Położona nad brzegiem Atlantyku w zachodniej części kontynentu afrykańskiego jest jednym z najmniejszych krajów Czarnego Kontynentu. Niewielki teren 11-stu tysięcy kilometrów kwadratowych zamieszkują tylko dwa miliony ludzi. Jej nazwa pochodzi od rzeki Gambia. Jednej z ważniejszych rzek w Afryce.

Faunę Gambii cechuje bogaty w liczbę gatunków świat ptaków. Przede wszystkim występuje wszelkie ptactwo wodne, żyjące nad brzegami rzek i w lasach. Łącznie zamieszkuje 400 gatunków ptaków, m.in. pojawiające się w okresie zimowym europejskie ptaki rodzime, takie jak żurawie i czaple białe. Stolicą kraju jest Bandżul, najmniejsza stolica Afryki. Mieszka w niej niecałe 40 tysięcy osób. Bandżul nie jest największym ośrodkiem Gambii, ale to w nim znajduje się główny port oceaniczny i lotniczy. Miasto zostało założone przez Brytyjczyków w 1816 roku, natomiast stolicą stało się dopiero w 1965 roku, kiedy Gambia uzyskała status niepodległego państwa. Symbolem Bandżulu jest łuk triumfalny, Arch 22-wznoszący się na wysokość 35 metrów, upamiętniający pucz wojskowy przeprowadzony przez obecnego prezydenta Gambii, Jammeha.
Warto odwiedzić lokalne bazary w tym targowisko Albert - najpopularniejsze wśród turystów. To istny labirynt sklepów i straganów, gdzie można kupić dosłownie wszystko. Należy pamiętać, że jedną z zasad jest targowanie się.
Ważnym punktem na mapie jest wioska Juffure, z której pochodzi Kunta Kinte, bohater powieści "Korzenie" Alexa Haleya. Warto odwiedzić dwie lokalizacje wpisane na listę UNESCO: Albredę, która zasłynęła jako ważny ośrodek handlu niewolnikami, oraz wyspę James Island, na której wznosi się XVII-wieczny fort.
Warto wiedzieć, że Gambia uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów Afryki. Turyści mogą czuć się swobodnie i bezpiecznie zwiedzając turystyczne atrakcje.

Zwiedzanie

Kachikally Crocodile Pool

Znajduje się w Bakau, ok. 16 km od Bandżul i jest jedną z większych atrakcji turystycznych. To za sprawą sadzawki Kachikally, w której żyje kilkadziesiąt oswojonych krokodyli. Turyści mogą dotknąć gady oraz spacerować w ich towarzystwie. Gambijczycy przekonują, że woda z Kachikally ma cudowne właściwości i potrafi wyleczyć niepłodność. Sami w to wierzą, bo kobiety z całego kraju zjeżdżają się, aby zażyć w niej rytualnej kąpieli.

Bakau Craft Market

Targ z rękodziełem; pełen kolorów, zapełniony straganami i kolorowo ubranymi, zawsze uśmiechniętymi Gambijczykami. Koniecznie trzeba spróbować swoich sił w targowaniu się, które w Gambii jest prawdziwym rytuałem!

Abuko Nature Reserve

Znajduje się niedaleko niewielkiej wioski Abuko, 20 km od stolicy Bandżul i jest najstarszym obszarem chronionym w Gambii. W wiecznie zielonym tropikalnym lesie żyje około 290 gatunków ptaków oraz między innymi koczkodany, antylopy, hieny, krokodyle i wiele innych. To idealne miejsce na podglądanie zwierząt w swoim naturalnym środowisku. Na terenie rezerwatu znajduje się również centrum rehabilitacyjne, gdzie schronienie znalazły różne gatunki małp oraz papugi i hieny.

Paradise Beach

Uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w Gambii. Położona jest 41 km od stolicy kraju, Bandżul. Na plaży znajduje się kilka barów serwujących zimne napoje oraz lokalne przekąski. To tutaj oprócz delikatnego i miękkiego piasku można poczuć lokalną atmosferę. W ciągu dnia można podziwiać prezentacje tańców ludowych, pokazy gimnastyczne oraz lokalne zespoły muzyczne.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Gambia