
Chalkidiki
Półwysep Chalcydycki to podróżnicza gratka, skrojona na miarę każdego obieżyświata. Słynący z nocnego życia i pięknych plaż zachód, lesiste wzgórza północy, a ponadto jaskinie, monastyry zawieszone na skałach i aromat świeżo mielonej kawy – tego nie można pominąć w wakacyjnych planach.
Półwysep Chalcydycki to idealne miejsce na podróż dla każdego obieżyświata. Słynący z nocnego życia i pięknych plaż zachód, lesiste wzgórza północy, a ponadto jaskinie, monastyry zawieszone na skałach i aromat świeżo mielonej kawy – tego nie można pominąć w wakacyjnych planach.
U północnych wybrzeży Morza Egejskiego rozciągają się trzy greckie półwyspy niczym palce dłoni – Kasandra, Sithonia i Athos. Kasandra nazywana jest niekiedy „Karaibami Grecji” ze względu na charakterystyczne dla tego przylądka długie, piękne, piaszczyste plaże. Sithonia zachwyca malowniczym pejzażem. To zdecydowanie spokojniejsze miejsce niż nastawiona na turystykę Kasandra. Ostatni przylądek Athos słynie ze Świętej Góry (2033 m n.p.m.), której masyw rozciąga się przez długość prawie całego półwyspu. Na jego terenie znajduje się również autonomiczna Republika Teokratyczna – państwo założone w IX w. przez prawosławnych mnichów, istniejące tam po dziś dzień.
Co jeszcze warto zobaczyć na Chalkidiki? Przede wszystkim sięgające aż po Saloniki kąpieliska z pięknymi plażami, oferujące przybyszom szalone zabawy do białego rana. Wspomnieć należy również o spokojnych i sielskich miasteczkach Toroni i Aretes oraz, dla równowagi, największym kompleksie wypoczynkowym Porto Karras z ciągnącą się na odcinku 10 kilometrów piaszczystą plażą. Jedną z większych atrakcji Półwyspu Chalcydyckiego jest jaskinia Petralona, w której w latach 60. XX wieku odkryto czaszkę neandertalczyka sprzed kilku tysięcy lat.
Zwiedzanie
Saloniki
Drugie największe miasto zaraz po stolicy Grecji, zlokalizowane w północnej części kraju. Słynie z połączenia historii i rozrywki – znajduje się tu wiele antycznych zabudowań oraz mnóstwo barów i tawern wyróżniających się typowym greckim klimatem. Ponadto to idealna baza wypadowa do zwiedzania Półwyspu. Obowiązkowe punkty? Rotunda – najstarszy budynek Salonik, Plac Arystotelesa z ciekawą architekturą, Biała Wieża czy Łuk Galeriusza – pozostałość po budowli wzniesionej na cześć cesarza rzymskiego.
Stagira
Miejscowość położona w północno-wschodniej części Półwyspu, na wzgórzu Argirolofos. Wioska ta uznawana jest za miejsce narodzin wielkiego myśliciela greckiego – Arystotelesa. Chociaż w rzeczywistości filozof urodził się w okolicach dzisiejszej Olimpiady, oddalonej o ok. 25 km od Stagiry, to właśnie w tej miejscowości został wzniesiony jego pomnik.
Przylądek Kasandra
Miejsce uznawane za najbardziej skomercjalizowane na całym Półwyspie. Mimo to można tu podziwiać uroki natury – lasy i przepiękne piaszczyste plaże. Jednym z miejsc godnych polecenia jest osada Afitos. Pełno tu malowniczych, wąskich uliczek i kamiennych zabudowań, a liczne tawerny i bary położone na skraju klifu przeplatają się z tradycyjną architekturą. Atrakcję stanowi oaza zieleni powstała u podnóża klifu, skąd sączą się strumienie wody.
Przylądek Sithonia
To istny raj dla oczu. Najwyższe wzniesienie wynosi 811 m n.p.m., skąd roztacza się przepiękna panorama na cały przylądek. Sithonię charakteryzuje zróżnicowany krajobraz. Wschodni i południowy brzeg utkany jest z zatoczek otoczonych małymi wysepkami. Zachodni brzeg tworzą z kolei skaliste wzniesienia. Stare domy zostały poddane renowacji i przeobrażone w tawerny, w których panuje niezwykły klimat.
Kuchnia
Bugatsa
Ciastko listkowe z nadzieniem szpinakowym, serowym lub kremowym. Podobnym ciastem do bugatsy jest nieco grubsza pita. Ciasta są serwowane przede wszystkim w Salonikach, gdzie można je dostać niemal na każdym roku, w bardzo przystępnej cenie.
Skordalia me psari kapnisto
To typowe mezes, czyli przystawka przyrządzona na bazie wędzonej ryby i sosu orzechowo-czosnkowego. Podawana jest z zielonymi oliwkami.
Atrakcje
Jaskinia Petralona
Inaczej znana pod nazwą „Czerwone Skały” została odkryta w 1959 r. Podziwiać w niej można kolorowe stalaktyty i stalagmity, jednak jaskinia słynie przede wszystkim z wielkiego odkrycia datowanego pierwotnie na ok. 700 tys. lat. Odnaleziono tam szczątki człowieka pierwotnego, a wraz z nimi kości m.in. słonia, jelenia i lwów. Późniejsze badania wskazały jednak, że szczątki homo sapiens pochodzą sprzed ok. 200 tys. lat.
Rejs dookoła góry Athos
Z wycieczki statkiem do zachodnich wybrzeży Athos mogą skorzystać wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z bliskiej odległości można podziwiać podnóża Świętej Góry oraz liczne ogrody i monastyry, m.in. skit św. Anny i klasztor Agios Pavlos z charakterystyczną, czteroboczną wieżą z kamienia.
Ciekawostki
Muzeum obok jaskini Petralona
W tym niewielkim Muzeum Antropologicznym zaaranżowano wystawę zakładającą, że homo sapiens wywodzi się z Europy, a nie z Afryki, jak jest to powszechnie przyjęte. Szczątki odkrytych zwierząt czy przedmiotów codziennego użytku można po dziś dzień oglądać w Muzeum.
Święta Góra Athos
To państwo mnichów, które znajduje się na większej części terenu przylądka Athos. Między innymi klasztory i zachwycająca przyroda zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. To również miejsce nietypowe i wzbudzające mnóstwo kontrowersji – wstęp do tego liczącego ok. 2 tys. mieszkańców mają jedynie mężczyźni.
Waluta
euro (EUR)Strefa czasowa
czas polski + 1 godzPodatek turystyczny
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/nocKomunikacja
autobusy liniowePrzepisy wjazdowe
Język
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim