Zakynthos – spokojne, łagodne, refleksyjne. Wyspa, która miłośnikom rajskich wakacji będzie śnić się latami.

Wyspa Zakynthos swoją nazwę zawdzięcza hiacyntowi. Niegdyś, jak głosi legenda, należała do Odysa. Później stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Potem dostała się w ręce Sycylijczyków, by później przejść pod władzę turecką, następnie wenecką i wreszcie francuską. Grecy odzyskali wyspę w 1944 roku. To jedna z piękniejszych Wysp Jońskich położona na zachód od Peloponezu, zwana „diamentem Morza Jońskiego”. Na zachodzie wyspy plaża Nawajo należy do najatrakcyjniejszych na wyspie. Położona jest w tzw. Zatoce Wraku. Tam bowiem rozbił się grecki statek „Panagiotis” należący do przemytników papierosów, który, uciekając przed grecką policją, uderzył o skały w okolicach Porto Vromi. Dziś wbity w piasek jest wyjątkową atrakcją turystyczną. W zachodniej części przylądka Skinari występują malownicze formacje skalne, wyrzeźbione w falezach zwane Niebieskimi Grotami. To sieć jaskiń z krystalicznie czystą błękitną wodą, podświetlaną przez słońce. Przejrzystość sięga do samego dna, które miejscami znajduje się na głębokości 7-8 metrów. Atrakcją są także łuki skalne, pod którymi można przepływać. Groty dostępne są jedynie od strony morza. Można do nich popłynąć m.in. ze Skinari, Agios Nikolaos, Makris Gialos czy nawet Alykanas. Kilkuosobowe motorówki wpływają do każdej z grot, większe, kilkunastoosobowe łodzie, tylko do niektórych. Można również skorzystać z łodzi ze szklanym dnem. Zakynthos znany jest także z żółwi morskich karetta. Gady te składają w piasku na strzeżonej przez strażników plaży Gerakas swoje jaja. Gdy wyklują się młode, turyści mogą z daleka obserwować ich niezdarny marsz ku wodzie. A plaże na wyspie są bardzo atrakcyjne i o wiele spokojniejsze niż na innych Wyspach Jońskich. Miłośnicy sportów wodnych powinni udać się na Banana Beach. Na plaży w Porto Azzuro występują naturalne zielone glinki. Plażowicze smarują się tym naturalnym peelingiem korzystając z darmowego spa. Plaża Ksigia ma lecznicze właściwości. W wodzie wydobywa się siarka, która ma właściwości między innymi przeciwreumatyczne. Przed kąpielą należy zdjąć srebrną biżuterię, która przy kontakcie z siarką czernieje. Porto Limnionas jest idealnym miejscem do bajkowych zdjęć i przystankiem na typowe greckie jedzenie w najlepszym wydaniu. Na plaży w Porto Roxa nie można się ani opalać, ani kąpać. Wybrzeże pokryte jest bowiem bardzo ostrymi kamieniami. Natomiast w ich zakamarkach gromadzi się morska sól, którą można łatwo zebrać, by później wykorzystać we własnej kuchni. Plaża w Laganas to największa i najdłuższa piaszczysta plaża na wyspie Zakynthos. Plaża ma ponad kilometr i ciągnie się od końca miejscowości Laganas aż do miejscowości Kalamaki, gdzie kończy się przy klifach na granicy ścisłego rezerwatu parku narodowego.

Atrakcje

Bowl ’m Over

Bowl ’m Over - lokal znajdujący się w południowej części miejscowości Tsilivi. Ciekawy wystrój, kameralna atmosfera, kręgielnia z czterema torami oraz stoły bilardowe. W przerwach między grą można kupić napoje i przekąski, a potem relaksować się na kanapach i huśtawkach znajdujących się na zewnątrz.

Watervillage

Watervillage – poszukiwacze niezapomnianych emocji, muszą koniecznie udać się do Watervillage. Nie jest to może największy czy najnowocześniejszy aquapark w okolicy, ale nie brakuje tu dużych zjeżdżalni, tarasów do opalania i atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Odważniejsi wybiorą się na ekscytującą Black Hole, a ostrożniejsi na Lazy River. Dla najmłodszych przygotowane są specjalne place zabaw. Na terenie parku wodnego można udać się też do baru czy restauracji, aby przekąsić coś po wodnych szaleństwach. Wstęp dla dorosłych 25 EUR, dla dzieci 16.50 EUR.

Minigolf

Minigolf – miłośnicy golfa, a przy tym dobrej zabawy powinni koniecznie udać się na 16-kilometrowy plac Fantasy Mini Golf znajdujący się w miejscowości Tsilivi. Wspaniała atmosfera oraz kolorowe pole golfowe dostosowane do odpowiedniego poziomu. Do tego wodospady, obrotowe wiatraki i czynne wulkany, które sprawiają, że gra jest jeszcze przyjemniejsza. Aby nieco odetchnąć można udać się do pobliskiego baru, który połączony jest z placem zabaw dla najmłodszych.

Nurkowanie

Nurkowanie - wyspa Zakyntos jest doskonałym miejscem do nurkowania. Podwodny świat zachwyca swym bogactwem i różnorodnością – jaskinie, naturalnie wyrzeźbione tunele, ciekawe gatunki fauny oraz flory. Znajdziemy tutaj kilkanaście miejsc, w których można nurkować. Początkujący mogą wybrać się do jednego z centrum nurkowania (w Vassilikos czy Laganas) i tam skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz pomocy doświadczonego instruktora. Warto chociaż raz zanurzyć się w wyjątkowym podwodnym świecie.

Rejs żółtą łodzią podwodną

Rejs żółtą łodzią podwodną- rejs łodzią, o której śpiewali słynni Beatlesi („Yellow submarine”). Relaksująca, niezapomniana wyprawa łodzią z przeszklonym dnem pozwala podziwiać wyjątkowe podwodne bogactwo zatoki Laganas. Wycieczka dostarcza wielu niepowtarzalnych chwil, które najlepiej uwiecznić na zdjęciach. Przy odrobinie szczęścia można cieszyć się widokiem objętych ochroną żółwi Caretta Caretta! Cały rejs trwa około 1 godziny i kosztuje 30 EUR.

Zakyntos – miasto

Zakyntos – miasto - największe miasto wyspy Zakyntos stanowiące jednocześnie jej stolicę. Mimo poważnych zniszczeń w połowie XX wieku podczas trzęsienia ziemi, wciąż pozostało tu kilka miejsc godnych zobaczenia. To prawdziwe centrum kultury, w którym poznać można historię i tradycję greckiej wyspy. Warto wstąpić do Muzeum Bizantyjskiego (wstęp ok. 3 EUR) z rzeźbami wykonanymi z drewna, ściennymi malowidłami, ikonami oraz przedmiotami pochodzącymi z okresu bizantyjskiego. Zobaczyć też trzeba kościół św. Dionizosa z 1708 roku, Muzeum Solomosa z dziełami i przedmiotami osobistymi greckiego poety Solomosa, jak również ruiny weneckiej twierdzy, z której roztaczają się wyjątkowe na całe miasto Zakyntos.

Błękitne Groty

Błękitne Groty - niesamowite formacje skalne w pobliżu przylądka Skinari. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na wyspie. Jaskinie odkryto pod koniec XIX wieku, a ich nazwa wzięła się od błękitnego odcienia wody widocznego w grotach. Na rejs do Błękitnych Grot trzeba wybrać się z przylądka Skinari, najlepiej z łodzią o szklanym dnie, by móc równocześnie podziwiać skalne krajobrazy oraz podwodny świat. Podczas takiej wycieczki zwykle jest czas, by zażyć relaksującej kąpieli morskiej. Charakterystyczną cechą przylądka Skinari są dwa wiatraki położone bardzo blisko siebie. W jednym z nich można nawet wynająć pokój.

Olimpia (wycieczka)

Olimpia (wycieczka) - przez ponad tysiąc lat, od 776 r. p.n.e. do 394 r. n.e., co cztery lata odbywały się tutaj zawody sportowe. Stadion mieścił ok. 45 000 widzów, widoczne są jeszcze wpuszczone w ziemię oznaczenia odcinka krótkodystansowego, który pokonywali biegacze. Z III lub II w. p.n.e. pochodzą gimnazjon i palestra, w której odbywały się walki pięściarzy i zapaśników. Igrzyska olimpijskie organizowane były zawsze ku czci ojca Bogów – Zeusa. Stadion i obiekty kultu tworzyły jedność. Po ok. 10 latach budowy w 456 r. p.n.e. ukończono świątynię Zeusa. O rozmiarach i potężnej sylwetce świadczy kilka fragmentów podstaw i bębny leżące na ziemi. W celli, świętym wnętrzu świątyni, stał gigantyczny posąg Zeusa na tronie, liczący sobie 12,4 m. Zachowały się jeszcze mury nośne warsztatu, w którym Fidiasz wraz z pomocnikami pracował nad posągiem. Będzie okazja zobaczyć miejsce, w którym co cztery lata (oddzielnie dla igrzysk letnich i zimowych) zapalany jest znicz olimpijski, przekazywany w sztafecie, a obecnie wysyłany również samolotami do miejsca organizacji igrzysk.

Zatoka Piratów

Zatoka Piratów - to najbardziej znane i najczęściej fotografowane miejsce na Zakyntos. Plaża, na której leży wrak statku wyrzuconego tu na brzeg w latach 80. XX wieku, należy do jednej z pięciu najpiękniejszych plaż świata. Zatoka otoczona jest wysokimi pionowymi klifami o niemalże białym kolorze. Słońce, odbijając się od ich krawędzi sprawia, że woda ma w tej zatoce niespotykany, przepiękny, turkusowy kolor. Do plaży nie można się dostać od strony lądu, a jedynie łodzią wypływającą z malutkiego portu Porto Vromio. Podczas przeprawy będzie można podziwiać imponujące, skaliste wybrzeże wyspy, które przybiera najróżniejsze fantazyjne formy. Na plaży wyznaczony jest czas wolny, aby móc wykąpać się w tym unikatowym morzu turkusu oraz odkryć tajemnice leżącego na plaży wraku, na pokładzie którego – jak niesie lokalna fama – szmuglowano alkohol do Emiratów Arabskich.

Żółwia wyspa (Marathonisi)

Żółwia wyspa (Marathonisi) - niewielka, bezludna wyspa będąca częścią zatoki Laganas. Ten malowniczy zakątek porośnięty sosnami i dębami stanowi miejsce lęgowe żółwi Caretta caretta. Na wyspie mamy dostęp do dwóch plaż – kamienistej i piaszczystej. W przypadku tej drugiej turyści mogą się poruszać jedynie brzegiem morza, by nie uszkodzić złożonych już jaj. Na plaży patroluje strażnik ochrony przyrody.

Półwysep Keri

Półwysep Keri - miejsce przyciągające szczególnie tych, którzy chcą podziwiać wyjątkowe zachody słońca. Na krajobraz półwyspu składają się morze, doliny, naturalny port oraz lasy sosnowe. Nie można zapomnieć też o gajach oliwnych, z których produkowana jest wysokiej jakości oliwa. W malowniczym porcie można wynająć łódź i popłynąć na sąsiednią wyspę Marathonisi (Żółwia wyspa), która słynie z jasnych plaż, wyjątkowych krajobrazów oraz lazurowego morza. Plaże na terenie Keri są w większości kamieniste, ale pełne klimatycznych tawern serwujących smaczną grecką kuchnię. Jak podaje legenda, niegdyś miasteczko Keri leżące na terenie półwyspu, Matka Boska uchroniła przed najazdem piratów, chowając je w gęstej mgle. Na miejscu warto wstąpić do latarni morskiej znajdującej się na stromym klifie. Z tutejszego punktu widokowego roztaczają się niepowtarzalne widoki zachodzącego słońca.

The Milanio Maritime Museum

The Milanio Maritime Museum - muzeum morskie znajdujące się w mieście Tsilivi około 7 km na wschód od miasta Zakyntos. To jedyne tego rodzaju greckie muzeum odtwarzające historię wypraw morskich od wieku XVII do dnia dzisiejszego. Zobaczyć tu można liczne bizantyjskie statki pochodzące z początkowego okresu istnienia Bizancjum, aż do jego zniszczenie w 1453 przez Turków.

Anafonitria

Anafonitria - niewielka wioska położona w północnej części wyspy. Z miejscem tym związana jest legenda – patron wyspy, św. Dionizos, schronił się w tutejszym XVI-wiecznym klasztorze i w nim spędził ostatnie dni swojego życia. Obecnie klasztor jest celem wielu pielgrzymek. Miejscowość znana jest także również z własnoręcznie tłoczonego oleju, produkcji prawdziwego miodu i ziół. Warto zatem zakupić tutaj porządne zapasy.

Kuchnia

Taverna Akrotiri

Taverna Akrotiri - klimatyczny, przyjemny lokal z dużym, pięknym ogrodem czynny tylko w sezonie letnim. Specjalnością tawerny jest mięso z grilla, jak również wielkie tace kuszących mezédes, czyli greckich przystawek. W Grecji zwyczajem jest zamawianie – jako głównego dania – wielu małych przekąsek wypełniających cały stół. Podawane są one na niewielkich talerzykach, ale ze względu na ich bardzo dużą liczbę, może się nimi najeść cała rodzina. Przystawka – kojarząca się z lekkim posiłkiem – tutaj oznacza prawdziwą ucztę. Doskonałym dopełnieniem posiłku jest lokalne wino.

Komis

Komis - (miasto Zakyntos) – urocza tawerna rybna znajdująca się w dość znaczącym miejscu – tuż za budynkiem kapitanatu portu. Ceny potraw nie są zbyt niskie, ale za jakość trzeba zapłacić. Świeże, ciekawie przyrządzone ryby, owoce morza oraz duży wybór greckich przystawek. Nie brakuje też dobrego wina i smacznych deserów.

Arekia

Arekia - (miasto Zakyntos) – tradycyjna knajpka, przeznaczona raczej dla większych grup. Lokal otwarty jest przez cały rok, ale wyłącznie wieczorami. Można tutaj spróbować lokalnych dań, choć turystów przyciąga głównie wieczorne kandades, czyli występy artystów śpiewających na cztery głosy, wykonywane zwykle przy akompaniamencie gitary.

Theatro Avouri

Theatro Avouri - niedaleko Tragaki znajdziemy murowany kompleks teatralny pod gołym niebem, w dodatku w malowniczym otoczeniu. Lokalne potrawy (na przykład znakomity chleb) przygotowywane są w tradycyjnym piecu. Lokal otwarty jest tylko wieczorem, od godziny 19.

Theodoritsis

Theodoritsis - przebywając niedaleko Argasi, warto wstąpić do ciekawego lokalu z gustownym wystrojem oraz tarasem z pięknym widokiem na miasto. Podawane są dobre potrawy z grilla, mezedes oraz dania ciepłe. Lokal otwarty jest przez cały rok i oferuje przystępne ceny.

Tropicana Beach Bar

Tropicana Beach Bar - lokal wybudowany się na słynnej plaży Banana Beach w miejscowości Vassilikos. Nie brakuje tu słomkowych parasoli, kanap czy hamaków. Tuż przy barze znajduje się boisko do siatkówki plażowej. Tropicana Beach Bar oprócz letnich koktajli oraz drinków przygotowywanych przez najlepszych barmanów, serwuje również przekąski, sałatki oraz makarony w bardzo korzystnych cenach.

Ciekawostki

Wyspa nowożeńców

Wyspa nowożeńców - Od kilku lat Zakyntos znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych przez nowożeńców miejsc. Wszystko dlatego, że wyspa kojarzy się z niezwykłą przyrodę, wyjątkowymi krajobrazami, a także relaksującym klimatem sprzyjającym wypoczynkowi.

Caretta Caretta

Caretta Caretta - Na tutejszych terenach żółw morski Caretta caretta znajduje się pod ścisła ochroną. Występuje on jedynie w nielicznych miejscach w basenie Morza Śródziemnego w szczególności wokół wyspy Zakyntos. Żółw może osiągnąć wielkość 1,2 m długości i masę 100 kg. Między czerwcem a sierpniem żółwie mają okres lęgowy i jest to czas, kiedy zarówno zwierzęta, jak i ich gniazda są pod szczególną ochroną. W ciągu dnia turyści mogą bez ograniczeń korzystać z plaży, szczególne restrykcje obowiązują w godzinach nocnych, kiedy samice żółwia wychodzą na plażę, aby złożyć jaja. Plaże zatoki Laganas oraz Gerakas są zamknięte między zachodem a wschodem słońca i dodatkowo patrolowane przez strażników ochrony przyrody. Obowiązuje zakaz pozostawiania jakichkolwiek śmieci i zabronione jest wjeżdżanie na plażę pojazdami.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Waluta :
euro (EUR)