Tylko tu w tak doskonałym stanie zachowały się ślady największych cywilizacji świata: greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Tu Europa łączy się z Orientem. Turcja to świat przeniknięty słońcem, morzem i mądrością.

Turcja położona jest częściowo w Azji, a częściowo w Europie. Graniczy z Bułgarią i Grecją od zachodu, od wschodu zaś z Syrią, Iranem, Irakiem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. To kraj w większości muzułmański, ale jego mieszkańcy uważają się za Europejczyków. Turcja kojarzy się z paleniem fajki narghila w malutkich kawiarenkach serwujących kawę i herbatę, bazarami pełnymi dywanów i egzotycznych aromatów, półdzikimi zatokami z krystalicznie czystą wodą czy wreszcie bezkresnymi czerwono-żółtymi stepami. I nie ma też nic piękniejszego niż poranek w starożytnym Efezie. Romantyczne dusze odnajdą swój świat na wybrzeżach jeziora Bafa zamieszkałych przez różowe flamingi i pelikany. Ślady stóp królowej Kleopatry odnajdziemy na piaszczystych wydmach plaży Patara. Tam też lęgną się żółwie Karetta. Wybrzeże Licji przyciąga jak magnes nurków z całego świata. A schody antycznego teatru w Arykandzie lepiej pozwolą zrozumieć ziemie, na których rodziła się europejska kultura i cywilizacja. Gwar tureckich miast nie ma sobie równych. Targowanie się na lokalnych bazarach jest rytuałem i kupienie czegokolwiek za podaną na początku cenę jest dla Turka prawdziwą obrazą. Stambuł, największe miasto Turcji, położone nad cieśniną Bosfor i morzem Marmara, jest też najludniejszym miastem Europy i metropolią położoną jednocześnie na dwóch kontynentach. To tam mieści się VI-wieczna Hagia Sofia, czwarta co do wielkości świątynia religijna na świecie. Od 1934 roku nie jest to już miejsce kultu lecz muzeum. Błękitny Meczet z XVII wieku to symbol miasta i jednocześnie wspaniały przykład architektury klasycznej w sztuce islamskiej. Ale w Stambule są dziesiątki niezwykłych meczetów, zabytkowych pałaców i monumentów. Jednak dla turystów Turcja przede wszystkim kojarzy się z jej riwierą. Bodrum, Antalya, Alanya, Belek czy Kemer miłośnikom spokojnego plażowania, nurkowania i innych sportów wodnych są więcej niż znane. A w okolicy znajdują się aż dwa z siedmiu greckich cudów świata, czyli ruiny świątyni Artemidy w Efezie i Mauzoleum w Halikarnasie. Turcja, choć jest krajem muzułmańskim, w żaden sposób nie zabrania, a wręcz przeciwnie, oferuje turystom wszelkie możliwe rozrywki świata Europy Zachodniej. Bary, dyskoteki i kluby otwarte są do białego rana. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie.

Riwiera Turecka

Riwiera Turecka

Kurorty i plaże sąsiadują tu bezpośrednio z niespotykanymi nigdzie indziej architektonicznymi cudami czasów antycznych. Riwiera turecka to raj dla miłośników słońca i historii.

Zobacz więcej
Turcja Egejska

Turcja Egejska

Tu najmłodsze miasta powstały ponad 2000 lat przed naszą erą. Tu oliwne gaje sąsiadują z piaszczystymi plażami. Turcja Egejska to jeden z najbardziej gościnnych zakątków Turcji.

Zobacz więcej
Istambuł

Istambuł

Jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie, jako jedyne położone jednocześnie na dwóch kontynentach, często mylone z właściwą stolicą Turcji.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Ankara

Ankara to owoc prac europejskich urbanistów, którzy stworzyli wielkie miasto w samym sercu stepu. Ankara istniała oczywiście również i w czasach rzymskich, ale to dopiero lata 20. XX wieku zrobiły z niej wielką metropolię. Jest mniej magiczna od Stambułu, ale warte obejrzenia są ruiny świątyni bogini Romy i cesarza Augusta wybudowane w 20 roku p.n.e. czy kolumna Juliana Apostaty. Monumentalnym budynkiem jest mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji, zmarłego w 1938 roku. Warto też zapuścić się w małe uliczki starej dzielnicy Ulus z licznymi sklepikami z pamiątkami, antykwariatami i wyrobami tureckiego rękodzieła.

Antalya

Miasto, położone na zachodzie wybrzeża morza Śródziemnego, w cieniu wzgórz Parku Narodowego Beydağları Sahil Milli Parkı, uznawane jest za najpiękniejsze w całej Turcji. Jest to jednocześnie symboliczna stolica tzw. “riwiery tureckiej”. Nad miastem dominuje wielka wieża Żłobionego Minaretu meczetu Yivli, w którym dziś mieści się Muzeum Etnograficzne. Brama Hadriana to monumentalny łuk triumfalny wzniesiony na cześć cesarza w 130 roku n.e. Antalya jest też świetnym punktem wypadowym do zwiedzenia starożytnych ruin Termessos, Perge czy Aspendos. Wokół miasta zachwycają też wodospady i jaskinie kanionu Koprulu. Rzeka Koprul doskonale nadaje się na kajakowe spływy.

Efez

Antyczny Efez otoczony jest wzgórzami. Ten dawny port Morza Egejskiego był jednym z najważniejszych miast Azji Mniejszej epoki hellenistycznej i rzymskiej. Jego wspaniałe zabytki, wpisane na Listę Światowego Dziadzictwa Narodowego UNESCO, oddalone są o kilka kilometrów od obecnego wybrzeża (morze cofnęło się), znajdują się obok miast Selçuk i Kuşadası. To tu zbudowano spaloną przez Herostratesa świątynie Artemidy, uznaną przez Greków za jeden z siedmiu cudów świata. Zwiedzających zachwyca zrekonstruowana Biblioteka Celsusa, największa na świecie po tej w Aleksandrii i Pergamonie, w której kiedyś przechowywano ponad 12 tysięcy zwojów. Ale Efez to dziesiątki innych zabytków jak Odeon, Prytanejon, Świątynia Hadriana czy Fontanna Trajana.

Nemrut

Nemrut Dağı to jedna z najwyższych gór Turcji o wysokości 2203 metrów n.p.m. Znajdujące się tam wykopaliska zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Na szczycie znajdują się bowiem najlepiej zachowane pozostałości po zespole świątyń zbudowanych przez króla Antiochusa w 62 roku p.n.e. Przerażenie i zachwyt budzą wielkie dwumetrowe głowy, pozostałości po 8 metrowych posągach króla i jego braci oraz sióstr. Na szczyt można dostać się samochodem z przewodnikiem. Podróż zazwyczaj zaczyna się o 3 rano z miejscowości Kahta, gdyż oglądanie wschodu słońca na Namrucie należy do najpiękniejszych na świecie.

Atrakcje

Pamukkale i okolice

Pamukkale, co po turecku oznacza „bawełniany zamek”, leży w dolinie Cürüksu i słynie z gorących źródeł bogatych w związki wapnia. Woda przez tysiąclecia utworzyła niebywale piękne wapienne nacieki i stalaktyty. Wejście na tzw. trawertyny możliwe jest tylko po zdjęciu butów. Został tu utworzony wraz z obok położonym miastem Hierapolis, w którym znajdowały się rzymskie termy, Park Narodowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Walki wielbłądów w Selçuk

Festiwal Walk Wielbłądów w Selçuk odbywa się rokrocznie w trzecią niedzielę stycznia. Podczas tych zawodów oczywiście nikt nie ginie. Jest to po prostu barwny i ekscytujący spektakl przyciągający rzesze turystów i miejscowych. Wielbłądy w tradycji tureckiej są członkami rodziny na równi z ludźmi. Walka nie może się toczyć, gdy pada deszcz lub gdy pole walki jest błotniste. Może to być niebezpieczne dla zwierząt. Potyczka trwa 10 minut. Zazwyczaj kończy się remisem.

Kuchnia

Kraj zup

Turcy podobnie jak Polacy lubią zupy. Iskembe to zupa z cielęcych lub jagnięcych flaków. Podaje się ją w specjalnych restauracjach zwanych iskembe salonu. Yayla Çorbası, czyli zupa z łąk, to mieszanina jogurtu, ryżu, jajka i mięty. Mercimek Çorbası to niezwykle popularna w Turcji zupa z soczewicy.

Narodowy napój ayran

Ayran pija się w całej Turcji, ale też i w Grecji, Syrii, Libanie, Armenii czy wreszcie Bułgarii. Jest to po prostu pomieszany jogurt z lekko posoloną wodą. Jogurt może być z mleka krowiego, koziego lub owczego. Ayranem popija się wszystkie potrawy i te mięsne i te rybne. W 2013 roku premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił Ayran napojem narodowym.

Świat kebabów

Turcja bez kebabu to jak morze bez plaży. Kebab europejski niewiele ma wspólnego z tym tureckim. Kebab w Turcji oznacza po prostu grillowane mięso, jagnięce, baranie i ewentualnie z drobiu. W Turcji wyróżnia się ponad 100 różnych gatunków kebabu, często noszących nazwę miasta, z którego pochodzą. Najbardziej popularny w Europie döner kebabı, czyli kebab z mięsa nadzianego na pionowy szpikulec, nie jest w Turcji podawany w picie, ale w naleśniku lavash. Jednym z najpopularniejszych tureckich kebabów jest Adana Kebabı. Jest to zgrillowane i mocno przyprawione mielone mięso baranie i wołowe.

Przekładany borek

Borek (börek) to danie przygotowywane z przekładanych nadzieniem cieniutkich placków z ciasta yufka. Borki są zwyczajowo nadziewane serem feta, ziemniakami, pietruszką, czasem mielonym mięsem lub kiełbasą. Nadzienie może też być ze szpinaku lub kapusty.

Ciekawostki

Religijne zwyczaje

W Turcji 99 procent mieszkańców wyznaje Islam. To dlatego w większości hoteli na suficie namalowana jest czarna strzałka wskazująca święte miejsce muzułmanów – Mekkę. Meczety, które są w każdym tureckim mieście, można zwiedzać jedynie w porach między modlitwami, pamiętając o odpowiednim stroju i zdjęciu butów.

Pływające koty

Turecki van to rasa kota pochodząca znad jeziora Wan we Wschodniej Antolii. To jeden z nielicznych kotów, który lubi pływać i w pobliżu wody z przyjemnością sam się w niej zanurza. Koty van mają też często różnokolorowe oczy, błony pławne między pazurkami i bywają od urodzenia głuche.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Turcja
Strefa czasowa :
czas polski + 2 godz.
Język :
turecki
Komunikacja :
komunikacja miejska 2,5 TRY
Długość lotu :
3,5 godz.
Przykładowe ceny :
1l. mleka – 2,7 TRY, 1,5 l. wody – 1,5 TRY, chleb 1,5 TRY, 12 jajek – 6 TRY, butelka piwa 0,5 l.- 6,5 TRY, dwuosobowy obiad w restauracji średniej klasy – 65 TRY
Waluta :
lira turecka (TRY)