Singapur – jeden z azjatyckich tygrysów, miasto-państwo pełne wysokich wieżowców, różnych kultur oraz siedzib ogromnych firm międzynarodowych, ale także miejsce, w którym turyści mogą przeżyć niezapomniane chwile.

Singapur został założony w 1819 roku przez Brytyjczyków, lecz niepodległość uzyskał dopiero w sierpniu 1965 roku. Jego nazwa pochodzi od słów simha oraz pura oznaczających odpowiednio lwa oraz miasto, dlatego niejednokrotnie Singapur nazywany jest właśnie Miastem Lwa.
W tym miejscu niemal na każdym kroku możemy spotkać się z posągiem przedstawiającym stworzenie z głową lwa oraz tułowiem ryby – jest to Merlion, symbol narodowy Singapuru. Pogoda w tej części świata sprzyja zwiedzaniu niemal przez cały rok. Panuje tutaj ciepły, tropikalny klimat, a temperatura powietrza rzadko spada poniżej 20 stopni. Jednak trzeba liczyć się z tym, że dość często występują tu opady deszczu – warto więc mieć ze sobą parasol i przygotować się na niespodziewane przelotne opady.
Będąc w Singapurze, warto wybrać się na spacer do centrum finansowego – być może na pierwszy rzut oka nie brzmi to jak najlepsza rozrywka pod słońcem, jednak w praktyce zobaczenie tego miejsca robi niesamowite wrażenie. Szczególnie gdy uświadomimy sobie, że przebywamy w miejscu, w którym swoje siedziby mają najwięksi gracze na rynku.
Wielu ludziom to miasto-państwo kojarzy się również z… zakupami! Wszyscy wielbiciele sklepów będą mieli tutaj raj na ziemi. Główna ulica handlowa – Orchard Road – to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Piękne wystawy, luksusowe butiki i ogrom kawiarni oraz restauracji mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.
Jednak Singapur to nie tylko atrakcje związane z finansami czy zakupami. Znajdą się tutaj także propozycje dla osób uwielbiających naturę. Singapurskie zoo jest znane na całym świecie, a część zwierząt nie jest zamknięta w klatkach, dzięki czemu turyści mają je „na wyciągnięcie ręki”. Jeśli przypadniemy zwierzakom do gustu (albo będziemy mieli w ręku dobre smakołyki), być może uda nam się je pogłaskać. To z pewnością wielka atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
W Singapurze znajduje się także największe akwarium na świecie – ogrom cudownych roślin i zwierząt z podwodnego świata stanowić będzie nie lada widowisko. Można też przejść się ogromnym przeszklonym tunelem, w którym można się poczuć jak na dnie oceanu. Wspomnienia na lata oraz piękne zdjęcia pamiątkowe gwarantowane.
Singapur kusi turystów na przeróżne sposoby. Z jednej strony to jedno z najważniejszych miejsc na świecie, jeśli chodzi o finanse. Z drugiej – znajdziemy tutaj całe mnóstwo fenomenalnych atrakcji dla całej rodziny. To miasto-państwo to także idealna baza wypadowa dla osób, które pragną zwiedzić większą część Azji a nie tylko to jedno miejsce. Warto rozważyć Singapur jako cel swojej następnej podróży – w końcu na świecie jest niewiele aż tak wyjątkowych i różnorodnych miast.

Zwiedzanie

Chinatown

Chińczycy stanowią 75% mieszkańców Singapuru, nic więc dziwnego, że Chinatown na stałe wpisało się do krajobrazu tego miasta-państwa. To jedna z najstarszych części miasta obfitująca w chińskie świątynie i charakterystyczną architekturę, która zachwyci wszystkich miłośników pięknych budowli. Można tutaj również spróbować tradycyjnych dań chińskich i poznać wiele nowych smaków.

Little India

Dzielnica hinduska kojarząca się przede wszystkim z niezwykle aromatycznymi przyprawami, kolorowymi świątyniami i kobietami w pięknych, kolorowych strojach szytych zgodnie z hinduską tradycją. Odwiedzenie tego miejsca to świetna okazja, by zanurzyć się w zupełnie innej kulturze i by poznać ją w choć niewielkim stopniu.

Nocne miasto

Singapur z całą pewnością warto zwiedzać w nocy. Ogrom instalacji świetlnych i laserów robi niepowtarzalne wrażenie po zmroku, gdy w wielu częściach miasta odbywają się specjalne występy i przedstawienia. Amatorzy fotografii miejskiej będą zachwyceni!

Gardens by the Bay

Gardens by the Bay to jeden z najpopularniejszych ogrodów na świecie. Turyści mogą podziwiać w nim nie tylko rośliny z całego świata (w tym te rosnące w Polsce), ale także olbrzymie, 50-metrowe konstrukcje drzew, między którymi rozwieszone są kładki oraz mosty. To idealne miejsce nie tylko na podziwianie natury, ale także dobra okazja, by spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy. Wieczorami odbywają się tam pokazy laserów.

Kuchnia

Śmierdzący owoc

Najpopularniejszym owocem występującym w Singapurze jest durian. Znajdziemy go niemal na każdym rogu, a popularność wśród turystów zyskał sobie… brzydkim zapachem. Durian często nazywany jest najbardziej śmierdzącym owocem na świecie. Zapach jest na tyle nieprzyjemny, że władze Singapuru wprowadziły zakaz spożywania go w środkach komunikacji miejskiej.

Chilli Crab

Chili z kraba – brzmi ciekawie? Tego przysmaku będziecie mogli spróbować, odwiedzając Singapur. Krab w tym daniu jest częściowo pocięty, co znacznie ułatwia jego jedzenie, jednak mimo to należy się nastawić na dość długą procedurę spożywania tego skorupiaka.

Ciekawostki

Mandat za żucie gumy

W Singapurze obowiązuje zakaz wwożenia oraz żucia gumy. Jest to spowodowane problemem, z którym mieszkańcy tego miasta borykali się kilkanaście lat temu – powszechne było przyklejanie gum do żucia w metrze, na autobusy czy samochody, co wiązało się z licznymi utrudnieniami oraz awariami.

Czysto i bezpiecznie

Singapur cieszy się opinią jednego z najbezpieczniejszych i najczystszych miast na świecie. Wiąże się to z niezwykle restrykcyjnym prawem oraz wysokimi karami za jego nieprzestrzeganie. Turyści mogą więc czuć się tam bardzo komfortowo – o ile oczywiście znają podstawy prawa tego miasta-państwa i nie zamierzają go łamać.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Singapur
Strefa czasowa :
UTC +8, czas polski +6
Język :
angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Komunikacja :
Komunikacja miejska w Singapurze jest bardzo dobrze rozwinięta i jest niemalże niezawodna. Cena pojedynczego przejazdu waha się od S$ 1 do S$ 3. Dla turystów przygotowana jest specjalna karta Singapore Tourist Pass, która pozwala na nielimitowane przejazdy:
1 dzień – S$ 10 (28 zł)
2 dni – S$ 16 (44 zł)
3 dni – S$ 20 (55 zł)
Dzieci poniżej 0,9 metra podróżują za darmo
Długość lotu :
ok. 12 godzin
Przykładowe ceny :
woda 1,5 litra – S$ 1, czyli około 2,75 zł, Coca Cola 1,5 litra – S$ 2,5, czyli około 7 zł, mango lassi S$ 4, obiad w restauracji S$ 40
Waluta :
dolar singapurski (SGD)