
Malta
To jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Zamożni mieszkańcy, niezwykłe budowle sięgające czasów fenickich i rzymskich, setki barokowych kościołów, klasycystyczne pałace i wreszcie przepiękne plaże, morskie groty i niezliczone nocne kafejki i restauracje. Jednym słowem – Malta.
Malta - informacje praktyczne
Archipelag wysp maltańskich, położony w sercu Morza Śródziemnego między Sycylią a Tunezją, to miejsce o fascynującej historii i unikalnym charakterze. Przez wieki Malta była świadkiem wpływu różnych kultur, co sprawia, że mieszkańcy maltańskiego archipelagu noszą w sobie bogactwo dziedzictwa fenickiego, rzymskiego, greckiego, sycylijskiego, arabskiego, francuskiego i brytyjskiego. Dziś ta harmonijna mozaika kulturowa, połączona z malowniczymi krajobrazami i zrównoważoną polityką, przyciąga turystów z całego świata, tworząc prawdziwy raj dla podróżników.Dlaczego warto zobaczyć Maltę?
To niewielki kraj o bogatej historii i mnóstwie atrakcji, które oferuje odwiedzającym. Stolica Malty - La Valette, założona przez Kawalerów Maltańskich. To jedno z piękniejszych miast warownych na świecie i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas wycieczki po La Valette nie można pominąć konkatedry Świętego Jana, znaną z pięknych wnętrz i imponujących dzieł sztuki. Kolejnym niezwykłym miejscem jest Pałac Wielkiego Mistrza, gdzie mieści się unikalne Muzeum Broni, oraz wiecznie zielone ogrody, które stanowią spokojną oazę.
Perełką Malty jest również dostępny do XVI-wiecznego zamku Rocca Piccola, który obecnie jest zamieszkały przez dziewiątego markiza de Piro wraz z rodziną. Zwiedzający mogą zobaczyć 12 z 56 pomieszczeń, a sama markiza de Piro pełni rolę przewodnika po własnym domu.
Blisko stolicy znajduje się tzw. "maltańskie trójmiasto", znane również jako Civitas Cottonera. Birgu, zwane Città Vittoriosa, Bormla, inaczej Città Cospicua, oraz Isla-Senglea, znane jako Città Invicta, słyną z licznych miejskich zabaw, które mają swoje korzenie w tradycji katolickiej. Podczas największej wielkanocnej fiesty, uliczkami pełnymi tłumu biegają młodzi chłopcy niosący wielkie posągi zmartwychwstałego Chrystusa. Procesje i towarzyszące im zabawy organizowane są we wszystkich miastach Malty przez cały rok. Praktycznie każdy święty ma swoją własną fiestę, podczas której biesiadnicy wystrzeliwują w powietrze tysiące sztucznych ogni.
Pogoda na Malcie
Malta ma typową pogodę śródziemnomorską, z długimi, ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Lato jest gorące, ze średnimi temperaturami powyżej 30°C. Jesień jest łagodna, z temperaturami w granicach 20-25°C. Zima jest łagodna, a wiosna przynosi bujną roślinność i temperatury stopniowo rosnące. Na Malcie jest dużo słonecznych dni, ale warto być przygotowanym na promienie słoneczne przez cały rok.Malta - plaże, imprezy i śluby
Na Malcie większość plaż jest kamienista, ale nie brakuje tam także piaszczystych oaz. Golden Bay, uwielbiana przez turystów, oraz Ghajn Tuffieha Bay, ulubiona przez Maltańczyków, zapewniają bezpieczeństwo i komfort wszystkim plażowiczom.
Malta jest również znanym ośrodkiem klubowym. W miejscach takich jak Saint Georges, Bugibba czy Saint Julian's, mówi się, że "słońce nie zachodzi". Jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych klubów na całym świecie jest Axis, z parkietem mogącym pomieścić ponad tysiąc osób. Ten klub w Saint Julian's, rywalizujący z najpopularniejszymi dyskotekami na Ibizie, jest praktycznie otwarty przez 24 godziny na dobę, ale tylko dla osób pełnoletnich.
Na wyspie Malta wielu cudzoziemców decyduje się na zawarcie ślubu. Ta moda trwa od wielu lat. Cywilna ceremonia może odbyć się prawie w każdym miejscu, z wyjątkiem basenów i plaż, a w sklepach można znaleźć najpiękniejsze suknie ślubne od renomowanych projektantów mody, często po atrakcyjnych cenach.
Podsumowanie - Malta, rajska wyspa
Malta to fascynujący archipelag wysp o bogatej historii i różnorodnej kulturze, które przyciągają turystów z całego świata. Zabytkowe miasta, takie jak La Valette z konkatedrą Świętego Jana i Pałacem Wielkiego Mistrza, oraz zamieszkiwany XVI-wieczny zamek Rocca Piccola są niezwykłymi atrakcjami. Maltańskie trójmiasto, znane z tradycyjnych fiest i procesji, zapewnia niezapomniane doświadczenia. Klimat śródziemnomorski z długimi latami, gorącym latem i łagodnymi zimami przyciąga także plażowiczów. Malta jest również znanym ośrodkiem klubowym i popularnym miejscem na celebrowanie ślubów.Kuchnia
Maltański królik
Kuchnia na Malcie czerpie swoje inspiracje głównie z Sycylii, jednak nie brak potraw czysto lokalnych. Należy do nich fenek, czyli potrawka z królika na czerwonym winie. Jak głosi legenda, twórcami tego dania byli Kawalerowie Maltańscy, zapaleni myśliwi, którzy docenili niezwykły smak króliczego mięsa. Mieli oni prawo jeść królika przez cały rok, podczas gdy pozostali mieszkańcy wyspy mogli sobie na to pozwolić jedynie podczas Il-Festa ta' San Pietru u San Pawl, czyli 29 czerwca w dniu fiesty Świętego Piotra i Pawła. Zamawiając feneka w restauracji, nie zapomnijcie spytać się, czy nie jest to przypadkiem królik hodowlany, którego smak nie ma nic wspólnego z tradycyjnym daniem maltańskim.
Pomarańcza z historią
Ulubionym owocem turystów jest tunezyjskiego pochodzenia pomarańcza krwista (larinġ tad-demm). Ten owoc o gorzkawym smaku zwany jest też inaczej pomarańczą maltańską. Według starych przekazów, jeden z Bejów (władców) Tunisu porwał w 1551 roku 5000 maltańskich branek z wyspy Gozo. Wśród nich, jego faworyta wyróżniała się taką łagodnością, że to właśnie przydomek „maltański” nadał najsubtelniejszej odmianie tunezyjskiej pomarańczy. Z tego owocu wytwarza się wszechobecny na Malcie, stworzony w 1952 roku, napój gazowany „Kinnie”. Lekko gorzkawy smak doskonale gasi pragnienie. Z maltańskiej pomarańczy wyrabia się również konfitury i wodę kwiatową.
Ciekawostki
Rycerze z Malty
Kawalerowie Maltańscy, czyli Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, osiedlił się na Malcie w 1530 roku. Zakon ma status suwerennego podmiotu prawa międzynarodowego, posiada eksterytorialne budynki (m.in. Fort św. Anioła w Birgu), własne znaczki pocztowe, tablice rejestracyjne i walutę. Członkowie zakonu, zwani inaczej „szpitalnikami”, nie muszą dziś pochodzić jedynie z arystokracji i kleru. Niezbędna jest jednak rekomendacja co najmniej 4 Kawalerów, prowadzanie pobożnego i godnego życia oraz pełne oddanie charytatywnej służbie zakonu. Wśród członków zakonu jest 160 Polaków.
Zakupy z ciężarówki
Na Malcie praktycznie nie ma supermarketów. Wszędzie można znaleźć małe, rodzinne sklepiki spożywcze. Najciekawszym jednak, lokalnym wynalazkiem oferującym podstawowe produkty są liczne, objazdowe sklepy-ciężarówki. Mieszkańcy La Valette bardzo często spuszczają z okien wiklinowe koszyki, które wypełniane są wiktuałami przez kierowców tych unikalnych kamionetek.
Miodowy jak Malta
Język maltański jest jedynym językiem semickim zapisywanym alfabetem łacińskim i jednym z najstarszych, wciąż używanych języków na świecie. Słowo „malta” pochodzi natomiast z greki i oznacza miód lub pszczołę. Starożytni Grecy nazywali Maltę „miodową wyspą” ze względu na kolor kamieni, z których budowane były tam domy.
Muzyczny pojedynek
Tradycyjna muzyka maltańska „ghana” ( wym: ana) kiedyś grana i śpiewana przez kobiety podczas prac domowych oraz chłopów na polu, dziś jest przede wszystkim atrakcją turystyczną. Najpopularniejszą formą ghany jest spirtu pront. To improwizowany pojedynek liryczny dwóch pieśniarzy przy akompaniamencie gitary.
Atrakcje
Maltańscy rybacy
Marsaxlokk, fenicki port założony w IX wieku p.n.e., słynie z wielkiego, niedzielnego targu rybnego. W przystani cumują maltańskie łodzie zwane luzzu. Pomalowane w żywe, niebieskie, żółte, czerwone i zielone kolory przyozdobione są na dziobie parą oczu, które mają chronić przed sztormem i zapewniać dobry połów. Dziś łodzie napędzane są silnikami spalinowymi, do niedawna jednak pływały poruszane siłą ludzkich mięśni.
Morska jaskinia
Blue Grotto, wielka jaskinia wyrzeźbiona przez fale, widoczna jest tylko z pokładu turystycznej łodzi. Woda ma tutaj przejrzysty niebiesko-turkusowy kolor. Płynąc jej 40-metrowym korytarzem możemy obserwować bogactwo morskiej fauny i flory.
Najdawniejsze czasy
Malta to raj dla archeologów i miłośników prehistorii. Wykopaliska z epoki brązu i megalityczne świątynie rozsiane są na wszystkich wyspach archipelagu. Hypogeum Ħal-Saflieni w Poaola to powstały ok. 2500 lat p.n.e. labirynt podziemnych korytarzy służących najprawdopodobniej za cmentarz i miejsce kultu religijnego. Wstęp do tego niezwykłego miejsca jest ograniczony. Na zwiedzanie trzeba się zapisać w Muzeum Archeologicznym w La Valette, mieszczącym się w dawnej, szesnastowiecznej oberży Zakonu Maltańskiego, miejscu w którym mieszkali rycerze mówiący po prowansalsku.
Śladami apostoła
Mdina i Rabat były niegdyś jednym miastem i stolicą Malty. Dziś są atrakcją turystyczną ze swoimi malutkimi uliczkami i średniowiecznymi kamienicami. Architekturą zachwycają barokowe pałace Kawalerów Maltańskich. Jak głosi legenda, w Mdinie żył Święty Paweł. Katedra pod jego wezwaniem została wybudowana w miejscu, gdzie spotkał go namiestnik Malty Publiusz i pod jego wpływem przeszedł na chrześcijaństwo i został pierwszym biskupem wyspy.
Wyspiarski spokój
Gozo, trzy razy mniejsza od Malty wyspa archipelagu, jest prawdziwą oazą spokoju. Promem dotrzemy tam w 20 minut. Nad wyspą króluje w surrealistycznym wręcz krajobrazie dwudziestowieczna bazylika Ta’Pinu. Największą atrakcją jest Lazurowe Okno (Tieqa Żerqa) naturalnie stworzony przez fale wapienny łuk. Wody opływające Gozo są też idealne do nurkowania. Ta rolnicza wyspa słynie ponadto ze swoich owczych serów i kiełbasek aromatyzowanych kolendrą.
Jedyne schronienie
Stolicą Gozo jest Rabat, miasto o tej samej nazwie co dawna stolica Malty. Z tego powodu dla odróżnienia nazywany jest Città Victoria. Góruje nad nim wielka cytadela Castello. To za jej murami, każdej nocy, aż do XVII wieku chronili się wszyscy mieszkańcy wyspy z obawy przed napadami barbarzyńców. Dziś mury cytadeli zrekonstruowano, a w środku mieści się wiele muzeów ( m.in. folkloru, natury i więziennictwa).
Waluta
euro (EUR)Strefa czasowa
czas polskiKomunikacja
autobusy (bilet jednorazowy ok. 2 € w ciągu dnia oraz ok. 3 € w nocy, 7-dniowy bilet dla dorosłego 21 € oraz dla dzieci 15 €, 12 jednorazowych biletów umożliwiających poruszanie się po Malcie i Gozo ok. 15 €), rejsy wycieczkowe na wyspę Gozo (bilet ok. 5 €)Przepisy wjazdowe
MaltaObywatele polscy mogą przekraczać granice państw UE na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu lub własnego dowodu osobistego.
Język
maltański, angielski