Cypr to śródziemnomorska wyspa, na której słońce świeci przez 300 dni w roku. Znajdziecie tu cudowne piaszczyste plaże, spokojne wioski otoczone winnicami, czyste morze dla miłośników sportów wodnych oraz góry Troodos dla wielbicieli pieszych wycieczek.

Cypr, trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego, stwarza doskonałe warunki do spędzenia urozmaiconego urlopu. Tutaj każda pora roku oferuje swoje atrakcje: wiosną zachwycają kwiaty (storczyki, narcyzy, tulipany), latem na plażach praży słońce i panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych , jesień jest doskonałym czasem na spacery i zwiedzanie, a zimą czeka narciarstwo w wysokich górach Troodos. Osoby zainteresowane historią i kulturą zachwycą się starożytnymi zabytkami, antycznymi ruinami oraz górskimi klasztorami. Również goście, którzy przyjechali wypocząć, znajdą na Cyprze dokładnie to, czego szukali: eleganckie hotele, dobrą obsługę oraz smaczną kuchnię. Na wyspie słońce świeci niemal przez 300 dni w roku, stwarzając idealne warunki do słonecznego relaksu, a tutejsi mieszkańcy przyjmują turystów z przysłowiową życzliwością i gościnnością.

Południowo-wschodnie wybrzeże wyspy to malownicze plaże pokryte drobnym białym piaskiem, który przyciąga tłumy wczasowiczów. Najpopularniejsza jest pokryta złotym piaskiem plaża Nissi mająca około 600 metrów długości. Tutaj czekają na Was liczne bary, kafejki i puby, ale również doskonałe warunki do sprawdzenia swych wodno-sportowych umiejętności. Pobliska Makronisos, oddalona około 6 km od Agia Napa, pokryta jest białym piaskiem i przyciąga głównie rodziny. Złota Plaża (Golden Beach) jest spokojniejsza i bardziej cicha od pobliskich miejsc, co pozwala na odrobinę relaksu.

Pafos

Pafos

Część wschodnia wyspy odgrywa bardzo ważną rolę na Cyprze. Jest dużym ośrodkiem turystycznym, handlowym i historycznym. Stolicą okręgu jest Pafos, które składa się z dwóch części: dolnej Kato Pafos i centralnej Ktima. W Kato Pafos znajdują się port, tawerny, dzielnica handlowa oraz wykopaliska. Nowe Pafos, inaczej Górne Pafos, położone jest na wzgórzu ok. 3 km od portu.

Zobacz więcej
Larnaka

Larnaka

Południowo-wschodnie wybrzeże Cypru cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Wspaniałe plaże wyróżnione Błękitną Flagą. Tętniący życiem kurort Ayia Napa. I niezwykła Zatoka Figowa będąca rajem dla miłośników sportów wodnych. Larnaka to region wyróżniający się naturalnym pięknem i licznymi atrakcjami. To doskonały wybór zarówno na słoneczne wakacje, jak i aktywny wypoczynek pełen pieszych i rowerowych wycieczek.

Zobacz więcej

Atrakcje

Festiwal Ayia Napa

To najbardziej popularne wydarzenie na wyspie – odbywa się cyklicznie od 1985 roku i gromadzi tysiące ludzi z Cypru oraz pobliskich krajów. Wrześniowy festiwal odzwierciedla historyczne, kulturalne i rolnicze tradycje miejscowości Ayia Napa. Uczestnicy tej głośnej imprezy będą mieli możliwość poznania zwyczajów mieszkańców, tradycji muzycznych, sztuki ludowej, a szczególnie zetknięcia się z cypryjską gościnnością. W ramach festiwalu odbywają się liczne koncerty cypryjskiej muzyki tradycyjnej, pokazy tańca ludowego, wystawy malarstwa i fotografii oraz spektakle teatralne i muzyczne ukazujące różne aspekty cypryjskiej kultury.

Nurkowanie

Krystalicznie czyste wody u wybrzeży Cypru stwarzają doskonałe warunki do poznawania podwodnego bogactwa oraz aktywnego wypoczynku. Nurkowanie jest sportem niezwykle popularnym na wyspie. Najciekawsze wyprawy podwodne czekają Was w rejonie Larnaki oraz Agia Napa. Bardziej zaawansowani mogą ponurkować w poszukiwaniu zatopionych wraków statków i wojennych okrętów.

Zwiedzanie

Kykkos

To najpotężniejszy i najbardziej okazały klasztor cypryjski wzniesiony ok. XI wieku w zacisznym zakątku, pośród gór Troodos. We wnętrzach świątyni znajdują się bogato zdobione mozaiki w jasnych kolorach, pięknie zachowane freski i przepiękne ikony, spośród których najcenniejszą jest ikona Matki Bożej Miłosierdzia. W klasztornym muzeum podziwiać można także złote naczynia liturgiczne, święte księgi oraz haftowane szaty.

Kurion

Antyczne miasto z XII w. p.n.e., w którym tak naprawdę rozpoczyna się historia Cypru. Ruiny starożytnego Kurionu wznoszą się na klifowym wzgórzu – miasto to stanowiło niegdyś miejsce kultu Apollina, a następnie siedzibę chrześcijańskiego biskupa. Na miejscu możecie zobaczyć Dom Gladiatorów ze słynnymi mozaikami, Dom Achillesa, pałac biskupi, ruiny teatru rzymskiego, starożytne łaźnie oraz nimfeum (zespół kamiennych fontann).

Nikozja

Miasto o burzliwej historii, położone niemal w samym centrum Cypru. Wokół starówki rozciąga się XV-wieczny mur obronny zbudowany jeszcze przez Wenecjan. Miejsce to stale tętni życiem, a wieczorem na wąskich i często zatłoczonych uliczkach spacerują mieszkańcy oraz turyści. W czasie zwiedzania Nikozji trzeba pamiętać o Muzeum Cypru z największym na całej wyspie zbiorem archeologicznym, ruinach starożytnego Tamassos oraz żeńskim klasztorze Agios Irakleidios. Na sam koniec warto pozostawić sobie Laїki Geitonia z kompleksem sklepów i kawiarenek.

Przylądek Greko

Najbardziej wysunięta na południe część Cypru, wznosząca się ponad poziomem morza. Na skalistym wybrzeżu znajdziecie rajskie zatoczki idealne dla miłośników nurkowania. Cały teren należy do parku narodowego, w którym można podziwiać wiele ciekawych formacji skalnych oraz kamienne łuki. Odkryto tutaj również fragmenty świątyń pochodzących z czasów antycznych – Afrodyty oraz Diany. W wodach wokół przylądka Greko pozostały na dnie wraki statków.

Kuchnia

Kuchnia Cypru

Kuchnia cypryjska jest połączeniem kuchni greckiej i tureckiej wraz z wpływami europejskimi. Dania składają się przede wszystkim z warzyw i mięsa, przygotowywanych w tradycyjny sposób. Charakterystycznym posiłkiem jest tak zwane meze składające się z kilkunastu dań podawanych kolejno na małych talerzykach – na początek przekąski, następnie większe potrawy. Podawane są między innymi warzywa (oliwki, papryka, bakłażan), pasty oraz pita.

Halloumi

Będąc na Cyprze, koniecznie trzeba skosztować halloumi (rozciągliwego sera z mleka owczego lub koziego), który podaje się do większości potraw. To tak naprawdę symbol cypryjskiej kuchni i prawdziwy klejnot pośród śródziemnomorskich serów.

Ciekawostki

Rajd Cypru

Na Cyprze odbywa się słynny rajd samochodowy organizowany co dwa lata (zawsze w lata nieparzyste). Trasa rozpoczyna się w Nikozji i wiedzie przez kręte drogi gór Troodos. Każdy etap jest dobrze przemyślany i doskonale oznakowany, co zapewnia kierowcom bezpieczeństwo. Pierwszy rajd odbył się w 1970 roku, a obecnie zalicza się nawet do punktacji Rajdowych Mistrzostw Świata.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Cypr
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz
Język :
grecki, dosyć powszechnie znany i używany jest także j. angielski
Komunikacja :
transport publiczny, taksówki
Długość lotu :
3, 5 godz
Przykładowe ceny :
taksówki od ok. 5 EUR
Waluta :
Euro (EUR)