
Chorwacja
Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych miejsc Polaków na wakacyjny wyjazd. Choć w przeszłości najczęstszym środkiem transportu był samochód i kilkunastogodzinna jazda na chorwackie wybrzeże, w dobie świetnych ofert połączeń lotniczych możemy przenieść się na chorwackie wybrzeże w bardzo krótkim czasie. Dlaczego warto wybrać Chorwację na wymarzony urlop?
Chorwacja: informacje praktyczne
Chorwacja leży na południu Europy, obowiązującą walutą jest chorwacka kuna. Choć akceptowane jest euro, warto mieć przy sobie wymienioną walutę lub karty kredytowe, gdyż w niektórych miejscach (np. restauracjach) przeliczniki mogą różnić się na niekorzyść turystów. Strefa czasowa w Chorwacji odpowiada polskiej, zatem nie musimy przestawiać zegarków.
Coraz więcej regularnych i czarterowych linii lotniczych obsługuje trasy do i z Chorwacji, a lot trwa około dwóch godzin. Bliskość i przystępne ceny sprawiają, że na wspaniałe, chorwackie wakacje decyduje się coraz więcej osób. Popularnymi kierunkami są Split, Dubrovnik czy Makarska.
Pogoda w Chorwacji
Wybrzeże Chorwacji leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Oznacza to, że zimą praktycznie nie występują tu dni z ujemną temperaturą (choć jest stosunkowo chłodno), a lato jest przyjemnie upalne. W głębi kraju występuje klimat umiarkowany, a co za tym idzie, nieco niższe temperatury i więcej opadów. Chłodne tereny górzyste charakteryzują się ogromnymi ilościami deszczu.
Latem w Chorwacji może być naprawdę gorąco (nie dochodzi tutaj jednak do tropikalnych upałów), łatwo jednak odnaleźć nieco orzeźwienia przy wybrzeżu. Jeżeli zależy nam na odkryciu Chorwacji pod kątem historycznym i w towarzystwie mniejszej liczby otaczających turystów, dobrym pomysłem może być zaplanowanie urlopu na późną wiosnę czy wczesną jesień.
Co zjeść w Chorwacji - wprowadzenie do kuchni chorwackiej
Kuchnia chorwacka czerpie inspirację z kuchni włoskiej, węgierskiej, austriackiej i tureckiej, dlatego nietrudno znaleźć tu podobieństwa i potrawy prosto z tych rejonów, z charakterystycznym chorwackim “twistem”. Chorwacja słynie także ze smacznych owoców morza, których ma pod dostatkiem.
W Chorwacji musisz spróbować burka. Burek to placek z cienkiego ciasta filo lub ciasta francuskiego, obficie wypełniony nadzieniem: najczęściej jest to biały ser, szpinak lub mięso mielone.
Ćevapčići to odpowiedniki naszych kotletów mielonych. Tradycyjne przepisy mówią o dodaniu do mięsa jedynie soli i pieprzu, nietrudno jednak znaleźć kotleciki wypełnione przyprawami i dodatkami po brzegi.
Orada sa žara to nic innego jak… dorada z grilla. Tej, tak jak i innych ryb oraz pozostałych owoców morza, warto spróbować w Chorwacji także ze względu
Pljeskavica to chorwacki kotlet, często używany także w burgerach. Charakteryzuje się tym, że do jego wykonania wykorzystywane są trzy rodzaje mięsa: wołowina, wieprzowina i wszechobecna w Chorwacji jagnięcina.
Crni rizot to czarne risotto, barwione kałamarnicą. Może występować w towarzystwie skampi na buzaru, czyli owoców morza gotowanych z ogromną ilością czosnku na białym winie.
Štrukli to jeden z bardziej tradycyjnych, chorwackich deserów. To ciasto, przypominające konsystencją ciasto na pierogi, wypełnione śmietaną i twarogiem.
Rakija to mocniejszy trunek na bazie destylowanych owoców, dla wielbicieli łagodniejszych alkoholi polecane są wyśmienite, chorwackie wina.
Warto nadmienić, że Chorwacja słynie z hojnego przyprawiania swoich potraw. Potrawy mogą wydawać się ostre, ale najczęściej nieco za słone lub zbyt słodkie. Mimo tego, będą prawdziwą ucztą dla podniebienia!
Co zobaczyć w Chorwacji
Chorwacja to perła Adriatyku. To państwo, składające się z ponad tysiąca wysp i raf, co roku przyciąga do siebie miliony turystów. Kusi bałkańską kuchnią oraz urzekającymi nadmorskimi miasteczkami. Warto podczas podróży po Chorwacji odwiedzić Dubrownik, czyli stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełno w nim starych zabytkowych kamienic oraz świątyń, które nadają urzekającego klimatu temu miejscu. Do listy miejsc do zwiedzenia warto dopisać także Zagrzeb czy Split.
Ponadto, godne polecenia są parki narodowe kuszące swoim naturalnym pięknem, na przykład wodospadami. Chorwacja to świetne miejsce do wypoczynku z rodziną, ale nie tylko - mnogość opcji na rozrywkę i intensywne nocne życie jest naprawdę imponująca.
Gdzie na wakacje w Chorwacji
Wybór odpowiedniego miejsca na wakacje w Chorwacji może przyprawić o ból głowy. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które zdecydowanie nie zawiodą.
Makarska jest jednym z najpopularniejszych kierunków w całej Chorwacji. Ta miejscowość słynie z letnich imprez kulturalnych i bogatej oferty nocnego życia, a dzięki długiej, kamienistej plaży, oferuje także możliwości wypoczynku nad samą wodą. Choć miasto poważnie ucierpiało w czasie drugiej wojny światowej, dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w całym państwie.
Dubrownik uważany jest przez wielu za najpiękniejsze miejsce w całej Chorwacji. Świetnie zachowany system fortyfikacji miejskich i liczne zabytki sprawiają, że nawet pomimo niewielu plaż, Dubrownik zachęca turystów do odwiedzin. Ma na to wpływ także popularność serialu Gra o Tron, którego fani chcą ruszać śladami bohaterów w tym mieście (wiele scen kręconych jest w Dubrowniku).
Zadar nazywany jest perłą Dalmacji. Z “Kapetanovej kuli” (wieży kapitana) rozpościera się widok na idealnie czerwone dachy starego miasta. Borik to imprezowe serce Zadaru, właśnie na tej plaży można nie tylko odpocząć, ale i zaznać prawdziwej, chorwackiej rozrywki.
Trogir odznacza się wyjątkowo piękną starówką, kryjącą wiele zabytków. Urokliwa loggia miejska i wieża zegarowa w Trogirze to jedne z nich, ale warto zatrzymać się również katedrze św. Wawrzyńca czy Bramie Lądowej. Trogir zachęca także dużo mniejszymi tłumami, nawet w sezonie, i jest świetną bazą wypadową na pobliską wyspę Ciovo, z jednymi z najpiękniejszych plaż w Chorwacji.
Split zachwyca portem i długą promenadą wzdłuż brzegu morza, ale i jednymi z najsmaczniej przyrządzonych owoców morza. Pałac Dioklecjana, brama pałacowa czy kościół św. Franciszka to tylko wybrane elementy planu zwiedzania. Z portu w Splicie możemy też dostać się na wybrane wyspy, na przykład Hvar, i zatrzymać się w uroczych miasteczkach, takich jak Stari Grad.
Rijeka to niewielkie miasteczko portowe, Zamek Trsat, pałac gubernatora oraz Korzo i Stare Miasto to obowiązkowe punkty na liście do zwiedzania. W Rijece, tak jak w wielu chorwackich miastach, znajdziemy także imponującą wieżę zegarową.
Warto odwiedzić także nieco oddalony od wybrzeża Zagrzeb. Stolica Chorwacji urzeka architekturą: Gradec (Górne Miasto) to zabytki historyczne, place i kościoły, podczas gdy Donji Grad pełni rolę nowego centrum miasta, z budynkami datowanymi najwcześniej na XIX wiek. Choć w Zagrzebiu nie możemy liczyć na plażę, nadal warto tu zajrzeć!
Północna Dalmacja wita turystów wapiennymi górami, zabytkowymi miastami i setkami malowniczych wysepek. Wakacje urozmaicą tu wyjątkowe przysmaki i imprezy do białego rana w „chorwackiej Ibizie”.
Najbardziej nasłoneczniony zakątek Chorwacji, wyjątkowe antyczne zabytki oraz kurorty pełne atrakcji – to właśnie Środkowa Dalmacja. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Dalmacja to perła Chorwacji. Dziesiątki bajecznych wysp, wspaniałe plaże i wyjątkowe zabytki czasów antycznych i średniowiecza. Riwiera Dalmatyńska swym pięknem niczym nie ustępuje Lazurowemu Wybrzeżu.
Zatoka Kvarner z jej wybrzeżem chronionym wysokimi górami znana jest z łagodnego klimatu. Pochodzące stąd krewetki, kasztany i jagnięcina uznawane są za najlepsze na świecie.
Wystarczy wyobrazić sobie oazę w kształcie serca, zatopioną w błękicie Adriatyku i leżącą u stóp Alp, by zrozumieć czym jest Istria. Prawdziwa chorwacka perełka.
Zwiedzanie
Dubrownik – perła Adriatyku
Dubrownik, wszyscy to wiedzą, zwany jest dalmacką perłą Adriatyku. To jedno z najpiękniejszych miast Europy z malowniczymi, różowymi dachówkami (powojenny prezent od Francuzów), pięknym barbakanem, dziesiątkami małych uliczek i Starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Patronem miasta jest Święty Błażej z Sebasty, którego pomniki i portrety rozsiane są w całym mieście. Zwiedzanie miasta może zająć dwa, a nawet trzy dni. Jednak koniecznie trzeba przejść się ulicą Stradun ciągnącą się od Wielkiej Studni Onforia z XV wieku przy Bramie Pilskiej do pomnika Rolanda trzymającego w dłoni słynny miecz Durandal. To on ocalił miasto przed Arabami. Długość miecza była kiedyś handlową miarą zwaną łokciem dubrownickim lub raguzańskim. W klasztorze franciszkanów znajduje się najstarsza, europejska, wciąż otwarta apteka z 1317 roku. W XV-wiecznym Pałacu Rektorów mieści się teraz muzeum, w którym poza kolekcją mebli i wystroju wnętrz, obejrzeć można zbiory numizmatyczne i zbiory broni.
Hvar – wyspa podróżników
Wyspy chorwackie są jedynymi w swoim rodzaju. Każda zachowuje swój niepowtarzalny charakter. Hvar jest miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów. Znajdująca się tam Równina Starego Gradu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Górzysty teren porośnięty jest polami lawendy, oliwnymi gajami i winnicami. Równie piękna jest wyspa Korčula. Tu urodził się wenecki odkrywca Marco Polo. A tutejsze winnice dają wspaniały czerwony Plavac i biały Pošip, Grk i Rukatac.
Zabytkowe Split i Trogir
Split i Trogir dwa blisko położone siebie miasta były pod silnym wpływem Wenecjan. Ale ich historia sięga czasów antycznych. W Splicie, drugim co do wielkości mieście Chorwacji, zachwyca pałac cesarza Dioklecjana z III wieku n.e. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Trogirze podobnego zaszczytu dostąpiła położona na wyspie starówka.
Krka i wodospady
Park narodowy Krka znajduje się w południowej części Dalmacji, w regionie Szybenika. Znany jest przede wszystkim z przepięknych wodospadów, u stóp których można bez obaw się kąpać. Siedem wielkich kaskad położonych jest na rzece Krka, z których najwyższa ma prawie 60 metrów wysokości. Park zajmuje powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych.
Atrakcje
Chorwackie niedźwiedzie
Niedźwiedź jest symbolem Chorwacji. Refugium ursorum, czyli sierociniec dla niedźwiedzi znajduje się w Kuterewie w Welebitach. Miejsce to trudno znaleźć w powszechnie dostępnych przewodnikach. Można tam dojechać wyłącznie od strony Otoćaca, jadąc wąską krętą drogą około 15 km. Zwiedzanie ośrodka jest bezpłatne. Pracują tam wolontariusze z całego świata, a wśród nich często zdarzają się Polacy. W całej Chorwacji żyje ponad 900 niedźwiedzi. W sierocińcu pod troskliwą opieką znajdują się zwierzęta do 9 roku życia. Tak młode niedźwiedzie są przyjazne i zwiedzające ośrodek rodziny z dziećmi mogą bawić się z tym zwyczajowo groźnym gatunkiem.
Crvena Luka i jej parki
Właśnie otwiera swe podwoje pierwszy z prawdziwego zdarzenie chorwacki park rozrywki w znanym ośrodku turystycznym Dalmacji Crvena Luka koło Biogradu na Moru. Park budowany jest w stylu włoskim i oprócz licznych klasycznych atrakcji powstało tam pole golfowe. Ale i miłośnicy natury nie powinni narzekać. W pobliżu znajdują się aż trzy parki narodowe – Paklenica, Kornati i Krka – oraz dwa parki przyrody – Telaščica i Vransko.
Kuchnia
Chorwackie przystawki
W całej Chorwacji jada się dużo zimnych przekąsek. W każdym regionie jednak zupełnie coś innego. W dalmackim regionie Szybenika obiad warto rozpocząć od sera dojrzewającego w skórze jagnięcej (sir iz mišine) oraz słynnej szynki wieprzowej z okolic miasta Drniš (Drniški pršut). W Chorwacji centralnej zjecie tradycyjny krowi ser podrawski z plasterkami wędliny samoborskiej z musztardowym sosem. W regionie Dubrownika przystawką będą jedne z najlepszych w Europie ostrygi, krewetki i sałatka z ośmiornicy.
Sery nad serami
Chorwacja znana jest z serów i ze względu na górzysty krajobraz – głównie kozich i owczych. Ten który zyskał światową renomę nazywa się paški sir i pochodzi z mleka owiec z wyspy Pag, leżącej w Dalmacji. Ten wyjątkowo aromatyczny ser przed procesem dojrzewania obmywa się oliwą z oliwek i naciera popiołem. Rośliny zaś, którymi żywią się owce, nasączone są słoną rosą, przez co mleko ma słonawy smak. Warto odwiedzić starą serowarnię rodziny Grigorów w Kolanie. Prócz sera paszkiego produkuje się tam i inne gatunki – Žigljen, Kolan, Kozlar, Figuricę czy młody trapist.
Strucle z Zagrzebia
Tradycyjnym daniem z Zagrzebia są zagorskie štrukli. Jest to rodzaj zawijanych pierogów nadziewanych serem i chlebem lub jabłkami. Podobnie jak pierogi mogą być smażone lub gotowane. Strucle wpisane są na listę chorwackiego dziedzictwa narodowego.
Rakija na zdrowie
Alkoholową dumą Chorwacji jest rakija. I znów każdy region, każde miasto, każda wieś specjalizuje się w innym gatunku tego mocnego alkoholu. Biska produkowana jest w Istrii z winogron, jemioły i traw. Loza robiona jest z samych winogron. Medica z miodu. Jabula z jabłek. Krusaka z gruszek. Smokvica z suszonych fig. Slijvovica ze śliwek. Rogaca z chleba świętojańskiego. Niezwykle ceniona jest ziołowa travarica i pelinkovac wytwarzany z bylicy, czyli artemizji.
Ciekawostki
Koronki z Pag
Wyspa Pag, obok miasta Lepoglava i wyspy Hvar, słynie nie tylko z serów, ale również koronek. Tradycja tego rękodzieła trwa tu nieprzerwanie od XV wieku i została zapoczątkowana w klasztorze sióstr benedyktynek. Kolekcję, którą zbierają i przechowują już 150 lat Ministerstwo Kultury Republiki Chorwacji, ogłoszono dobrem kulturowym. W samym centrum miasta na placu Petra Krešimira IV znajduje się Galeria Koronki z Pagu. Koronka ta zwana po chorwacku paśką ćipką jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.
Kolebka krawatów
Chorwacja jest kolebką krawatów. Nazwa krawat jest przekręconym słowem Chorwat. Taki rodzaj bawełnianej chusty nosił regiment chorwackich husarów utworzony pod wodzą francuskiego króla Ludwika XIII. W 1666 roku regiment ten został nazwany przez Ludwika XIV Królewskimi Krawatami. Pomysł noszenia takiej ozdoby przypadł do gustu francuskim dworzanom i zaczął obowiązywać jako ozdoba stroju cywilnego.
Najmniejsze miasto świata
Miasteczko Hum położone w centralnej Istrii jest najprawdopodobniej najmniejszym miastem na świecie. Liczy dziś około 30 mieszkańców. Kilka lat temu było ich zaledwie 14.
Bracki marmur
Wszyscy szukający spokoju i dzikiej natury powinni popłynąć na cudowną wyspę adriatycką Brač. Można się tam dostać promem ze Splitu. To jedno z niewielu miejsc w Chorwacji nietkniętych przez wojnę. Wyspa słynie z białego marmuru – to właśnie tego budulca użyto do budowy imponującego Pałacu Cesarza Dioklecjana w Splicie. Z brackiego marmuru postawiono także kolumny Białego Domu w Waszyngtonie i wzniesiono wiele budynków w Wiedniu i Budapeszcie. W miejscowości Selca, położonej na wschodnim wybrzeżu wyspy, wszystko jest z marmuru – domy, ławki, schody, a nawet rynny.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
2 godz.Strefa czasowa
czas polskiPrzepisy wjazdowe
Komunikacja
podróż promem bez samochodu Supetar-Split - ok. 6 €/os., podróż promem samochodowym Supetar-Split - ok. 25 € (max 9 osób)Język
chorwacki