Kreta to królowa greckich wysp. Miłośników relaksu przyciąga najdłuższym latem w Europie i kilometrowymi plażami. Tych, którzy lubią historię i zwiedzanie zachwyca bogactwem swej kultury, zabytkami i niepowtarzalną atmosferą maleńkich wiosek w głębi wyspy.

Kreta – największa wyspa Grecji – jest niezwykle zróżnicowana krajobrazowo. Północne wybrzeże obfituje w plaże i jest rozwinięte turystycznie, południowa część jest bardziej dzika i mniej gwarna, natomiast w głębi lądu znajdują się tereny bardziej górzyste, z małymi wioskami. Na wyspie stykają się klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Lato trwa tu najdłużej w całej Grecji – temperatura w ciągu dnia sięga powyżej 30 st. Celsjusza, a średnia dobowa w lipcu waha się miedzy 27 a 29 st.

Kreta jest jedną z najstarszych kolebek cywilizacji basenu Morza Śródziemnego. Pierwsze osady na tym terenie istniały aż 9 tys. lat temu. Zachowane do dziś ruiny starożytnych zabytków świadczą o niezwykłym bogactwie greckiej przeszłości. Ważne punkty na turystycznej mapie Krety to niewątpliwie: Chania – jedno z najpiękniejszych miast nad Morzem Egejskim, Rethymnon – z wenecką fortecą i portem, Knossos – cenny zabytek starożytności, wąwóz Samaria – najdłuższy wąwóz w Europie oraz Heraklion – stolica wyspy.

Swoją wycieczkę po wyspie można zacząć od stolicy, gdzie znajduje się jedno z dwóch lotnisk na Krecie. W Heraklionie (określanym często miastem Herkulesa) warto rozpocząć zwiedzanie od starej przystani, na której wciąż cumuje kilkadziesiąt kutrów rybackich. Naprzeciwko wyrasta wenecka fortecka, a na samych tyłach portu uwagę przyciągają sklepione arsenały, niegdyś wykorzystywane do naprawy łodzi. Warto tu zobaczyć fragmenty murów miejskich, piękną fontannę Morosiniego Z 1628 roku i oczywiście dwa muzea, w których zgromadzone są cenne zabytki sztuki minojskiej.

Będąc na Krecie, warto wybrać się na jednodniowy rejs na Santorini. To wulkaniczna wysepka, która ma zaledwie 76 km 2 i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp greckich. Dostać się na nią można promem w ciągu niespełna 4 godzin. Najbardziej rozpoznawalne miejscowości na wyspie to Fira (stolica wyspy) i Oia – słynąca z najpiękniejszych zachodów słońca. Mieszkańcy Santorini, poza turystyką, utrzymują się z produkcji win – jedynych w swoim rodzaju. Wina santoryńskie są rozpoznawalne na całym świecie dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi, wywodzącemu się z bogatej w minerały gleby, powstałej po erupcji wulkanu.

Zwiedzanie

Knossos

Tu właśnie znajduje się największa atrakcja Krety – Pałac Minojski lub inaczej Labirynt Minotaura. Pośród 1,2 tys. sal kryje się wiele wąskich i ciemnych przejść, klatek schodowych, tajemniczych dziedzińców, pomostów i schodów w kształcie litery L-nic dziwnego, że miejsce to kojarzono niegdyś z labiryntem króla Minosa.

Wąwóz Samaria

To jeden z najdłuższych i najgłębszych wąwozów w Europie. Wiedzie przez niego jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie – aby pokonać go w całości, trzeba poświęcić ok. 5-6 godzin. Wąwóz otacza Park Narodowy Samaria-w czasie wędrówki możecie podziwiać imponujące widoki i piękno dzikiej przyrody z niemal 450 gatunków endemicznych roślin.

Chania

Jedno z najpiękniejszych miast na wyspie. Świadczą o tym piękne położenie, malowniczy port wenecki, zabytki, bazar i piękne plaże. Pomimo wielkiego ruchu turystycznego, miejsce to zachowało swój specyficzny klimat i wyjątkowy urok. Cennym zabytkiem Chanii jest Meczet Janczarów – najstarsza turecka świątynia na wyspie, pochodząca z XVII wieku.

Rethymnon

To trzecie co do wielkości miasto Krety. Przypomina pomniejszoną, bardziej turystyczną wersję Chanii – z malowniczym portem, architekturą o weneckich i tureckich wpływach oraz dużym przywiązaniu do tradycji. Nad miastem góruje ogromna forteca, Fortetsa, zbudowana jeszcze w XVI wieku w celu obrony przed piratami.

Jaskinie Dikti

Uważana za mityczne miejsce narodzin Zeusa. Znajduje się na wysokości około 1000 m n.p.m. i prowadzi do niej stroma ścieżka. Oświetlone wnętrze jaskini zdobią malownicze formy skalne, a z głównej, 70-metrowej komory odchodzą liczne boczne korytarze. Największą atrakcją tutaj jest jeziorko otoczone przez imponujące stalaktyty i stalagmity. Ze względu na panującą wewnątrz wilgoć, miejsce to zamieszkiwane jest przez ptaki i nietoperze.

Agios Nikolaos

Jedno z najpiękniejszych miast na wyspie usytuowane w Zatoce Mirabello. Swoją nazwę zawdzięcza kościołowi pod takim samym wezwaniem (św. Mikołaja) budowanego w X i XI wieku. Liczne bary, restauracje, sklepiki oraz tawerny, których pełno jest przy przystani, przyciągają turystów, którzy mogą popróbować lokalnych przysmaków. W centrum miejscowości znajduje się malownicze jezioro, o którym opowiada się różne historie np. że kąpała się w nim bogini Atena.

Atrakcje

Park wodny „Aqua Plus”

Jeden z najpopularniejszych parków wodnych na Krecie oferujący doskonałą obsługę oraz zabawę na najwyższym poziomie. Znajduje się zaledwie 5 km od Hersonissos i gromadzi rocznie pond 100 tys. zadowolonych klientów. Aquapark podzielony jest na dwie części: dla dorosłych – z długimi, ekscytującymi zjeżdżalniami oraz dla dzieci – ze spokojniejszymi wodnymi trasami oraz placem zabaw. Ogromną atrakcję tego miejsca stanowi przepiękny ogród z egzotycznymi drzewami i kwiatami. Na terenie parku wodnego dostępnych jest kilka lokali – restauracja, minibar oraz kawiarnia, gdzie można odpocząć na chwilę od wodnych szaleństw.

Cretaquarium

Największe i najbardziej nowoczesne akwarium w Europie, otwarte w 2005 roku. Na powierzchni 1600 m2 znajduje się 60 mniejszych i większych akwariów gromadzących łącznie ponad 2 tys. Ryb i innych stworzeń morskich. W Cretaquarium macie szansę poznać wyjątkowy ekosystem Morza śródziemnego. Zarówno starsi, jak i najmłodsi urlopowicze będą zachwyceni tym miejscem.

Plaże Elafonisi

To niewielka wysepka znajdująca się na krańcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą, dzięki której można się dostać na nią pieszo. Na Elafonisi znajduje się plaża z charakterystycznym różowym piaskiem, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Europy. Ten niebywały kolor zawdzięcza połamanym muszelkom.

Spinalonga

Najsłynniejsza z wysepek wokół Krety nazywana Wyspą Trędowatych. Leży zaledwie kilkaset metrów od lądu, u wejścia do zatoki Elounda. Prezentuje się malowniczo dzięki weneckiej twierdzy na szczycie (wybudowanej w 1579 r. przez Wenecjan) i obronnym murom. Po przyznaniu jej Grecji, rząd urządził tam kolonię trędowatych funkcjonującą aż do 1957 roku. Przybywali tu chorzy o różnym statusie społecznym, także ci bardzo zamożni. W krótkim czasie powstały na wyspie okazałe domy i kościoły, fundowane przez bogate rodziny chorych. Obecnie wyludnione uliczki i na wpół zrujnowane domy przypominają makabryczną historię wyspy.

Ciekawostki

Twórca Zorby

Nikos Kazandzakis, twórca najsłynniejszej greckiej postaci literackiej – Aleksisa Zorby, pochodził właśnie z Krety i tu został pochowany. Na jego grobie w Heraklionie widnieje napis: „W nic nie wierzę, nie mam nadziei na nic, jestem wolny.”

Smak greckiego raju

To właśnie na Krecie była kręcona znana reklama batonika Bounty. Akcja rozgrywała się na piaszczystej, porośniętej palmami plaży Vai. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na wyspie, przypominające bardziej Karaiby niż grecki zakątek.

Kuchnia

Dolmades

To po prostu nadziewane liście winogron. Potrawa przygotowywana jest z mięsa oraz ryżu i podawana jest z sosem. Bardzo popularne są bezmięsne dolmades (z dodatkiem czosnku, cebuli i rodzynek), serwowane na zimno jako przekąski.

Sałatka grecka

To, co najlepsze w tej sałatce, to prostota: pomidory, ogórki, papryka, cebula, oliwki i kawałki fety posypanej. Wszystko skropione jest oliwą z oliwek.

Dakos

Chrupkie pieczywo, doprawione pomidorami z owczym serem oraz czarnymi oliwkami. Całość polana oliwą z oliwek.

Tzatizki

Jeden z najpopularniejszych sosów greckich na bazie gęstego jogurtu. W swojej recepturze zawiera ogórki, czosnek, sól i oliwę z oliwek.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
komunikacja miejska ok. 1,4 EUR
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Przykładowe ceny :
Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
Waluta :
euro (EUR)