Loading...Loading...

Bułgaria to jedno z najstarszych państw w Europie, którego walory przez długi czas były niedoceniane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Dla turystów oferuje zarówno pobyt w górach jak i nad morzem. Odwiedzających może zachęcić bogata w historię kultura, a Polaków dodatkowo bliskość językowa. Często odwiedzane wybrzeże Morza Czarnego oraz górskie kurorty mogą sprawić, że zakochamy się w tym kraju. Warto również odwiedzić stolicę - Sofię i spróbować znanego na całym świecie bułgarskiego wina.

World map

Bułgaria - informacje praktyczne

Bułgaria to bałkańskie państwo w południowo-wschodniej Europie, graniczące z Serbią, Macedonią Północną, Grecją, Turcją, Rumunią oraz Morzem Czarnym. Wyjeżdżając do Bułgarii, w stosunku do czasu polskiego musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu.

Z mieszkańcami porozumieć można się w języku Bułgarskim, a w miejscowościach turystycznych również po angielsku i niemiecku. Ze względu na położenie geopolityczne, dużo osób zna także język rosyjski. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lev bułgarski. Korzystny kurs wymiany walut może tym bardziej zachęcić turystów, także z Polski, do odwiedzenia tego miejsca.

Bułgaria ze względu na bogatą kulturę oraz klimat, który pozwala w lecie cieszyć się bardzo wysokimi temperaturami, stała się miejscem chętnie odwiedzanym. Wśród najpopularniejszych kierunków są takie destynacje jak Sofia, Burgas, czy Warna. Wybierając się w podróż to tego niezwykłego kraju można skorzystać zarówno z budżetowych linii lotniczych, jak i lotów czarterowych.

Pogoda w Bułgarii

W tym położonym na Półwyspie Bałkańskim kraju panuje klimat umiarkowany ciepły i kontynentalny, natomiast bliżej morza odczujemy wilgotniejszy klimat podzwrotnikowy. W lecie temperatura przekracza zazwyczaj 30 stopni Celsjusza, natomiast zimy są bardzo mroźne i temperatura często spada poniżej zera. Największe amplitudy temperatur zaobserwować można w dolinie Dunaju.

Co zjeść w Bułgarii

Kuchnia bułgarska z natury podobna jest do kuchni innych krajów Bałkańskich, choć może być też inspirowana kuchnią rosyjską, śródziemnomorską, czy nawet dalekowschodnią. Znajdziemy w niej wykorzystanie różnorodnych warzyw, aromatycznych przypraw, a ważną rolę odgrywają w niej też produkty mleczne oraz alkohol.

Przede wszystkim warto rozsmakować się w sałatkach, z których najsłynniejsza jest sałatka szopska skomponowana z ogórka, pomidora, papryki, cebuli oraz słonego sera sirene przypominającego grecką fetę. W gorące dni dobrym rozwiązaniem kulinarnym będzie tarator, czyli tradycyjny bułgarski chłodnik.
Z innych potraw polecić można banicę, czyli zapiekany placek z serem sirene. Taką przekąskę warto zabrać ze sobą na dzień pełen zwiedzania. Sarmi jest podobne do znanych nam gołąbków. Farsz z ryżu i mięsa mielonego zawija się w liście kapusty, lub winogron. Kiselo mlyako natomiast to odpowiednik polskiego kefiru.

Na deser przepyszną propozycją jest baklava wykonana z ciasta listkowego, orzechów oraz miodu. Dopełnieniem tradycyjnej kuchni bułgarskiej są alkohole, a wśród nich między innymi rakija, czyli podobny do bimbru trunek wykonywany ze sfermentowanych owoców. Zawartość alkoholu w rakiji wynosi około 50%. Bułgarskie wina rozsławione na całym świecie, ponieważ kraj ten położony jest w doskonałym klimacie do uprawy winogron. Szczególną uwagę należy zwrócić na wina czerwone, np. mełnik, trakija, kadarka, merło, a także białe zwane riesling, tamianka i iskra.

Gdzie na wakacje w Bułgarii

Bułgaria jest bardzo zróżnicowana pod względem terenu, dzięki czemu oferuje wiele możliwości na wypoczynek. Wśród najpopularniejszych kurortów znalazły się Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg. Te przepiękne i szybko rozwijające się miejsca tętnią życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciepłe morze oraz długie plaże pozwalają na relaks i dodają prawdziwie wakacyjnego klimatu.

Niedaleko Burgas, na skalistym smukłym cyplu, znajduje się Sozopol, który został wpisany na listę UNESCO. Niegdyś wyspa, dziś połączona z lądem miejscowość posiada piękną starówkę, z małymi uliczkami oraz piękną plażę. Konkurencyjnym kurortem o podobnych cechach jest Nessebar.

Obzor natomiast charakteryzuje się największą liczbą dni słonecznych w roku, a zatem kusi przepiękną pogodą oraz dużą zawartością jodu w powietrzu, który bardzo dobrze wpływa na zdrowie.

Ciekawym miejscem jest także Primorsko, czyli kurort położony w pobliżu rezerwatu przyrody rzeki Ropotamo wpadającej do Morza Czarnego właśnie tam. Primorsko znajduje się także blisko niskich gór Strandzha, a cały teren niegdyś zajmowała cywilizacja Tracji, zatem można natknąć się na archeologiczne stanowiska, co stanowi dodatkową atrakcję.

Św. Konstantyn i Elena to jeden z najstarszych kurortów, który wciąż przyciąga malowniczym brzegiem oraz innymi atrakcjami, czy nawet kasynami. W takim miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Albena natomiast oferuje zarówno piękne plaże, jak i zielone wzgórza. Co ważna, Albena została uhonorowana Niebieską Flagą, co oznacza czystą wodę oraz ekologiczne przyjazną miejscowość turystyczną.

Ciekawostki o Bułgarii

 • Bułgaria jest niezwykle znana z różanego olejku, który dodawany jest do perfum, kosmetyków i jest najlepszą pamiątką, jaką można przywieźć z tego miejsca.
 • Bułgaria jest najstarszą nazwą kraju w Europie.
 • To właśnie w Bułgarii powstała cyrlica używana do dziś.
Regiony
Przewodnik

Zwiedzanie

Ciekawostki

Atrakcje

Kuchnia

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godz.
 • Język

  bułgarski, w miejscowościach turystycznych możliwość porozumiewania się w języku angielskim lub niemieckim
 • Komunikacja

  taksówki: w dzień – 0, 39 do 0, 50 leva za 1 km, w nocy – 0, 95 leva za 1 km
 • Długość lotu

  1,5 godz
 • Waluta

  lev bułgarski
Ubezpieczenia turystyczne Bułgaria - dowiedz się więcej »