Pośrodku Oceanu Indyjskiego znajduje się archipelag Malediwów z 1200 wyspami i wysepkami. To egzotyczny świat z lazurową wodą, turkusowymi lagunami, niezwykłymi rafami koralowymi oraz lśniąco białymi plażami.

Malediwy to egzotyczny świat i wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy pragną zażywać morskich kąpieli, nurkować, uprawiać windsurfing czy żeglarstwo lub po prostu odpoczywać. Odległości między wysepkami są na tyle niewielkie, że bez problemu można je pokonać, korzystając z lokalnych statków i łodzi.

Warto na początek odwiedzić Północny Atol Male, który wraz z stolicą – Male – tworzy geograficzne centrum Malediwów. To najmniejsza stolica na świecie – ma zaledwie kilometr szerokości i dwa kilometry długości. Miejsce to dalekie jest od spokojnej atmosfery panującej na pozostałej części archipelagu. Na placu Republiki, szczególnie wieczorem, tłumnie gromadzą się turyści, a przy barwnych sklepikach z pamiątkami widać zachęcające uśmiechy sprzedawców. Spacerując uliczkami Male, macie szansę poznać codzienne życie mieszkańców wyspy i odkryć najcenniejsze zabytki.

Południowy Atol Male z cudownymi, zamieszkałymi i bezludnymi wyspami oddziela od Północnego Atolu Male kanał o szerokości 4 km. Znajdziemy tutaj lazurową wodę, egzotyczną roślinność oraz przepiękne plaże,  idealne na relaks i wypoczynek. Warto wybrać się łodzią na romantyczny rejs oraz obserwowanie delfinów.

Na Atolu Rasdu znajdziecie wyspę hotelową Kuramathi położoną bezpośrednio przy zewnętrznej rafie. Idealne warunki do nurkowania są tuż przy wejściu do kanału, jak również w wielu  innych miejscach, do których łatwo dotrzecie łodzią. Widok przepięknej podwodnej fauny i flory jest gwarantowany.

Atrakcje

Na głębokich wodach

Malediwy są doskonałym miejscem dla miłośników nurkowania. Każda pora roku jest odpowiednia, by podziwiać wyjątkowe bogactwo podwodnego świata. Przejrzyste wody oceanu (w niektórych miejscach widoczność sięga 50 metrów!), podwodne jaskinie na głębokości 25–40 metrów oraz korale o fantastycznych formach (naliczono ich aż 187 gatunków!) sprawiają, iż tutejsze rafy zaliczane są do najpiękniejszych na świecie.

Podróże łodzią

Na Malediwach bardzo popularne są wyprawy łodzią. Odległości między wysepkami są na tyle niewielkie, że bez problemu można je pokonać, korzystając z lokalnych statków i łodzi. Dla zakochanych idealne są romantyczne rejsy o zachodzie słońca, a dla całych rodzin wyprawy z obserwowaniem delfinów (Malediwy są jednym z pięciu najlepszych miejsc do ich podziwiania). Warto skusić się też na całodzienną wycieczkę na "Picnic Island", czyli rajską, niezamieszkałą wyspę.

Bogactwa stolicy – Male

Stolica Malediwów leżąca w południowej części Północnego Atolu Male. Wysokie budynki mają zwykle bardzo żywe kolory, co doskonale kontrastuje z turkusową wodą oceanu. Miejsce to jest dalekie od spokojnej, sielskiej atmosfery panującej na pozostałej części archipelagu. Na placu Republiki, szczególnie wieczorem, tłumnie gromadzą się turyści, dookoła pędza skutery, a przy sklepikach z pamiątkami widać zachęcające uśmiechy sprzedawców. Spacer po uliczkach Male, wizyta w jednej z restauracji czy herbaciarni to szansa na poznanie codziennego życia tutejszych mieszkańców. W mieście warto zwiedzić Meczet Wielkiego Piątku będący największą świątynią muzułmańską w kraju.

Ciekawostki

Ciemniejsza strona

Malediwy, kojarzone przede wszystkim z turkusowym oceanem, piaszczystymi plażami i przepięknymi rafami koralowymi, mają również swoją ciemniejszą stronę. Kilka kilometrów od stolicy w 1991 roku utworzono sztuczną wyspę Thilafushi (7 m długości i 200 m szerokości) znaną jako wysypisko śmieci – właśnie tutaj składane są odpady z Male oraz okolicznych hoteli. Codziennie na Thilafushi – wyspę, którą turyści mogą zobaczyć jedynie z samolotu – trafia około 200 ton śmieci. Ta liczba raczej się nie zmniejszy, biorąc pod uwagę fakt, iż każdego roku liczba mieszkańców w stolicy zwiększa się.

Poniżej poziomu morza

Malediwy są ponad tysiąc razy mniejsze od Polski, a niemal 1/3 kraju leży poniżej poziomu morza. To jedyne państwo na świecie, które do końca 2020 roku zamierza zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do zera – z powodu efektu cieplarnianego poziom wody w oceanie stale się podwyższa, przez co kraj zagrożony jest zatopieniem. Warto zatem jak najszybciej zorganizować urlop do tego wyjątkowego miejsca.

Kuchnia

Masala chai

To bardzo popularny napój. Jest ciekawą mieszanką herbaty, mleka i przypraw, m.in. goździków, imbiru, cynamonu i kardamonu.

Mas riha

Najprościej tuńczyk w curry. Danie przygotowuje się z liści curry, cebuli, pasty chilli, czosnku i mleczka kokosowego. Mas riha serwuje się z dodatkiem placów roshi – podobnych w smaku do polskich naleśników, ale wypiekanych z mączki kokosowej.

Zileybi

Zileybi są słodkimi spiralami z ciasta, przygotowywanymi z cukru, płatków różanych, cynamonu oraz kardamonu. Smakują naprawdę dobrze.

Maalhos-keyo riha

Maalhos-keyo riha jest potrawą prawdziwie „malediwską”. To smażone zielone banany w sosie curry, czyli najsłynniejszej przyprawie na wyspie.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Malediwy
Strefa czasowa :
czas polski + 4 godz
Język :
dhivehi, w powszechnym użyciu w hotelach jest język angielski
Komunikacja :
między wyspami kursują łodzie oraz samoloty, wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami zaprzestają kursowania przed zachodem słońca
Długość lotu :
przelot ok. 11 godz. (połączenia rejsowe z przesiadką)
Waluta :
rupia malediwska (MVR)