To barwna i gwarna mozaika kultury orientalnej na północy Afryki. Czaruje rozmaitością krajobrazu - od wysokich gór po rozległe pustynie, głębokie doliny i wąwozy. Podróż do Maroka to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem zapachów, smaków, dźwięków i barw.

Położone na kontynencie afrykańskim Maroko jest żywą i wielobarwną mozaiką orientalnej kultury. Kraj ten oferuje prawdziwą różnorodność krajobrazową - od wysokogórskiej scenerii po rozległe pustynie oraz głębokie doliny i wąwozy. Podróż do tego miejsca to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem wszelkich zmysłów. Maroko to państwo wielkich kontrastów, połączenie nowoczesności z zabytkowymi pałacami, medynami i meczetami, a zarazem kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Wspaniałe góry, pulsujące miasta, zielone oazy palmowe i niekończące się atlantyckie plaże – to wszystko i wiele więcej oferuje niezwykle urozmaicone i bogate Królestwo Marokańskie.

Zwiedzanie

Meczet Koutoubia

Jeden z najważniejszych obiektów w całej architekturze islamu. Prace nad budową świątyni rozpoczęły się w 1147 roku, a jej nazwa – „ meczet księgarzy" – odnosi się do straganów pełnych rękopisów, które otaczały niegdyś świątynię muzułmanów. Wspaniała wieża (minaret) ma około 70 m wysokości – wysokość jest pięciokrotnie większa od szerokości jej podstawy. Wnętrze meczetu składa się z 16 równoległych naw, a sala modlitw pomieści nawet 20 tys. wiernych. W tym samym miejscu stała niegdyś inna świątynia, którą zburzoną, ponieważ ściana kibli nie była dokładnie ustawiona w kierunku Mekki (właściwym kierunku modlitw muzułmanów).

Bajeczny Marrakesz

Herbatę miętową najprzyjemniej ze wszystkich miast Magrebu sączy się na słynnym placu Djemaa el-Fna w Marrakeszu. Zwłaszcza pod koniec upalnego dnia wypełnionego spacerami po miejscowych bazarach zwanych soukami, zwiedzaniem ogrodów Majorelle i Menara oraz podziwianiem niezwykłych zabytków jak np. meczet i medresa Alego ibn Jusufa. Marrakesz, zwany inaczej „czerwonym miastem”, jest czwartą co do wielkości aglomeracją Królestwa Maroka po Casablance, Tangerze i Fezie. Miasto podzielone jest na dwie części. Współczesną – pełną luksusowych hoteli, modnych sklepów i restauracji, banków i ekskluzywnych herbaciarni oraz zabytkową medynę otoczoną 10 kilometrowymi murami. Tamtejsze bazary oferują wszystko, czego tylko dusza zapragnie: aromatyczne przyprawy, przepiękną, tradycyjną biżuterię, tkaniny oraz dywany, klimatyczne, tradycyjne restauracje i przede wszystkim wesołe i uśmiechnięte twarze mieszkańców tego starego grodu. W pałacu Dar Munabbi, w pobliżu medresy, znajduje się muzeum miasta (Musée de Marrakech). Pałac pochodzi z końca XIX wieku i był własnością marokańskiego ministra obrony Mahdiego Munabbiego. Almoravid Koubba to jedyny pozostały obiekt architektury Almoravidów, zbudowany w 1117 roku. Oprócz dziesiątków zabytków, pięknych meczetów i ich minaretów, czy bogato zdobionych pałaców, Marrakesz słynie z wielu imprez kulturalnych. Tam odbywają się festiwale filmowe, współczesnego tańca, muzyki sakralnej czy wreszcie słynny Arts in Marrakech czy Sun Festival. Miasto nazwane przez wielką aktorkę Arielle Dombasle „bajkową krainą tysiąca i jednej nocy” łączy w sposób wyjątkowy wyrafinowany luksus z wielowiekową tradycją świata północnej Afryki. XII-wieczne mury obronne w Makarreszu są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego pejzażu. Obwarowania zbudowane z czerwono-różowej gliny zachowały się niemal w nietkniętym stanie – mają 19 km długości, około 2 m grubości i 9 m wysokości. Najlepiej zobaczyć je podczas długiego spaceru lub w trakcie przejażdżki dorożką. Niektóre bramy – Bab Agnaou czy Bab Debbagh – można również zwiedzać.

Wieczne ogrody Menara

Wyjątkowy sułtański ogród będący niesamowitą oazą piękna otoczoną murami – zobaczyć tutaj można głównie drzewa oliwne i owocowe. W XIX wieku pośrodku ogrodu wybudowano jasny pawilon, gdzie sułtani organizowali sobie romantyczne schadzki. Jak podaje legenda, jeden z nich miał w zwyczaju wrzucać o poranku konkubinę wybraną poprzedniej nocy. Mimo tego, że zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna dekoracja obiektu jest skromna, godne uwagi są niepowtarzalne widoki, które się stąd roztaczają – zapierająca dech w piersiach sceneria ze szczytami Atlasu w tle.

Pałac El-Bahia

Obiekt wzniesiony w XIX wieku, którego nazwę tłumaczy się jako „pałac faworyty". Do jego budowy i udekorowania wynajęto najlepszych rzemieślników, przez co cała posiadłość uznawana jest za arcydzieło wzornictwa i rozplanowania. Wnętrze pałacu starannie odrestaurowano, dzięki czemu zwiedzający mogą podziwiać sale posiedzeń, dawne pomieszczenia mieszkalne, ogrody na dziedzińcach pełne cyprysów i drzew pomarańczowych oraz dawny harem (cześć przeznaczoną dla żon i konkubin wezyra).

Atrakcje

Festiwal Timitar

Największe, 4-dniowe wydarzenie muzyczne w Agadirze. Festiwal początkowo poświęcony był głównie lokalnej muzyce (z regionu Sous), obecnie nabrał wielokulturowego oblicza oferując prawdziwą mieszankę muzyczną – jazzu, hip-hopu, reggae oraz rocka. Timitar obywa się na przełomie czerwca i lipca przyciągając turystów z całego świata. W ramach festiwalu odbywają się liczne, bezpłatne koncerty. Widzowie nie potrzebują żadnych biletów – mogą po prostu przyjść na imprezę i do woli cieszyć się ulubioną muzyką. Termin i szczegóły wydarzeń związanych z Timitar zamieszczane są na stronie festiwalu.

Kuchnia

Tadżin

Znane również pod nazwą tadżin lub tażin marokańskie danie przygotowywane w specjalnym naczyniu o tej samej nazwie. Gliniane naczynie przykryte stożkowatą pokrywą powoduje, że wszystkie aromaty tadżinu mieszają się ze sobą i tworzą tym samym niepowtarzalną kompozycję zapachową. Tadżin przygotowuje się głównie z jagnięciny, lecz także pojawiają się wersje z rybą, kurczakiem albo wegetariańskie. Do tej potrawy dodaje się przede wszystkim cynamon, imbir, kurkumę, gałke muszkatołową, goździki, słodką papryką, kumin i szafran. Ciekawego smaku nadają tadżinowi kiszona cytryna, suszone owoce oraz różnorodne warzywa. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie tej potrawy zajmuje co najmniej półtorej godziny.

Gościnnie

Dla Marokańczyków gościnność znaczy więcej niż tylko tradycja, to niemal sprawa honoru. Już po kilku minutach rozmowy zarówno kupcy, jak i mieszkańcy najodleglejszych wiosek zapraszają przybyszów do domu na szklankę herbaty lub nawet na posiłek. Zaproszenia nie powinno się odrzucić, bowiem odmowa dla zapraszających traktowana jest jako obraza. Należy jednak pamiętać o zdjęciu butów przed wejściem do domu – jest to oznaką szacunku wobec gospodarza. Co więcej, nie należy proponować Marokańczykom zapłaty za gościnę, lepiej podarować jakiś niewielki prezent.

Ciekawostki

Kraina Świąt

Mussem to rodzaj religijnego święta połączonego najczęściej ze świeckim festiwalem lub targiem. W Maroku rocznie celebruje się ok. 700 mussemów. Jest lutowe Święto Migdałowca w Tafraout, Mussem Czereśni w Sefrou czy wreszcie słynne, majowe Święto Róż w Kalaat M'Gouna, na południu kraju. Rokrocznie zbiera się tam ok. 4000 ton płatków róż.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski – 2 godz.
Język :
język arabski i berberski (tzw. grupa tamazight), w miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim i francuskim
Komunikacja :
• 2 trasy pociągowe: Tanger - Rabat - Casablanca - Marrakesz oraz Casablanca - Rabat - Meknes - Fez - Oujda – Bouarfa, wynajem samochodu ok. 35 €/dzień; dostępne taksówki (należy ustalić długość trasy przed podróżą i sprawdzić, czy jest włączony taksometr), w większych miastach autobusy, tramwaje w Casablance, Rabacie i Sale.
• Trasy komunikacji oznaczone są przeważnie tylko po arabsku (jedynie w Marrakeszu po francusku).
Długość lotu :
4,5 godz.
Waluta :
dirham marokański (MAD); 100 MAD = ok. 9 EUR; coraz częściej płacić można również w euro