Wyspy Kanaryjskie zostały stworzone zarówno dla tych, którzy uwielbiają odpoczynek na piaszczystych plażach, jak i dla kochających wypoczynek aktywny. Na tych 7 hiszpańskich wyspach każdy dzień wydaje się zbyt krótki. Natura, kultura i folklor tworzą tu idealną harmonię.

Każda z wysp archipelagu jest inna. Każda oferuje turystom inne atrakcje, krajobrazy i smaki. Ten archipelag górzystych wysp położony jest na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy należą do Hiszpanii. Jedna z najpiękniejszych wysp – Lanzarote – kusi pięknymi plażami, takimi jak Papagayo (położoną w rezerwacie przyrody) czy naturalnymi akwenami ukrytymi między solinami Janubio i Punta Ginés. Tam interwencja człowieka w naturę ogranicza się do minimum. W Parku Narodowym Timanfaya zachwyca kolorem i kształtem niebywały krater Corazoncillo. Obok znajduje się Geria, słynna plantacja winorośli. Na La Gomerze zaś zachwycą was plaże z czarnym piaskiem, te na południu wyspy La Rajita i La Calera, jak i te na północy Agulo i La Caleta. Na La Palmie, wyspie w kształcie serca, spacery wzdłuż zatok i falez nieprzerwanie wzruszają i zachwycają. Nie wolno nie spróbować tam lokalnego wina. Amatorzy windsurfingu czy kitesurfingu powinni udać się na wietrzną Fuerteventurę. Przyroda z 14 parkami narodowymi odgrywa na Wyspach Kanaryjskich rolę wiodącą. Na wulkanicznej wyspie El Hierro turyści są rzadko widziani, gdyż nie ma tam plaż. Ale za to widoki wulkanicznych skał kontrastujących z wawrzynowymi lasami zapierają dech w piersiach. Malutką wysepkę La Graciosę warto zwiedzić na rowerze. Lokalne restauracyjki znane są z wyjątkowo smacznych świeżych ryb i owoców morza. Los Lobos jest wyspą niezamieszkałą. Żyje tam niezliczona ilość gatunków ptaków. Obecność obowiązkowa. Na Teneryfie, oprócz wylegiwania się na piasku, trzeba wspiąć się na Teide. To najwyższy na świecie wyspiarski wulkan o wysokości 3718 metrów n.p.m. Nazwa wulkanu pochodzi z języka Guanczów, rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich i oznacza Piekielną Górę. Żył tam bowiem Guayota, zły demon, diabeł przybierający postać czarnego psa. Do Parku Narodowego Teide można dojechać autobusem. Na szczyt można wejść jedynie ze specjalnym pozwoleniem, które wydawane jest za darmo przez Internet. Bardziej zaprawieni turyści zdobędą wulkan pieszo. Dla mniej wytrwałych zbudowano kolejkę linową, która wjeżdża na wysokość 3555 metrów n.p.m. Teneryfa kusi również perfekcyjnie zbudowanym parkiem przygód sportowych – Forestal. Atrakcja ta powstała w La Esperanzy. 90 tras zbudowanych między drzewami, wspaniałe wiszące tybetańskie mosty, tyrolki i ściany wspinaczkowe skonstruowano na potrzeby zarówno dzieci, dorosłych, całych rodzin, jak i żądnych mocnych wrażeń turystów. Park morski imienia Césara Manrique’a leży na południowym wybrzeżu stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife. Zaprojektowany przez tego znakomitego artystę, malarza, rzeźbiarza, architekta i ekologa wykorzystuje naturalne elementy krajobrazu jak skały wulkaniczne czy palmy i łączy je z oryginalnymi machinami poruszanymi wiatrem i kaskadami z morską wodą. Park otwarty jest przez cały rok.

Fuerteventura

Fuerteventura

Ze wszystkich Wysp Kanaryjskich Fuerteventura leży najbliżej kontynentu afrykańskiego. To niezwykłe połączenie oceanu z subsaharyjskim klimatem tworzy idealne miejsce na wypoczynek.

Zobacz więcej
Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote nazywana jest wyspą wulkanów. Krajobraz górzysty, pełen terenów pokrytych lawą sąsiaduje z bielą piaszczystych plaż i turkusem oceanu. Panuje tu idealna harmonia między ekologią a turystyką, a czas płynie tu dwa razy wolniej niż w Europie kontynentalnej.

Zobacz więcej
Teneryfa

Teneryfa

Tajemnicze piramidy, najwyższy szczyt Hiszpanii, jeziora wyżłobione przez wulkaniczną lawę, plaże z czarnym piaskiem, wawrzynowe lasy czy cudowne domy kolonialne ze zdobionymi drewnianymi balkonami. Po prostu Teneryfa!

Zobacz więcej
Gran Canaria

Gran Canaria

Pierwsi turyści pojawili się na Gran Canarii ponad 150 lat temu. Zachwycił ich krajobraz i niezwykle łagodny klimat. Ta sielska atmosfera trwa na wyspie do dzisiaj.

Zobacz więcej
La Gomera

La Gomera

Malutka La Gomera została stworzona dla kochających ciszę i spokój. Prehistoryczne lasy, rzadkie gatunki zwierząt, strome falezy i spokojne plaże są atrybutem wyspy.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Park kaktusów

Park Tropikalny leży w La Aldea de San Nicolás, w zachodniej części wyspy Gran Canaria. To największy ogród z kaktusami w Europie. Najwyższy z nich mierzy ponad 6 metrów wysokości. 1200 gatunków tych kolczastych roślin rośnie na 15 tysiącach metrów kwadratowych. Oczywiście swoje schronienie znalazły tu również i inne spektakularne rośliny egzotyczne jak i chodzące wolno zwierzęta: pawie, kaczki, żółwie i osły. Są też i inne atrakcje jak grota prehistorycznego człowieka, amfiteatr czy winiarnia. Na koniec wizyty każdy dostaje małego kaktusa w prezencie.

Rezydencja Santa Maria

Betancuria to dawna stolica wyspy Fuerteventura. Osada powstała w samym centrum wyspy, dzięki czemu była chroniona lądem przed atakami morskich piratów. Mieści się tam Casa Santa Maria. Ta przepiękna, XVII-wieczna letnia rezydencja olśniewa swymi ogrodami i wysublimowanymi wnętrzami. Mieści się tam muzeum etnograficzne dostępne bezpłatnie dla zwiedzających. Wyświetlane są tam również filmy 3D pokazujące faunę i florę Fuerteventury. Jest też ekspozycja poświęcona Parkowi Narodowemu Betancuria. W Casa Santa Maria mieści się również jedna z najlepszych restauracji Wysp Kanaryjskich podająca wyjątkową, pieczoną koźlinę.

Folklor w Pueblo Canario

Pueblo Canario to współcześnie zbudowana wioska leżąca w centrum Las Palmas na północnym-zachodzie Gran Canarii. To idealne miejsce, by lepiej poznać folklor, rzemiosło i kuchnię kanaryjską. Osada otoczona pięknymi fontannami i ogrodami tętni cały dzień życiem. Na centralnym placu odbywają się folklorystyczne spektakle, a liczne restauracyjki serwują tradycyjne dania kanaryjskie. Mieści się tam muzeum Nestora de la Torre, miejscowego modernistycznego artysty malarza, jednego z projektantów Puebla Canario.

Rajska La Gomera

Mała kanaryjska wyspa La Gomera to prawdziwy raj na ziemi. Rdzenni mieszkańcy La Gomery porozumiewają się językiem gwizdów, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Na wyspie zachował się prehistoryczny las wawrzynolistny. Spacer pośród tysiącletnich drzew robi wielkie wrażenie. Malutkie miasteczko Pueblo del Agulo zwane jest „cukierkiem wyspy”, ze względu na swoje malownicze położenie i piękną, kolorową architekturę.

Atrakcje

Wieloryby i delfiny

W wodach oblewających Wyspy Kanaryjskie żyje lub czasowo żeruje 26 gatunków waleni. Tam można zobaczyć zarówno gigantycznego płetwala błękitnego, jak i małe, sympatyczne, oswojone z ludźmi delfiny. W dużych stadach żyją tu zarówno orki, jak i kaszaloty. Wyruszając w rejs, w celu obserwowania tych niezwykłych zwierząt, trzeba pamiętać o wyborze agencji wyspecjalizowanej w tych eskapadach, która ma ekologiczny certyfikat.

Park rozrywki Maspalomas

Park rozrywki Maspalomas położony jest na południu Gran Canarii. To idealne miejsce dla najmłodszych. Można pojeździć na kucyku, obejrzeć spektakl papug czy pójść do kina 4D. Starsze dzieci na pewno nie zapomną przejażdżki na wielkim diabelskim kole. Oczywiście w Maspalomas jest wiele restauracji i duże centrum handlowe. Jest wszystko, by spędzić cały dzień wraz z dziećmi nie obawiając się nudy czy braku atrakcji.

Kuchnia

Kanaryjskie ryby

Morskim skarbem Wysp Kanaryjskich jest papugoryba zwana tam vieją. Białe, zwarte mięso ma specyficzny smak. Najczęściej podawana jest po prostu z grilla, często aromatyzowana jest rozmarynem, dodatkiem mogą być też sosy mojo. Ryba ta jest również od niedawna bardzo popularna na Filipinach, ale jeszcze kilkanaście lat temu nikt tam jej nie jadł, właśnie ze względu na specyficzny smak. Ale na wyspach z ryb jada się jeszcze wrakonie, morlesze, sargusy i pałasze. I jak tu nie jechać na Wyspy Kanaryjskie…?

Palona mąka - gofio

Na Wyspach Kanaryjskich króluje gofio. W ten sposób nazywa się specyficzny sposób robienia mąki. Gofio przyrządza się zarówno z pszenicy, jęczmienia, żyta, jak i kukurydzy. Ale ziarna przed zmieleniem praży się. Mąka ma specyficzny zapach oraz żółty, często przechodzący w brąz kolor. Stosowana jest prawie do wszystkiego. Pelota de gofia to lokalny deser, czyli ciasto w formie krążków z mąki zmieszanej z wodą i bakaliami. Chicharrones canarios to panierowana w gofio skóra wieprzowa.

Rum z miodem

Lokalną, alkoholową specjalnością jest tzw. rum miodowy, czyli po prostu mieszanka miejscowego rumu z miodem. W ten sposób powstaje delikatny 20% likier. Większość restauracji serwuje go za darmo na koniec posiłku. Butelka rumu miodowego będzie doskonałym prezentem z wakacji na Wyspach Kanaryjskich.

Lokalne specjały

Każda z wysp, każda z miejscowości ma swoją gastronomiczną specjalność. Z Fuerteventury warto przywieźć kozie sery. Z Lanzarote wino Malvasię. Z La Gomery syrop palmowy. Z La Palmy kwiaty soli morskiej. Z Teneryfy wulkaniczną odmianę ziemniaków. Z Gran Canarii rum.

Ciekawostki

Dom z Balkonami

W samym centrum La Orotavy na Teneryfie znajduje się prawdziwy skarb kanaryjskiej architektury. Na ulicy San Francisco pod numerami 3, 4 i 6 wznoszą się przepiękne rezydencje, a wśród nich Dom z Balkonami (pod numerem 3). Dom z widokiem na wulkan El Teide oraz dolinę został skonstruowany przez potomków konkwistadora Fernandeza de Lugo w 1632 roku. Jest uważany za jedno z arcydzieł rzemieślniczych i architektonicznych. Ma trzy piętra: pierwsze, z prostymi oknami; drugie, z balkonami o ażurowym okratowaniu i trzecie, ze spektakularnymi, połączonymi ze sobą balkonami. Naprzeciwko w Domu Lercaro mieści się doskonała restauracja. A sam zespół budynków jest najważniejszym na Teneryfie rzemieślniczym kompleksem koronkarskim.

Świat Aborygenów

Na południu wyspy Gran Canaria w Parku Narodowym Ayagaures mieści się skansen Mundo Aborigen poświęcony historii i kulturze kanaryjskich Aborygenów. Odtworzono tam pieczołowicie sceny z życia codziennego rdzennych mieszkańców wysp sprzed 2000 lat. Ponad 100 woskowych figur naturalnej wielkości przybliża turystom tę niezwykłą cywilizację. Dla dzieci zbudowano minizoo, gdzie można pojeździć na kucykach czy bawić się z kozami.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski – 1 godz.
Język :
hiszpański
Komunikacja :
ok.100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EUR
Długość lotu :
ok. 5 godzin
Przykładowe ceny :
bagietka – 0,5 EUR, woda mineralna 1,5 l.- 1,35 EUR, mleko 1l. – 0,85 EUR, 12 jajek – 2,1 EUR, lokalny ser 1 kg – 10 EUR, lunch w restauracji – 10 EUR, piwo 0,3l. – 0,6 EUR
Waluta :
euro (EUR)