Loading...Loading...

Tunezja to państwo, które swoim pięknem zachwyca miliony turystów każdego roku. Atrakcje turystyczne, których można tu doświadczyć, zadowolą niejednego wymagającego podróżnika. Nic więc dziwnego, że Tunezja od wielu lat plasuje się wśród najpopularniejszych kierunków na wymarzone wakacje.

World map

Tunezja: informacje praktyczne

Tunezja leży w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Kraj ten uchodzi za miejsce pełne kontrastów: wszystko to za sprawą mieszających się ze sobą kultur europejskiej oraz afrykańskiej. Dominującą religią jest islam, który wyznaje ponad 99% mieszkańców. Zróżnicowany krajobraz stwarza wiele możliwości do wypoczynku. Wybrzeże Sahal, czy też różnorodne wydmy, spełnią wszelkie oczekiwania aktywnych wczasowiczów. Natomiast dostęp do morza i okoliczne plaże zachwycą osoby szukające relaksu.

Wybierając się do Tunezji, warto pamiętać o bogatej historii tego miejsca. Decydując się na podróż mamy możliwość odwiedzenia pozostałości fenickiej Kartaginy, czy też rzymskiego Koloseum w El – Dżemie. Pasjonatów sztuki zachwycą eksponaty znajdujące się w muzeum Bardo, a to tylko namiastka historycznych atrakcji, przemawiających do turystów z całego świata.

Pogoda w Tunezji - opisanie charakterystyki klimatu

Średnia temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, co sprawia, że nawet poza sezonem Tunezja jest atrakcyjnym kierunkiem. Pogoda sprzyja również uprawianiu sportów wodnych. Wśród wodnych atrakcji można wyróżnić żeglarstwo, surfing oraz nurkowanie. Rozbudowana infrastruktura sportowa w połączeniu z dobrą pogodą przyciągną także sympatyków golfa i tenisa.

Ze względu na położenie w klimacie śródziemnomorskim, lato w Tunezji jest gorące i suche, z kolei zimą można doświadczyć niższych temperatur i znacznie większej ilości opadów. Decydując się na urlop w porze wakacyjnej, należy zadbać o odpowiedne okrycie ciała i kremy z filtrem, ponieważ słońce nie będzie nas odstępować na krok.

Co zjeść w Tunezji - wprowadzenie do kuchni tunezyjskiej

Kuchnia tunezyjska, jak w większości krajów arabskich, słynie z ostrych potraw. Mieszkańcy Tunezji uważają, że kolor czerwony pobudza apetyt, stąd też zamiłowanie do pikantnych dań. Dzięki sprzyjającemu klimatowi, zbiory warzyw odbywają się przez cały rok, dlatego też każdy odwiedzający ten kraj nie powinien być zaskoczony obecnością pomidorów, papryki, karczochów, brokułów czy fasoli na talerzu.

Wśród regionalnych dań królują kuskus i harissa. Kuskus to specjalny rodzaj kaszy, uznawany przez muzułmanów za symbol bogactwa i szczęścia. Często występuje jako danie samo w sobie lub w towarzystwie mięsa i warzyw

Harrisa to przyprawa stworzona na bazie papryki chilli, czosnku, kolendry, kuminu i kminku. Używana jest w kuchni tunezyjskiej bardzo często dla podkreślenia smaku potraw.

Dania mięsne w większości przypadków składają się z baraniny i jagnięciny. Miłośnikom dań jarskich polecamy brik, czyli trójkątny pieróg z nadzieniem z warzyw baraniny lub tuńczyka. Natomiast osobom poszukujących nowych smaków tunezyjska kuchnia oferuje połączenie jajek i pikantnego sosu pomidorowego, które nazywane jest przez mieszkańców odżdża. Różnorodność potraw i smaków przyciąga wielu smakoszy z innych krajów.

Co zobaczyć w Tunezji

Tunezja to nie tylko, jak wielu mogłoby się wydawać piaszczyste plaże, ale też wielowiekowa historia. W państwie tym można odnaleźć sporo pozostałości po cesarstwie rzymskim, takich jak na przykład Amfiteatr w Al-Dżamm. Dużą część historii Tunezji i Kartaginy przedstawia wcześniej wspomniane Muzeum Bardo, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Ze względu na dominujący wśród lokalnych wierzeń islam, w Tunezji można zobaczyć wiele atrakcyjnych architektonicznie meczetów i świątyń. Nie można zapomnieć o odwiedzeniu Medyny. To stara dzielnica, w której mieszczą się bazar oraz główny meczet. W tym wyjątkowym miejscu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można kupić praktycznie wszystko: przyprawy, ceramikę, kosmetyki oraz inne przedmioty codziennego użytku.

Pośród wielu miejsc wartych odwiedzenia w tym kraju, jedno z nich może szczególnie zachwycić podróżnych. Mowa o Sidi Bou Said, czyli odpowiednika greckiego Santorini.Miasteczko to może śmiało rywalizować o miano najpiękniejszego miejsca w Tunezji: białe domki z niebieskimi okiennicami oraz lokalizacja przy uroczym porcie sprawiają, że to często miejsce na romantyczne wyjazdy

Gdzie na wakacje w Tunezji?

Turyści wybierając wakacyjne oferty wycieczek do Tunezji, najczęściej decydują się na wyjazd w regiony Sousse, Monastir, Hammamet, Djerba. Każdy z nich ma do zaoferowania wiele, dlatego też przed ostatecznym wyborem należy przeanalizować wszystkie oferowane nam miejsca.

Sousse, czyli jedno z największych miast w Tunezji, kusi turystów dostępem do morza oraz rozległymi gajami oliwnymi. Miejsce to przypadnie także do gustu miłośnikom sportów wodnych, ponieważ znajdują się tam m.in. ośrodki sportów wodnych i nurkowania.

Monastir to miasto portowe, w którym urodził się znany prezydent Tunezji - Habib Bourgiba, dzięki któremu państwo to zawdzięcza uchwalenie konstytucji. Miejsce to poza plażą ma do zaoferowania możliwości zobaczenia wielu obiektów historycznych. Odwiedzający mogą zapoznać się z średniowiecznymi pozostałościami architektonicznymi lub wstąpić do pobliskich muzeów, wypełnionych po brzegi wiekowymi eksponatami.

Hammamet dzięki dostępowi do morza, pięknym plażom i gościnnym mieszkańcom plasuje się w czołówce odwiedzanych miejsc w Tunezji. To idealne miejsce dla ludzi ceniących odpoczynek wśród pięknego otoczenia okolicznego krajobrazu. W miejscu tym unosi się zapach jaśminu i hibiskusu, co czyni je jeszcze bardziej niepowtarzalnym.

Djerba to malownicza wyspa, ciesząca się uznaniem również w środowisku filmowym. To właśnie na niej odbywały się zdjęcia do „Gwiezdnych Wojen”, „Angielskiego Pacjenta”, czy też „Żywotu Brajana”. Wszystko to ze względu na piękny krajobraz, który ją otacza. Suchy i stepowy mikroklimat Djerby sprawia, że można tu wypoczywać zarówno latem, jak i podczas chłodniejszych miesięcy.

Ciekawostki o Tunezji

 • W Międzynarodowym Centrum Hammamet odbywa się międzynarodowy festiwal teatralny.
 • Kraj ten jest 2 razy mniejszy od Polski.
 • Narodowym alkoholem jest boukha, czyli napój na bazie sfermentowanych fig.
 • Najwyższą budowlą w kraju jest wieża telewizyjna w Zarzis o wysokości 320 metrów.
 • Najwyższą temperaturę odnotowano w Kebili, wynosiła ona 55°C
Regiony
Przewodnik

Zwiedzanie

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski zimą, w okresie letnim czas lokalny wynosi - 1h w stosunku do Polski
 • Język

  arabski
 • Komunikacja

  bilet na tramwaj w Tunisie – 6 stref – ok. 1,5 TND. Taksówki maja taksometry, jednak warto umówić się na kwotę przed rozpoczęciem podróży. Na Djerbie bilet autobusowy kosztuje ok. 1 TND
 • Długość lotu

  ok. 3 godz.
 • Przykładowe ceny

  chleb – 0,9 TND, 12 jajek – 4,4 TND, 1 kg lokalnego sera – 35,4 TMD, piwo – 6,6 TMD, obiad dla 2 osób w średniej restauracji - 130 TMD
 • Waluta

  dinar tunezyjski (TND)
Ubezpieczenia turystyczne Tunezja - dowiedz się więcej »