
Oman
Wakacje w Omanie z roku na rok wybiera coraz więcej turystów. Jednym z głównych powodów jest z pewnością gościnność Omańczyków, którzy żyją w myśl zasady „Przyjedź jako obcy, wyjedź jako przyjaciel”. Tym, co również wyróżnia Oman, jest wyjątkowy krajobraz, jakiego nie spotkamy nigdzie indziej w Zatoce Perskiej. Ta doskonała mieszanka sprawia, że Bliski Wschód jest przyjaźniejszy wyjazdom bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Oman - informacje praktyczne
Oman to państwo bezkonfliktowe, trzymające się z dala od wszelkich sporów światowych. Często natomiast występuje w roli mediatora pokojowego, co mówi wiele o charakterze i wartościach Omańczyków. Niegdyś ważny punkt na portowej mapie świata, będący jednym z najbardziej wpływowych w rejonie i kontrolującym żeglugę oraz handel pomiędzy Azją, Zatoką Perską i Afryką Zachodnią.Oman znajduje się w klimacie subtropikalnym. Położony jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego, który oblewają wody Morza Arabskiego i Zatoki Omańskiej. Stolicą jest Maskat, największe miasto kraju. Oman to najstarsze niepodległe państwo w świecie arabskim.
Religią kraju jest islam ibadycki na północy i w rejonie stolicy znajdującej się w Maskacie oraz sunnicki na południu kraju, z głównym ośrodkiem turystycznym w Salalah. Różnica czasu wynosi +2 h do czasu letniego oraz +3 h do czasu zimowego w Polsce. W kraju obowiązują gniazdka typu G posiadające 3 prostokątne bolce.
Polscy turyści przy pobycie do 14 dni nie potrzebują wizy, a pieczątkę otrzymują podczas kontroli granicznej. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy, a jego tymczasowa wersja nie jest akceptowana.
Oficjalną walutą w kraju jest silny rial omański OMR z kursem oscylującym w granicach 1 OMR = 10 PLN. Powszechnie dostępne są bankomaty oraz płatności kartą, a w razie chęci zakupienia lokalnej waluty najlepiej zabrać ze sobą dolary wydane po 2009 roku.
Turyści odwiedzający kraj mają zwykle podobne odczucia. Oman to doskonałe miejsce na odpoczynek, przeżycie przygody, a także poznanie nowej kultury czy smaków.
Pogoda w Omanie
Oman charakteryzuje się subtropikalnym, suchym klimatem. W rejonie Maskatu, stolicy kraju, możemy się spodziewać 50 stopniowych upałów w okresie od kwietnia do września. Powierzchnia kraju sprawia jednak, że możemy go podzielić i wyróżnić specyficzny rejon Dhofar, którego wyjątkowość sprawia, iż jest to doskonałe miejsce do odwiedzin praktycznie przez cały rok. Cechuje się on nieco bardziej tropikalnym klimatem z coroczną porą monsunową zwaną Khareef, trwającą zwykle od końca czerwca do początku września. Salalah spowija wtedy lekka mgła, góry okrywa soczysta zieleń a wodospady wypełnia krystaliczna woda. Pora monsunowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów podróżujących z sąsiednich krajów, którzy szukają ukojenia od palących upałów pustyni.Dla światowych turystów, najlepszą porą jest zdecydowanie okres od października do marca. Pogoda w Maskacie jest wtedy przyjaźniejsza do aktywnego zwiedzania zabytków. Salalah z kolei stwarza doskonałe warunki do plażowania czy brania udziału w wycieczkach. Temperatura stale oscyluje pomiędzy 28-30 stopni, a Morze Arabskie kusi wszystkimi odcieniami błękitu i doskonałą dla zabaw temperaturą.
Co zjeść w Omanie - czym charakteryzuje się omańska kuchnia?
Z uwagi na swoją historię kuchnia omańska charakteryzuje się wyrazistymi smakami, kolorami i aromatami. Znajdziemy tu wpływy indyjskie, pakistańskie, irańskie czy ku zaskoczeniu wielu turystów, śródziemnomorskie i północnoafrykańskie. To prawdziwa gratka dla wielbicieli poznawania świata poprzez jego najróżniejsze smaki. Podstawę codziennej kuchni stanowi drób, jagnięcina i ryż w przeróżnych postaciach. Znajdziemy tu również najświeższe ryby i owoce morza.Mięso wielbłąda, niegdyś spożywane jedynie podczas wyjątkowych okazji takich jak wesela, dzisiaj jest powszechnie dostępne, głównie w postaci lokalnych potrawek czy z grilla, w formie szaszłyków. Warte uwagi są jego właściwości zdrowotne, ponieważ mięso wielbłądzie jest jednym z najzdrowszych i o najniższym poziomie cholesterolu.
Fani słodkiego poczują się tu jak w raju. Omańczycy uwielbiają ciastka i przekąski, a najbardziej tradycyjnym przysmakiem jest powszechnie dostępna halwa. Częścią codziennego relaksu czy spotkań jest karak, mieszanka wyrazistości czarnej herbaty, mleka i orientalnych przypraw.
Wielbicieli trunków może zaskoczyć panująca powszechnie prohibicja na alkohol, ale spokojnie – nadal można cieszyć się ulubionymi koktajlami na terenie hotelowych restauracji i barów.
Co warto zobaczyć w Omanie?
Decydując się na wakacje w Omanie możemy być pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od kolebki historii w Maskacie i okolicach Nizwy po tropikalny raj na południu kraju. Na aktywnych czekają tu liczne trekkingi górskie, przemierzanie dolin skalnych czy pływanie pod wodospadami.Wielbicieli przyrody i niezapomnianych przygód z pewnością zainteresuje Salalah, które w zasięgu zaledwie przejażdżki samochodem zaprasza do Wadi Darbat, parku pełnego strumyków, wodospadów i wszechobecnych wielbłądów, zachodnie Salalah, czyli „Karaiby Orientu” dumnie prezentujące rozległe plaże oblewane krystaliczną błękitną wodą, a także pustynia Rub Al Khali znana jako Empty Quarter.
Oman urzeka swoją wyjątkowością i obfitością. Kraj stawia w ostatnich latach na rozwój turystyki i coraz obszerniejszą ofertę różnorodnych atrakcji, jakich nie znajdziemy w innych rejonach świata.
Gdzie najlepiej spędzić wakacje w Omanie?
Jednym z najpopularniejszych wyborów turystów na wakacje w Omanie jest Salalah. Unikatowa lokalna kultura, gościnność mieszkańców i przepiękne krajobrazy zachęcają do pobytu właśnie tam.Salalah to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje. Piękne i rozległe plaże, leniwie spacerujące wielbłądy, poranne wizyty delfinów, pustynne safari i przemiłe usposobienie Omańczyków sprawiają, że poznawanie świata staje się dla dzieci fascynującą przygodą.
Wakacje w Omanie we dwoje to możliwość zaznania upragnionego, spokojnego wypoczynku. Omańczycy są bardzo otwarci, jednocześnie ważna jest dla nich prywatność. Brak wszechobecnych tłumów, a także ilość naturalnych widoków sprawią, że można cieszyć się tu wyłącznie własną obecnością.
Miłośnicy przygód i wszelkiej aktywności mogą się wybrać na lokalny market – souq – w poszukiwaniu orientalnych skarbów, wybrać się na wycieczkę kajakiem po sekretnej plaży czy spędzić noc w beduińskim namiocie u wrót Pustyni Arabskiej.
Ciekawostki - Oman
•Oman jest jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie.•Turyści mogą odwiedzać Oman dopiero od końca lat 80.
• Weekend obchodzi się tu w piątek i sobotę.
• Oman produkuje najlepszej jakości kadzidło, znane w świecie jako Frankincense.
Przewodnik
Maskat
Wielokulturowa i tętniąca życiem stolica kraju. Zobaczycie tu pałac Al Bustan wzniesiony w 1985 roku dla najbliższych przyjaciół sułtana. Popularną atrakcją jest również muzeum Bait al Zubair z imponującą kolekcją arabskich strojów kobiecych. Na wielbicieli zakupów czeka Mutrah Souq – lokalny bazar pełen malutkich i kolorowych sklepików skupionych wzdłuż wąskich alejek.
Salala
Tuż przy granicy z Jemenem i Arabią Saudyjską rozciąga się historyczna kraina Zufar, znana również jako „arabska stolica perfum”. Zufarczycy szczycą się zamiłowaniem do doskonałych perfum, olejków zapachowych i wszechobecnego dymu kadzidła unoszącego się na każdym kroku. Obowiązkowym punktem jest wizyta na jednym z lokalnych bazarów, gdzie można zakupić kadzidło, tradycyjne kosmetyki, słodycze, przyprawy i kolorowe pamiątki.
Nizwa
To najstarsze miasto Omanu, niegdyś szlak handlowy kadzidła. Stanowiło również centrum religijne, edukacyjne i artystyczne Półwyspu Arabskiego. To właśnie do wielkiego meczetu Jama ściągały rzesze młodych muzułmanów pragnących pogłębić wiedzę o Islamie. Co warto tu zobaczyć? Przede wszystkim XVIII-wieczną twierdzę, drugi pod względem wielkości targ w Omanie, słynący z wyrobów ze srebra oraz system irygacyjny Daris wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wielki Meczet Kabusa
Zlokalizowany w centrum Maskatu, największy współczesny meczet w Omanie. Wybudowany został na cześć sułtana Kabusa ibn Sa’ida i może pomieścić około 20 tysięcy wiernych. Jego podłogę pokrywa perski dywan, który był wyszywany przez około 600 szwaczek na przestrzeni 4 lat. Ze sklepienia świątyni zwisa 35 kandelabrów zdobionych kryształami Svarowskiego.
Zufar i Salala
Rejon Zufar to wyjątkowe w skali Bliskiego Wschodu miejsce. Wszystko za sprawą klimatu, który sprawia, iż od końca czerwca do początku września okolica nakrywa się mgłą, góry dywanami zieleni, a wodospady wypełnia krystaliczna woda. To ulubiony czas i kierunek przede wszystkim dla turystów z Zatoki Perskiej, szukających wytchnienia od pustynnych upałów.
Muzeum Krainy Kadzidła
Prowincja Zufar to dom prawdziwego kadzidła, które jest tematem przewodnim znajdującego się w Salala muzeum. Wraz z sąsiednim Parkiem Archeologicznym Al Baleed zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To doskonałe miejsce do poznania niezwykle ciekawej i bogatej historii regionu.
Halwa
Bez dwóch zdań najpopularniejszy deser w kraju. Co ciekawe halwa nie ma nic wspólnego z dobrze znaną nam turecką chałwą. Ta omańska ma konsystencję gęstej galaretki i jest przygotowywana wedle tajnej receptury z cukru, wody różanej, jajek, miodu, kardamonu, szafranu oraz daktyli z dodatkiem orzechów. Ostrzegamy... uzależnia!
Shuwa
Często uważana za narodową potrawę Omanu. Do jej przygotowania wykorzystuje się mięso jagnięce, kozie, wołowe lub wielbłądzie. Po zamarynowaniu w aromatycznych przyprawach i oleju, zawinięte w liście bananowca trafia do sakwy z liści palmowca. Tak zabezpieczone mięso umieszcza się w dole z rozżarzonym drewnem a następnie zakopuje na 24-48 godzin.
Karak
Ten ulubiony napój Omańczyków przywędrował z zagranicy za sprawą licznie napływających pracowników z Indii. Słodką herbatę gotowaną z mlekiem oraz aromatycznymi przyprawami można znaleźć dosłownie wszędzie i o każdej porze dnia, nawet w pozornie najbardziej zapomnianej górskiej wiosce
Sułtan Kabus
Najdłużej służący lider na Bliskim Wschodzie. Podczas swojego 50-letniego panowania przeprowadził pełną modernizację kraju, jednocześnie wyprowadzając go z kompletnej izolacji. Proces ten znacznie poprawił jakość życia mieszkańców, zapewnił dostęp do dróg, szkolnictwa czy służby zdrowia a także otworzył Oman na świat.
Wielbłądy w Omanie
Każdy wielbłąd na terenie kraju, również ten spotkany na pustyni, posiada imię. Potrącenie wielbłąda za dnia, skutkujące jego śmiercią, prowadzi do konieczności zapłaty jego wartości przez sprawcę na rzecz właściciela. W kraju można spotkać również wyjątkowe, czarne wielbłądy zamieszkujące głównie pustynię.
Nadawanie imion
Każdy Omańczyk, zarówno kobieta jak i mężczyzna, posiadają w oficjalnych dokumentach nazwisko ojca poprzedzone trzema imionami – własnym, ojca oraz dziadka. Ten jednolity system służy do jasnej oraz szybkiej identyfikacji rodziny, z której pochodzi dana osoba. Niesforna młodzież ma się również w swoich miejscowościach na baczności, by nie przynieść wstydu ojcu.
Warto wiedzieć
Komunikacja
tylko taksówkiDługość lotu
ok. 9 godz.Waluta
rial omański (OMR)Język
arabskiStrefa czasowa
czas polski + 3 godziny, brak czasu letniego