
Jamajka
Jamajka to kolorowa, roztańczona wyspa słońca, muzyki reggae i piaszczystych plaż. Zachwycają urozmaicone krajobrazy oraz egzotyczna kultura. Gościnni Jamajczycy urzekają radością życia i serdecznością. Ojczyzna Boba Marleya wita!
Jamajka leży w zachodniej części Wysp Karaibskich w Archipelagu Wielkich Antyli na Oceanie Atlantyckim. Powierzchnia wyspy wynosi 10 992 km2 i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem ukształtowania – od pięknych plaż (białych na północy, czarnych na południu), przez wapienne płaskowyże, a w nich wyrzeźbione przez wody podziemne koryta rzeczne, jaskinie i głębokie wąwozy, aż po urok majestatycznych wulkanicznych Gór Błękitnych.
Jamajka, czyli w języku dawnych mieszkańców wyspy Xaymaca, to inaczej „kraj drzew i wody”. Określenie nadal pozostaje aktualne, mimo że obecnie nie jest już ona tak dziewicza jak przed wiekami, gdyż wyspę co roku odwiedza prawie 1 mln turystów. Co sprawia, że ta trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Karaibskim jest marzeniem niemal każdego turysty? Odpowiedź zawiera się w formule „3 x R – relaks, reggae, rasta”. Te trzy elementy doskonale opisują specyfikę egzotycznej kultury i sposób życia wyspiarzy, którzy nawet nieznajomych witają serdecznym: „Welcome to Jamaica!”, kochają muzykę, a w 2014 r. na igrzyskach w Soczi wystawili własną reprezentację w… bobsleju!
Krzysztof Kolumb przybił do brzegów Jamajki jeszcze w 1494 roku. W swoim dzienniku pokładowym, opisał ją jako „najpiękniejszą wyspę, jaką kiedykolwiek ujrzały me oczy. Góry i ląd zdają się dotykać nieba… wszędzie pełno dolin, pól i równin”.
Jamajka to wyjątkowe miejsce – ma tak specyficzny klimat, że podobnego nie da się odczuć w żadnym innym miejscu na świecie! Ta kolorowa i pełna muzyki wyspa kusi pięknymi plażami, ciekawymi krajobrazami oraz pełną egzotyki kulturą.
Jamajka: informacje praktyczne
Jamajka jest umiejscowiona w zachodniej części wysp Archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. Znajduje się na południe od Kuby i na zachód od Haiti. Jej powierzchnia wynosi prawie 11000 km2 i odznacza się bardzo różnorodnymi krajobrazami. Na Jamajce można znaleźć zarówno piękne, piaszczyste plaże o czarnym lub białym piasku, podziemne korytarze rzeczne, wąwozy czy jaskinie, jak i górskie tereny czy wapienne płaskowyże. Wewnątrz wyspy dominują góry: na zachodzie Don Figuerero, Santa Cruz i May Day, na wschodzie John Crow i Blue (z najwyższą górą Jamajki, Blue Mountain Peak), zaś w centrum Dry Harbour.
Największym atutem wyspy są jej mieszkańcy – można tam spotkać wielu uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do świata ludzi. Ze świecą szukać osób bardziej przyjaznych od Jamajczyków! Większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki oraz różnego rodzaju upraw np. trzciny cukrowej, kakao, tytoniu czy owoców (głównie bananów, cytrusów, palm kokosowych oraz awokado). Około 51% mieszkańców stanowią chrześcijanie (protestanci).
Pogoda na Jamajce
Tę trzecią co do wielkości wysp na Karaibach charakteryzuje bardzo wysoka temperatura oraz tropikalny klimat. Niemal przez cały rok można się spodziewać na Jamajce nawet 30°C. Najniższe temperatury wynoszą zwykle około 22°C. Powietrze jest tutaj bardzo wilgotne.
Co zjeść na Jamajce?
Dania jamajskie mają wiele wspólnego z kuchnią karaibską, ale można tam też zauważyć wpływy hiszpańskie, brytyjskie, indyjskie czy afrykańskie. Podstawą dań są mięsa, ryby, owoce morza oraz warzywa, owoce i lokalne przyprawy. Jamajka znana jest również z piwa Red Stripe oraz uprawianej w Górach Błękitnych kawy o nazwie Jamaica Blue Mountain Coffee.
Charakterystycznym daniem dla Jamajki jest palone curry z ryżem oraz groszkiem. Innym, bardzo popularnym przysmakiem jest saltfish, czyli solony dorsz podawany z owocami bligii pospolitej, zwanej tutaj ackee. Dodatkiem do tego dania może być gotowany zielony banan albo gotowany lub smażony makaron. Innym tradycyjnym posiłkiem jest kurczak jamajski z dodatkiem cebuli, słodkich ziemniaków, marchewki, pomidorów oraz pieprzu. Wszystkie składniki smaży się na oleju kokosowym.
W wielu miejscach można posmakować grillowanego mięsa np. wieprzowiny, kurczaka lub ryb. Praktycznie przy każdym barze ustawia się grill! Słowem-kluczem dla kuchni jamajskiej jest Jerk. To tradycyjna mieszanka przypraw, której używa się do marynowania grillowanego później mięsa. Składa się ona głównie z ziela angielskiego, papryki, gałki muszkatołowej, czosnku, soli, brązowego cukru, cynamonu, tymianku oraz goździków.
Warto również wspomnieć o posiłkach przygotowywanych przez Rastafarianów. Wyznawcy tej religii preferują wegetariańskie dania. Każdy, kto chciałby spróbować egzotycznych i ciekawych w smaku dań jarskich, powinien zainteresować się kuchnią jamajską. Potrawy z tego rejonu świata charakteryzuje zapach ziela angielskiego, gałki muszkatołowej, tymianku oraz zielonej cebulki scallions.
Co warto zobaczyć na Jamajce?
Na wyspie znajdują się dwa główne miasta: położona na wschodnim wybrzeżu stolica Kingston oraz na północnej części Montego Bay. Pozostałe miejscowości, takie jak Portmore, Savanna la Mar, Ocho Ríos, Port Antonio czy Negril stanowią centra wypoczynkowe dla turystów.
Korzystając z nadmorskiego klimatu, możemy wybrać się na niewielką wysepkę zlokalizowaną w okolicach Jamajki, czyli Lime Cay. Legendy mówią, że podobno kiedyś został tam zakopany piracki skarb! Okolica odznacza się wyjątkową urodą krajobrazu oraz może się pochwalić jedną z najpiękniejszych plaż tego kraju. To również doskonałe miejsce dla wszystkich wielbicieli nurkowania – badając podwodne głębiny, możemy podziwiać nie tylko ryby i inne stworzenia wodne, ale również przepiękną rafę koralową!
Planując wakacje na tej rajskiej wyspie, na pewno warto zatrzymać się w okolicach stolicy, czyli Kingston. Również w tym mieście jest zakątek, który wszyscy zapaleni nurkowie po prostu muszą odwiedzić. To oczywiście słynny Port Royal! W wyniku trzęsienia ziemi w 1692 roku część portu osunęła się i zatonęła. Pod wodą znalazło się wiele statków oraz budynków mieszkalnych.
Bardzo ciekawym miejscem na Jamajce jest Devon House. To posiadłość, która stała się domem dla pierwszego czarnoskórego milionera w historii tego kraju. Obecnie budynek został przerobiony na muzeum, a dookoła niego zagospodarowano przepiękny park. Będąc w Kingston, warto odwiedzić także słynne muzeum Boba Marleya oraz muzeum sztuki National Gallery of Jamaica. Stolica jest otoczona Górami Błękitnymi stanowiącymi nie lada gratkę dla wszystkich wielbicieli pieszych wycieczek i przepięknych krajobrazów.
Gdzie udać się na wakacje na Jamajce?
Stolica to najważniejszy punkt, jeżeli chodzi o zwiedzanie Jamajki. To największe anglojęzyczne miasto na południe od Stanów Zjednoczonych i jednocześnie finansowe, gospodarcze i przemysłowe centrum Jamajki, w którym znajduje się wiele zabytków i miejsc do zwiedzania. Warto odwiedzić państwowy Uniwersytet Wschodnich Indii (University of the West Indies), Muzeum Obrony Narodowej (Jamaica Defence Force), Międzynarodowy Urząd Morski (International Seabed Authority) oraz wspomniane już Muzeum Boba Marley’a.
Drugim ważnym miastem na mapie Jamajki jest Montego Bay. To miejscowość położona na północnym krańcu wyspy. Miejsce jest doskonale skomunikowane z resztą wyspy. Znajduje się tu terminal linii wycieczkowych oraz wiele turystycznych kurortów. Nic więc dziwnego, że stanowi dobrą bazę wypadową dla turystów. Montego Bay może zachwycić licznymi i pięknymi plażami z rafami koralowymi. Znajdują się one niedaleko Montego Bay w miejscowości Negril. Mowa tutaj oczywiście o Seven Mile Beach, która może pochwalić się drobnym, jasnym piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą. Klimat rajskiej wyspy dopełniany jest przez palmy oraz egzotyczne papugi.
To jednak nie koniec atrakcji w okolicach Montego Bay. Pod powierzchnią wody można zachwycić się naprawdę bajkowymi widokami! Plaże znajdujące się niedaleko tej miejscowości kryją podwodne jaskinie, które można zwiedzić podczas nurkowania. Jedną z najsłynniejszych jest Widowmaker's Cave. Grota znajduje się na wysokości 24m p.p.m i stanowi doskonałą kryjówkę dla wielu morskich stworzeń. Rosną w niej także niespotykane nigdzie indziej rośliny.
Aby poznać faunę i florę charakterystyczną dla zielonych zakątków Jamajki, warto wybrać się na wycieczkę w stylu safari. Taka wyprawa jeepem po tropikalnych lasach pozwoli na własne oczy zobaczyć niezwykłe widoki znajdujące się na tej wyspie oraz popodglądać egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Ciekawostki o Jamajce
• Nazwa wyspy oznacza „Kraj drzew i wody” i pochodzi z języka rdzennych mieszkańców tej wyspy.
• Marihuana została zalegalizowana na Jamajce dopiero w 2015 roku! Pomimo tego, że niemal od zawsze ta używka była w tym kraju popularniejsza od papierosów, palenie marihuany nie było legalne na wyspie przez wiele lat.
• Mieszkańcy Jamajki porozumiewają się w języku angielskim, ale mają również swój własny dialekt, który nazywają językiem jamajskim lub Patois.
• Jamajczycy uznali piosenkę „One love” za swój nieoficjalny hymn narodowy. Ten utwór został oczywiście zaśpiewany przez ikonę reggae, czyli Boba Marleya!
• To trzeci pod względem liczby ludności anglojęzyczny kraj w Ameryce, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
• Wyspa należy do obszaru Wspólnoty Narodów rządzonych przez królową Elżbietę II reprezentowaną przez gubernatora generalnego oraz dwuizbowy parlament.
Atrakcje
Kingston
Tętniąca życiem stolica Jamajki, w której mieszka 1/3 ludności. To największe anglojęzycznie miasto całych Karaibów jest także jednym z największych kulturalnych i politycznych centrów regionu. Warto udać się do malowniczego portu, siódmego na świecie pod względem wielkości. W części miasta zwanej New Kingston znajduje się także mekka fanów muzyki raggae – Muzeum Boba Marleya, gdzie zgromadzono mnóstwo pamiątek po artyście.
Góry Błękitne
To doskonała propozycja dla wielbicieli jamajskiej przyrody w wersji tropikalnej. Ten spokojny rejon jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie obszarem kraju. Swoją nazwę zawdzięcza delikatnej, niebieskawej mgiełce otulającej szczyty. Wzgórza są mocno zalesione, a na stokach rosną krzewy kawowca – Jamaica Blue Mountain Coffe uznawana jest za jedną z najlepszych kaw na świecie. Na 78 tys. ha rozciąga się Park Narodowy Gór Błękitnych i Gór Johna Crowa, w którym wytyczono ponad 30 tras pieszych – to idealna opcja dla aktywnych.
Dunn’s River Falls
To niemal 200-metrowy wodospad spływający kaskadami po poziomych stopniach, przypominających ogromne schody. To jedna z największych atrakcji Jamajki. Wyprawa w to wyjątkowe miejsce polega na wspinaniu się po skąpanych w wodzie skałach w górę wodospadu. Na szczęście można wypożyczyć antypoślizgowe buty.
Negril
Popularny, tętniący życiem kurort na zachodnim wybrzeżu Jamajki. Właśnie tutaj znajduje się 10-kilometrowa plaża, jedna z najdłuższych na wyspie. Miejsce to kojarzy się z białym piaskiem, turkusowym morzem, palmami i wspaniałymi zachodami słońca. W północnej części przeważają luksusowe hotele, natomiast w południowej niewielkie pensjonaty prowadzone przez Jamajczyków.
Rozrywka
Nurkowanie
Wody Atlantyku, otaczające wybrzeże Jamajki, to doskonałe miejsce do podwodnego zwiedzania. Firmy oferują nurkowanie z aparatem tlenowym lub z rurką. Bardzo dobre warunki oferuje zwłaszcza nadmorski kurort Negril, którego wody przybrzeżne zostały objęte ochroną i uznane za park morski. Można podziwiać podwodny świat raf koralowych, pływać razem z żółwiami albo podglądać życie kolorowych ryb zamieszkujących wody Morza Karaibskiego. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.
Sporty wodne
Jamajka to nieziemskie plaże, urokliwe zatoki i lazurowe wody morskie. Taka kombinacja gwarantuje także doskonałą podstawę do rozwoju sportów wodnych. Wiele miejsc, zwłaszcza na atrakcyjnym turystycznie północnym wybrzeżu, oferuje różne możliwości w tym zakresie. Do najpopularniejszych należą rejsy jachtami i katamaranami.
Domino
Przed podróżą na Jamajkę, warto podszkolić swoje umiejętności gry w domino. To niemal narodowa rozrywka, szczególnie popularna w barach. Świetny sposób na ciekawe spędzenie czasu i zawarcie nowych znajomości.
Golf
Jamajka bywa określana „karaibska potęgą golfową”. To właśnie tutaj powstało pierwsze pole golfowe – obecnie na wyspie jest ich około 12 włącznie z mistrzowskim, 18-dołkowym polem Tryall Club niedaleko Montego Bay.
Kuchnia
Jerk chicken
To jedna z najbardziej charakterystycznych potraw kuchni jamajskiej. Mięso (przeważnie kurczak lub wieprzowina) marynuje się w mieszance ostrych przypraw, a następnie wędzi się lub piecze na wolnym ogniu z użyciem specjalnego drewna korzennika lekarskiego. Taki lekki posiłek można kupić prawie na każdym rogu od ulicznych handlarzy serwujących swoje dania w jamajskim stylu jerk – prosto z grilla zrobionego z metalowej beczki.
Jamaica Blue Mountain
Wbrew pozorom nie chodzi o atrakcję turystyczną, ale o nazwę kawy uprawianej na wyspie. Przez wielu uznawana jest za najlepszą na świecie, a jednocześnie jedną z najdroższych. Kawa zawdzięcza swoją nazwę pasmu Gór Błękitnych, na którego zboczach rosną krzaki kawowca. Warto kupić na pamiątkę woreczek ziaren w jednej z lokalnych plantacji.
Rum
Na Karaibach rum wytwarza się od XVII w, a ten jamajski należy do najlepszych. Plantacje trzciny cukrowej zajmują dużą powierzchnię pól uprawnych wyspy. Miejscowi piją rum bez dodatków, turyści zwykle preferują drinki na bazie rumu. Ciekawą formą wykorzystania rumu jest jego użycie podczas wędkowania do… ogłuszania ryb.
Owoce i przyprawy
Jamajka obfituje w mango, ananasy, banany i papaje. Popularny jest także owoc ackee (przywieziony jeszcze w XVI wielu z Afryki), który w połączeniu z niewielkimi kawałkami suszonego dorsza tworzy jedną z narodowych specjalności – ackee & saltfish, czyli gotowany owoc z soloną, smażoną rybą. Na wyspie słynne są także mieszanki przypraw, z których powstaje ostry sos Pickepeppa.
Ciekawostki
Mieszkańcy
Kultura jamajska to dynamiczna mieszanka silnej dumy narodowej, raggae, rastafarianizmu oraz lokalnego dialektu języka angielskiego (patois). Jamajczycy naprawdę potrafią zaskoczyć – mało kto wie bowiem, że wyspiarze w większości… nie potrafią pływać. Tylko osoby, które w lepszych szkołach uczyły się pływać w basenie, wchodzą do głębszej wody. Jamajczycy są bardzo przyjaznymi ludźmi, jednak cenią sobie spokój i powolne tempo życia – pretensje o to, że za długo czekamy na posiłek, nie mają sensu, bo po prostu nie zostaną zrozumiane. Warto także pamiętać, że wyspiarze są bardzo dumnymi ludźmi – dobrze odwzajemnić uprzejmość lub grzecznie odmówić, np. gdy próbują nam coś sprzedać, żeby nikogo niepotrzebnie nie urazić.
Rastafarianizm
Mimo że wyznawcy rastafarianizmu stanowią niewiele ponad 10% społeczeństwa, a przez wielu wyspiarzy uważani są jedynie za kulturowych buntowników, to właśnie ich filozofia pacyfizmu, pozytywne nastawienie oraz zamiłowanie do muzyki stały się symbolami „typowego Jamajczyka”. W charakterystycznych dla rastafarianów elementach stroju, np. słynnych dzierganych czapkach, dominują cztery barwy: czerwona, czarna, żółta i zielona. Czerwień symbolizuje krew przelaną w historii wyspy, czerń – kolor skóry większości mieszkańców, żółty (złoty) – zwycięstwo nad ciemiężycielami, a zieleń – bujną roślinność i życiodajną żyzność ziemi.
Reggae
To jeden ze znaków rozpoznawczych Jamajki, ojczyzny tego gatunku muzycznego. Na wyspie przed muzyką nie uciekniemy – słychać ją nie tylko w klubach, ale i na ulicach, w sklepach czy autobusach. Reggae swoją popularność zawdzięcza oczywiście sukcesowi twórczości Boba Marleya.
Pamiątki z wyspy
Jamajka jest doskonałym miejscem na zakupy. Tutejsze stragany przepełnione są kolorowymi wyrobami, wisiorkami oraz drewnianymi, rzeźbionymi figurkami, które świetnie nadają się na pamiątki z wakacji. Do Polski warto przywieźć również kilka butelek rumu, słynną kawę Blue Mountain Coffee czy popularny, ostry sos Pickapeppera. Na wyspie targowanie się uchodzi niemal za sport, dlatego trzeba koniecznie spróbować swoich sił w tej nietypowej dyscyplinie.
Plaże
Seven Mile Beach w Negril
Wielbiciele słonecznego wypoczynku pokochają jedną z najpiękniejszych plaż na Jamajce – Seven Mile Beach. To około 10 km delikatnego, niemal białego piasku, turkusowa woda oraz palmy. Warto wybrać się tutaj nie tylko w słoneczny dzień, ale także wieczorem, by usiąść w jednym z barów i podziwiać wyjątkowe zachody słońca.
Plaża w zatoce Runaway Bay
Wspaniała, piaszczysta plaża w samym centrum zatoki Runaway Bay. Na miejscu znajdźcie lokalne bary i restauracje serwujące owoce morza oraz wypożyczalnię z sprzętem do sportów wodnych. Najmłodsi skorzystają z parku z wodnymi zjeżdżalniami.
Plaża Bonda, Jamesa Bonda
Na plaży w Ocho Rios kręcono sceny do słynnego filmu z agentem 007 w roli głównej. Duże wrażenie robi szczególnie krystalicznie czysta woda z prawdziwym bogactwem raf koralowych. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętów do nurkowania i udać się w niezapomnianą podwodną wyprawę.
Zwiedzanie
Safari po Black River
Niezapomnianym przeżyciem będzie niewątpliwie rejs nurtami najdłuższej jamajskiej rzeki – Black River. Jej woda jest krystalicznie czysta, ale ciemne dno powoduje, że wydaje się ciemna – stąd też wzięła się nazwa. Warto zapisać się na wyprawę łodzią ze szklanym dnem i podziwiać niespotykane widoki.
Rose Hall Great House
Okazała, obecnie odnowiona rezydencja wzniesiona w XVIII wieku. Podobno wciąż krąży tutaj duch dawnej pani domu, Annie Palmer, która według legendy wyznawała kult wudu, by w ten sposób pozbyć się swoich trzech mężów. Obiekt znajduje się w pobliżu Montego Bay i należy do najważniejszych atrakcji turystycznych w tym rejonie.
Bob Marley House w Nine Miles
To obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich miłośników Boba Marleya. W wiosce Nine Miles zachował się dom rodzinny „króla reggae” – artysta mieszkał w nim do 13 roku życia, ale później często powracał w te strony. Po śmierci muzyka powstało w tym miejscu mauzoleum – w niewielkiej kapliczce wystawiono dwie gitary oraz przedmioty należące do Marleya.
Port Antonio
Około 100 lat temu Port Antonio był przybrzeżnym miastem, które rozwijało się dzięki handlowi bananami i orzechami kokosowymi. Obecnie to ważny ośrodek turystyczny z długą aleją palmową. Warto wybrać się na słynną lagunę Blue Lagoon oraz wypocząć na pięknej plaży Frenchman's Cove Beach.
Waluta
dolar jamajski (JMD); 1 USD – 124 JMD
Na całej wyspie honorowane są wszystkie główne karty płatnicze jak Visa, MasterCard oraz American Express.Wiza
Dokumenty podróżne i wiza: Turyści wjeżdżający na Jamajkę muszą posiadać przy wjeździe paszport z okresem ważności sześciu miesięcy. Wymagane jest również okazanie dokumentu potwierdzającego zakwaterowanie. Nie jest koniecznie ubieganie się o wizę, jeśli okres pobytu nie trwa dłużej niż 30 dni.Długość lotu
przelot ok. 18 godz. (połączenia rejsowe z przesiadką)Strefa czasowa
czas polski minus 6 godzPrzepisy wjazdowe
Język
angielski, kreolski (patois)