Loading...Loading...

Pośrodku Oceanu Indyjskiego znajduje się archipelag Malediwów z 1200 wyspami i wysepkami. To egzotyczny świat z lazurową wodą, turkusowymi lagunami, niezwykłymi rafami koralowymi oraz lśniąco białymi plażami.

World map

Malediwy: informacje praktyczne

Malediwy to egzotyczny świat i wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy pragną zażywać morskich kąpieli, nurkować, uprawiać windsurfing czy żeglarstwo lub po prostu odpoczywać. Odległości między wysepkami są na tyle niewielkie, że bez problemu można je pokonać, korzystając z lokalnych statków i łodzi.

Warto na początek odwiedzić Północny Atol Male, który wraz z stolicą – Male – tworzy geograficzne centrum Malediwów. To najmniejsza stolica na świecie – ma zaledwie kilometr szerokości i dwa kilometry długości. Miejsce to dalekie jest od spokojnej atmosfery panującej na pozostałej części archipelagu. Na placu Republiki, szczególnie wieczorem, tłumnie gromadzą się turyści, a przy barwnych sklepikach z pamiątkami widać zachęcające uśmiechy sprzedawców. Spacerując uliczkami Male, macie szansę poznać codzienne życie mieszkańców wyspy i odkryć najcenniejsze zabytki.

Południowy Atol Male z cudownymi, zamieszkałymi i bezludnymi wyspami oddziela od Północnego Atolu Male kanał o szerokości 4 km. Znajdziemy tutaj lazurową wodę, egzotyczną roślinność oraz przepiękne plaże, idealne na relaks i wypoczynek. Warto wybrać się łodzią na romantyczny rejs oraz obserwowanie delfinów.

Na Atolu Rasdhoo znajdziecie wyspę hotelową Kuramathi położoną bezpośrednio przy zewnętrznej rafie. Idealne warunki do nurkowania są tuż przy wejściu do kanału, jak również w wielu innych miejscach, do których łatwo dotrzecie łodzią. Widok przepięknej podwodnej fauny i flory jest gwarantowany.

Pogoda na Malediwach

Malediwy położone są około 500 km na południowy zachód od Indii, co oznacza, że ten archipelag znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Średnia temperatura na Malediwach przez cały rok oscyluje w okolicach 30°C w dzień i około 25°C w nocy. Największy wpływ na pogodę ma tu monsun, który od grudnia do marca przynosi chłodne i suche powietrze, zaś od kwietnia do listopada ciepłe i wilgotne.

Najwięcej deszczu spada w maju i grudniu, dlatego na wyspy najlepiej się udać w styczniu, lutym, marcu, czerwcu i październiku. Deszcz pada najczęściej w nocy i wczesnym porankiem.

Temperatura wody jest przez cały rok niemal stała i wynosi około 28°C, dzięki czemu można korzystać z morskich kąpieli przez cały czas, bez względu na porę roku.

Co zjeść na Malediwach?

Podstawę kuchni na Malediwach stanowią ryby podawane na różne sposoby: pieczone na grillu, gotowane, smażone w głębokim tłuszczu oraz suszone. Drugim ważnym elementem potraw jest kokos, z którego uzyskuje się mleczko kokosowe oraz olej, a także ryż (gotowany lub mielony na mąkę), bataty, manioki oraz bulwy taro.

Na stołach najczęściej króluje tuńczyk oraz ryba Lucjan. Podaje się ją z dodatkiem kokosu, ryżu oraz pszennych placków przypominających nieco polskie naleśniki. Na pewno trzeba spróbować dania o nazwie kulhiboakibaa, czyli ryby zawiniętej w cieście i przygotowywanej na bazie mleczka kokosowego. Nie można też pominąć zupy z tuńczykiem o nazwie garudhiya.

Na Malediwach nie ma chleba w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – na śniadanie często spożywa się tuńczyka ze świeżo startymi wiórkami kokosa, sokiem limonkowym oraz curry. Na próżno szukać tu wyszukanych deserów – króluje prostota w postaci słodkich dań na bazie bananów, mleczka kokosowego oraz cukru trzcinowego.

Na wyspach obecnych jest wiele elementów kuchni indyjskiej, francuskiej oraz rosyjskiej, niemniej można skosztować też dań kuchni indonezyjskiej oraz japońskiej – są one przygotowywane specjalne dla turystów, dlatego bez przeszkód można zamówić tu np. sushi. Co ciekawe, bez względu na kraj pochodzenia potrawy, jedzenie jest tutaj bardzo ostre, bo niemal do każdego dania dodaje się chili. Osoby szukające wrażeń powinny odwiedzić podwodne restauracje.

To kraj muzułmański, dlatego obowiązuje tu zakaz wwożenia alkoholu, który na miejscu dostępny jest jedynie w restauracjach i hotelowych barach. W sklepach można kupić tylko piwo bezalkoholowe.

Co warto zobaczyć na Malediwach?

Główne lotnisko imienia Ibrahima Nasira mieści się na wyspie Hulhule, z której (za pomocą promów, łodzi lub hydroplanów) dostajemy się do stolicy Malediwów – Male. To najmniejsza stolica świata, w której znajduje się kilkanaście zachwycających meczetów. Jedną z najważniejszych budowli stanowi XVII-wieczny meczet Hukuru Miskiiy. Godne uwagi są również pałac z 1906 roku Mulee-aage, pozostałości po buddyjskiej świątyni na wyspie Thoddoo oraz Muzeum Narodowe w Male, które mieści się w starym pałacu sułtańskim (znajdują się tam eksponaty broni, sułtańskich strojów, używanych w pałacu przedmiotów oraz grobowiec narodowego bohatera, Mohammeda Thakurufaanu). Pamiętać należy, że przez wzgląd na tutejszą religię, do wszelkich miejsc kultu należy wchodzić w pełnym stroju zakrywającym ramiona oraz nogi.

W resortach hotelowych czekają liczne atrakcje, wśród których warto wymienić bary koktajlowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz różnego rodzaju restauracje serwujące znakomite dania rybne. Organizowane są tutaj często wycieczki fakultatywne, na przykład podróż na wyspę Robinsona Cruzoe czy też poszukiwania ławic delfinów na niewielkich motorówkach wodnych. W okolicy wyspy Guraidhoo można obserwować delfiny, rekiny, manaty, mureny oraz żółwie.

Ciekawym doświadczeniem jest uczestnictwo w spektaklu Dheli Maali, który nawiązuje do pradawnych wierzeń o demonach porywających w głąb oceanu niewinne dzieci. Niezapomniane wrażenia zapewni lot widokowy nad atolami. Będąc w Male koniecznie trzeba odwiedzić tamtejszy targ rybny, lokalny bazar ze świeżymi owocami i warzywami (tu warto kupić świeże mango), banany czy kokosy.

Położona na Południowym Atolu wyspa Omadhoo skusi oko nie tylko zawodowych fotografów, ale także i zwykłych miłośników podróżowania. Znajduje się na niej wiele barwnych budynków: od czerwieni poprzez żółcie, turkusy i zielenie. Położona na atolu Vaavu wyspa Fulidhoo szczyci się trójkolorową laguną oraz domkami w niemal wszystkich kolorach tęczy. To idealne miejsce na spędzenie wieczoru, bowiem tuż po godzinie 18, po zachodzie słońca, rozpoczyna się tu bujne życie towarzyskie.

Malediwy są często wybierane jako miejsce podróży poślubnej ze względu na romantyczną ofertę dla nowożeńców: spędzają oni czas w prywatnych willach, do których dostarczane jest jedynie śniadanie oraz kolacja. Dużą popularnością cieszą się także pikniki na sand bank, czyli wystających spod poziomu wody stosunkowo niewielkich mieliznach złożonych z miękkiego, białego piasku, który znika w momencie dużego przypływu.

Gdzie udać się na wakacje na Malediwach? Regiony

Malediwy składają się z 19 zamieszkałych atoli (zespołu wysp połączonych w pierścienie), na których znajdują się kurorty, mieszkania i pokoje gościnne dla turystów. Na większych wyspach znajdują się apteki, sklepy oraz meczety. Najbliżej stolicy Male znajduje się atol Male Północne oraz Male Południowe, nieco dalej położone są atole Felidhoo, Ari North, Ari South oraz Baa – do nich można dotrzeć motorówką, zaś do pozostałych jedynie za pomocą hydroplanu. Pozostałe atole składają się z koralowych narośli na podmorskim łańcuchu wulkanicznym.

Najczęściej wybieranym przez turystów miejscem jest Atol Male, gdzie znajduje się stolica archipelagu. To także znakomite miejsce do spędzania wolnego czasu na nurkowaniu, podziwianiu rafy koralowej, a także do spacerowania piaszczystymi plażami i podziwiania rozświetlonych na niebie gwiazd.

Atol Addu oferuje możliwość podziwiania raf koralowych, rybackich statków oraz wielkich ryb pływających tuż pod powierzchnią wody. Z kolei atol Ari oraz Baa to naturalny rezerwat biosfery zamieszkiwanej przez manaty oraz rekiny wielorybie. Na atolu Baa znajduje się wyspa Mudhdhoo pełna roślinnych organizmów, które świecą na niebieski kolor i odbijają turkusową poświatę.

Miłośnicy wędkowania na pewno nie ominą okazji, aby skorzystać z możliwości nocnego połowu ryb połączonego z późniejszych grillowaniem i spożywaniem własnoręcznie złowionych okazów.

Na Malediwach wyróżnia się dwa sezony cenowe: wysoki (od listopada do marca) oraz niski (od marca do października).

Ciekawostki o Malediwach

• Male, stolica Malediwów, ma zaledwie jeden kilometr szerokości oraz dwa kilometry długości!

• Na miejscu obowiązuje ruch lewostronny.

• Na Malediwach nie ma żadnych wód powierzchniowych w postaci rzek i jezior.

• Z podróży warto przywieźć ręcznie wykonaną biżuterię oraz barwne stroje i tkaniny.

• Surowo zabronione jest wywożenie żółwich skorup oraz wyrobów z rafy koralowej.

• Najwyżej położone miejsce Malediwów mierzy zaledwie 2,3 m.n.p.m.

• W okresie Ramadanu wszystkich obowiązuje zakaz picia i jedzenia przed zachodem słońca. Wyjątek stanowią turystyczne resorty.

Przewodnik

Atrakcje

Ciekawostki

Kuchnia

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski + 4 godz
 • Język

  dhivehi, w powszechnym użyciu w hotelach jest język angielski
 • Komunikacja

  między wyspami kursują łodzie oraz samoloty, wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami zaprzestają kursowania przed zachodem słońca
 • Długość lotu

  przelot ok. 11 godz. (połączenia rejsowe z przesiadką)
 • Waluta

  rupia malediwska (MVR)
Ubezpieczenia turystyczne Malediwy - dowiedz się więcej »