych miejsc jest jednak romantyczne miasto na wschodzie Włoch: Wenecja. To miasto leży na 118 wysepkach, a most Rialto stale wybierany jest jako częste miejsce na romantyczne oświadczyny. Cała komunikacja w Wenecji odbywa się pieszo lub drogą wodną: polecamy jedną z uroczych gondoli, z których będziecie podziwiać wąskie uliczki i piękno Wenecji.
Apulia to region w południowych Włoszech, położony na „obcasie" (z przedłużeniem w kierunku północnym) słynnego buta, czyli Półwyspu Apenińskiego. Ogromnym plusem tego regionu jest jego nadal w znacznej mierze dziewiczy charakter – znajdziecie tu przepiękne wybrzeże z piaszczystymi plażami, ale bez takich tłumów jak np. w środkowych Włoszech.
Lazurowe, ciepłe wody oblewające wulkaniczne wyspy, liczne plaże wdzierające się w stromo opadające ku morzu wybrzeże, śródziemnomorska roślinność, kraina pizzy i starożytne zabytki – Kampania jest idealnym miejscem na wymarzone, włoskie wakacje.
Liguria to przybrzeżny rejon z zacisznymi plażami, malowniczymi miasteczkami i skalistymi zatokami. Gaje oliwne i winnice sięgają aż do morza, a zatoki urozmaiconej linii brzegowej tworzą wyjątkową scenerię. Stolica kraju – Genua – jest największym portem we Włoszech. W całym regionie panuje przyjazny klimat - słońce świeci tu nawet w zimie.
Jedno z najpiękniejszych miast Toskanii. Niezliczone zabytku, mnóstwo urokliwych uliczek i muzea wypełnione dziełami największych artystów wszechczasów. To wszystko i wiele więcej czeka na Was we Florencji. Co zwiedzić podczas weekendu we Florencji? Gdzie spróbować przysmaków lokalnej kuchni? Gdzie spać we Florencji? Zapraszamy na pobyt we Florencji z TUI.
Dla każdego miłośnika sportów zimowych urlop w Dolomitach (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) jest zawsze wyjątkowym przeżyciem. Tutejsze krajobrazy górskie zapierają dech w piersiach, a tereny narciarskie zaliczane są do najpiękniejszych na świecie.
Pas włoskiego wybrzeża ciągnący się wzdłuż Adriatyku to jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech. Tutaj znajduje się także największy włoski kurort – Rimini, oferujący wszystkie możliwe rozrywki oraz fantastyczne plaże.
Pas północnego wybrzeża Adriatyku, ciągnący się od portu w Trieście aż po Wenecję, to najbliższe ciepłe morze z gwarancją dobrej pogody w czasie urlopu. Wody Adriatyku mienią się mnóstwem odcieni niebieskiego – lazurowe zatoki, błękitne wody przybrzeżne i granatowe morze na horyzoncie. Jeśli dodacie do tego srebrzyste piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, otrzymacie miejsce wprost wymarzone zarówno na romantyczny wypad we dwoje, szalony tydzień z przyjaciółmi, jak i na beztroskie rodzinne wakacje.
Kilkudniowy pobyt w Wenecji to marzenie wielu osób. Wenecja uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie. Poprzecinana kanałami i mostami, oferuje wiele możliwości zwiedzania. Czeka tu na Was niezliczona ilość zabytków, klimatycznych restauracji i uroczych zakątków. Co robić podczas city breaku w Wenecji? Kiedy najlepiej jechać do Wenecji? Gdzie spać w Wenecji?
Rozliczne większe i mniejsze zatoki z białym piaskiem, krystaliczna woda Morza Tyrreńskiego i przypominające Karaiby długie, piaszczyste plaże nad Morzem Jońskim. W głębi lądu wzniesienia pogórza apenińskiego ze szczytami Sila na północy i Aspromonte na południu, parki narodowe, gęste lasy i skarby kultury z różnych epok – wszystko harmonijnie scalone w jedno z typowo południowowłoskim urokiem.
Kilkudniowy pobyt w Mediolanie, to wystarczający czas, by poczuć klimat miasta i zobaczyć jego najważniejsze atrakcje. Kiedy jechać na city break do Mediolanu? Jak zaplanować podróż? Dlaczego warto zarezerwować wyjazd na city break w Mediolanie w TUI?
Kto nigdy nie marzył o spędzeniu kilku dni w Rzymie? To miasto od stuleci przyciąga podróżników z całego świata. Nieważne czy jesteś wielbicielem sztuki sakralnej, znawcą architektury, kochasz pyszną włoską kuchnie czy może po prostu chcesz spędzić kilka dni w ciekawym miejscu z pewnością wrócisz zadowolony z wyjazdu. Jak spędzić city break w Rzymie? Co zwiedzać w stolicy Włoch? Jaki hotel wybrać?
Smukłe cyprysy, delikatne, niemal falujące wzgórza porośnięte winoroślami oraz małe wioski umiejscowione na ich szczytach, oświetlone pięknym, miękkim światłem zachodzącego słońca – to krajobraz, który na zawsze zostaje w pamięci. Z kolei toskańskie miasta, takie jak Piza czy Florencja, należą do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie.
Piemont obfituje w zamki, zabytkowe pałace, kościoły, śródziemnomorskie ogrody oraz piękne widoki. Zróżnicowany krajobraz oraz bogactwo urokliwych starych miasteczek powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Sycylia to skrzyżowanie kultur. Pod tym samym słońcem zgodnie żyło tu wiele narodów, tworząc współczesny świat piękna, harmonii i beztroski. Kto chociaż raz odwiedził południe Włoch, niewątpliwie będzie chciał tutaj wrócić.
Na jeziorze znajduje się kilka wysp – warto zobaczenia jest największa z nich Isola del Garda, będąca prywatną własnością, jednak udostępniana turystom. Na wyspie znajduje się malowniczo położony pałac – rezydencja rodziny właścicieli wyspy.
Jest to jedna z najbogatszych części kraju, wyróżniająca się dużym ruchem turystycznym i wysoko rozwiniętym poziomem rolnictwa.
Atrakcje
Don Camillo
Don Camillo – lokal z charakterystycznym kolebkowym sklepieniem i kamiennymi ścianami, które tworzą odpowiedni klimat tego miejsca. Z menu wybrać można spaghetti z jeżowcami, owocami morza czy też grillowanego tuńczyka. Restauracja zapewnia również szeroki wybór serów. Lokal zamknięty jest w niedzielę.
Ristorante Vicolo Stretto
Ristorante Vicolo Stretto – niewielka restauracja z tradycyjną sycylijską kuchnią oraz ciekawymi pomysłami na dania. Warto skosztować między innymi gnocchi – czyli klusek z ziemniaków podawanych z owocami morza oraz pistacjami. Można zamówić wina krajowe i zagraniczne.
Ristorante Kentia al Trappitu
Ristorante Kentia al Trappitu – miejsce oferujące szeroki i niezwykle ciekawy wybór potraw – sałatka z ośmiornicy, łosoś z grzankami czy spaghetti z owocami morza. Wszystko podawane z winem na tarasie z wyjątkowym widokiem na morze. Na deser zamówić można, a nawet trzeba, ciasto pistacjowe połączone z lodami waniliowymi.
Ristorante Sea Sound
Ristorante Sea Sound – tę klimatyczną, przybrzeżną restaurację znaleźć można na samym końcu prywatnej ścieżki tuż przy Hellenia Yacht Club. Miejsce to specjalizuje się w owocach morza oraz liściach winogrona faszerowanych miecznikiem. Jako przystawkę warto zamówić spaghetti z owocami morza. Nie można jednak najadać się do pełna – trzeba koniecznie zostawić nieco miejsca na pyszne tiramisu.
La Botte
La Botte – jedna z nielicznych, niedrogich restauracji w miejscowości Toarmina. Miejsce to jest odwiedzane przez mieszkańców, turystów, a nawet gwiazdy Hollywood – niejednokrotnie pojawiał się tutaj sam Woody Allen, który kręcił w pobliżu filmy. Wnętrze jest ciekawe i klimatyczne – kolorowa ceramika połączona z drewnianymi elementami.
Windsurfing
Windsurfing – dzięki sprzyjającemu wiatrowi sport ten można uprawić w większości nadmorskich miejscowości na Sycylii. Na prawie wszystkich plażach znajdują się wypożyczalnie potrzebnego sprzętu. Zaawansowani windsurferzy za najlepsze miejsce do uprawiania tego sportu uznają wody wokół Wysp Liparyjskich. Obszary te są również bardzo popularne wśród kitesurferów. Początkujący mogą skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów i zapisać się lekcje windsurfingu.
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest – wydarzenie organizowane w czerwcu już od ponad 50 lat. Przedstawienia i pokazy odbywają się w starożytnym teatrze greckim, skąd podziwiać można wulkan Etna. Nie jest to aż tak ważna impreza jak festiwal wenecki, ale wyjątkowa lokalizacja sprawia, że to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników filmu. Na FilmFest dominuje twórczość początkujących reżyserów oraz dzieła filmowe krajów rozwijających się. Kinomaniacy poczują się tutaj jak w raju.
Karnawał w Acireale
Karnawał w Acireale – luty we Włoszech to czas karnawału, który obchodzony jest przez tutejszych mieszkańców w wielu sycylijskich miastach. Najbardziej popularny jest karnawał w Acireale (pół godziny jazdy na południe od Giardini Naxos), podczas którego nie brakuje turniejów, konkursów, różnobarwnych kostiumów i kolorowych platform. Wspominane platformy dzielą się na dwie grupy – alegoryczne – często z satyrycznym odwołanie do znanych polityków czy osób medialnych oraz platformy kwiatowe, w których główną rolę odgrywają przepiękne kwiaty. Wszystkiemu towarzyszą głośne tańce i zabawa. W karnawale dużą rolę odgrywają turyści, dlatego niewątpliwie warto dołączyć do świętujących osób. Wydarzenie rozpoczyna się zwykle w sobotę przed Wielkim Postem, a kończy w tak zwane ostatki pokazem sztucznych ogni.
Karnawał w Acireale
Karnawał w Acireale – luty we Włoszech to czas karnawału, który obchodzony jest przez tutejszych mieszkańców w wielu sycylijskich miastach. Najbardziej popularny jest karnawał w Acireale (pół godziny jazdy na południe od Giardini Naxos), podczas którego nie brakuje turniejów, konkursów, różnobarwnych kostiumów i kolorowych platform. Wspominane platformy dzielą się na dwie grupy – alegoryczne – często z satyrycznym odwołanie do znanych polityków czy osób medialnych oraz platformy kwiatowe, w których główną rolę odgrywają przepiękne kwiaty. Wszystkiemu towarzyszą głośne tańce i zabawa. W karnawale dużą rolę odgrywają turyści, dlatego niewątpliwie warto dołączyć do świętujących osób. Wydarzenie rozpoczyna się zwykle w sobotę przed Wielkim Postem, a kończy w tak zwane ostatki pokazem sztucznych ogni.
Taormina Arte
Taormina Arte – ciekawym doświadczeniem podczas wakacyjnego urlopu może być udział w jednej z najważniejszych imprez kulturalnych na Sycylii z udziałem czołowych postaci ze świata rozrywki – muzyki, tańca, kina i teatru. Taormina Arte ma bogatą tradycję i organizowane jest od 1983 roku. Na początku czerwca odbywa się La Kore – impreza będąca odpowiednikiem gali oskarowej.
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest – wydarzenie organizowane w czerwcu już od ponad 50 lat. Przedstawienia i pokazy odbywają się w starożytnym teatrze greckim, skąd podziwiać można wulkan Etna. Nie jest to aż tak ważna impreza jak festiwal wenecki, ale wyjątkowa lokalizacja sprawia, że to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników filmu. Na FilmFest dominuje twórczość początkujących reżyserów oraz dzieła filmowe krajów rozwijających się. Kinomaniacy poczują się tutaj jak w raju.
Kuchnia
Pizza
Pizza – znana na całym świecie pizza pojawia się na europejskich stołach już od 3 tys. lat. Choć sam placek smarowany oliwą i ziołami znany był już w starożytnej Grecji, to jednak nazwa i forma tego popularnego posiłku niewątpliwie łączą się z Włochami. Nazwa wiąże się z łacińskim terminem picea, który oznacza placek będący połączeniem mąki z wodą, wypiekany w piecu. Słowo pizza w obecnej formie pojawiło się prawdopodobnie w 997 roku. Uznaje się, że w Polsce po raz pierwszy okrągły placek posypany serem i mięsem pojawił się na weselu Bony z Zygmuntem Starym. Najbardziej popularną formą pizzy jest margherita – połączenie czerwonych pomidorów, białego sera mozzarella oraz zielonych listków, które układają się w barwy narodowe Italii – to również miało bez wątpienia wpływ na popularność tego dania. Pierwsza na świecie pizzeria powstała w Neapolu w 1830 roku.
Don Camillo
Don Camillo – lokal z charakterystycznym kolebkowym sklepieniem i kamiennymi ścianami, które tworzą odpowiedni klimat tego miejsca. Z menu wybrać można spaghetti z jeżowcami, owocami morza czy też grillowanego tuńczyka. Restauracja zapewnia również szeroki wybór serów. Lokal zamknięty jest w niedzielę.
La Botte
La Botte – jedna z nielicznych, niedrogich restauracji w miejscowości Toarmina. Miejsce to jest odwiedzane przez mieszkańców, turystów, a nawet gwiazdy Hollywood – niejednokrotnie pojawiał się tutaj sam Woody Allen, który kręcił w pobliżu filmy. Wnętrze jest ciekawe i klimatyczne – kolorowa ceramika połączona z drewnianymi elementami.
Ristorante Vicolo Stretto
Ristorante Vicolo Stretto – niewielka restauracja z tradycyjną sycylijską kuchnią oraz ciekawymi pomysłami na dania. Warto skosztować między innymi gnocchi – czyli klusek z ziemniaków podawanych z owocami morza oraz pistacjami. Można zamówić wina krajowe i zagraniczne.
Ristorante Kentia al Trappitu
Ristorante Kentia al Trappitu – miejsce oferujące szeroki i niezwykle ciekawy wybór potraw – sałatka z ośmiornicy, łosoś z grzankami czy spaghetti z owocami morza. Wszystko podawane z winem na tarasie z wyjątkowym widokiem na morze. Na deser zamówić można, a nawet trzeba, ciasto pistacjowe połączone z lodami waniliowymi.
Ristorante Sea Sound
Ristorante Sea Sound – tę klimatyczną, przybrzeżną restaurację znaleźć można na samym końcu prywatnej ścieżki tuż przy Hellenia Yacht Club. Miejsce to specjalizuje się w owocach morza oraz liściach winogrona faszerowanych miecznikiem. Jako przystawkę warto zamówić spaghetti z owocami morza. Nie można jednak najadać się do pełna – trzeba koniecznie zostawić nieco miejsca na pyszne tiramisu.
Ristorante Kentia al Trappitu (Cefalu)
Ristorante Kentia al Trappitu (Cefalu) – miejsce oferujące szeroki i niezwykle ciekawy wybór potraw – sałatka z ośmiornicy, łosoś z grzankami czy spaghetti z owocami morza. Wszystko podawane z winem na tarasie z wyjątkowym widokiem na morze. Na deser zamówić można, a nawet trzeba, ciasto pistacjowe połączone z lodami waniliowymi.
Ristorante Sea Sound (Giardini Naxos)
Ristorante Sea Sound (Giardini Naxos) – tę klimatyczną, przybrzeżną restaurację znaleźć można na samym końcu prywatnej ścieżki tuż przy Hellenia Yacht Club. Miejsce to specjalizuje się w owocach morza oraz liściach winogrona faszerowanych miecznikiem. Jako przystawkę warto zamówić spaghetti z owocami morza. Nie można jednak najadać się do pełna – trzeba koniecznie zostawić nieco miejsca na pyszne tiramisu.
La Spiaggetta (Syrakuzy)
La Spiaggetta (Syrakuzy) – lokal, gdzie zarówno z sal, jak i tarasu czy ogródka roztaczają się wspaniałe widoki na morze. Ryby przyrządzane są tutaj na kilka sposobów, każdy z nich jest wyjątkowy. Zupa rybna, spaghetti z jeżowcami, roladki z miecznika oraz tradycyjna przygotowana ryba w sosie z pomidorów, oliwek oraz czosnku. Każdy znajdzie coś dla siebie.
La Capinera (Toarmina)
La Capinera (Toarmina) – restauracja położona na samej plaży z niesamowitym widokiem na morze. Można zająć sobie stolik na zewnątrz i do woli napawać się otaczającym pięknem. Do wyboru są dania mięsne, rybne oraz potrawy polecane przez szefa kuchni. Dania przygotowywane z owoców morza zmieniają się w zależności od pory roku.
Restauracja Nino (Letojanni)
Restauracja Nino (Letojanni) – miejsce zapewniające bardzo szeroki i ciekawy wybór potraw, np. pomarańcza nadziewana krewetkami, ciasteczka rybne, kalmary z karczochami, ośmiornica w marynacie czy krewetki nadziewane puree z ziemniaków. Ci, którzy znajdą jeszcze miejsce na deser, powinni koniecznie zamówić lody.
Ciekawostki
Oliwki
Oliwki - Włochy stanowią jeden z najważniejszych na świecie krajów produkujących oliwki. Gaje oliwne można tutaj spotkać na każdym kroku – to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego pejzażu. Bez oliwy nie ma prawie żadnego włoskiego dania – nawet tego najprostszego. Ich produkcja jest zajęciem bardzo czasochłonnym – drzewa zaczynają owocować dopiero po 10 latach. Żniwa oliwek trwają kilka miesięcy. Pierwsze tłoczenie musi odbyć się do 24 godzin po zebraniu owoców – oliwa z pierwszego tłoczenia uznawana jest za najlepszą, przez co jest najdroższa.
Bagaż na siedzeniu
Włosi choć są narodem otwartym, serdecznym i tolerancyjnym, potrafią w łatwy sposób zostać wyprowadzeni z równowagi. Sytuacja dotyczy podróżowania publicznymi środkami transportu. Mieszkańcy Italii nie tolerują, kiedy ktoś kładzie swój bagaż na siedzeniu – Włosi są na tym punkcie szczególnie wrażliwi, dlatego takie zachowanie może skończyć się dużą awanturą. Dla własnego spokoju, podczas pobytu we Włoszech, warto wystrzegać się tego typu postępowania.
Mafia
Mafia – bardzo częstym skojarzeniem ze słowem Sycylia jest mafia. Pochodzenie tej organizacji nie jest tak naprawdę jasne. Wielu naukowców uważa, że jej początki sięgają XII wieku, kiedy zawiązały się tajne stowarzyszenia, których celem był opór wobec narzuconej władzy Cesarstwa Rzymskiego. Warto wiedzieć, że mafia to nie tylko podziemna organizacja, ale również zjawisko społeczne, sposób życia i codzienność mieszkańców. To pojęcia oznacza również interesy, przestępstwa, a nawet kodeks zawierający zasady postępowania oraz zbrodnie. Historia mafii na Sycylii rozpoczęła się dość wcześnie – miejsce to zawsze stanowiło dobry punkt dla szukających nowych ziem. Po śmierci cesarza Fryderyka II wyspa znalazła się pod panowaniem Karola Andegaweńskiego – wówczas na mieszkańców Sycylii nałożono powinności feudalne, a nieposłusznym wymierzano surowe kary. Taka sytuacja doprowadziła do wielkiego buntu Sycylijczyków – powstała organizacja, której zadaniem było zapewnienie pomocy uciśnionym.
Archimedes
Archimedes to starożytny naukowiec urodzony w Syrakuzach i wykształcony w Aleksandrii. Jego sława była naprawdę duża – postać tę znał nawet rzymski konsul dowodzący woskiem oblegającym sycylijskie miasto. Po zajęciu terenu miał wydać rzekomo rozkaz, by oszczędzić słynnego uczonego, ale niestety Archimedes został zabity przez jednego z wrogich żołnierzy. Uznaje się, że mędrzec pochłonięty całkowicie rozważaniami nad jakimś zagadnieniem nie podał mu swojego imienia, dbając jedynie o to, by ten nie zniszczył zapisanego przez niego wzoru na piasku. Słynne słowa: „Nie niszcz moich kół” stały się powodem śmierci uczonego, a jednocześnie przetrwały jako symbol oporu nauki wobec brutalnej siły. Rzymski konsul rozkazał wyprawić Archimedesowi pogrzeb, a na jego nagrobku umieścić symbole walca oraz kuli.
Zwiedzanie
Taormina
Taormina – miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Zachwycali się nim przede wszystkim znani pisarze i poeci – Goethe, Iwaszkiewicz czy Gałczyński. Miejsce to lepiej odwiedzić poza sezonem, by móc w spokoju i bez pośpiechu poznawać uroki miasta. Turyści przybywają tu tłumie w czasie licznie organizowanych festiwali, które zwykle odbywają się w jednym z najważniejszych zabytków miasta – teatrze greckim. Taormina najlepiej wygląda, kiedy powietrze przepełnione jest zapachem owoców cytrynowych, widać kwitnące w ogrodach kwiaty, a jednocześnie wulkan Etna wciąż pokrywa śnieg. Warto przejść się główną ulicą miasta rozpoczynającą się przy Porta Messina i zatrzymać przy najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu – placu Piazza IX Aprile – widokowym placu pełnym kawiarni, barów i sklepików. Dla miłośników zwiedzania godny polecenia jest położony na wzgórzu teatr grecki zbudowany w epoce hellenistycznej, a następnie całkowicie przebudowany przez Rzymian – w pierwotnej wersji teatr miał średnicę ponad 100 m i mieścił około 5000 widzów (do dziś zachowały się jedynie jego fragmenty). Warto wstąpić również do katedry zbudowanej w XIII wieku, gdzie znajdują się ciekawe dzieła sztuki. Wielbiciele roślin muszą koniecznie odwiedzić Villa Comunale – publiczny ogród położony na samym szczycie urwiska z piękną roślinnością tropikalną oraz śródziemnomorską.
Syrakuzy
Syrakuzy – to dynamicznie rozwijające się miasto o wielkiej i burzliwej przeszłości jest miejscem, które stanowiło zarówno grecką metropolię jak i ważny europejski zakątek baroku. Przez wiele stuleci miało ogromne znaczenie pod względem gospodarczym i kulturowym. Syrakuzy zachowały wiele cennych zabytków, które każdy miłośnik zwiedzania, ale i nie tylko, powinien koniecznie zobaczyć.
Park Archeologiczny Neapolis
Park Archeologiczny Neapolis – park założony w 1955 roku w celu zebrania w jednym miejscu starożytności Syrakuz i umożliwienia zwiedzającym podziwiania zabytków z najdawniejszych czasów. Miłośnikom zakupów spodoba się zbiorowisko kramów z licznymi pamiątkami. Do najważniejszych obiektów parku należy teatr grecki, amfiteatr rzymski, największy na świecie ołtarz Hierona II, na którym składano jednorazowo w ofierze ponad 400 byków oraz latomie, czyli kamieniołomy przybierające dziwne kształty (do najciekawszych należy Ucho Dionizjusza, które wyróżnia się niezwykłą akustyką).
Grób Archimedesa
Grób Archimedesa – północno-zachodnia część Neapolis służyła niegdyś jako cmentarz. Jeden z największym zachowanych tutaj grobów uznawany jest za miejsce pochówku Archimedesa – jednego z najważniejszych naukowców w starożytności – urodził się w miejscowości Syrakuzy i tutaj również zginął.
Teatr grecki
Teatr grecki – jeden z najważniejszych przykładów budowli teatralnych epoki greckiej, który zachował się do naszych czasów. Przez stulecia koncentrowało się tu życie kulturalne miasta – za czasów rzymskich odbywały się tutaj walki gladiatorów. Teatr zaprojektowany został przez greckiego architekta w V w p.n.e., a dwa wieki później rozbudował go Hieron II. Obiekt wzniesiony na wzgórzu Temenite składa się z 67 pięter i był w stanie zmieścić 24 000 widzów (średnica widowni wynosi 138 m). Od V wieku p.n.e. na tej wspaniałej scenie najwięksi greccy tragediopisarze wystawiali swoje sztuki. Co roku w teatrze greckim odbywają się inscenizacje tragedii antycznych, które niewątpliwie warto zobaczyć.
Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi
Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi – muzeum otwarte w 1988 roku, będące swoistą oprawą dla wielkiej liczby zabytków pochodzących z wykopalisk na obszarze Sycylii. Zgromadzonych jest tutaj ponad 18 000 obiektów. Do najcenniejszych należy rzeźba grobowa datowana na lata 560-550 p.n.e., Bogini na tronie – posąg z marmuru pochodzący z VI w. p.n.e., Biust z Syrakuz – gliniane popiersie będące jednym z cenniejszych znalezisk oraz Wenus Anadyomene – rzymska kopia greckiej rzeźby. Muzeum nosi imię wybitnego archeologa – Paola Orsiego, który dokonał wielu ważnych odkryć i dzięki któremu wzrosło zainteresowanie przeszłością wyspy.
Ortygia
Ortygia – sercem starych Syrakuz od najdawniejszych czasów była wysepka Ortygia. Zakątek ze źródłami świeżej wody jest naturalną fortecą. Jeszcze w III w. p.n.e. jej mieszkańcy przez kilkanaście lat odpierali ataki oblegających miasto Rzymian. Obecnie znaczna część budynków Ortygii ma średniowieczny oraz barokowy wystrój. Jest to efekt odbudowy rozpoczętej tuż po niszczącym trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Na miejscu zobaczyć można m.in. ruiny świątyni Apollina, katedrę z XVIII wieku, muzeum gromadzące cenne rzeźby, ceramikę i sycylijską biżuterię oraz zamek – Castello Maniace – gdzie znajdowała się niegdyś świątynia Hery oraz willa rzymskiego gubernatora.
Katedra Cefalu
Katedra Cefalu – to jeden z najważniejszych pomników kultury normańskiej na wyspie. Jak podaje legenda, władca panujący na Sycylii w XII wieku obiecał zbudować kościół poświęcony Madonnie jako podziękowanie za szczęśliwe dotarcie do brzegu podczas sztormu. W ten właśnie sposób, jako spełnienie danego przez króla słowa, w 1131 roku rozpoczęto budowę katedry. Obiekt ten prezentuje obecnie ciekawą mieszankę stylów oraz wpływów kulturowych: normańskiego, arabskiego i bizantyjskiego. Wnętrze kościoła, podobnie jak zewnętrzny wystrój, są dość powściągliwe. Na uwagę zasługuje drewniany sufit, malowane belki będące wyraźnie wynikiem wpływu sztuki islamskiej oraz wspaniałe mozaiki. Popularna mozaika w apsydzie przedstawiająca Chrystusa Pantokratora pochodzi z 1148 roku – to najstarszy obraz Chrystusa Wszechmocnego na Sycylii. Niedaleko katedry znajduje się Museo Mandralisca gromadzące ciekawe kolekcje monet, ceramiki oraz rzymskich i greckich przedmiotów użytkowych. Muzeum połączone jest z biblioteką, która poszczycić się może 9000 książek historycznych i naukowych.
Wyprawa na Etnę
Wyprawa na Etnę – wyprawa na jeden z największych wulkanów świata (3 323 m n.p.m.), a zarazem najwyższy wciąż aktywny wulkan Europy jest spełnieniem marzeń niejednego turysty. Górę można zdobywać pieszo, co jest zdecydowanie lepsze dla naszej kieszeni, ale jednocześnie dość czasochłonne – zajmuje około 4 godzin. Należy jednak pamiętać o ciepłej odzieży – na samej górze jest bardzo zimno i wieje dość silny wiatr. Turyści, którzy wolą nie wspinać się na szczyt o własnych siłach, mogą skorzystać z wygodnej kolejki, okrążyć Etnę samochodem lub pociągiem, który jedzie dolnymi partiami jej stoków. Po drodze podziwiać można zmieniającą się szatę roślinną Etny – gaje pomarańczowe, cytrynowe figowe, winnice oraz pasma bujnej flory. Dużym przeżyciem jest widok dymiących szczelin oraz specyficzny wulkaniczny zapach. Wyprawy z przewodnikiem organizowane są z Taorminy oraz Katanii. Trzeba pamiętać również o wygodnych butach.
Wycieczka do Palermo
Wycieczka do Palermo – stolica Sycylii kojarzy się z egzotycznymi barami, kolorowym tłumem oraz pełnym życia miastem przepełnionym turystami, zgiełkiem i rozmowami w wielu językach. W Palermo, założonym przez Fenicjan w VIII w. p.n.e., zabytki świadczące o dawnej chwale wznoszą się wśród nowoczesnych budynków mieszkalnych i zapchanych ulic z arabskimi bazarami, ruchliwym portem i zatłoczonymi szlakami komunikacyjnym. Już na pierwszy rzut oka widać istniejący tutaj kontrast pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Najważniejsze zabytki porozrzucane są po całym mieście, dlatego lepiej zabrać ze sobą mapę. Warto zobaczyć m.in. pałac Palazzo dei Normani zbudowany w XI wieku na ruinach rzymskiego fortu, kościół San Giovanni z 1132 roku, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy też kaplicę Cappella Palatina będącą jednym z najcenniejszych zabytków Palermo. Miłośnicy spacerów w otoczeniu piękna przyrody powinni koniecznie przejść po pięknych, wysadzanych palmami ogrodach Villi Bonanno. Jednym z największych tutejszych placów jest Piazza Marina, pośrodku którego znajduje się park z potężnymi figowcami, fontanna oraz popiersia XIX-wiecznych bohaterów. W Palermo oprócz dużej liczby kościołów, pałaców, ogrodów warto zwiedzić Regionalne Muzeum Archeologiczne będące skarbnicą dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych, Museo delle Marionetce z przepiękną kolekcją marionetek i lalek oraz Teatro Massimo – jeden z największych budynków operowych w Europie. W stolicy Sycylii – Palermo – miłośnicy zwiedzania znajdą swój prawdziwy raj.
Wycieczka do Agrigento – „Dolina Świątyń”
Wycieczka do Agrigento – „Dolina Świątyń” – patrząc na Agrigento od strony drogi, jawi nam się ono jako kompleks ruin. Według Pindara, ówczesnego pisarza, to „najpiękniejsze ze śmiertelnych miast”. Tłem dla starożytnych obiektów jest nowoczesna zabudowa miejska. W przeszłości było to bardzo bogate miasto zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Miejscem godnym zobaczenia jest przede wszystkim Dolina Świątyń – skupisko głównych świątyń poświęconych Zeusowi, Heraklesowi, Herze i Konkordii. Najlepiej zachowała się świątynia Konkordii (V w. p.n.e.) , natomiast ze świątyni Zeusa pochodzącej z tego samego wieku, pozostały tylko fragmenty. Pomiędzy obiektami można bez problemu poruszać się na piechotę. Niedaleko znajduje się również Muzeum Archeologiczne (otwarte w 1967 roku), w którym w trzynastu salach zgromadzone są zbiory dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych znalezionych w Dolinie Świątyń. Warto przyjechać tutaj wiosną – kwitnące w tej porze roku migdałowce nadają dolinie wyjątkowo piękny wygląd.
Wycieczka do Monreale
Wycieczka do Monreale – Monreale to spokojne miasteczko na wzgórzu skupione wokół kompleksu architektonicznego. Jak podaje legenda, niegdyś pod wzgórzem zakopane były królewskie klejnoty. Obecnie wewnątrz kompleksu podziwiać można prawdziwe skarby. To tutaj znajduje się jedna z najwspanialszych katedr w Europie, będąca swoistym pomnikiem sztuki i architektury arabskiej, bizantyjskiej oraz normańskiej. Według legendy, młodemu królowi Wilhelmowi II przyśniła się Madonna, która wskazała punkt na wzgórzu, gdzie zostały zakopane skarby jego ojca. W tym właśnie miejscu, jako podziękowanie, władca nakazał wybudować katedrę. Prace nad nią rozpoczęły się w 1172 roku i przebiegały bardzo szybko i sprawnie. Do obiektu wchodzi się drzwiami z brązu, natomiast wnętrze kościoła kojarzy się z wielką szkatułą pełną klejnotów, obrazów i barwnych marmurów. Mozaika z XII-XII wieku w środkowej apsydzie przedstawia Chrystusa. Arcydziełem sztuki normańskiej są krużganki – 228 niewielkich, podwójnych kolumn różnie zdobionych, na których widnieją wyrzeźbione sceny biblijne. Z tyłu katedry znajduje się taras i ogród.
Waluta
euro (EUR)Strefa czasowa
we Włoszech obowiązuje ten sam czas co w PolscePrzepisy wjazdowe
Język
włoski, często można porozumieć się po angielsku lub po niemiecku