To barwna i gwarna mozaika kultury orientalnej na północy Afryki. Czaruje rozmaitością krajobrazu - od wysokich gór po rozległe pustynie, głębokie doliny i wąwozy. Podróż do Maroka to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem zapachów, smaków, dźwięków i barw.

Położone na kontynencie afrykańskim Maroko jest żywą i wielobarwną mozaiką orientalnej kultury. Kraj ten oferuje prawdziwą różnorodność krajobrazową - od wysokogórskiej scenerii po rozległe pustynie oraz głębokie doliny i wąwozy. Podróż do tego miejsca to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem wszelkich zmysłów. Maroko to państwo wielkich kontrastów, połączenie nowoczesności z zabytkowymi pałacami, medynami i meczetami, a zarazem kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Wspaniałe góry, pulsujące miasta, zielone oazy palmowe i niekończące się atlantyckie plaże – to wszystko i wiele więcej oferuje niezwykle urozmaicone i bogate Królestwo Marokańskie.

Zwiedzanie

Souk El Had d'Agadir

Souk El Had to po arabsku dosłownie „niedzielny targ”. To również jeden z największych bazarów w całym Maroku – jego powierzchnia wynosi ponad 120 tys. metrów kwadratowych i mieści około 6 tys. sklepów. Souk jest otwarty od wtorku do niedzieli, przez ponad 12 godzin dziennie. Mieszanina barw, zapachów i obfitość towarów dostępnych na targu, przyprawia o zawrót głowy. Charakterystycznym widokiem są gigantyczne góry przypraw, usypane z cennych i rzadkich rodzajów, które nie występują zbyt powszechnie w Europie (jak np. szafran). W oczy rzucają się gliniane naczynia ze stożkową przykrywką, zwane Tażin – Marokańczykom służą do przygotowywania tradycyjnego dania, jednak świetnie sprawdzą się także w naszej kuchni. Souk El Had d'Agadir to prawdziwy raj dla wielbicieli orientalnych kosmetyków, zapachów i olejków. Znaleźć tu można czarne marokańskie mydło o miękkiej konsystencji, które wyrabiane jest z oliwy z oliwek i oliwkowego miąższu. Warto też zatrzymać się przy stoiskach z galanterią, aby zakupić wysokiej jakości torby i plecaki wykonane z wielbłądziej skóry. Dobrze jest pamiętać o targowaniu się – w krajach arabskich to tradycja, której nie należy ignorować.

Kasba i medyna

Agadirska kasba to rozbudowany przez marokańskich królów fort, pierwotnie wzniesiony przez Portugalczyków na początku XVI wieku. Ruiny tej cytadeli są jedynym zabytkiem miasta, częściowo ocalałym po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1960 roku. Twierdza usytuowana jest na dominującym nad miastem wzgórzu, którego zbocza ozdabia okazały napis: „Bóg, król, ojczyzna”. Z wniesienia roztacza się także piękna panorama zatoki. Na skutek tragedii sprzed prawie 60 lat Agadir został pozbawiony medyny ¬(starego miasta), której rekonstrukcji podjął się włoski dekorator Coco Polizzi, pieczołowicie odwzorowujący autentyczną zabudowę miasta. Co ciekawe, do odbudowy tej mierzącej 4,5 ha inwestycji, wykorzystuje się jedynie naturalne, pochodzące z okolicznych regionów materiały.

Ogrody i muzea

Szukający spokoju miło spędzą czas w jednym z miejskich parków. Dolinę Ptaków – Valleé des Oiseaux, powinny wybrać zwłaszcza rodziny z dziećmi. Znajduje się tutaj plac zabaw, zoo oraz niewielka ptaszarnia z egzotycznymi gatunkami ptaków i piękną roślinnością. Jardin de Olhão to kompleks ogrodowy poświęcony przyjaźni łączącej Agadir z portugalskim miastem Olhão – symbol zażegnania dawnego konfliktu między Marokiem a Portugalią. Godne uwagi są także muzea znajdujące się na terenie Agadiru – Muzeum Dziedzictwa Plemienia Amazigh, w którym posłuchacie o historii plemion berberyjskich (rdzennej ludności Północnej Afryki) oraz Muzeum Pamięci Agadiru, zbierające zdjęcia przedstawiające skutki trzęsienia ziemi i etapy odbudowy miasta.

Bajeczny Marrakesz

Podzielone na dwie części „Czerwone Miasto” jest czwartą co do wielkości aglomeracją Królestwa Maroka po Casablance, Tangerze i Fezie. Oprócz dziesiątków zabytków, pięknych meczetów i ich minaretów, czy bogato zdobionych pałaców, Marrakesz słynie z wielu imprez kulturalnych. Tam odbywają się festiwale filmowe, współczesnego tańca, muzyki sakralnej czy wreszcie słynny Arts in Marrakech czy Sun Festival. Miasto nazwane przez wielką aktorkę Arielle Dombasle „bajkową krainą tysiąca i jednej nocy” łączy w wyjątkowy sposób wyrafinowany luksus z wielowiekową tradycją świata północnej Afryki. XII-wieczne mury obronne w Makarreszu są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego pejzażu. Obwarowania zbudowane z czerwono-różowej gliny zachowały się niemal w nietkniętym stanie.

Atrakcje

Wodospady Imouzzer

Słynąca z wodospadów wioska Imouzzer Ida Ou Tanane leży u podnóży Atlasu Wysokiego, na wysokości 1160 m n.p.m. To ulubione miejsce mieszkańców Agadiru na spędzenie wolnego czasu poza miastem. Najlepiej wybrać się tu wiosną, kiedy rzeka wzbiera na sile. Choć przez pozostałą część roku wodospady zmieniają się w cicho płynące strużki, okolice Imouzzer warte są odwiedzenia chociażby ze względu na piękne widoki, z dużą ilością wąwozów, dolin i kolorowych gór. Co więcej, w każdy czwartek organizowany jest tu souk, na którym zaopatrzyć się można w lokalną specjalność – miód z kwiatów dzikiego tymianku, lawendy i innych górskich ziół.

Festiwal Timitar

Największe, 4-dniowe wydarzenie muzyczne w Agadirze. Festiwal początkowo poświęcony był głównie lokalnej muzyce (z regionu Sous), obecnie nabrał wielokulturowego oblicza oferując prawdziwą mieszankę muzyczną – jazzu, hip-hopu, reggae oraz rocka. Timitar obywa się na przełomie czerwca i lipca przyciągając turystów z całego świata. W ramach festiwalu odbywają się liczne, bezpłatne koncerty. Widzowie nie potrzebują żadnych biletów – mogą po prostu przyjść na imprezę i do woli cieszyć się ulubioną muzyką. Termin i szczegóły wydarzeń związanych z Timitar zamieszczane są na stronie festiwalu.

Kuchnia

Tadżin

Tadżin to marokańskie danie przygotowywane w naczyniu o tej samej nazwie. Specjalna konstrukcja, składająca się z glinianej misy przykrytej stożkowatą pokrywą, powoduje, że wszystkie aromaty tadżinu mieszają się ze sobą i tworzą tym samym niepowtarzalną kompozycję zapachową. Potrawę przygotowuje się głównie z jagnięciny, lecz istnieją także wersje rybne, drobiowe lub wegetariańskie. Danie przyprawia się cynamonem, imbirem, kurkumą, gałką muszkatołową, goździkami, słodką papryką, kuminem i szafranem. Ciekawego smaku nadają tadżinowi kiszona cytryna, suszone owoce oraz różnorodne warzywa. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie tej potrawy zajmuje co najmniej półtorej godziny

Gościnność

Dla Marokańczyków gościnność znaczy więcej niż tylko tradycja – to niemal sprawa honoru. Już po kilku minutach rozmowy zarówno kupcy, jak i mieszkańcy najodleglejszych wiosek, zapraszają przybyszów do domu na szklankę herbaty lub posiłek. Zaproszenia nie powinno się odrzucać, bowiem odmowa dla zapraszających traktowana jest jako obraza. Należy jednak pamiętać o zdjęciu butów przed wejściem do domu – to oznaka szacunku wobec gospodarza. Co więcej, nie należy proponować Marokańczykom zapłaty za gościnę, lepiej podarować jakiś niewielki upominek.

Ciekawostki

Płynne złoto Maroka

Olej arganowy od wieków znany jest jako eliksir młodości. To także jeden z najzdrowszych i najdroższych olejów na świecie, a jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do pielęgnacji skóry – doskonale odżywia włosy, paznokcie i wyśmienicie smakuje! Charakteryzuje się intensywnym aromatem i jest jednym z podstawowych składników orientalnej kuchni. Olej arganowy w 80 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 6 i omega 9) oraz zawiera prawie dwa razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek. Ze względu na cenę oraz bogactwo prozdrowotnych oraz pielęgnacyjnych właściwości olej nazywany jest płynnym złotem Maroka. Pozyskuje się go z drzew arganowych (Argania Spinosa), które rosną w szczególności na obszarze między As-Suwajrą, a Agadirem. Tradycyjnie tłoczeniem oleju zajmują się wyłącznie kobiety. Aby otrzymać 1 litr „płynnego złota” potrzeba około 30 kg orzechów i jednego dnia pracy! Drzewa arganowe są też jednymi z najstarszych na świecie – obszar na którym występują posiada status „Rezerwatu Biosfery Arganeraie” przyznany przez UNESCO.

Kraina Świąt

Mussem to rodzaj religijnego święta połączonego najczęściej ze świeckim festiwalem lub targiem. W Maroku rocznie celebruje się ok. 700 mussemów. Jest lutowe Święto Migdałowca w Tafraout, Mussem Czereśni w Sefrou czy wreszcie słynne, majowe Święto Róż w Kalaat M'Gouna, na południu kraju. Rokrocznie zbiera się tam ok. 4000 ton płatków róż.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski – 2 godz.
Język :
język arabski i berberski (tzw. grupa tamazight), w miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim i francuskim
Komunikacja :
• 2 trasy pociągowe: Tanger - Rabat - Casablanca - Marrakesz oraz Casablanca - Rabat - Meknes - Fez - Oujda – Bouarfa, wynajem samochodu ok. 35 €/dzień; dostępne taksówki (należy ustalić długość trasy przed podróżą i sprawdzić, czy jest włączony taksometr), w większych miastach autobusy, tramwaje w Casablance, Rabacie i Sale.
• Trasy komunikacji oznaczone są przeważnie tylko po arabsku (jedynie w Marrakeszu po francusku).
Długość lotu :
4,5 godz.
Waluta :
dirham marokański (MAD); 100 MAD = ok. 9 EUR; coraz częściej płacić można również w euro