Loading...Loading...

Peloponez to wyspa kontrastów. Wysokie góry dotykają łagodnych, piaszczystych plaż. Żyzne pola sąsiadują z wysuszonymi ugorami.

World map

Peloponez to najbardziej wysunięta część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim. Kiedyś Peloponez był półwyspem. Stał się wyspą w 1893 roku, gdy oddzielono go od stałego lądu sześciokilometrowym kanałem Korynckim. W części północnej leżą nomosy, czyli departamenty Argolidy, Koryntii, Achaii, Elidy i Arkadii. Te historyczne krainy otoczone Morzem Jońskim oferują turystom piękne piaszczyste plaże, wspaniałe lasy sosnowe i wiele malowniczych małych wiosek. Środek Peloponezu jest górzysty, a jego najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2404 metrów n.p.m. Na południu tej wyjątkowej antycznej ziemi rozciągają się nomosy Mesenia i Lakonia. Na Peloponez można jechać na wakacje o każdej porze roku. Zwiedzenie całej wyspy może zająć nawet 10 dni. Niewątpliwie trzeba pojechać do Epidaurosu, by zobaczyć niezwykły teatr mogący pomieścić 14 tysięcy widzów o perfekcyjnej akustyce. Z najwyższego 54 rzędu doskonale słychać odgłos spadającej zapałki na scenie. Przy teatrze wznosi się Asklepjon wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Olimpia położona jest na zachodnim Peloponezie. To tu odbywały się co pięć lat igrzyska zwane od miejscowości olimpijskimi. Tutejsze liczne zabytki zostały również wyróżnione przez UNESCO. W Mykenach mieści się Skarbiec Atreusza zwany też grobem Agamemnona. W Mistrze zaś bizantyjskie fortece, pałace, kościoły i klasztory. Plaże Peloponezu są piaszczyste i doskonale utrzymane. Najpopularniejsze z nich mieszczą się na małej wysepce Elafonisos w Lakonii (Sariknos, Fragos, Simo oraz Panngies Nissia). Voidokilia w Mesenii znana jest głównie ze swojego nietypowego kształtu, gdyż piasek tworzy tu pas wydm przypominający grecką literę omega. Piękno szafirowych wód Morza Jońskiego można doceniać również w Kajafie, starożytnym kąpielisku siarczanym, które uchodziło za miejsce wypoczynku Nimf. Równie atrakcyjnie jest na plażach Porto-Heli lub w Kardamyli. Peloponez jest również idealnym miejscem dla miłośników pieszych, górskich wycieczek. W górach Ziria można i spacerować i jeździć na nartach. Pasmo Tajget zachwyca kwitnąca roślinnością w kwietniu i maju. Na szczycie góry Helmos w Aroanii znajduje się Ateńskie Obserwatorium Narodowe i schronisko turystyczne „V. Leontopoulos”. Najintensywniejsze życie nocne Peloponezu toczy się w mieście Patras.

Przewodnik

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Podatek turystyczny

  Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
  Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
  1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
  3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
  4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
  5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godz.
 • Język

  grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
 • Komunikacja

  autobusy liniowe
 • Długość lotu

  2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
 • Waluta

  euro (EUR)