Loading...Loading...

Attyka, zwana również „Grecją w miniaturze”, to kraina tysiąca wykopalisk. Tutejszą historię, jak i historię całej Grecji, tworzą wieki konfliktów ludzi z mitologicznymi bogami i starożytnymi wrogami. Grecka kultura, która swoją kolebkę posiada właśnie w stolicy regionu – Atenach, inspiruje od wieków. Evia kusi kameralną atmosferą, dobrze rozwiniętą linią brzegową, malowniczymi zatoczkami oraz dziką przyrodą. Mitologia wyjaśnia, że wyspa powstała na skutek uderzenia trójzębem Posejdona. Według innej legendy to tutaj Arystoteles rzucił się w przepaść, nie mogąc rozwiązać zagadki Kanału Eubejskiego.

World map

Riwiera Ateńska rozciąga się na terenie Półwyspu Attyckiego otoczonego Morzem Egejskim oraz częściowo w miejscu historycznej krainy Attyka, od Pireusu po Przylądek Sunion. Aby przenieść się do złotej ery Aten i stać się częścią jej świetności, warto poświęcić czas na zwiedzanie Akropolu i innych antycznych zabytków Grecji. Jednak na Atenach Attyka się nie kończy. Wystarczy przejechać 10 km na południowy zachód, aby trafić do Pireusu – portu założonego w V w. p.n.e. przez Temistoklesa. To właśnie tutaj ukryto potężną flotę ateńską, która w 480 r. p.n.e. rozgromiła Persów u wybrzeży Salaminy. Przylądek Sunion to jedno z najbardziej malowniczych miejsc tego kraju. Tu na stromym cyplu znajdują się ruiny świątyni Posejdona, kontrastujące z błękitnymi wodami Morza Egejskiego, skąd najlepiej podziwiać spektakularne zachody słońca. Obowiązkowym punktem zwiedzania „Grecji w miniaturze” jest znany na całym świecie Maraton. Na polach wokół tego miasteczka rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew starożytności. Będąc tu, warto odwiedzić symboliczną mogiłę 192 Ateńczyków poległych w bitwie z Persami oraz Muzeum Archeologiczne Maratonu. Dla sportowych entuzjastów nie lada gratką będzie Ośrodek Promocji Biegów Maratońskich, który dba o kultywowanie tej tradycji. Mniej znanymi miejscami w Attyce są Ramnus i Brauron, z którymi wiążą się niezwykle ciekawe historie. Ramnus należy do najbardziej romantycznych zakątków Attyki. Znajdują się tu m.in. ruiny świątyni bogini zemsty – Nemezis, która przyczyniła się rzekomo do klęski Persów pod Maratonem. Historia Brauron wiąże się z enigmatycznym sanktuarium Artemidy, której w ofierze poświęcono córkę Agamemnona, aby wrogi wiatr pozwolił greckim statkom wpłynąć do Troi na wojnę. Nie bójcie się jednak, że podróżując po Attyce utkniecie w pułapce czasu. Riwiera Ateńska to nie tylko ślady dawnych dziejów. Piękne kurorty na przedmieściach stolicy to idealne miejsca na wypoczynek zarówno dla miłośników zwiedzania, jak i plażowania. Malownicze Wybrzeże Apollina, ciągnące się od Gilfady aż po Przylądek Sunion, jest ulubionym miejscem wypoczynku Ateńczyków. We wschodniej Attyce znajdziecie popularne kąpieliska, jak Nea Makri czy Mati. Zwolennikom aktywnego wypoczynku poleca się wycieczkę do Parku Narodowego Parnis, będącego najmniej dotkniętym przez cywilizację miejscem Attyki i zielonymi płucami Aten.
Na zachód od Aten znajduje się wyspa Evia, nazywana także Eubeą. Mimo że jest drugą pod względem wielkości wyspą w Grecji, to wciąż mało znaną. Nie należy traktować tego jako ujmę, gdyż dzięki temu Evia jest rajem dla osób szukających spokoju, wspaniałych widoków i światowej klasy zabytków. Znajdziecie tu zarówno nowoczesne hotele, liczne bary, restauracje i tawerny, jak i dziką przyrodę, mało turystyczne zakątki oraz kameralne plaże. Niekwestionowaną mocną stroną Evii jest niedaleka odległość od Aten. Wyspę od stałego lądu oddziela Cieśnina Eubejska, która w pobliżu stolicy Eubei - Chalkidy - zwęża się do zaledwie 40 metrów. Tam z kolei znajduje się most, dzięki któremu z wyspy do Aten można dojechać autem. Drugim co do wielkości miastem wyspy jest Eretria, która przez wieki konkurowała z Chalkidą o dominację na wyspie. To najważniejsze pod względem historycznym miejsce na Evii swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknym krajobrazom i doskonale rozwiniętej infrastrukturze, lecz również wygodnemu połączeniu promowemu z Grecją kontynentalną. Z tego też względu Evia jest ulubionym miejscem wypoczynku Ateńczyków, którzy szukają komfortowego wypoczynku niedaleko domu. Na Eubei znajduje się także najbardziej ekskluzywne uzdrowisko Grecji.

Przewodnik

Ciekawostki

Zwiedzanie

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Podatek turystyczny

  Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
  Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
  1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
  3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
  4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
  5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godz.
 • Język

  grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
 • Komunikacja

  autobusy liniowe
 • Długość lotu

  2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
 • Przykładowe ceny

  Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
 • Waluta

  euro (EUR)