Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Mistyczna Indonezja, położona na ponad 13 tysiącach wysp, między oceanami Indyjskim i Spokojnym, szczyci się potężnymi wulkanami, zielonymi pola ryżowymi, dzikością natury. To najbardziej zróżnicowany archipelag wysp na świecie.

Jest to największy archipelag świata składający się z ponad 18 000 wysp położonych w Azji Południowo-Wschodniej (około 6 000 zamieszkałych). Jest tam ponad 500 wulkanów, z czego 12% cały czas aktywnych. Ludność tego wyspiarskiego państwa jest niezwykle zróżnicowana pod względem etnicznym i kulturowym – występuje tu około 300 grup etnicznych posługujących się 250 odrębnymi językami!

Indonezja przyciąga turystów wyjątkową przyrodą. Tutaj bujna, tropikalna roślinność oplata szczyty wulkanów, a malownicze jeziora sąsiadują z tarasami ryżowymi. Nie brakuje też piaszczystych plaż zachwycających białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą Oceanu Indyjskiego. Będąc tu, warto zwrócić uwagę na wspaniałą architekturę – znajdziecie tutaj wiele mistycznych świątyń. Nie można pominąć też smacznej azjatyckiej kuchni, w której królują ryż, przyprawy i owoce morza.

Bali

Bali

Na wyspie Bali, w otoczeniu rajskiej przyrody i uśmiechniętych mieszkańców, odnajdziecie harmonię i spokój. Właśnie tutaj pisarka Elisabeth Gilbert odkryła swój eden.

Zobacz więcej

Atrakcje

Denpasar

Tętniąca życiem stolica wyspy, a zarazem hałaśliwa metropolia pełna wąskich zaułków, jednokierunkowych ulic oraz bardzo intensywnych zapachów. Warto odwiedzić tutaj Muzeum Wyspy Bali oraz tradycyjne targowisko – Pasar Bandung.

Świątynie

Na wyspie Bali znajduje się ponad 20 tys. świątyń. Jedną z największych i najważniejszych jest Pura Besakih usytuowana na zboczu wulkanu. Obiekt ten jest w rzeczywistości kompleksem świątyń i stanowi najważniejsze miejsce kultu na wyspie – wstęp mają wyłącznie wyznawcy hinduizmu. W ośrodku Sanur warto zobaczyć świątynię Pura Belanjong, która słynie między innymi z najstarszej inskrypcji na Bali. Najczęściej fotografowana jest Pura Tanah Lot wznosząca się na ogromnej skale niedaleko brzegu.

Kuchnia

Bami goreng

Popularne indonezyjskie danie, które przygotowuje się w woku na oleju arachidowym. Bakmi goreng to nic innego jak makaron jajeczny eiermie z wołowiną, krewetkami i dużą ilością warzyw. Wszystko doprawia się sosem sojowym i posypuje kolendrą.

Kopi luwak

Najdroższa kawa na świecie – 1 kg kosztuje około 1 tys. euro. Ten niezwykły gatunek pozyskuje się z ziaren kawy wydobytych z odchodów łaskuna muzanga, lokalnie nazywanego luwakiem. Jedna z teorii głosi, że zwierzę jest ekspertem w wyborze najlepszych ziaren.

Ciekawostki

Batik

Należy do najczęściej przywożonych pamiątek z pobytu w Indonezji. Zdobienie tkanin techniką batiku polega na farbowaniu tych miejsc, które nie zostały pokryte woskiem. Bajeczne wzory można podziwiać m.in. na sarongach, czyli spódnicach upiętych z jednego płata tkaniny. Batiki dobrej jakości można poznać po mocnym wzorze z obu stron materiału. Prawdziwym unikatem są materiały geringsing, którym przypisuje się niemal magiczną moc. Batikowe wyroby z Bali uchodzą za najlepsze na świecie – w 2009 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

Latawce

Popularną rozrywka Balijczyków jest puszczanie latawców. W ich budowie bierze udział niemal połowa mieszkańców wsi. Na przełomie lipca i sierpnia w miejscowości Sanur odbywa się coroczny festiwal latawców, w którym bierze udział ponad tysiąc rywalizujących wiosek. Widok szybujących w przestworzach, kolorowych konstrukcji jest naprawdę imponujący!

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Indonezja
Strefa czasowa :
czas polski + 7 godz
Język :
indonezyjski, inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
Komunikacja :
szlaki komunikacyjne są zatłoczone i bywają niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny (kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego). Z tego względu sugerujemy poruszanie się po wyspie samochodem z prywatnym kierowcą. Pomiędzy miejscowościami turystycznymi można korzystać z taksówek, należy jednak zawsze zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr i nie godzić się na przejazd na podstawie ustnej umowy.
Długość lotu :
przelot ok. 15 godz. (połączenia rejsowe z przesiadką)
Przykładowe ceny :
ceny w hotelach średniej klasy: napoje bezalkoholowe od 3, 5 EUR, piwo od 6 EUR, butelka lokalnego wina od 30 EUR, koktajle od 12 EUR, kolacja od 18 EUR, przekąski od 7, 50 EUR. W miejscowościach turystycznych jest bardzo wiele niedrogich barów i restauracji.
Waluta :
rupia indonezyjska (IDR)