Półwysep Chalcydycki to podróżnicza gratka, skrojona na miarę każdego obieżyświata. Słynący z nocnego życia i pięknych plaż zachód, lesiste wzgórza północy, a ponadto jaskinie, monastyry zawieszone na skałach i aromat świeżo mielonej kawy – tego nie można pominąć w wakacyjnych planach.

U północnych wybrzeży Morza Egejskiego rozciągają się trzy greckie półwyspy niczym palce dłoni - Kasandra, Sithonia i Athos, administracyjnie należące do regionu Macedonii. Jedynym wyjątkiem jest okręg autonomiczny Athos nazywany „Świętą Górą”, zamieszkały wyłącznie przez mnichów prawosławnych wiodących klasztorne życie w monastyrach zawieszonych na stromych skałach. Bezwzględnym zakazem przebywania w Republice Mnichów objęte są kobiety. Reguła ta obowiązuje już od XI wieku; wydana przez cesarza bizantyjskiego Konstantyna Monomachosa miała na celu ustanowienie niepodzielnych rządów Maryi Dziewicy. Co jeszcze warto zobaczyć na Półwyspie? Przede wszystkim sięgające aż po Saloniki kąpieliska z pięknymi plażami, oferujące przybyszom szalone zabawy do białego rana. Wspomnieć należy również o spokojnych i sielskich miasteczkach Toroni i Aretes oraz, dla równowagi, największym kompleksie wypoczynkowym Porto Karras z ciągnącą się na odcinku 10 kilometrów piaszczystą plażą. Jedną z większych atrakcji Półwyspu Chalcydyckiego jest jaskinia Petralony, w której w latach 60. XX wieku odkryto czaszkę neandertalczyka liczącą ok. 700 tys. lat. Nie sposób też nie wspomnieć o mieście Stagira – miejscu narodzin greckiego filozofa Arystotelesa i kolebce europejskiej cywilizacji.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Przykładowe ceny :
Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
Waluta :
euro (EUR)