Loading...Loading...

Dominikana kusi niezwykłym klimatem oraz wakacyjną atmosferą. Dla Europy obszar ten został odkryty w 1492 r. przez Krzysztofa Kolumba. Pierwotnie Dominikanę zamieszkiwali Karaibowie i Tainowie. W czasach kolonizacji hiszpańskiej ten piękny kraj nazywany był Santo Domingo. To nie tylko ciekawa destynacja jeśli chodzi o wyjazd wypoczynkowy, ale także organizację ślubu w uroczej i prawdziwie romantycznej scenerii.

World map

Dominikana - informacje praktyczne

To państwo położone na Morzu Karaibskim. Dominikana zajmuje większą część wyspy Haiti, którą dzieli z państwem o takiej samej nazwie. Obowiązującą walutą jest peso dominikańskie. Po przylocie do tego kraju, warto pamiętać o zmianie czasu - 6 lub 5 godzin do tyłu (w zależności od polskiego czasu - letniego i zimowego).
Lot na Dominikanę z Polski trwa około 11 godzin. Wyloty z Warszawy zapewnia PLL LOT. Podróżując do Dominikany potrzebujemy kartę turystyczną, lecz od 1 kwietnia 2018 opłata za taką kartę została wliczona w koszty przelotów.

Pogoda

Gorący klimat zwrotnikowy panujący na Dominikanie można scharakteryzować występowaniem dwóch deszczowych pór - od maja do sierpnia oraz od listopada do grudnia. Wycieczka w tym czasie nie jest jednak odradzana, ponieważ deszcze, pomimo że występują codziennie, trwają jedynie około godziny. Największych upałów zaś można spodziewać się w maju i w październiku, kiedy to temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza.

Co zjeść na Dominikanie? - wprowadzenie do kuchni

Dla Dominikańczyków jedzenie to moment celebracji. Posiłki je się wolno i w towarzystwie, aby w jak największym stopniu wykorzystać ten czas. Podstawą kuchni Dominikańskiej jest ryż, który przygotowuje się na wiele sposobów.
Jednym z przykładów takiej potrawy jest „moro”. Można wyróżnić różne jego rodzaje: moro habichuelas negras (z czarną fasolą), de habichuelas rojas (z czerwoną fasolą), czy też de lub de guandules (z groszkiem). W przypadku tej potrawy, mięso przygotowuje się i podaje osobno.
Jeśli chodzi o zupy pyszną propozycją jest asopao, czyli rosół z kurczaka, innego mięsa lub krewetek. Ryż gotuje się od razu w zupie, dzięki czemu nabiera specyficznej konsystencji. Sancocho to tradycyjna zupa, w wielu odmianach kuchni Ameryki Łacińskiej, często uważana za gulasz. Zwykle składa się z dużych kawałków mięsa i warzyw podawanych w bulionie.
Pica pollo to tradycyjny kurczak smażony na głębokim oleju. Można spróbować tego “fast foodu” niemal wszędzie w małych budkach na Dominikańskich uliczkach. Innym przykładem dania jest yaroa. Składa się ona z kilku warstw, w których skład wchodzą frytki, sosy, ser, mięso mielone lub kurczaka oraz kolejne warstwy sosu i sera.

Co zobaczyć?

Dominikana powszechnie nazywana nową Perłą Karaibów – to najstarsze państwo obu Ameryk. Na zachodzie tego państwa królują przepiękne parki narodowe z bogactwami natury. Stolica - Santo Domingo – to miejsce, gdzie wieloletnia kultura komponuje się z nowoczesnością. Będąc w stolicy, nie można pominąć podziemnych jaskiń Tres Ojos czy też latarni morskiej Krzysztofa Kolumba. Dominikana to niezwykłe miejsce do odpoczynku.
Fascynującą formą spędzania czasu na Dominikanie może być nurkowanie i podziwianie barwnej rafy koralowej. Do innych atrakcji należy gra w golfa na światowej klasy polach golfowych. Przejażdżka starą kolejką do Mount Isabel del Torres także może urozmaicić nam pobyt.
Na Dominikanie znajdują się także przepiękne Parki Narodowe z iście dziewiczą przyrodą. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a świetnym rozwiązaniem może być połączenie wielu aktywności!

Gdzie na wakacje na Dominikanie?

Dominikana obfituje w przepiękne miejsca idealne zarówno do wypoczynku, jak i aktywnego zwiedzania. Jednym z takich miejsc jest Punta Cana. Długa, piaszczysta plaża o łagodnym zejściu do morza pozwoli każdemu się odprężyć w iście wakacyjnej scenerii. Rafa koralowa zachwyci każdego, dlatego warto spróbować nurkowania w tym miejscu.
Dzika przyroda wybrzeża zachęca do długich spacerów z widokami zapierającymi dech w piersiach. Podobnych wrażeń mogą dostarczyć rejsy łodziami z przeszklonym dnem. Niebieska, rajska woda dodaje niezwykłego klimatu całemu krajobrazowi. Punta Cana to idealne miejsce, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i dać się pochłonąć karaibskiej naturze.

Ciekawostki o Dominikanie

- Najwyższym szczytem Dominikany jest Pico Duarte – ma 3175 m n.p.m.
- Dominikana słynie z przetwarzania cukru i jest to jedna z głównych gałęzi przemysłu w kraju.
- Najpopularniejszym sportem na Dominikanie jest baseball.

Regiony
Przewodnik

Atrakcje

Zwiedzanie

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Wiza

  Wiza: Obowiązkowa karta turystyczna. Od 1 kwietnia 2018 r. opłata za kartę turystyczną jest wliczana w koszty przelotu.
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski -6 godz (latem), -5 godz. (zimą)
 • Język

  hiszpański
 • Komunikacja

  taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy
 • Długość lotu

  ok. 11h – przelot bezpośredni
 • Przykładowe ceny

  piwo – ok. 100-150 DOP, mała butelka wody – ok. 10 DOP, woda 1,5 l – ok. 25 DOP, obiad na terenie Bavaro – ok. 300-400 DOP
 • Waluta

  peso dominikańskie (DOP), 1 EUR = ok. 58 DOP
Ubezpieczenia turystyczne Dominikana - dowiedz się więcej »