
Peloponez
Peloponez to wyspa kontrastów. Wysokie góry dotykają łagodnych, piaszczystych plaż. Żyzne pola sąsiadują z wysuszonymi ugorami.
Peloponez to najbardziej wysunięta część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim. Kiedyś Peloponez był półwyspem. Stał się wyspą w 1893 roku, gdy oddzielono go od stałego lądu sześciokilometrowym kanałem Korynckim. W części północnej leżą nomosy, czyli departamenty Argolidy, Koryntii, Achaii, Elidy i Arkadii. Te historyczne krainy otoczone Morzem Jońskim oferują turystom piękne piaszczyste plaże, wspaniałe lasy sosnowe i wiele malowniczych małych wiosek. Środek Peloponezu jest górzysty, a jego najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2404 metrów n.p.m. Na południu tej wyjątkowej antycznej ziemi rozciągają się nomosy Mesenia i Lakonia. Na Peloponez można jechać na wakacje o każdej porze roku. Zwiedzenie całej wyspy może zająć nawet 10 dni. Niewątpliwie trzeba pojechać do Epidaurosu, by zobaczyć niezwykły teatr mogący pomieścić 14 tysięcy widzów o perfekcyjnej akustyce. Z najwyższego 54 rzędu doskonale słychać odgłos spadającej zapałki na scenie. Przy teatrze wznosi się Asklepjon wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Olimpia położona jest na zachodnim Peloponezie. To tu odbywały się co pięć lat igrzyska zwane od miejscowości olimpijskimi. Tutejsze liczne zabytki zostały również wyróżnione przez UNESCO. W Mykenach mieści się Skarbiec Atreusza zwany też grobem Agamemnona. W Mistrze zaś bizantyjskie fortece, pałace, kościoły i klasztory. Plaże Peloponezu są piaszczyste i doskonale utrzymane. Najpopularniejsze z nich mieszczą się na małej wysepce Elafonisos w Lakonii (Sariknos, Fragos, Simo oraz Panngies Nissia). Voidokilia w Mesenii znana jest głównie ze swojego nietypowego kształtu, gdyż piasek tworzy tu pas wydm przypominający grecką literę omega. Piękno szafirowych wód Morza Jońskiego można doceniać również w Kajafie, starożytnym kąpielisku siarczanym, które uchodziło za miejsce wypoczynku Nimf. Równie atrakcyjnie jest na plażach Porto-Heli lub w Kardamyli. Peloponez jest również idealnym miejscem dla miłośników pieszych, górskich wycieczek. W górach Ziria można i spacerować i jeździć na nartach. Pasmo Tajget zachwyca kwitnąca roślinnością w kwietniu i maju. Na szczycie góry Helmos w Aroanii znajduje się Ateńskie Obserwatorium Narodowe i schronisko turystyczne „V. Leontopoulos”. Najintensywniejsze życie nocne Peloponezu toczy się w mieście Patras.
Atrakcje
Karnawał w Patras
Karnawał w Patras – największa w Grecji i jedna z najbardziej okazałych w Europie imprez mająca ponad 160 lat tradycji. Rozpoczyna się 17 stycznia kończy wraz z początkiem Wielkanocy. Nie jest to pojedyncze wydarzenie, ale ciąg wielu wydarzeń, na które składają się parady, polowania ukrytego skarbu, sobotni wieczór grup karnawałowych, niedzielna parada pływaków, pokazy grup rodzinnych lub pracowniczych, a na koniec rytualne palenie króla karnawału w porcie Patras. Wszyscy wspólnie biorą udział w imprezach, konkursach i koncertach. Huczna zabawa nie ma tutaj końca.
Międzynarodowy Festiwal Patras
Międzynarodowy Festiwal Patras – w czasie tego wydarzenia gromadzą się tancerze, aktorzy i muzycy. W odnowionym miejskim amfiteatrze odbywają się koncerty, pokazy baletowe, wystawy greckich oraz zagranicznych artystów. To impreza, która pomoże nieco się „ukulturalnić” w czasie wakacyjnego wypoczynku. Na festiwal jest około 45 minut drogi samochodem z centrum Patras.
Festiwal Starożytnej Olimpii
Festiwal Starożytnej Olimpii – koncerty, sztuki teatralne dla dorosłych i dzieci oraz wystawy fotografii. Główne wydarzenia odbywają się w teatrze Floka od lipca do sierpnia i charakteryzują się różnorodnością tematów. To zaledwie 10 minut jazdy samochodem z Olimpii. Festiwal Starożytnej Olimpii to spotkanie z kulturą i sztuką na najwyższym poziomie oraz możliwość zetknięcia się z antycznym klimatem.
Thalassoterapia
Thalassoterapia – w hotelu Grecotel Olympia Oasis – zaledwie 15 minut drogi od portu Kyllini – znajduje się centrum thalassoterapii. Marmurowa posadzka, klasyczne kolumny i najważniejsze - liczne zabiegi dla duszy i ciała – regeneracja, nawilżanie skóry oraz modelowanie sylwetki. Obszar Kyllini nie bez powodu stał się ośrodkiem Spa – to tutaj znajdują się naturalnie nagrzewane źródła. Do zabiegów wykorzystuje się wodę morską, piasek i algi.
Epidive Center
Epidive Center – centrum nurkowania w Epidavros oferujące możliwość poznania wyjątkowości i bogactwa podwodnego świata pod okiem doświadczonego instruktora. Na miejscu można wypożyczyć profesjonalny sprzęt, następnie przechodzi się krótkie szkolenie, po czym rozpoczyna się niezapomniana podwodna podróż.
Mykeny
Mykeny – starożytne miasto będące w II tysiącleciu p.n.e. ośrodkiem kultury mykeńskiej. To najsłynniejszy kompleks pałacowy, według mitologii założony przez syna Zeusa – Perseusza. Wewnątrz potężnych murów zachowało się niewiele budowli, a najciekawiej wyglądają sekretne schody prowadzące do podziemnego zbiornika z wodą, która gromadzona była na wypadek oblężenia. Do najważniejszych tutejszych wykopalisk należą ruiny akropolu (cytadeli), bogato wyposażone grobowce oraz pozostawione posągi i tabliczki gliniane z pismem linearnym. Warto zobaczyć Skarbiec Atreusza, zwany grobem Agamemnona. Do tej pory nie wiadomo, kto tak naprawdę spoczywał w krypcie, ale pozostałości wystroju wskazują, że była to osoba pochodząca z królewskiego rodu. W kolejnym ciekawie zbudowanym grobowcu Klitajmestry – pochowana jest grecka królewna spartańska. Pomiędzy parkingiem a cytadelą znajduje się muzeum z licznymi przedmiotami wydobytymi z ziemi mykeńskiej.
Starożytny Korynt
Starożytny Korynt – ruiny antycznego Koryntu znajdują się około 4 km na południowy zachód od dzisiejszego Korinthos. Hellenistyczne miasto w 146 roku p.n.e. zostało całkowicie zniszczone przez Rzymian w odwecie za bunt, ale odrodziło się około 100 lat później jako stolica Grecji. To, co zachowało się do dziś, stanowi najpełniejszy rzymski ośrodek w Grecji. Niegdyś zła reputacja Koryntu, jako siedliska zbytku i występku, przyciągnęła św. Pawła, który przebywał tu ponad rok. Ścieżka od wejścia prowadzi obok wyłożonej marmurem Drogi Lechajońskiej z fontanną Glaukosa, której cztery zbiorniki wykuto w jednym bloku skalnym. Na terenie archeologicznych pozostałości zobaczyć można siedem kolumn z doryckiej świątyni Apollina, a w sąsiednim muzeum ciekawą kolekcję ceramiki oraz mozaik z rzymskich willi. Nad ruinami wznosi się twierdza Akrokorynt, przez wieki strzegąca drogi na półwysep. Na samym szczycie zachowały się fundamenty świątyni Afrodyty, w której podobno sakralnej prostytucji oddawało się ponad tysiąc kobiet. Widok z samej góry jest imponujący i roztacza się we wszystkich kierunkach nawet do 60 km. Ciekawostką może być, iż Korynt od wieków słynął z produkcji rodzynek (jedna z odmiana nazywana nawet była „koryntkami”), które do dnia dzisiejszego stanowią ważny produkt eksportowy Grecji.
Olimpia
Olimpia – przez ponad tysiąc lat, od 776 r. p.n.e. do 394 r. n.e., co cztery lata odbywały się tutaj zawody sportowe. Stadion mieścił ok. 45 000 widzów, widoczne są jeszcze wpuszczone w ziemię oznaczenia odcinka krótkodystansowego, który pokonywali biegacze. Z III lub II w. p.n.e. pochodzą gimnazjon i palestra, w której odbywały się walki pięściarzy i zapaśników. Igrzyska olimpijskie organizowane były zawsze ku czci ojca Bogów – Zeusa. Stadion i obiekty kultu tworzyły jedność. Po ok. 10 latach budowy w 456 r. p.n.e. ukończono świątynię Zeusa. O rozmiarach i potężnej sylwetce świadczy kilka fragmentów podstaw i bębny leżące na ziemi. W celli, świętym wnętrzu świątyni, stał gigantyczny posąg Zeusa na tronie, liczący sobie 12,4 m. Zachowały się jeszcze mury nośne warsztatu, w którym Fidiasz wraz z pomocnikami pracował nad posągiem. Będzie okazja zobaczyć miejsce, w którym co cztery lata (oddzielnie dla igrzysk letnich i zimowych) zapalany jest znicz olimpijski, przekazywany w sztafecie, a obecnie wysyłany również samolotami do miejsca organizacji igrzysk.
Mistra
Mistra – bizantyjskie ruiny miasta otoczonego murem zajmują strome zbocze góry, na której stoi zamek. Nazwa Mistry pochodzi od zniekształconego słowa mezithras oznaczającego naczynie do produkcji sera, co prawdopodobnie nawiązuje do tradycyjnie stożkowatego kształtu greckich serów. Założone w 1249 roku przez Franków miasto rozrosło się znacznie w czasach bizantyjskich, pozostawiając cenne zabytki architektoniczne, m.in. klasztor Perivleptos, kościół Pandassa, katedrę św. Dymitra oraz kompleks klasztorny Vrondochion z XIV-wieczna cerkwią. Wzniesienie, na którym znajduje się Mistra, pełne jest kamiennych ścieżek, schodków oraz brukowanych ulic.
Monemvasia
Monemvasia - warowne miasto przylegające do potężnej skały wystającej z morza na wysokość 350 m, określanej często „greckim Gibraltarem”. Założona w 583 roku Monemvasia, składa się z dwóch części - Dolnego Miasta znajdującego się nad brzegiem morza i otoczonego weneckimi murami oraz Górnego Miasta, które wznosi się na wysokiej skale. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą: Agios Petros – meczet z XV wieku wybudowany przez Turków, Agios Nikolaos – XVIII-wieczny kościół, w którym niegdyś mieściła się szkoła, Mitropolis Elkomenos Chistos – największa świątynia w cały mieście położona przy głównym placu oraz Agia Sofia – jedyny ocalały obiekt w Górnym Mieście, cerkiew z XIV wieku zwieńczona kopułą i usytuowana na skraju urwiska. To w tym miejscu najwcześniej w całej Monemvasii wschodzi słońce.
Sparta
Sparta – starożytne miasto, którego początki datuje się na XII-XI w. p.n.e. Warto tutaj wstąpić do muzeum archeologicznego, znajdującego się w ogrodzie z palmami, którego chlubą są między innymi rzymskie mozaiki podłogowe (wstęp płatny). Ciekawym miejscem jest też starożytny akropol, świątynia Apollina oraz Artemidy Orthia, gdzie chłostano młodych mężczyzn, oddając w ten sposób cześć bogom. Z akropolu zachowały się jedynie fragmenty teatru oraz pozostałości po Agios Nikon – bizantyjskiej cerkwi.
Kanał Koryncki
Kanał Koryncki – to zbudowany w 1863 roku kanał, który przecina wąski przesmyk łączący Peloponez z resztą państwa, czyniąc go wyspą. Ma 60 m wysokości, 8 m głębokości i około 6 m długości. Kanał Koryncki, będący swoistą bramą do Koryntu, podziwiać można z pobliskiego mostu widokowego. Do czasów współczesnych obiekt ten uznawany jest za ważny cud techniki, stanowiący ważny punkt wycieczek po Grecji.
Muzeum oliwek i greckiej oliwy
Muzeum oliwek i greckiej oliwy – położone w samym centrum Lakonii muzeum przybliża zwiedzającym turystom temat pochodzenia, uprawy i przetwórstwa oliwek. Ma to na celu podkreślenie kultury i technologii w produkcji oliwek i oliwy, która jest nierozerwalnie związana z tożsamością grecką oraz śródziemnomorską. Podczas zwiedzania można usłyszeć o znaczeniu rośliny dla gospodarki od czasów prehistorycznych do XX wieku, jej roli w żywieniu oraz pielęgnacji ciała – kosmetycznych i farmaceutycznych zastosowaniach.
Epidauros
Epidauros - miasto leżące około 27 km od Nafplionu. Duże wrażenie robi tutaj teatr pochodzący jeszcze z IV w. p.n.e. Aby turyści mogli podziwiać doskonałą akustykę tego miejsca, przewodnicy wycieczek rzucają na scenie monetę, której brzęk słychać doskonale nawet w ostatnim rzędzie. Teatr ten jest tak naprawdę częścią sanktuarium ku czci Asklepiosa z ołtarzem i świętym źródłem. W Epidauros warto zobaczyć również antyczny stadion z zarysami linii startowej, łaźnie, gimnazjon, świątynię Artemidy, w której pacjenci oczekiwali uzdrowienia w czasie snu oraz tolos – budowlę, w której prawdopodobnie hodowano węże dla półboga Asklepiosa i odprawiano obrzędy kapłańskie.
Nafplion
Nafplion – obecnie spokojny, wytworny kurort, niegdyś stanowił stolicę niepodległego państwa greckiego. Dominuje tutaj neoklasycystyczna zabudowa, urokliwe uliczki, którymi chętnie przemierzają turyści oraz wspaniały kompleks twierdz będący pozostałością po czasach okupacji weneckiej. Zobaczyć tutaj można również groby pochodzące z okresu mykeńskiego oraz Wuleftikon – meczet zamieniony na parlament grecki.
Kuchnia
Pizzeria Ami (Loutraki)
Pizzeria Ami (Loutraki) – lokal, w którym serwowane są doskonałe makarony, sałatki oraz pizze. Uroku temu miejscu dodają wyjątkowe widoki roztaczające się z okien pizzerii oraz bardzo przyjazna obsługa. Wszystkie dania podane są w dużych porcjach i za rozsądną cenę.
Giannis (Loutraki)
Giannis (Loutraki) – bardzo skromny, ale klimatyczny lokal, którego budynek przypomina namiot. Jedzenie nie jest może zbyt urozmaicone – głównie smażone owoce morza – ale za to smaczne i niedrogie. To dobre miejsce, aby wspólnie ze znajomymi napić się piwa lub ouzo, a przy tym „nie wyczyścić” za bardzo swojego portfela.
Agios Efrosinos (Loutraki)
Agios Efrosinos (Loutraki) – klimatyczny lokal z przyjazną atmosferą, urządzony w stylu lat 50. Serwowana jest tutaj wyłącznie tradycyjna kuchnia grecka przygotowywana z lokalnych produktów – faszerowane pomidory, domowe ciasta czy bakłażany. Potrawy są zawsze świeże, a do tego niedrogie.
Gelateria di Piazza (Nafplion)
Gelateria di Piazza (Nafplion) – miejsce, które pokochają miłośnicy lodów… we wszystkich smakach świata. Przyjazna obsługa, miła atmosfera, dobre ceny i darmowa szklanka zimnej wody. Lokal idealny na upalne wakacyjne dni.
Liz's Cupcakes (Nafplion)
Liz's Cupcakes (Nafplion) – cukiernia z tradycyjnymi, greckimi specjałami, pysznymi babeczkami oraz doskonałym espresso. Klimat, jakość produktów oraz obsługa są na najwyższym poziomie. Wielbiciele słodkości będą z pewnością zadowoleni.
Maria’s Restaurant (Tolo)
Maria’s Restaurant (Tolo) – świeże składniki, wysoka jakość potraw, niepowtarzalny klimat i imponujące widoki na morskie wybrzeże. Lokal oferuje bardzo bogate menu – potrawy rybne, owoce morza, sałatki, makarony, pizze i tradycyjne dania kuchni greckiej. Nie można zapomnieć też o pysznych deserach – ciasto z orzechami, czekoladowy pudding czy truskawkowy krem brulee. Miejsce idealne, aby nieco odpocząć i rozkoszować się wyjątkowymi morskimi krajobrazami.
Sokaki Cafe
Sokaki Cafe – lokal założony w 1989 roku będącym popularnym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów w Nafplionie. Sokaki charakteryzuje się ciekawym wnętrzem i dobrą lokalizacją w samym centrum starego miasta. Warto spróbować tutaj naleśniki, gofry, sałatki i koktajle. Przyjazna obsługa i miła atmosfera sprawiają, że chce się tutaj wracać.
Ciekawostki
Geneza nazwy
Geneza nazwy - Nazwę półwyspu tłumaczy się jako „Wyspa Peloposa“. W mitologii greckiej Pelopos był synem Tantala, który oddał swego potomka na ucztę bogów, chcąc w ten sposób sprawdzić ich władzę. Pelopos został jednak wskrzeszony i przez jakiś czas przebywał na Olimpii. Podania mówią nawet, że to on właśnie zainicjował igrzyska olimpijskie.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 minStrefa czasowa
czas polski + 1 godz.Podatek turystyczny
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/nocKomunikacja
autobusy liniowePrzepisy wjazdowe
Język
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim