Albania to kraj dynamicznie zmieniający się, kraj rozwoju, kontrastów, trochę tajemniczy, lecz jednocześnie gościnny i otwarty.

Ma wiele do zaoferowania odwiedzającym i właśnie ten turystyczny potencjał sprawia, że Albania coraz bardziej nastawia się na międzynarodową turystykę. Każdego roku Albania gości w swoich progach coraz większą liczbę osób, ale wciąż nie jest to region tak oblegany jak Chorwacja, czy Czarnogóra. To fascynujące państwo położone jest nad Adriatykiem i Morzem Jońskim. Na jego terenie odnajdziemy wiele wspaniałych miejsc, czekających tylko na odkrycie, od nadzwyczajnych zabytków, przez piękne piaszczyste plaże, górskie pasma, a na trzech dużych jeziorach kończąc. Mowa o Jeziorze Szkoderskim, Jeziorze Ochrydzkim oraz Jeziorze Prespa. Albania może poszczycić się 290 słonecznymi dniami w roku – taki klimat sprzyja podróżom przez cały rok.
Albania słynie z turkusowego morza, tradycyjnych wiosek w stylu śródziemnomorskim, antycznych budowli, gajów oliwnych i cytrusowych sadów. Osoby pragnące spokojnego relaksu, odnajdą tam ciche i spokojne plaże. Osoby aktywne będą mogły zwiedzać prawosławne cerkwie i wędrować po górskich przełęczach, a osoby nastawione na zabawę odnajdą też miejsca tętniące życiem przez całą dobę.
Będąc w Albanii warto wybrać się do stolicy tego interesującego kraju – Tirany. Tirana położona jest jest nad 3 rzekami i stanowi centrum kulturalne i gospodarcze kraju. Jest mieszanką religii, kultur, tradycji i architektury. Do głównych zabytków miasta należą meczet Etehem Bay, pomnik Skanderberga, opera, Muzeum Narodowe, czy Muzeum Sztuki. Z kolei najbardziej popularnym zabytkiem w kraju, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są wykopaliska starożytnego miasta Butrinti. Legenda głosi, że osadę założyli uciekinierzy z Troi. Następnie została ona przekształcona w portowe miasto i kolonię grecką.
Niezwykle popularnym i lubianym przez turystów obszarem jest region Durrës, w zachodniej części kraju. Centrum regionu jest miasto Durrës, tętniące energią, położone nad Adriatykiem. Znane jest z szerokich i długich, a przede wszystkim piaszczystych plaż. Region ten słynie także z bardzo dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych. Jeśli chodzi o kuchnię albańską, to jest ona mieszanką kuchni tureckiej i kuchni krajów bałkańskich.

Zwiedzanie

Durrës

Położone w zachodniej części Albanii, jest jednym z najstarszych miast w kraju i jego głównym portem. W mieście odnaleźć można największy na Bałkanach amfiteatr rzymski, wybudowany na początku II wieku.

Berat

Miasto położone w środkowej Albanii, na stoku wzgórza. Powstało w IV przed naszą erą, a w 2008 roku umieszczone zostało na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazywane jest „miastem tysiąca okien”.

Park Narodowy Llogara

Założony został w 1966 roku. Dziś jest miejscem kultowym i niezwykle chętnie odwiedzanym przez turystów. Na jego terenie znajduje się skała Cezara. Według legendy właśnie stamtąd przemawiał on do swojego wojska.

Kanion rzeki Osum

Prawdziwa przyrodnicza perełka, licząca ponad 20 km. Znany jest z zachwycających krajobrazów na całej trasie.

Saranda

Miasto położone u wybrzeży Morza Jońskiego i niedaleko wyspy Korfu, na którą można przepłynąć statkiem. W pobliskiej miejscowości Mesopotam znajduje się jedna z najlepiej zachowanych albańskich świątyń – monastyr św. Mikołaja. Błękitne Oko to niewielkie jezioro oddalone o około 20 km od centrum Sarandy. Około 25 km na południe od miasta znajdują się tak zwane albańskie Pompeje, czyli Butrint – starożytne osady, gdzie znajdziemy ślady panowania Greków, Rzymian i Turków z Imperium Osmańskiego. Butrint wraz z pobliskim parkiem narodowym wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Vlora

Jedno z najstarszych miast w Albanii, założone jako starożytna grecka kolonia w VI wieku p.n.e. pod nazwą Aulona. Miasto było ważnym portem Imperium Rzymskiego i przez krótką chwilę stolicą Albanii. To również ważne miejsce związane z historią – w 1912 r. proklamowano tu niepodległość państwa. Vlora położona jest u wybrzeży Adriatyku i otoczona górami Acrocerauni. Turystów przyciągają tu nie tylko hotele, plaże czy port promowy oferujący połączenia do Włoch, lecz także wiele zabytków. Wybrzeże Vlory to około 19 km plaż, które od północy są szerokie i piaszczyste, a od południa węższe i kamieniste.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Albania
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
albański; można porozumieć się w języku włoskim lub angielskim, na południu kraju także greckim
Komunikacja :
taksówki, transport publiczny
Długość lotu :
1,45 - 2 godz.
Przykładowe ceny :
chleb 60-85 ALL; woda 1,5L – 60 - 100 ALL, kawa – 50 - 100 ALL; cola – 150 – 200 ALL, piwo: 70-150 ALL, ceny w restauracjach: makarony - od 400 ALL; pizza – od 350 ALL, owoce morza – od 400 ALL
Waluta :
lek (ALL); 1 EUR = 135 ALL