Wulkaniczne Santorini, położone pomiędzy Kos a Kretą, uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych wysp greckich. Jej wizytówkę niezaprzeczalnie stanowią bielone domki pokryte niebieskimi dachami, układające się piętrowo i tworzące iście bajkowy obraz, szczególnie gdy zachodzi słońce.

Podczas pobytu na Santorini można oczywiście oddać się błogiemu lenistwu na pięknych plażach i pieszym wędrówkom wśród malowniczych uliczek. Zachwyca jednak nie tylko to, co widać gołym okiem. Warto zanurzyć się w podwodny świat skrywający w sobie zachwycające bogactwo flory i fauny, a także zachwycające zastygłe pod wodą formacje lawy. Co warto zwiedzić na Santorini? Liczne świątynie i kapliczki rozsiane po mniejszych i większych miejscowościach oraz muzea takie jak chociażby Muzeum Prehistorycznej Thery czy ulokowane w prywatnej posiadłości, która przetrwała trzęsienie ziemi, Muzeum Megaro Gyzi. O rozrywkę dla imprezowiczów zadbają liczne kluby, a o kubki smakowe zadbają knajpki serwujące pyszne śródziemnomorskie dania. Pamiątką z pobytu na Santorini mogą być ręcznie malowane obrazy czy wybory z ceramiki. Niewątpliwie jednak najlepszą z nich będzie kolekcja zdjęć zrobionych własnoręcznie na tle przepięknych scenerii.

Zwiedzanie

Megalochori i Pyrgos

Te dwa miasteczka położone na samym środku wyspy niekiedy są pomijane przez turystów, zupełnie niesłusznie. To niezwykle urokliwe miejsca. Pyrgos położone jest na wzgórzu, a dookoła miasta roztaczają się winnice, w których produkuje się tradycyjne białe wino. Megalochori to z kolei mnóstwo krętych uliczek, pobielanych domów i kościołów. W obu miasteczkach znajdują się liczne tawerny, sklepiki i galerie, zazwyczaj jest tam również mniej turystów.

Rejs na wyspy Palea Kameni i Nea Kameni

Na wyspy można dopłynąć łodzią, która wyrusza z portu u podnóża Thiry. Malutka wyspa Nea Kameni to tak naprawdę aktywny wulkan. Szczyt krateru, który można obejść dookoła, znajduje się na wysokości 130 m, da się tu również poczuć charakterystyczny zapach siarki. Palea Kameni to sąsiednia wyspa, na której największą atrakcję stanowi kąpiel w zatoczce, gdzie z głębin biją źródła ciepłej wody.

Czerwona i biała plaża

Położone niedaleko siebie Kokkini Ammos (czerwona plaża) i Lefki Ammos (biała plaża) zachwycają swoim nietypowym wyglądem. Jak sama nazwa wskazuje na Kokkini Ammos króluje czerwień, a to za sprawą otaczających plażę skał w tym właśnie kolorze. Lefki Ammos otaczają białe skały i najlepiej jest dopłynąć na nią łodzią.

Wycieczka po winnicach

Pobyt na Santorini to znakomita okazja do odwiedzenia tradycyjnych winnic. Podczas wycieczki dowiesz się, w jaki sposób produkuje się wino, a podczas degustacji spróbujesz znakomitych win takich jak na przykład: Assyrtiko, Nykteri czy Vinsanto. Niezapomniane doznania smakowe gwarantowane!

Kuchnia

Fava

Popularna grecka przystawka, pasta, którą przygotowuje się z mielonego żółtego grochu, cebuli, cytryny i oliwy z oliwek. Żółty groch uprawiany jest właśnie na Santorini.

Retsina

Czym byłaby Grecja bez wina? Szczególnie bez ulubionego trunku lokalnych mieszkańców, czyli retsiny – białego wina, które produkuje się z żywicy sosny alpejskiej. Często podawane jest z wodą lub colą, tworząc idealny, orzeźwiający napój na gorące popołudnia.

Ciekawostki

„Balkon Santorini”

Tak zwykło się nazywać Imerovigli, czyli najwyższy punkt rozpościerający się nad kalderą. To doskonały punkt widokowy, który niegdyś służył Grekom do dostrzegania zbliżającego się niebezpieczeństwa.

Mnogość kościołów i kapliczek

W trakcie zwiedzania Santorini niemal na każdym kroku można napotkać jakiś obiekt sakralny. Tradycja budowania większych kościołów i małych kapliczek wzięła się stąd, że niegdyś większość mieszkańców wypływała w długie rejsy na morze, wówczas rodzina stawiała kapliczkę po to, by jej patron czuwał nad osobą (mężczyzną) znajdującym się na morzu.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Waluta :
euro (EUR)