
Maroko
Maroko zachwyca bliskością oceanu, imponujących pasm górskich i pustyni. Jest idealnym rozwiązaniem na urlop dla tych, którzy uwielbiają słońce i egzotykę! Co musisz wiedzieć o Maroko i dlaczego wybór tego miejsca na wypoczynek będzie strzałem w dziesiątkę?
Maroko: informacje praktyczne
Maroko leży w północno-zachodniej części Afryki. Od zachodu państwo otacza Ocean Atlantycki, od północy basen Morza Śródziemnego. Sąsiaduje jedynie z dwoma państwami: Algierią oraz Hiszpanią, oraz terytorium Sahary Zachodniej. Stolicą Maroka jest Rabat, a obowiązującą walutą dirham marokański. Co ciekawe, strefa czasowa w Maroku nie różni się od polskiej, zatem nie musimy przestawiać zegarków.
Mnogość połączeń oferowanych przez linie czarterowe i regularne linie lotnicze na linii Maroko-Polska sprawia, że ten kierunek jest coraz częściej odwiedzany przez polskich turystów. Ceny zarówno lotów, jak i produktów, wycieczek czy noclegów są stosunkowo niskie i atrakcyjne, co jest kolejnym plusem przy planowaniu wypoczynku
Pogoda w Maroku
Warunki atmosferyczne w Maroku są sprzyjające nawet poza sezonem. Zimą można liczyć tutaj na sporo słońca i temperatury dochodzące w najzimniejszych miesiącach do 20 stopni. Pierwsze upały w końcówce lutego nie są niczym dziwnym w okolicach np. Agadiru. To sprawia, że zimowa, marokańska ucieczka od chłodów i opadów jawi się jeszcze atrakcyjniej.
Chłodniej jest w okolicach pasm górskich Atlasu, tutaj czekają nas dużo chłodniejsze noce, na które należy się przygotować. Warto: widok przepięknego, rozświetlonego gwiazdami nieba zrekompensuje ten chłód!
Co zjeść w Maroku - wprowadzenie do kuchni marokańskiej
Maroko słynie z niezwykle aromatycznej i doskonale przyprawionej kuchni, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Nie sposób nie zwrócić uwagi na tagine - specjalną potrawę przygotowywaną w glinianym naczyniu (naczynie to jest jedną z najpopularniejszych pamiątek, przywożonych z Maroka). Zazwyczaj zawiera ona mieszankę podduszonego, ale miękkiego i soczystego mięsa oraz warzyw. Może być podawana na przykład z kaszą kuskus, która sama w sobie jest popularnym, marokańskim posiłkiem. Specjalnością kuchni marokańskiej jest kuskus z warzywami.
Inną potrawą, którą warto skosztować po przybycie do Maroka, jest pastilla nazywana także bastelą. To specjalny rodzaj słodkiego ciasta wypełnionego mięsem, również doprawionym na słodko. Do pastilli dodawany jest bowiem cukier, cynamon czy daktyle.
W Maroku warto spróbować także harissy, pikantnej przyprawy w postaci pasty, oraz hariry, zupy z wołowiny, pomidorów i makaronu.
Touarega to obowiązkowy dodatek do potraw każdego dnia - ta zielona herbata z dodatkiem świeżej mięty oraz cukru świetnie gasi pragnienie.
Co zobaczyć w Maroku
Maroko, czyli jedno z najbardziej barwnych państw Afryki zachwyca turystów swoją różnorodnością krajobrazową. Znajdziemy tu pasma wysokogórskie, pustynie, a także różnego rodzaju wąwozy. Maroko to także piaszczyste plaże z bryzą znad oceanu. Państwo to słynie z połączenia nowoczesności z zabytkową architekturą w postaci medyn, pałaców czy też meczetów. Do dyspozycji mamy np. Valleé des Oiseaux, czy też Jardin de Olhão. Jednak Maroko to nie tylko sama natura i piękne ogrody. Warto odwiedzić tamtejsze muzea, ponieważ kraj ten słynie również z zabytkowych eksponatów, z czasów plemiennych. Wpływy arabskie odczuwane są także w kuchni.
Gdzie na wakacje w Maroku?
Maroko kusi turystów wspaniałą pogodą, kulturą i kuchnią. Które miejsca w Maroko warto odwiedzić?
Agadir jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Maroku. Oferuje bogatą infrastrukturę hotelową, czystą i długą plażę oraz mnogość opcji na rozrywkę. Ten największy marokański kurort może pochwalić się najlepszą pogodą w całym kraju, zatem przyciąga turystów także poza ścisłym sezonem.
Marrakesz spodoba się wielbicielom minaretów i bazarów. Główny plac medyny Marrakeszu, czyli Dżami al-Fana, nigdy nie zasypia - jest pełen straganów i kuglarzy, a meczet Kutubijja to wizytówka miasta, widoczna już z daleka. Marrakesz jest też świetną bazą wypadową w góry Atlas. Najlepszym okresem na wizytę w Marrakeszu jest późna wiosna lub wczesna jesień”: upały nie są wtedy zbyt uciążliwe, a turystów jest zdecydowanie mniej.
Rabat to stolica Maroka, w której można dostrzec wpływy zarówno arabskie i afrykańskie, jak i europejskie. Zachwyca wieżą Hassana, która docelowo miała być największym minaretem na świecie. Warto także udać się do Kazba al-Udaja, dzielnicy pełnej biało-niebieskich domków, w której można odpocząć od zgiełku miasta i turystów.
Casablanca to największe miasto nie tylko Maroka, ale i całego Maghrebu. To główny ośrodek kulturowy i przemysłowy Maroka. Warto zobaczyć historyczną medynę i Meczet Hasana II, choć Casablanca różni się od innych miast Maroka - jest dużo bardziej biznesowa i europejska.
Tanger położony jest w północnej części kraju, a przy sprzyjającej pogodzie widać z niego Cieśninę Gibraltarską oraz hiszpańskie wybrzeże. To popularne miejsce na wypoczynek, wybierane przez Hiszpanów, i to właśnie tutaj nocne życie rozkwita najbardziej na tle wszystkich miast Maroka.
Na liście city break’ów nie mogło zabraknąć Marrakeszu. To jedno z największych miast w Maroko od dziesięcioleci przyciąga turystów z całego świata. W ofercie znajdziecie noclegi w Marrakeszu w hotelach dopasowanych do nawet najbardziej wygórowanych oczekiwań naszych Klientów. Co robić podczas weekendu w Marrakeszu? Kiedy jechać do Marrakeszu? Jak zaplanować pobyt w tym mieście. Koniecznie czytajcie dalej.
Czytaj więcej »Zwiedzanie
Souk El Had d'Agadir
Souk El Had to po arabsku dosłownie „niedzielny targ”. To również jeden z największych bazarów w całym Maroku – jego powierzchnia wynosi ponad 120 tys. metrów kwadratowych i mieści około 6 tys. sklepów. Souk jest otwarty od wtorku do niedzieli, przez ponad 12 godzin dziennie. Mieszanina barw, zapachów i obfitość towarów dostępnych na targu, przyprawia o zawrót głowy. Charakterystycznym widokiem są gigantyczne góry przypraw, usypane z cennych i rzadkich rodzajów, które nie występują zbyt powszechnie w Europie (jak np. szafran). W oczy rzucają się gliniane naczynia ze stożkową przykrywką, zwane Tażin – Marokańczykom służą do przygotowywania tradycyjnego dania, jednak świetnie sprawdzą się także w naszej kuchni. Souk El Had d'Agadir to prawdziwy raj dla wielbicieli orientalnych kosmetyków, zapachów i olejków. Znaleźć tu można czarne marokańskie mydło o miękkiej konsystencji, które wyrabiane jest z oliwy z oliwek i oliwkowego miąższu. Warto też zatrzymać się przy stoiskach z galanterią, aby zakupić wysokiej jakości torby i plecaki wykonane z wielbłądziej skóry. Dobrze jest pamiętać o targowaniu się – w krajach arabskich to tradycja, której nie należy ignorować.
Kasba i medyna
Agadirska kasba to rozbudowany przez marokańskich królów fort, pierwotnie wzniesiony przez Portugalczyków na początku XVI wieku. Ruiny tej cytadeli są jedynym zabytkiem miasta, częściowo ocalałym po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1960 roku. Twierdza usytuowana jest na dominującym nad miastem wzgórzu, którego zbocza ozdabia okazały napis: „Bóg, król, ojczyzna”. Z wniesienia roztacza się także piękna panorama zatoki. Na skutek tragedii sprzed prawie 60 lat Agadir został pozbawiony medyny ¬(starego miasta), której rekonstrukcji podjął się włoski dekorator Coco Polizzi, pieczołowicie odwzorowujący autentyczną zabudowę miasta. Co ciekawe, do odbudowy tej mierzącej 4,5 ha inwestycji, wykorzystuje się jedynie naturalne, pochodzące z okolicznych regionów materiały.
Ogrody i muzea
Szukający spokoju miło spędzą czas w jednym z miejskich parków. Dolinę Ptaków – Valleé des Oiseaux, powinny wybrać zwłaszcza rodziny z dziećmi. Znajduje się tutaj plac zabaw, zoo oraz niewielka ptaszarnia z egzotycznymi gatunkami ptaków i piękną roślinnością. Jardin de Olhão to kompleks ogrodowy poświęcony przyjaźni łączącej Agadir z portugalskim miastem Olhão – symbol zażegnania dawnego konfliktu między Marokiem a Portugalią. Godne uwagi są także muzea znajdujące się na terenie Agadiru – Muzeum Dziedzictwa Plemienia Amazigh, w którym posłuchacie o historii plemion berberyjskich (rdzennej ludności Północnej Afryki) oraz Muzeum Pamięci Agadiru, zbierające zdjęcia przedstawiające skutki trzęsienia ziemi i etapy odbudowy miasta.
Bajeczny Marrakesz
Podzielone na dwie części „Czerwone Miasto” jest czwartą co do wielkości aglomeracją Królestwa Maroka po Casablance, Tangerze i Fezie. Oprócz dziesiątków zabytków, pięknych meczetów i ich minaretów, czy bogato zdobionych pałaców, Marrakesz słynie z wielu imprez kulturalnych. Tam odbywają się festiwale filmowe, współczesnego tańca, muzyki sakralnej czy wreszcie słynny Arts in Marrakech czy Sun Festival. Miasto nazwane przez wielką aktorkę Arielle Dombasle „bajkową krainą tysiąca i jednej nocy” łączy w wyjątkowy sposób wyrafinowany luksus z wielowiekową tradycją świata północnej Afryki. XII-wieczne mury obronne w Makarreszu są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego pejzażu. Obwarowania zbudowane z czerwono-różowej gliny zachowały się niemal w nietkniętym stanie.
Atrakcje
Wodospady Imouzzer
Słynąca z wodospadów wioska Imouzzer Ida Ou Tanane leży u podnóży Atlasu Wysokiego, na wysokości 1160 m n.p.m. To ulubione miejsce mieszkańców Agadiru na spędzenie wolnego czasu poza miastem. Najlepiej wybrać się tu wiosną, kiedy rzeka wzbiera na sile. Choć przez pozostałą część roku wodospady zmieniają się w cicho płynące strużki, okolice Imouzzer warte są odwiedzenia chociażby ze względu na piękne widoki, z dużą ilością wąwozów, dolin i kolorowych gór. Co więcej, w każdy czwartek organizowany jest tu souk, na którym zaopatrzyć się można w lokalną specjalność – miód z kwiatów dzikiego tymianku, lawendy i innych górskich ziół.
Festiwal Timitar
Największe, 4-dniowe wydarzenie muzyczne w Agadirze. Festiwal początkowo poświęcony był głównie lokalnej muzyce (z regionu Sous), obecnie nabrał wielokulturowego oblicza oferując prawdziwą mieszankę muzyczną – jazzu, hip-hopu, reggae oraz rocka. Timitar obywa się na przełomie czerwca i lipca przyciągając turystów z całego świata. W ramach festiwalu odbywają się liczne, bezpłatne koncerty. Widzowie nie potrzebują żadnych biletów – mogą po prostu przyjść na imprezę i do woli cieszyć się ulubioną muzyką. Termin i szczegóły wydarzeń związanych z Timitar zamieszczane są na stronie festiwalu.
Kuchnia
Tadżin
Tadżin to marokańskie danie przygotowywane w naczyniu o tej samej nazwie. Specjalna konstrukcja, składająca się z glinianej misy przykrytej stożkowatą pokrywą, powoduje, że wszystkie aromaty tadżinu mieszają się ze sobą i tworzą tym samym niepowtarzalną kompozycję zapachową. Potrawę przygotowuje się głównie z jagnięciny, lecz istnieją także wersje rybne, drobiowe lub wegetariańskie. Danie przyprawia się cynamonem, imbirem, kurkumą, gałką muszkatołową, goździkami, słodką papryką, kuminem i szafranem. Ciekawego smaku nadają tadżinowi kiszona cytryna, suszone owoce oraz różnorodne warzywa. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie tej potrawy zajmuje co najmniej półtorej godziny
Gościnność
Dla Marokańczyków gościnność znaczy więcej niż tylko tradycja – to niemal sprawa honoru. Już po kilku minutach rozmowy zarówno kupcy, jak i mieszkańcy najodleglejszych wiosek, zapraszają przybyszów do domu na szklankę herbaty lub posiłek. Zaproszenia nie powinno się odrzucać, bowiem odmowa dla zapraszających traktowana jest jako obraza. Należy jednak pamiętać o zdjęciu butów przed wejściem do domu – to oznaka szacunku wobec gospodarza. Co więcej, nie należy proponować Marokańczykom zapłaty za gościnę, lepiej podarować jakiś niewielki upominek.
Ciekawostki
Płynne złoto Maroka
Olej arganowy od wieków znany jest jako eliksir młodości. To także jeden z najzdrowszych i najdroższych olejów na świecie, a jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do pielęgnacji skóry – doskonale odżywia włosy, paznokcie i wyśmienicie smakuje! Charakteryzuje się intensywnym aromatem i jest jednym z podstawowych składników orientalnej kuchni. Olej arganowy w 80 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 6 i omega 9) oraz zawiera prawie dwa razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek. Ze względu na cenę oraz bogactwo prozdrowotnych oraz pielęgnacyjnych właściwości olej nazywany jest płynnym złotem Maroka. Pozyskuje się go z drzew arganowych (Argania Spinosa), które rosną w szczególności na obszarze między As-Suwajrą, a Agadirem. Tradycyjnie tłoczeniem oleju zajmują się wyłącznie kobiety. Aby otrzymać 1 litr „płynnego złota” potrzeba około 30 kg orzechów i jednego dnia pracy! Drzewa arganowe są też jednymi z najstarszych na świecie – obszar na którym występują posiada status „Rezerwatu Biosfery Arganeraie” przyznany przez UNESCO.
Kraina Świąt
Mussem to rodzaj religijnego święta połączonego najczęściej ze świeckim festiwalem lub targiem. W Maroku rocznie celebruje się ok. 700 mussemów. Jest lutowe Święto Migdałowca w Tafraout, Mussem Czereśni w Sefrou czy wreszcie słynne, majowe Święto Róż w Kalaat M'Gouna, na południu kraju. Rokrocznie zbiera się tam ok. 4000 ton płatków róż.
Waluta
dirham marokański (MAD); 100 MAD = ok. 9 EUR; coraz częściej płacić można również w euroDługość lotu
4,5 godz.Strefa czasowa
zimą czas polski, w okresie letnim czas lokalny wynosi -1h w stosunku do czasu polskiegoKomunikacja
• 2 trasy pociągowe: Tanger - Rabat - Casablanca - Marrakesz oraz Casablanca - Rabat - Meknes - Fez - Oujda – Bouarfa, wynajem samochodu ok. 35 €/dzień; dostępne taksówki (należy ustalić długość trasy przed podróżą i sprawdzić, czy jest włączony taksometr), w większych miastach autobusy, tramwaje w Casablance, Rabacie i Sale.
• Trasy komunikacji oznaczone są przeważnie tylko po arabsku (jedynie w Marrakeszu po francusku).Język
język arabski i berberski (tzw. grupa tamazight), w miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim i francuskim