
Tunezja
Tunezja to państwo, które swoim pięknem zachwyca miliony turystów każdego roku. Atrakcje turystyczne, których można tu doświadczyć, zadowolą niejednego wymagającego podróżnika. Nic więc dziwnego, że Tunezja od wielu lat plasuje się wśród najpopularniejszych kierunków na wymarzone wakacje.
Tunezja - informacje praktyczne
Tunezja leży w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Kraj ten uchodzi za miejsce pełne kontrastów: wszystko to za sprawą mieszających się ze sobą kultur europejskiej oraz afrykańskiej. Dominującą religią jest islam, który wyznaje ponad 99% mieszkańców. Zróżnicowany krajobraz stwarza wiele możliwości do wypoczynku. Wybrzeże Sahal, czy też różnorodne wydmy, spełnią wszelkie oczekiwania aktywnych wczasowiczów. Natomiast dostęp do morza i okoliczne plaże zachwycą osoby szukające relaksu.
Wybierając się do Tunezji, warto pamiętać o bogatej historii tego miejsca. Decydując się na podróż mamy możliwość odwiedzenia pozostałości fenickiej Kartaginy, czy też rzymskiego Koloseum w El – Dżemie. Pasjonatów sztuki zachwycą eksponaty znajdujące się w muzeum Bardo, a to tylko namiastka historycznych atrakcji, przemawiających do turystów z całego świata.
Pogoda w Tunezji
Średnia temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, co sprawia, że nawet poza sezonem Tunezja jest atrakcyjnym kierunkiem. Pogoda sprzyja również uprawianiu sportów wodnych. Wśród wodnych atrakcji można wyróżnić żeglarstwo, surfing oraz nurkowanie. Rozbudowana infrastruktura sportowa w połączeniu z dobrą pogodą przyciągną także sympatyków golfa i tenisa.
Ze względu na położenie w klimacie śródziemnomorskim, lato w Tunezji jest gorące i suche, z kolei zimą można doświadczyć niższych temperatur i znacznie większej ilości opadów. Decydując się na urlop w porze wakacyjnej, należy zadbać o odpowiedne okrycie ciała i kremy z filtrem, ponieważ słońce nie będzie nas odstępować na krok.
Co zjeść w Tunezji - wprowadzenie do kuchni tunezyjskiej
Kuchnia tunezyjska, jak w większości krajów arabskich, słynie z ostrych potraw. Mieszkańcy Tunezji uważają, że kolor czerwony pobudza apetyt, stąd też zamiłowanie do pikantnych dań. Dzięki sprzyjającemu klimatowi, zbiory warzyw odbywają się przez cały rok, dlatego też każdy odwiedzający ten kraj nie powinien być zaskoczony obecnością pomidorów, papryki, karczochów, brokułów czy fasoli na talerzu.
Wśród regionalnych dań królują kuskus i harissa. Kuskus to specjalny rodzaj kaszy, uznawany przez muzułmanów za symbol bogactwa i szczęścia. Często występuje jako danie samo w sobie lub w towarzystwie mięsa i warzyw
Harrisa to przyprawa stworzona na bazie papryki chilli, czosnku, kolendry, kuminu i kminku. Używana jest w kuchni tunezyjskiej bardzo często dla podkreślenia smaku potraw.
Dania mięsne w większości przypadków składają się z baraniny i jagnięciny. Miłośnikom dań jarskich polecamy brik, czyli trójkątny pieróg z nadzieniem z warzyw baraniny lub tuńczyka. Natomiast osobom poszukujących nowych smaków tunezyjska kuchnia oferuje połączenie jajek i pikantnego sosu pomidorowego, które nazywane jest przez mieszkańców odżdża. Różnorodność potraw i smaków przyciąga wielu smakoszy z innych krajów.
Co warto zobaczyć w Tunezji?
Tunezja to nie tylko, jak wielu mogłoby się wydawać piaszczyste plaże, ale też wielowiekowa historia. W państwie tym można odnaleźć sporo pozostałości po cesarstwie rzymskim, takich jak na przykład Amfiteatr w Al-Dżamm. Dużą część historii Tunezji i Kartaginy przedstawia wcześniej wspomniane Muzeum Bardo, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
Ze względu na dominujący wśród lokalnych wierzeń islam, w Tunezji można zobaczyć wiele atrakcyjnych architektonicznie meczetów i świątyń. Nie można zapomnieć o odwiedzeniu Medyny. To stara dzielnica, w której mieszczą się bazar oraz główny meczet. W tym wyjątkowym miejscu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można kupić praktycznie wszystko: przyprawy, ceramikę, kosmetyki oraz inne przedmioty codziennego użytku.
Pośród wielu miejsc wartych odwiedzenia w tym kraju, jedno z nich może szczególnie zachwycić podróżnych. Mowa o Sidi Bou Said, czyli odpowiednika greckiego Santorini.Miasteczko to może śmiało rywalizować o miano najpiękniejszego miejsca w Tunezji: białe domki z niebieskimi okiennicami oraz lokalizacja przy uroczym porcie sprawiają, że to często miejsce na romantyczne wyjazdy
Gdzie na wakacje w Tunezji?
Turyści wybierając wakacyjne oferty wycieczek do Tunezji, najczęściej decydują się na wyjazd w regiony Sousse, Monastir, Hammamet, Djerba. Każdy z nich ma do zaoferowania wiele, dlatego też przed ostatecznym wyborem należy przeanalizować wszystkie oferowane nam miejsca.
Sousse, czyli jedno z największych miast w Tunezji, kusi turystów dostępem do morza oraz rozległymi gajami oliwnymi. Miejsce to przypadnie także do gustu miłośnikom sportów wodnych, ponieważ znajdują się tam m.in. ośrodki sportów wodnych i nurkowania.
Monastir to miasto portowe, w którym urodził się znany prezydent Tunezji - Habib Bourgiba, dzięki któremu państwo to zawdzięcza uchwalenie konstytucji. Miejsce to poza plażą ma do zaoferowania możliwości zobaczenia wielu obiektów historycznych. Odwiedzający mogą zapoznać się z średniowiecznymi pozostałościami architektonicznymi lub wstąpić do pobliskich muzeów, wypełnionych po brzegi wiekowymi eksponatami.
Hammamet dzięki dostępowi do morza, pięknym plażom i gościnnym mieszkańcom plasuje się w czołówce odwiedzanych miejsc w Tunezji. To idealne miejsce dla ludzi ceniących odpoczynek wśród pięknego otoczenia okolicznego krajobrazu. W miejscu tym unosi się zapach jaśminu i hibiskusu, co czyni je jeszcze bardziej niepowtarzalnym.
Djerba to malownicza wyspa, ciesząca się uznaniem również w środowisku filmowym. To właśnie na niej odbywały się zdjęcia do „Gwiezdnych Wojen”, „Angielskiego Pacjenta”, czy też „Żywotu Brajana”. Wszystko to ze względu na piękny krajobraz, który ją otacza. Suchy i stepowy mikroklimat Djerby sprawia, że można tu wypoczywać zarówno latem, jak i podczas chłodniejszych miesięcy.
Ciekawostki - Tunezja
• W Międzynarodowym Centrum Hammamet odbywa się międzynarodowy festiwal teatralny.• Kraj ten jest 2 razy mniejszy od Polski.
• Narodowym alkoholem jest boukha, czyli napój na bazie sfermentowanych fig.
• Najwyższą budowlą w kraju jest wieża telewizyjna w Zarzis o wysokości 320 metrów.
• Najwyższą temperaturę odnotowano w Kebili, wynosiła ona 55°C
Przede wszystkim sprzyjający klimat zachęca turystów do wybrania się na urlop na Djerbę. Poza tym ta porośnięta gajami oliwnymi, palmowymi oraz figowymi wyspa daje wiele możliwości na przyjemne spędzenie wolnego czasu.
Czytaj więcej »„Grzeczność nic nie kosztuje, a dzięki niej otrzymasz wszystko” – to stare przysłowie arabskie doskonale oddaje charakter gościnnych, uprzejmych i otwartych Tunezyjczyków. Wakacje nad afrykańskim wybrzeżem Morza Śródziemnego pełne będą słońca, spokoju i uśmiechu.
Czytaj więcej »Zwiedzanie
Wielka medyna
Medyny w Tunisie nie można nie zobaczyć. To stara dzielnica w arabskich miastach, w której mieści się wielki targ, meczety i inne ważne budynki. Medyna po arabsku znaczy po prostu „miasto”. Medyna stolicy Tunezji została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jej powierzchnia liczy 270 hektarów, a mieszka tam grubo ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dokładnej liczby populacji nie da się ustalić. Panuje tam wieczny zgiełk i hałas. Bazary mieszają się z cudownymi pałacami i barwnymi podwórzami. W domach możnych mieszczą się biblioteki, muzea czy ekskluzywne restauracje. Na powierzchowne zwiedzenie tuniskiej medyna potrzebujemy całego dnia.
Sól na pustyni, czyli Wielki Szott
Tunezja to nie tylko miasta, to również pustynia. Wypad na Saharę wydaje się obowiązkowy. Wielki Szott to słone jezioro położone w środkowo-zachodniej części kraju, które najprawdopodobniej zostanie niedługo wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu zbiera się sól, tu odbywają się wyścigi wielbłądów oraz zawody lądowego żeglarstwo. Tu wreszcie jesteśmy otoczeni wspaniałymi oazami. Takich widoków nie można przeoczyć ani zapomnieć.
Mozaiki w Bardo
Muzeum Bardo w Tunisie ma największy na świecie zbiór rzymskich mozaik. To największy, po Muzeum Narodowym w Kairze, zbiór eksponatów kontynentu afrykańskiego. To raj dla miłośników sztuki natycznej i archeologii. Prawdziwa skarbnica wiedzy o życiu codziennym wymarłych cywilizacji. Bilet kosztuje jedynie 11 dinarów.
Walcząca Kartagina
Kartagina leży niedaleko od Tunisu. To historyczne miasto-państwo było wczasach antycznych ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym, by pogrążyć się w chaosie po wyniszczających wojnach punickich z Rzymianami. Odzyskała swoją świetność już pod rządami Cezarów. Ślady tej wspaniałej i tragicznej historii są w mieście wszechobecne. W odbudowanym Odeonie, starożytnym teatrze, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Wszystkie pozostałości po dawnej cywilizacji zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje
Tunezja ekstremalnie
Tunezja to nie tylko piaszczyste plaże oraz piękne hotele i kurorty. To również raj dla miłośników sportów ekstremalnych. Najpopularniejszy jest oczywiście kitesurfing i wakeboarding. Wypożyczalnie sprzętu i szkoły oferujące lekcje dla początkujących mieszczą się praktycznie w każdym większym ośrodku turystycznym. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak zjeżdżanie na desce po pustynnych wydmach. Ale to sport już dla osób znających się na rzeczy. A co istotne, w Tunezji, nawet już późnym latem, można pojeździć na nartach.
Kartagina muzyczna
Międzynarodowy Festiwal Kartaginy to jedno z ważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej muzycznego świata Magrebu. To wielkie święto muzyki odbywa się rokrocznie od 1964 roku – w lipcu i sierpniu. Ale podczas festiwalu możemy podziwiać nie tylko gwiazdy muzyki arabskiej. Organizowane są koncerty towarzyszące, na których występują artyści z całego świata. Na kartagińskiej scenie wystąpili m.in. Dalida, James Brown, Louis Armstrong, Ray Charles, Alpha Blondy, Joe Cocker czy Charles Aznavour.
Kuchnia
Suszony makaron
Kuchnia tunezyjska różni się bardzo od smaków pozostałych krajów Magrebu (Algierii, Maroko). To może wydać się dziwne, ale najczęściej jadanym tam produktem jest makaron. Nuaser to wyjątkowe kluski. Według legendy „wynaleziono” je około XIII wieku za rządów dynastii berberyjskiej Hafsydów, a swoją nazwę zawdzięczają złotawemu kolorowi podobnemu do bitej wówczas monety, czyli dinara naseryjskiego. Ciasto na makaron robi się po prostu z mąki, wody i soli. Potem kroi się je na malutkie, cienkie kwadraciki i suszy na słońcu. Nauser gotuje się na parze. Podaje się go z kartoflami, papryką i sosem pomidorowym jako akompaniament do różnych mięs, ale przede wszystkim do osbanu, czyli kiełbasy z ryżu i jagnięciny.
Wszechobecna harissa
Harissa to podstawowa przyprawa tunezyjska. Podawana jest do wszystkiego. To rodzaj bardzo ostrej pasty z papryczek chili suszonych na słońcu i miażdżonych tradycyjnie w moździerzu z kminem, kolendrą i suszonymi pomidorami. Istnieje wiele odmian harissy. Berberyjska jest z czosnkiem i oliwą. Ale istnieje też i słodka harissa robiona z migdałów i syropu cukrowego. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa harasa, co oznacza „tłuc, miażdżyć”.
Tunezyjski tadżin
Tunezyjski tadżin nie ma nic wspólnego z tadżinem algierskim czy marokańskim. Ten, jaki znamy zwyczajowo z polskich restauracji, jest rodzajem gulaszu z warzywami i marynowanymi cytrynami duszony w specjalnym naczyniu o charakterystycznym kształcie karafki. Tadżin tunezyjski jest pieczonym omletem. W jego skład, prócz jajek wchodzi przygotowane zawczasu mięso, warzywa i tarty ser. Tadżin malsuka zapiekany jest z płatami ciasta filo na wierzchu (brik). Tadżin warka przykryty jest ciastem francuskim.
„Postna” assida
Deserów w Tunezji nie podaje się na koniec obiadu czy kolacji. Słodkości jada się w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami. Assida to chyba najbardziej pożywny ze wszystkich lokalnych deserów. Dlatego tradycyjnie jedzony jest podczas shour, czyli śniadania spożywanego przed wschodem słońca, podczas ramadanu. To rodzaj poridżu z semoliny i mąki pszennej podawany z masłem i miodem lub cukrem. Można dodać daktyle lub orzechy. Bywa aromatyzowana olejkiem z geranium.
Ciekawostki
Tunezja filmowa
Krajobrazy i architektura tunezyjska posłużyła za scenografię do wielu znanych dzieł filmowych. George Lucas kręcił tam swoje Gwiezdne Wojny. Kilka kilometrów od Tauzaru mieści się jezioro Szott Al-Gharsa. Tam mieści się miasteczko specjalnie wybudowane na potrzeby kręcenia epizodów I, II i IV, które po zakończeniu planu filmowego nie zostało rozebrane i służy po dziś dzień jako atrakcja turystyczna. W Matmata za dekoracje posłużyły oryginalne tzw. domostwa troglodytów, a w pobliskim hotelu Sidi Driss kręcono zdjęcia w wydrążonych w piaskowcu dziedzińcach. Niedaleko Tatwin, okoliczne ksary (ufortyfikowane osady) Aulad Sultan i Haddada posłużyły później jako plener do kolejnego filmu z cyklu – Gwiezdne wojny. Ale nie tylko Lucas kręcił tam swoje filmy. Grupa Monthy Pythona w Monastyrze robiła zdjęcia do Żywotu Briana. W Tunezji nakręcono również sceny do Angielskiego Pacjenta czy Poszukiwaczy Zaginionej Arki.
Cywilizowany dromader
Tauzar, miasto położone na Saharze w oazie, przyciąga rokrocznie tysiące turystów. To tu mieszczą się największe lasy palm daktylowych. Oazę zasila ponad 200 podziemnych źródeł. W Tauzarze mieści się pierwsze prywatne muzeum tunezyjskie Dar Cheraїt. Ale prawdziwą ciekawostką jest lokalne zoo ze słynnym na cały kraj dromaderem pijącym Coca-Colę z butelki.
Waluta
dinar tunezyjski (TND)Długość lotu
ok. 3 godz.Strefa czasowa
czas polski zimą, w okresie letnim czas lokalny wynosi - 1h w stosunku do PolskiKomunikacja
bilet na tramwaj w Tunisie – 6 stref – ok. 1,5 TND. Taksówki maja taksometry, jednak warto umówić się na kwotę przed rozpoczęciem podróży. Na Djerbie bilet autobusowy kosztuje ok. 1 TNDPrzepisy wjazdowe
Język
arabski