
Dominikana
Rozległe, piaszczyste plaże, lazurowa woda, krajobrazy jak z pocztówki – to nie jedyne atrakcje, które oferuje zachwycająca Dominikana. Obok wodospadów, półpustyni i pięknych, zabytkowych miast, znajdziemy tutaj również bujne lasy oraz najwyższe górskie szczyty Karaibów. Ten kierunek jest wart uwagi nie tylko, jeśli zależy nam na wypoczynku, lecz także jeśli marzymy o organizacji ślubu czy odnowieniu przysięgi małżeńskiej w uroczej i prawdziwie romantycznej scenerii.
Dominikana - informacje praktyczne
Dominikana zajmuje większą część wyspy Haiti, którą dzieli z państwem o takiej samej nazwie i znajduje się na Morzu Karaibskim. Obowiązującą walutą jest peso dominikańskie, którym zapłacimy za lokalne produkty czy usługi. Natomiast w kurortach turystycznych, możemy posługiwać się również dolarami amerykańskimi oraz euro. Po przylocie do tego kraju, warto pamiętać o zmianie czasu, wynoszącej 6 lub 5 godzin do tyłu - w zależności od polskiego czasu letniego i zimowego.
Bezpośredni lot do Dominikany z Warszawy trwa około 11 godzin. Do Dominikany można dotrzeć niemal ze wszystkich większych lotnisk na terenie Polski.
Pogoda na Dominikanie
Gorący klimat zwrotnikowy panujący w Dominikanie można scharakteryzować występowaniem dwóch deszczowych pór – od maja do sierpnia oraz od listopada do grudnia. Wakacje na Dominikanie w tym czasie nie są jednak odradzane, ponieważ deszcze, pomimo że występują codziennie, trwają jedynie około godziny. Największych upałów zaś można spodziewać się w maju i w październiku, kiedy to temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. Natomiast decydując się na wczasy od grudnia do maja – podczas trwania pory suchej – można liczyć na bardziej stabilną pogodę.Co zjeść w Dominikanie? - wprowadzenie do kuchni dominikańskiej
Dla Dominikańczyków jedzenie to moment celebracji. Posiłki je się wolno i w towarzystwie, aby uczcić wspólny czas i moment odpoczynku w ciągu dnia.
Podstawą kuchni dominikańskiej jest ryż, który przygotowuje się na wiele sposobów. Jednym z przykładów ryżowej potrawy jest „moro”. Można wyróżnić różne jego rodzaje: moro habichuelas negras (z czarną fasolą), de habichuelas rojas (z czerwoną fasolą), czy też de lub de guandules (z groszkiem). W przypadku tego dania, mięso przygotowuje się i podaje osobno.
Jeśli chodzi o zupy pyszną propozycją jest asopao, czyli rosół z kurczaka, innego mięsa lub krewetek. Ryż gotuje się od razu w zupie, dzięki czemu nabiera specyficznej konsystencji. Sancocho to tradycyjna zupa, podawana w wielu odmianach w kuchni Ameryki Łacińskiej. Zwykle składa się z dużych kawałków mięsa i warzyw podawanych w bulionie.
Pica pollo to tradycyjny kurczak smażony na głębokim oleju. Można spróbować tego “fast foodu” niemal wszędzie w małych budkach na dominikańskich uliczkach. Jeśli chodzi o uliczne przysmaki warto również zamówić yaroa. Co się kryje pod tą nazwą? „Zapiekanka” złożona z kilku warstw: frytek, sosów, sera, mięsa mielonego lub kurczaka oraz kolejnych warstw sosu i sera, ułożonych jedna na drugiej. Jedno jest pewne - wczasy w Dominikanie oznaczają dobre jedzenie.
Co warto zobaczyć w Dominikanie?
Dominikana powszechnie nazywana nową Perłą Karaibów – to najstarsze państwo obu Ameryk. Na zachodzie tego kraju dominują zachwycające parki narodowe z bogactwami tropikalnej natury. Stolica – Santo Domingo – jest miejscem, gdzie wieloletnia kultura łączy się z nowoczesnością. Będąc w tym miejscu, nie można pominąć podziemnych jaskiń Tres Ojos czy też latarni morskiej Krzysztofa Kolumba.
Morskie tereny Dominikany sprzyjają rejsom o zachodzie słońca, obserwowaniu egzotycznych zwierząt w ich naturalnym środowisku i wodnym atrakcjom, jak np. windsurfing. Ekscytującą i wartą rozważenia formą spędzenia czasu może być nurkowanie i podziwianie z bliska barwnej rafy koralowej. Kiedy zapragniemy atrakcji na lądzie warto wybrać się na znane na całym świecie pola golfowe. Inną atrakcją, docenioną przez podróżników, jest przejażdżka jedyną kolejką linową na całych Karaibach - do Mount Isabel del Torres.
W Dominikanie znajdują się także przepiękne Parki Narodowe z dziewiczą przyrodą - doskonała propozycja dla osób lubiących otaczać się naturą.
Gdzie na wakacje w Dominikanie?
Dominikana obfituje w przepiękne kurorty oraz hotele idealne zarówno do wypoczynku, jak i aktywnego zwiedzania. Jednym z takich miejsc jest Punta Cana. Długa, piaszczysta plaża, o łagodnym zejściu do morza i rajskiej scenerii pozwoli wyciszyć się i odpocząć od zgiełku miasta. Dzika przyroda wybrzeża zachęca do długich spacerów z widokami zapierającymi dech w piersiach. Podobnych wrażeń mogą dostarczyć rejsy łodziami z przeszklonym dnem. Niebieska, niemal krystaliczna, woda dodaje niezwykłego klimatu całemu krajobrazowi. Punta Cana niezmiennie zachwyca turystów swoimi bogactwami natury i kojącym, karaibskim klimatem.Ciekawostki - Dominikana
• Najwyższym szczytem Dominikany jest Pico Duarte – ma 3175 m n.p.m.• Dominikana słynie z przetwarzania cukru i jest to jedna z głównych gałęzi przemysłu w kraju.
• Najpopularniejszym sportem w Dominikanie jest baseball.
Punta Cana to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Dominikanie. Ten przepiękny kurort kusi rajskimi plażami oraz niezliczonymi atrakcjami. Jeżeli zaczynasz już planować kolejny urlop, koniecznie rozważ Punta Cana, a wymarzone wakacje być może staną się rzeczywistością.
Atrakcje
Królestwo golfistów
Dominikana określana jest jako prawdziwy raj dla golfistów przede wszystkim za sprawą sprzyjającego klimatu i dużej liczby miejsc do grania. Pola golfowe – niektóre zaprojektowane przez wybitnych architektów (np. Roberta Trent Jonesa) – znajdują się we wszystkich częściach kraju. Wiele z nich usytuowanych jest w przepięknej scenerii Morza Karaibskiego, co dodaje im wyjątkowych walorów widokowych.
Karaibski karnawał
Jednodniowy karnawał w Punta Cana z każdym rokiem coraz bardziej dorównuje poziomem temu w Rio. Kolorowe kostiumy z piór, cekinów i brokatu, głośna muzyka, tańce uliczne, stargany z lokalnymi specjałami oraz niesamowita atmosfera niezmiennie przyciągają wszystkich spragnionych zabawy. Jeden dzień karnawału to dawka dobrej energii wystarczająca na długo.
Dni Świętych patronów
Każda miejscowość w Dominikanie ma swojego patrona, na cześć którego w czasie Fiestas patronales – czyli dni Świętych patronów – odbywają się uroczyste, uliczne parady. Kulminacyjny dzień święta zwykle poprzedzony jest 9-dniowym okresem celebracji, wypełnionym codziennym nocnym graniem na bębnach i śpiewem. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na jedno z takich donośnych, lokalnych świąt i na własne oczy zobaczyć niecodzienny element dominikańskiej tradycji.
Zwiedzanie
Skarby Santo Domingo
Podczas zwiedzania Dominikany obowiązkowym punktem jest jej stolica – Santo Domingo. To tutaj znajduje się stara dzielnica kolonialna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polecamy także przespacerować się nadmorską promenadą Malecón i odwiedzić podziemne jaskinie Tres Ojos. Charakterystycznym punktem Santo Domingo jest latarnia morska Krzysztofa Kolumba o nazwie Faro a Colón, będąca niejako pomnikiem poświęconym odkrywcy. Spekuluje się, że całkowity koszt wzniesienia latarni wyniósł 70 milionów dolarów!
Przylądek Samana
Przylądek Samana słynie z wyjątkowo pięknych plaż, fantastycznych krajobrazów i nieskazitelnie błękitnego Atlantyku. Przylądek warto zwiedzić samochodem, ponieważ sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie – dziewicze tereny, krystaliczny ocean, liczne wąwozy i ukryte w głębi dżungli wodne kaskady. Przy odrobinie szczęścia, w zimie, można podziwiać tutaj prawdziwą paradę waleni – szacuje się, że każdego roku przybywa tu niemal 200 humbaków.
Kultura w Altos de Chavon
Altos de Chavon jest stolicą kultury. Wyróżnia się swoimi brukowanymi uliczkami, urokliwymi budynkami i zielonymi skwerami. Tę replikę XVI-wiecznej wioski toskańskiej wybudowano w końcówce lat 70. ubiegłego stulecia jako prezent na 18. urodziny córki multimilionera. Oprócz galerii sztuki, artystycznych pracowni i kawiarenek na świeżym powietrzu, warto odwiedzić tu muzeum archeologiczne, amfiteatr, gdzie występował m.in. Frank Sinatra czy zbudowany z kamienia kościół, w którym w 1994 roku Michael Jackson i Lisa Marie Presley powiedzieli sobie „tak”. W Altos de Chavon można także kupić niespotykane w innych częściach świata rzemieślnicze wyroby – doskonały pomysł na pamiątkę z wyjazdu.
Kuchnia
La bandera, czyli dominikańska flaga
La bandera jest narodowym daniem Dominikany. Zwykle potrawa serwowana jest podczas głównego posiłku, czyli obiadu. Przygotowuje się ją z ryżu, czerwonej fasoli i smażonego kurczaka. Mięso przyprawiane jest dużą ilością oregano, dzięki czemu zyskuje głęboki smak.
Sancocho
Innym typowym dominikańskim daniem jest sancocho – gęsta, sycąca zupa z kawałkami kurczaka i juką, czyli tutejszym odpowiednikiem ziemniaka. Choć ta wersja jest najpopularniejsza, to skład ogranicza jedynie wyobraźnia kucharza. Równie dobrze można użyć wieprzowiny czy zielonych bananów.
Dominikański rum
Tutejszy rum jest bardzo aromatyczny i ma świetny smak. Do najbardziej znanych marek należą: Brugal, Barcelo oraz Bermudez. Na bazie rumu sporządza się słynną piña coladę – warto jej spróbować na Karaibach, gdzie wszystkie składniki są świeże i naturalne. Innym, znanym drinkiem jest Coco Loco – podawany w kokosie!
Ciekawostki
Baseball
Baseball pojawił się na wyspie już pod koniec XIX wieku i od tego czasu pozostaje jedną z najpopularniejszych dyscyplin. Ciekawostką jest, że początkowo grano na plantacjach trzciny cukrowej. Z Dominikany właśnie wywodzi się niemal 10% graczy Ligi Amerykańskiej. Najsławniejszy z nich to Sammy Sosa, pochodzący z bardzo biednej rodziny. Stał się on symbolem człowieka, który zaczynał nie mając nic, a potem dorobił się prawdziwego majątku.
Bursztyn
Dominikana znana jest z jednych z największych na świecie zasobów bursztynu. Tutejszy bursztyn jest bardzo wysoko ceniony – najczęstsze są kamienie o miodowej barwie, choć zdarzają się też czerwone, zielone, a nawet niebieskie okazy spotykane tylko w Dominikanie i niekiedy w Meksyku. Ten ostatni rodzaj jest najcenniejszy i najbardziej poszukiwany ze względu na to, że w sztucznym świetle wygląda tak samo jak inne okazy, dopiero w świetle słonecznym nabiera niebieskiego odcienia.
Merengue
To narodowy taniec Dominikańczyków. Jest niezwykle przyjemny i łatwy do opanowania – nóg prawie w ogóle nie odrywa się od ziemi, więc nie sposób pomylić kroków, a cała uwaga skupia się na charakterystycznych ruchach bioder. Powstanie merengue wiąże się z historią wyspy. Jak podaje jedna z legend, niewolnicy zbierający z pół trzcinę cukrową, właśnie tym tańcem umilali sobie czas. Mieli jednak nogi skute łańcuchami, dlatego, ze względu na obciążenie, poruszali jedynie biodrami.
Waluta
peso dominikańskie (DOP)Wiza
Wiza: Obowiązkowa karta turystyczna.Długość lotu
ok. 11 h – przelot bezpośredniStrefa czasowa
czas polski - 6 godzKomunikacja
taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdyPrzepisy wjazdowe
Język
hiszpański