
Portugalia
Antes tarde do que nunca - lepiej późno niż wcale. To portugalskie przysłowie świetnie odzwierciedla wakacje w Portugalii - jeśli spacery brzegiem oceanu i przepyszna portugalska kuchnia jeszcze przed Tobą, nie czekaj ani minuty dłużej i zaplanuj swoją wycieczkę do Portugalii!
Portugalia - informacje praktyczne
Loty z Polski do Portugalii trwają około trzech-czterech godzin, a linii oferujących bezpośrednie połączenia jest co najmniej kilka. W dobie tanich połączeń czarterowych, nie tylko last minute, oraz wycieczek zorganizowanych, urlop w Portugalii nie leży już w strefie marzeń, a jest na wyciągnięcie ręki. Do najpopularniejszych kierunków należą Lizbona, Porto, Faro i rejony Algarve.
Pogoda w Portugalii
Promienie słońca rozpieszczają Portugalię nawet poza sezonem: w grudniu możemy liczyć tutaj na temperatury rzędu 12-18 stopni Celsjusza, w zależności od części kraju. Najcieplejszym regionem jest południe, w Algarve można opalać się przez cały rok. Choć noce są chłodniejsze, nadal to ciekawa alternatywa dla zimy w Polsce.
Sezon w Portugalii trwa od maja do września i to właśnie wtedy możemy liczyć na bardzo wysokie temperatury i gwarancję idealnej pogody, szczególnie na wspomnianym południu.
Co zjeść w Portugalii - wprowadzenie do kuchni portugalskiej
Portugalia słynie ze smacznej i zróżnicowanej kuchni. Portugalczycy stawiają na proste i pożywne posiłki z wykorzystaniem owoców morza. Najpopularniejszym wyborem jest bacalhau, czyli suszony i solony dorsz. Może być podawany solo, lub w towarzystwie ziemniaków, w cieście czy jako pulpety. Sposobów na przyrządzenie dorsza w całym kraju jest co najmniej kilkaset.
Równie popularne są grillowane i lekko dosładzane sardynki, traktowane jako przystawki lub odpowiedniki hiszpańskich tapas. Nietrudno spotkać Portugalczyków kosztujących sardynki, w wąskich, uroczych uliczkach i towarzystwie przyjaciół.
Caldeirada to portugalska zupa rybna, w której od bogactwa składników może rozboleć głowa - w niektórych wersjach występuje nawet kilkadziesiąt rzadko spotykanych gatunków małży i ryb, a przygotowywana jest zaledwie raz w roku. Ważną częścią portugalskiej kuchni są mięsne i warzywne zupy.
Bifana jest popularną portugalską przekąską, to nic innego jak bułka z miękką, soczystą wieprzowiną, bardzo często serwowana w towarzystwie portugalskiego piwa.
Feijoada to gulasz z fasoli, nierzadko występujący w wersji z mięsem, krewetkami czy wędzonych kiełbasek, doprawiony dużą ilością przypraw.
W Portgualli wręcz konieczne jest skosztowanie pastel di nada - słodkiego ciastka zrobionego z ciasta filo z dodatkiem budyniu. To idealny dodatek do kawy, ale nie tylko.
Kieliszek wzmacnianego wina Porto lub Madera będzie stanowić idealne zwieńczenie każdej kolacji.
Co zobaczyć w Portugalii?
Dzięki dogodnemu położeniu, państwo to miało istotny wpływ na wyprawy badawcze w przeszłości. Bogate jest w różnorodność krajobrazową. Piękne klify, rzeki, lasy oraz jaskinie urzekają przybywających turystów. Portugalia słynie także z nocnego trybu życia. Każdy odwiedzający może zatracić się w tańcu do białego rana podczas dyskotek On The Rocks i Baby-Ion. Podróż po portugalskich miastach, jak Lizbona czy Porto będzie odpowiadać każdemu, kto jest pasjonatem starej zabudowy i dawnej architektury.
Gdzie na wakacje w Portugalii
Portugalia zachwyca wyjątkowymi miejscami na wymarzony urlop. Które wybrać na swoje wielkie, portugalskie wakacje?
Jednym z bardziej oczywistych wyborów w kontynentalnej części Portugalii wydaje się Algarve. Stolicą tego regionu jest Faro, które zachęca turystów spokojem, lokalnością i uroczymi, białymi uliczkami Starego Miasta, gdzie można napić się kawy w jednej z niewielkich kawiarni. Choć Faro przez wielu uznawane jest za miasto przesiadkowe dla innych kurortów w Algarve, warto zostać tu na nieco dłużej.
Sam region Algarve, położony w południowej części Hiszpanii, zachwyca plażami, które uznawane są za najpiękniejsze w Europie. To właśnie tutaj znaleźć można także bogatą infrastrukturę hotelową i wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Must-have na liście miejsc do zobaczenia jest Jaskinia Benagil, w której wnętrzu znajduje się piaszczysta plaża. Do jaskini trzeba dotrzeć łódką lub… o własnych siłach. Praia de Marinha, Praia de Camilo i Praia de Carvalho to plaże, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Kontrast lazurowego oceanu, białych plaż i kilkudziesięciometrowych skał zapiera dech w piersiach.
Wino, azulejos, fado - witamy w Porto. Jeżeli elementem dobrego wypoczynku jest spacer wąskimi uliczkami między uroczymi kamienicami, to idealne dla nas miejsce. Ribeira, czyli stara dzielnica portowa, to jedna z głównych atrakcji turystycznych. Rua Herois de Franca to ulica z restauracjami, podającymi świeże, dopiero co wyłowione, ryby i owoce morza.
Lizbona, stolica Portugalii, tętni życiem kulturalnym i kusi turystów zabytkami. Będąc w Lizbonie, koniecznie odwiedź dzielnicę Belem, wybierz się w wycieczkę legendarnym, żółtym tramwajem linii 28 oraz znajdź miejsce na dobry spektakl muzyczny fado. Bairro Alto, Baixa i Alfama to dzielnice, które są nie tylko pełne atrakcji turystycznych, ale i klimatycznych kawiarni czy restauracji.
Madera to wyspa, nazywana “krainą wiecznej wiosny”, charakteryzuje się łagodnym i regularnym klimatem przez cały rok - temperatury rzadko spadają poniżej 15 stopni Celsjusza. Bogactwo tutejszej roślinności, mnogość pieszych szlaków i piękno natury przyciąga tych, którym zależy na spokojnych wakacjach nawet poza sezonem. Choć na wyspie można odnaleźć tylko kilka piaszczystych plaż, Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród wczasowiczów, kusząc ich ciszą i przyrodą.
Costa de Prata to region turystyczny umiejscowiony w środkowo-zachodniej części Portugalii.
Czytaj więcej »Alentejo, zwane Krainą za Tagiem (rzeką Tag), jest historyczną prowincją Portugalii, która ze względu na niewykorzystany w pełni potencjał turystyczny stanowi idealne miejsce do odkrywania nowych zakątków.
Czytaj więcej »Hiszpania ma Wyspy Kanaryjskie, Portugalia ma Maderę. Ta wyspa, położona na Oceanie Atlantyckim, jest obecnie chętnie odwiedzana ze względu na swój prawdziwie rajski charakter. To właśnie na Maderze kończy się Europa.
Czytaj więcej »W TUI dbamy o różnorodność. Co roku staramy się czymś zaskakiwać naszych Klientów. Tym razem pragniemy zaproponować Wam city breaki w Porto. Kilkudniowy pobyt w tym jednym z najpiękniejszych portugalskich miast z pewnością zachwyci wszystkich wielbicieli klimatycznych uliczek, pysznej kuchni i oczywiście wyśmienitego wina. Co robić podczas weekendu w Porto? Jakie atrakcje zaplanować? Gdzie spać w Porto? Kiedy jechać do Porto?
Czytaj więcej »To wyjątkowo romantyczne wybrzeże Portugalii, pełne gór, plaż i zabytkowych miasteczek. Algarve zachwyci elegancką prostotą i słoneczną aurą.
Czytaj więcej »Wybrzeże Lizbońskie ulokowane jest w południowo-zachodniej części Portugalii nad Oceanem Atlantyckim, którego linia brzegowa rozciąga się między portugalską stolicą a zielonymi wzgórzami Sintry.
Czytaj więcej »Zwiedzanie
Faro – stolica Algarve
Faro to stolica regionu Algarve, leżąca u wrót wielkiego Parku Narodowego Ria Formosa. W samym centrum Starego Miasta, nazywanego Vila Adentro lub Cidade Velha, wznosi się wspaniała XIII-wieczna katedra. Na Starym Mieście warto także udać się do XVIII-wiecznego, barokowego kościoła Carmo (Igreja Nossa Senhora do Carmo). Miejscem, które przyciąga turystów jest bez wątpienia ossuarium, czyli Kaplica Kości (Capela dos Ossos). Jej ściany i sklepienie są pokryte kośćmi i czaszkami pochodzącymi z położonego nieopodal cmentarza. Centrum handlowe, pełne małych sklepików zachwyca białymi kamieniczkami z fasadami zdobionymi azulejo, czyli ozdobnymi, głównie niebieskimi płytkami ceramicznymi. Bliskość pięknych plaż i wielka marina uzupełniają szarm tego spokojnego miasteczka.
Lizbońskie ABC
Lizbonę trzeba zwiedzić. Od Faro, stolicy turystycznego regionu Algarve, dzieli ją 300 kilometrów. Za pociąg zapłacimy ok. 20 euro w jedną stronę. Ale każda cena warta jest tego miasta. Tysiące przewodników opisują doskonale lizbońskie zabytki. Ale na pewno trzeba spędzić wieczór w dzielnicy znanej z muzyki fado - Alfamie. Nie wolno nie zjeść ciasteczek z Belém (Pasteis de Belém). Trzeba przejechać się słynnym tramwajem bez okien i drzwi, do którego bez problemu wskakuje i wyskakuje się podczas jazdy. Zajrzeć do największego na świecie Muzeum Karet i Powozów. Czy wreszcie zwiedzić lizbońskie Oceanarium. A nocą nie pozostaje nic innego jak bawić się w Bairro Alto.
Porto, czyli początki Portugalii
Kolebką Portugalii jest Porto, miasto położone na północy kraju. Tu w XII wieku rozpoczęła się historia tego wyjątkowego narodu. Tu bowiem syn Henryka Burgundzkiego, w 1139 roku, przyjął tytuł króla Portugalii i imię Alfonsa I Zdobywcy. Ale Porto, przez które przepływa najdłuższa rzeka Portugalii, Duoro, znane jest przede wszystkim ze swojego wzmacnianego wina, czyli porto. Wśród zabytków zachwyca gotycki kościół Świętego Franciszka wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Równie piękna jest XII-wieczna katedra wzniesiona na wzgórzu Pena Ventos. Wybudowany w latach 2001-2005 Dom Muzyki jest supernowoczesną bryłą zaprojektowaną przez światowej sławy holenderskiego architekta Rema Koolhaasa i jest współczesną wizytówką miasta.
Cudowna Fatima
Fatima leży w centralnej Portugalii, w dystrykcie Santarém. Mieści się tam wielkie sanktuarium, miejsce pielgrzymek wiernych katolickich z całego świata. Tam bowiem, jak głosi legenda, trzem dzieciom pasterskim w 1917 roku objawiła się Matka Boska. W 2017 roku mija setna rocznica cudownych objawień. W tym roku Fatima staje się wielkim centrum religijnym, teologicznym i kulturalnym całego świata katolickiego.
Atrakcje
Portugalskie karnawały
Portugalski karnawał oficjalnie zaczyna się 6 stycznia i kończy tak jak w Polsce w ostatki, czyli we wtorek przed środą popielcową. Największe zabawy odbywają się oczywiście w poprzedzający go weekend. Pochody i defilady, podobnie jak i w Rio de Janeiro, z paradującymi licznymi szkołami samby bawią oczy turystów zarówno w Lizbonie, południowym regionie Algarve (najstarszy karnawał w Portugalii jest w Loulé), na północy kraju i na Maderze. To bowiem Portugalczycy nauczyli Brazylijczyków bawienia się na ulicach miast. Karnawał w Lazarim, miasteczku w regionie Porto e Norte, słynie z tradycji zakładania nietypowych masek (mascarados).Tam obchody mają charakter bardziej mistyczny.
Rezerwat Ria Formosa
Ria Formosa to wielki rezerwat przyrody znajdujący się na wybrzeżu regionu Algarve. Ten bagnisty labirynt kanałów i wysepek ciągnie się przez 60 kilometrów między plażami Garrão i Manta Rota. Na terenie parku żyje dziesiątki gatunków rzadkich ptaków, w tym występująca tylko tu na wolności niezwykle ozdobna kura sułtanka. Tu można również spotkać portugalskiego psa wodnego, pomagającego rybakom zaganiać ryby do sieci. Łapy psa są zakończone błonami ułatwiającymi pływanie. Na malutkich wysepkach Faro, Barreta, Culatra, Armona i Tavira są cudowne plaże, na których każdy turysta pragnący chwil ciszy i spokoju spełni swoje najskrytsze marzenia.
Kuchnia
Bacalhau
Kuchnia portugalska to przede wszystkim niezwykły bacalhau, czyli suszony i solony dorsz. Jak głosi legenda istnieje 365 przepisów na przygotowanie tego specjału. Danie zwane w Portugalii bacalhau com natas znajdziecie prawie w każdej restauracji na terenie całego kraju. Jest to zapiekanka z odmoczonego bacalhau z cebulą, ziemniakami i śmietanką.
Sardynki
Zwyczajnie rzucone na ruszt, bez przypraw i sosów – to najczęściej wybierany sposób przyrządzenia sardynek, równie popularnych w Portugalii jak niezrównany w smaku bacalhau. Warto wybrać się w wakacje do miasteczka Portimão, w którym od 1994 roku organizowany jest Festiwal Sardynek przyciągający rokrocznie około 100 tysięcy amatorów tego specjału.
Drobiowe żołądki
Drobiowe żołądki, obok bacalhau i sardynek, zalicza się do narodowych dań Portugalii. Podawane są z pomidorami, cebulą i oliwą. Doprawiane solą, pieprzem, liściem laurowym, sokiem z cytryny i obowiązkowo białym winem. Całość przypomina w formie gulasz.
Ślimaki
Nie tylko Francja ślimakami stoi! W Portugalii rocznie zjada się około 4 tysięcy ton brzuchonogów. Są zupełnie inne niż te znane nam z kraju Moliera. Nazywają się caracóis i są malutkie. Przygotowuje się je na wiele sposobów – m.in. z papryczką piri-piri, kolendrą, cytryną i oczywiście czosnkiem. Charakterystycznym dodatkiem jest kiełbasa chorizo.
Cuda portugalskiej kuchnii
Arroz de marisco to jeden z tzw. Siedmiu Cudów Gastronomii Portugalskiej wybieranych co roku w narodowym plebiscycie. Są to owoce morza, im więcej tym lepiej, a więc krewetki, langusty, kraby, omułki, wongole, brzytwy gotowane z ryżem, czosnkiem, pomidorami, cebulą, natką pietruszki i oliwą. Danie jest dość drogie, ale chociaż raz trzeba go spróbować. A pozostałe cuda to: queijo da Serra da Estrela (owczy ser z regionalną apelacją Serry da Estrela), alheira de Mirandela (kiełbasa z czosnkiem), caldo verde (zupa warzywna z jarmużem), sardinha assada (sardynki z grilla), leitão da Bairrada (pieczone prosię z Bairrada) i pastéis de Belém (kremowe ciasteczka z Belém).
Słodkości
Przepis na pastéis de Belém jest ścisłą tajemnicą i ponoć dziś znają go tylko trzy osoby. Kruche babeczki wypełnione są ciepłym kremem z cynamonem. Te z Belém można kupić tylko w jednym miejscu w Lizbonie, ale wypieka się ten deser w całej Portugalii pod nazwą pastel de nata. Jada się je o każdej porze dnia i nocy, popijając kawą, herbatą lub porto.
Ciekawostki
Kuchnia w Pałacu Pena
Najdziwniejszym fragmentem Pałacu Pena w Sintrze pod Lizboną, uznanego w 2015 roku za najpiękniejszy zamek świata, są dwa wielkie, czternastowieczne kominy kuchenne górujące nad bajecznie kolorową budowlą. Kuchnia zaskakuje wielkością i bogactwem sprzętów. Bankiety tam organizowane na pewno mogły wyżywić tysiące zaproszonych gości.
Najdłuższy most w Europie
Najdłuższym mostem w Europie, bo liczącym aż 17 kilometrów długości, jest most łączący miejscowości Sacavém i Montijo pod Lizboną. Otwarty w 1998 roku został nazwany imieniem portugalskiego żeglarza Vasco da Gamy. Został tak skonstruowany, by wytrzymać trzęsienie ziemi ponad cztery razy większe niż to, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku i prawie doszczętnie zniszczyło miasto.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
Warszawa – Faro – ok. 4 godziny
Warszawa – Madera – ok. 5 godzinStrefa czasowa
czas polski - 1 godzPodatek turystyczny
– Obowiązkowo płatny w regionie Santa Cruz (Madera) 1 EUR za osobę/noc (dla klientów od 18 lat), maksymalnie 5 EUR za osobę za pobyt, podczas podróży w terminie pomiędzy 1.11-31.12.2022. 2 EUR za osobę/noc (dla klientów od 13 lat), maksymalnie 14 EUR za osobę za pobyt, podczas podroży od 1.01.2023.
– Wysokość podatku może ulec zmianie w zależności od decyzji Ministerstwa Gospodarki.Komunikacja
jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – ok. 1,8 EURPrzepisy wjazdowe
Depozyt w hotelu
Większość hoteli wymaga od swoich gości wpłacenie kaucji w gotówce lub zablokowania depozytu na karcie kredytowej jako zabezpieczenia za wyposażenie pokoju, bądź zawartości minibaru.Język
portugalski