Przydatne informacje - wakacje samolotem

UWAGA:

Koniecznie prosimy o przybycie na lotnisko najpóźniej 120 minut przed odlotem w celu dokonania odprawy (również wtedy, gdy została dokonana rezerwacja miejsc). W przypadku wylotów do: Dominikany, Meksyku, Tajlandii, na Jamajkę, Kubę i Mauritius, a także przy przelocie z Katowic (KTW) do Dubaju (DWC) na lotnisko należy przybyć najpóźniej 180 minut przed odlotem.

All inclusive

Z powodów organizacyjnych w wielu hotelach z usługą All inclusive konieczne jest noszenie bransoletki. Opis usług składających się na ofertę All inclusive znajdą Państwo przy opisach poszczególnych hoteli.

Basen/leżaki do opalania

Jeśli w opisie oferty pojawia się informacja, że basen jest podgrzewany, w gestii hotelarza leży utrzymanie określonej temperatury wody. Nie zawsze jest również możliwe, aby dla każdego gościa wystarczyło leżaków oraz parasoli przeciwsłonecznych. Na plażach publicznych leżaki i parasole przeciwsłoneczne z reguły są za opłatą.

Dzieci

Wiele hoteli oferuje specjalne programy animacyjne dla dzieci. Dla większości z nich obowiązują odpowiednie wymagania wiekowe. Opiekunowie zajmują się organizowaniem zabaw i gier sportowych. Często za dodatkową opłatą możliwa jest opieka całodobowa. W niektórych hotelach pobierana jest dodatkowa opłata za łóżeczko dla niemowlęcia i/lub za wyżywienie dla niemowląt (0-2 lat), którą uiszcza się na miejscu. Godziny otwarcia i zamknięcia infrastruktury dla dzieci (np. zjeżdżalni) leżą w gestii hotelarza, ponieważ zależą również od przerw konserwatorskich i technicznych. Dotyczy to także placów zabaw, które mogą być otwierane i zamykane w określonych przez hotel godzinach. W ofercie konkretnego hotelu znajdą Państwo informacje o dostępności programów animacyjnych dla dzieci oraz języku prowadzenia animacji. Godziny otwarcia i zamknięcia infrastruktury dla dzieci wskazane są w hotelu.

Godziny wylotów i przelotów

Dzień przylotu i wylotu uważany jest za dzień podróży. Nie wszystkie loty docelowe mogą odbywać się w godzinach porannych, a powrotne w godzinach wieczornych. Nie zawsze w momencie dokonywania rezerwacji godziny przelotów są precyzyjnie określone. Dlatego już na etapie ofertowania w informacji dotyczącej rozkładu lotów jest podana informacja czy godziny lotu są przybliżone, co oznacza, iż mogą one ulec zmianie. W przypadku zmiany TUI niezwłocznie poinformuje o tym Klienta.

Hałas

W większości krajów o ciepłym klimacie życie towarzyskie w miastach/miejscowościach rozpoczyna się wieczorem i trwa do późnej nocy. Wtedy często panuje głośna i ożywiona atmosfera. Z tego względu należy liczyć się z niedogodnościami związanymi z hałasem. W opisie oferty staramy się umieścić wskazówki dotyczące znajdujących się w pobliżu hotelu dyskotek, barów itp.

Hammam

W wielu hotelach w Turcji i Tunezji w cenie Państwa pobytu jest wstęp do hammamu. Oznacza to możliwość skorzystania z pobytu, relaksu i kąpieli w hammamie. Wszystkie dodatkowe oferowane usługi, jak np. masaże i peelingi dostępne są za dodatkową opłatą uiszczaną na miejscu. W ofercie konkretnego hotelu znajdą Państwo informacje o możliwości skorzystania z hammamu.

Huragany na Karaibach

W rejonie Karaibów występowanie huraganów w okresie od maja do listopada jest typowym zjawiskiem atmosferycznym mogącym wpływać na ograniczenie oferty wypoczynku i wycieczek, możliwe są również opóźnienia lotów. Silne pływy oraz zmienne warunki pogodowe mogą powodować erozję plaży, a nawet jej chwilowy – częściowy lub całkowity zanik. Aby zapobiec erozji, na niektórych odcinkach wybrzeża przed hotelami budowane są falochrony. Czasami na plaży mogą pojawiać się algi utrudniające dostęp do oceanu.

Instalacje techniczne

Instalacje techniczne w hotelach w innych krajach nie zawsze dorównują znanym Państwu standardom. Prosimy stosować się do ewentualnych wskazówek dotyczących ich używania. W niektórych krajach mogą mieć miejsce okresowe przerwy w dostawie prądu lub wody. Długotrwałe susze mogą spowodować ograniczenia w użytkowaniu wody.

Kategoria obiektu

Kategorie hoteli i ośrodków wypoczynkowych przedstawiane w ofercie TUI oznaczone są obowiązującą w danym kraju kategoryzacją (kategoria lokalna).

Napiwki

W niektórych krajach zwyczajowo przyjęte jest wręczanie napiwków personelowi hotelowemu za wykonaną usługę. .

Ogrzewanie/klimatyzacja

Klimatyzacji lub ogrzewania można oczekiwać tylko wtedy, kiedy taka adnotacja znajduje się w opisie oferty. W przypadku gdy w opisie wskazane jest, iż instalacje te obsługiwane są centralnie, godziny ich funkcjonowania oraz temperatura ustalone są przez poszczególnych hotelarzy. Korzystanie z klimatyzacji może wiązać się z zakłóceniami akustycznymi. Klimatyzacja sterowana centralnie nie posiada zakresu regulacji temperatury w pokoju..

Pamiątki z urlopu a ochrona zagrożonych gatunków

Waszyngtońska Konwencja o Ochronie Zagrożonych Gatunków (CITES) chroni przed wymarciem zagrożone gatunki ze świata zwierząt i roślin, wprowadzając restrykcyjne ograniczenia lub zakazując całkowicie wywozu zwierząt i roślin z danego kraju. Naruszenie postanowień konwencji karane jest w Europie grzywną, a w poważniejszych przypadkach nawet pozbawieniem wolności.

Czego nie powinni Państwo przywozić do kraju

  • orchidee i sukulenty (np. kaktusy i aloesy)
  • endemiczne gatunki roślin archipelagu Wysp Kanaryjskich i wysp Morza Śródziemnego (np. euforbie, gruboszowate)
  • żywe lub spreparowane ptaki (np. sowy, flamingi, żurawie, papugi)
  • futra dzikich kotów i niedźwiedzi
  • upominki z koralowców (np. koraliki), określone gatunki muszli i ślimaków
  • kawior
  • produkty z kości słoniowej, rogu nosorożca, etc.

Pełną informację na temat norm ilościowych, pozwoleń oraz przedmiotów, których nie wolno przywozić do kraju, można znaleźć na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-mozesz-legalnie-przywiezc-do-polski-rosliny-zwierzeta-albo-produkty-z-nich-wykonane lub na stronie Straży Granicznej: https://granica.gov.pl/przepisy.php?v=pl

Plaże

Większość plaż to plaże publiczne, dostępne dla wszystkich. Dbanie o czystość plaży publicznej leży w gestii władz lokalnych. Okresowo pod wpływem wiatrów i prądów morskich nanoszone są morszczyny i algi. Szerokość plaży i głębokość wody w strefie przybrzeżnej są uzależnione od pływów morskich.

Podróż powrotna

W przypadku wykupienia transferu standardowego Informację dotyczącą podróży powrotnej wraz z podaną godziną odjazdu z hotelu na lotnisko znajdą Państwo w aplikacji myTUI.

Pokoje 1-osobowe

Wiele hoteli dysponuje jedynie kilkoma pokojami 1-osobowymi. Różnią się one od pokoi 2-osobowych wielkością, wyposażeniem i położeniem. Często istnieje jednak możliwość zarezerwowania pokoju 2-osobowego dla 1 osoby.

Powierzchnia pokoju

Podana w opisie pokoju powierzchnia obejmuje całkowitą powierzchnię użytkową włącznie z korytarzem oraz łazienką.

Przejazd z lotniska

Na lotnisku przywita Państwa przedstawiciel TUI (jęz. polski lub jęz. angielski), który w przypadku zarezerwowania transferu standardowego, wskaże miejsce postoju autobusu. Autobus przewiezie Państwa do hotelu bądź apartamentu, w którym będziecie Państwo spędzać wakacje. Podczas transportu do zarezerwowanego przez Państwa hotelu może zdarzyć się, że jeden autobus może podjeżdżać pod kilka obiektów. Podczas przejazdów z lotniska do hotelu i z powrotem na lotnisko oraz podczas zakwaterowania/wykwaterowania z hotelu przedstawiciel TUI nie jest obecny. Na podróżujących transferem prywatnym oczekiwać będzie kierowca, który wraz z gośćmi uda się do samochodu, którym bezpośrednio udadzą się Państwo do hotelu.

Przyjazd/wyjazd

Międzynarodowa doba hotelowa rozpoczyna się przeważnie o godzinie 15:00 czasu lokalnego w dniu przyjazdu, zaś kończy się w dniu wyjazdu przeważnie około godziny 12:00 czasu lokalnego. Czas pomiędzy zakończeniem a rozpoczęciem doby hotelowej tj. pomiędzy 12:00 a 15:00 przeznaczony jest na posprzątanie pokoju po poprzednich Gościach i przygotowanie go dla nowych Gości. W niektórych przypadkach skorzystanie z posiłków może być ograniczone w związku z rzeczywistymi godzinami przelotów. Prosimy o cierpliwość, jeśli przy wcześniejszym przyjeździe nie będą Państwo mogli od razu wprowadzić się do pokoju.

Sport

Ilość sprzętu sportowego, sal czy boisk sportowych jest zazwyczaj wystarczająca, jednak w związku z dużym zainteresowaniem należy liczyć się z koniecznością oczekiwania na dostępność infrastruktury sportowej.

Ubranie

Zasady dotyczące ubioru zależą od wymagań zarezerwowanego przez Państwa hotelu. W większości obiektów prosi się o zakładanie przez panów długich spodni do kolacji. O szczegółach informujemy Państwa w opisie konkretnej oferty.

Wyżywienie

W opisie oferty znajdziecie Państwo informację o dostępnych wariantach wyżywienia. Goście, którzy zajmują jeden pokój, mogą rezerwować tylko ten sam typ wyżywienia. Wybrany wariant jest wskazany na umowie i zaznaczany na potwierdzeniu rezerwacji. Napoje, także do posiłków (z wyjątkiem śniadania) nie są wliczone w cenę wyżywienia. Napoje w ofercie All inclusive są dostępne zgodnie z opisem danego obiektu hotelowego i zarezerwowaną ofertą. Godziny serwowania posiłków w hotelu mogą nieznacznie różnić się od godzin podanych w ofercie..

Zakwaterowanie

W krajach o gorącym lub tropikalnym klimacie, szczególnie w bungalowach, nie da się uniknąć tego, że do pomieszczeń mogą przedostawać się insekty. W tych wypadkach prosimy o wyrozumiałość.

Zwierzęta domowe

Jeśli pragną Państwo zabrać swoje zwierzęta domowe na urlop, prosimy o poinformowanie o tym punktu sprzedaży, w którym zawarta będzie umowa. Sprawdzimy czy jest to możliwe i jakie wymagania w tym zakresie stawiają linie lotnicze i wybrany przez Państwa hotel. Nawet jeśli zabranie zwierzęcia jest możliwe, często nie może ono przebywać w niektórych częściach hotelu.

Wycieczki fakultatywne

Wycieczki fakultatywne zakupione bezpośrednio u Wakacyjnego Eksperta TUI podczas Państwa wakacji nie są częścią zawartej umowy o imprezę turystyczną. Zwracamy Państwa uwagę na to, że wycieczki oferowane przez lokalnych sprzedawców niezwiązanych z TUI mogą znacząco odbiegać od standardów jakościowych oferowanych przez TUI.

Zachowanie w krajach muzułmańskich

Udając się na wakacje do krajów muzułmańskich, należy w sposób szczególny przestrzegać prawa i obyczajów obowiązujących w danym kraju. Na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich należy liczyć się z pewnymi restrykcjami, związanymi z ubiorem, okazywaniem uczyć oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, które są tam karalne. Dlatego przed wyjazdem zachęcamy do zapoznania się z prawem i obyczajami obowiązującymi w danym kraju np. na stronie www.msz.gov.pl „Polak za granicą”.

Depozyt w hotelu

Niektóre hotele wymagają od swoich Gości wpłacenia kaucji w gotówce lub ustanowienia depozytu na karcie kredytowej jako zabezpieczenia za wyposażenie pokoju bądź zawartość minibaru. W ofercie konkretnego hotelu znajdą Państwo informacje o wymaganiach hotelu w zakresie wpłacenia kaucji/ustanowienia depozytu.

Podróżowanie i zdrowie

Radzimy przed wyjazdem na urlop zaczerpnąć informacji dotyczących zachowania podstawowych zasad higieny w kraju, w którym spędzą Państwo urlop. Warto też podjąć działania profilaktyczne, jak szczepienia ochronne.

Kolacje bożonarodzeniowe i sylwestrowe

Podczas kolacji bożonarodzeniowych (24, 25 i 26.12) oraz sylwestrowych (31.12 i 1.01) obowiązuje strój wieczorowy (długie, eleganckie spodnie i koszule z długim rękawem u mężczyzn, spódnica/sukienka zakrywająca kolana u kobiet).

Pokoje

Prezentowane w ofercie zdjęcia pokojów są zdjęciami przykładowymi. Pokoje mogą różnić się od tych prezentowanych w ofercie. Nie każdy pokój w danym hotelu wygląda tak samo jak ten prezentowany w ofercie. Zdjęcia pokojów nie stanowią części oferty.

Podróż niepełnoletnich dzieci bez obojga rodziców

Niepełnoletnie dziecko, które posiada swój paszport, może wyjechać za granicę tylko z jednym z rodziców albo pod opieką innej osoby dorosłej. Jednak w przypadku, gdy podróżuje poza Polską tylko z matką lub z ojcem, w świetle prawa konieczna jest zgoda drugiego opiekuna. Natomiast gdy wyjeżdża pod opieką np. dziadków czy znajomych, wówczas zarówno matka, jak i ojciec muszą wyrazić zgodę. W takim przypadku zawarcie umowy na rzecz osoby małoletniej wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych, z podpisami rodziców lub opiekunów prawnych poświadczonymi notarialnie (o ile osoba małoletnia wyjeżdża bez rodzica lub opiekuna prawnego). Prosimy o zapoznanie się z przepisami w tym zakresie oraz spełnienie wymagań do podróży niepełnoletniego dziecka/dzieci.

Podatek turystyczny, ubezpieczenie OC we Włoszech, opłata za pobyt w Wenecji

W 2012 roku w niektórych regionach turystycznych Włoch wprowadzono podatek turystyczny (podobny do taksy klimatycznej). Hotelarze decydują, czy będą go pobierać od swoich gości i nie jest on zależny od TUI. Jego wysokość może się wahać od 1 do 7 € od osoby za dzień, zależnie od regionu i standardu hotelu. Podatek klienci regulują na miejscu po przyjeździe do hotelu..

Od 1 stycznia 2022 r. każda osoba korzystająca ze stoku jest zobowiązana do wykupienia ubezpieczenia OC od wypadków na stokach narciarskich. Weryfikacja odbywa się na podstawie przedstawienia certyfikatu ubezpieczeniowego lub numeru polisy. Osoby udające się na stok powinny zabrać ze sobą odcinek polisy. Brak polisy będzie skutkował odebraniem skipassu oraz mandatem.

Turyści przebywający w Wenecji wyłącznie jeden dzień od kwietnia 2024 będą zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości ok. 5 € za pobyt w mieście. Opłaty należy dokonać za pośrednictwem przeznaczonej do tego strony internetowej.

Pomosty w Turcji

Ze względów bezpieczeństwa oraz w celu konserwacji przy niektórych hotelach w Turcji w okresie zimowym pomosty są demontowane.