Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Francja to nie tylko kultowy Festiwal Filmowy w Cannes czy kojarzące się z imprezami do białego rana Saint-Tropez, lecz także zachwycająca, spokojna Korsyka, która przyciąga turystów z całego świata. Warto odwiedzić ten europejski kraj skrywający mnóstwo atrakcji i na własne oczy zobaczyć lazurowe morze, piaszczyste plaże oraz wyjątkowe, luksusowe hotele.

Mało krajów może pochwalić się tak bogatą ofertą turystyczną. Kulturowe dziedzictwo idzie tu w parze z urokami krajobrazu. Korsyka, Lazurowe Wybrzeże, masyw Mont Blanc i Masyw Esterel – niezależnie od pory roku czy preferencji co do wyboru wakacyjnych destynacji, warto wybrać się do Francji.

Saint Tropez, Nicei czy Cannes, sztandarowych kurortów Lazurowego Wybrzeża, nie trzeba nikomu przedstawiać. Podczas zwiedzania słonecznej Prowansji nie można pominąć Marsylii słynącej z zupy rybnej Bouillabaisse oraz Awinionu z niesamowitym pałacem Papieskim i średniowiecznym mostem d'Avignon. Warto też wybrać się do pobliskiego Księstwa Monako, żeby na własne oczy zobaczyć znane na całym świecie kasyno i operę w Monte Carlo. Cały region słynie ze słońca, morza, plaż, bujnej roślinności i... beztroskiego trybu życia. Czego więcej można chcieć na wakacjach?

Z wakacji na Lazurowym Wybrzeżu najlepiej przywieźć znaną w każdym domu mieszankę ziół prowansalskich oraz oliwę z oliwek. Świetną pamiątką będzie też jeden z licznych gatunków francuskiego sera lub wino. Ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne we Francji uprawiane są niemal wszystkie odmiany winorośli.

Korsyka

Korsyka

Malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na południe od Francji, na zachód od Włoch i na północ od włoskiej Sardynii. To tu urodził się Napoleon Bonaparte, a niektórzy wierzą, że ze zlokalizowanego na północnym zachodzie miasta Calvi pochodził także Krzysztof Kolumb. Jadalne kasztany, zielone doliny, pasące się na nich kozy i owce, pachnące zioła, łańcuchy górskie, urokliwe zatoczki i turkusowa woda. Z tego słynie Korsyka.

Zobacz więcej
Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże (Côte d’Azur) to bajeczna kraina światowej klasy festiwali, luksusowych willi i kurortów oraz klimatycznych miasteczek, pachnąca lawendą, różami i jaśminem. Na Riwierze Francuskiej zachwyca wszystko – alpejskie krajobrazy, głębokie wąwozy, skaliste urwiska i piękne plaże.

Zobacz więcej
Nicea

Nicea

Nicea – nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża – to miasto, które zachwyci każdego, kto ceni różnorodność. Poza sezonem w Nicei mieszka prawie 350 tysięcy ludzi pochodzących z różnych zakątków świata, przez co zjawisko przenikania kultur jest tutaj bardzo zauważalne.

Zobacz więcej
Paryż

Paryż

Paryż to nie tylko europejska stolica mody i miasto zakochanych, ale także wymarzone miejsce na urlop dla miłośników architektury, sztuki i dobrej kuchni.

Zobacz więcej

Atrakcje

Festiwal Filmowy w Cannes

Festiwal Filmowy w Cannes – impreza odbywająca się cyklicznie w maju (od 1946 roku) i czyniąca Cannes stolicą światowego kina. Festiwal gromadzi nie tylko tysiące ludzi ze świata kina, ale również dziennikarzy i spragnioną widoku prawdziwych gwiazd publiczność. Najważniejsze gale odbywają się w Pałacu Festiwalowym (Palais des Festivals), którego schody wyłożone są czerwonym dywanem. Bulwar Croisette przemienia się wówczas w ogromny salon mody i bogactwa. W pałacu organizuje się konferencje prasowe i rozdaje Grand Prix oraz Złote Plamy. Ciekawostką może być, iż z ponad 30 tys. sprzedawanych podczas festiwalu biletów, zaledwie 10 % kupują mieszkańcy Cannes. Ważnym miejscem związanym ze sławami filmowymi jest biegnąca przed pałacem aleja gwiazd, gdzie uwiecznione są dłonie wielkich ludzi kina, m.in. Romana Polańskiego czy Andrzeja Wajdy.

Karnawał w Nicei

Karnawał w Nicei – największy we Francji karnawał odbywa się od 1294 roku i jest jednym z najważniejszych na świecie (obok tych w Rio de Janeiro czy Wenecji). Przez trzy tygodnie organizowane są przyjęcia i całonocne bale. Zabawa rozpoczyna się obwożeniem figury Króla Karnawału ulicami miasta. Powszechnym widokiem są kolorowe platformy, wozy wypełnione kwiatami, orszaki konne oraz taneczne korowody z muzyką. Podczas karnawału dużą uwagę przywiązuje się do dekoracji i kostiumów. Na zakończenie wydarzenia mieszkańcy Nicei pala kukłę Króla Karnawału i rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni rozświetlających zatokę Baie des Anges.

Petit Train

Petit Train – charakterystyczna korsykańska kolejka, która obwozi turystów po najważniejszych miastach na wyspie. Określana jest jako Petit Train, bo przypomina kolejki dla dzieci w parkach rozrywki. Kolorowe pojazdy wyruszają zwykle z centrum miasta i przejeżdżają obok najciekawszych zabytków i pomników. Poruszają się wolno po to, by pasażerowie-turyści mogli nacieszyć się ciekawymi widokami i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Kanioning

Kanioning – dyscyplina sportu, która wymaga nie lada umiejętności – pływanie, biegi, zjazdy na linie, wspinaczkę czy nawet nurkowanie. Grupa miłośników ekstremalnych wrażeń i przygód znajdzie tu dla siebie znakomite warunki. Najbardziej popularne są 3-godzinne wyprawy do wąwozów Verdon, gdzie punktem kulminacyjnym jest zjazd z 45-metrowej skały prosto w nurty Verdon. Dla początkujących polecana jest mniej niebezpieczna dolina Esteron. Kanioning może trwać zaledwie godzinę, ale niekiedy zajmuje nawet kilka dni – wszystko zależy od tego, jak dużo wrażeń i ekstremalnych przeżyć szukamy.

Turystyka górska

Turystyka górska – na Korsyce znajduje się najdłuższy szlak górski – GR20 – uznawany za jeden z najtrudniejszych w Europie. Rozciąga się na długości 200 km i przecina on całą wyspę z północnego zachodu na południowy wschód. Każdego roku kilkanaście tysięcy turystów z całego świata próbuje przebyć tę trasę, co udaje się tylko najwytrwalszym. GR20 (fr. Grande Randonnée – świetna wycieczka) podzielony jest na 15 etapów o różnicy wysokości 800 m, których pokonanie zajmuje prawie 10 godzin. Początkowe etapy mają bardzo malownicze, ale trudne odcinki. Za jeden z najtrudniejszych do przebycia uznaje się Cirque de la Solitude, gdzie zamontowane są łańcuchy i liny.

Żeglarstwo i surfing

Żeglarstwo i surfing – francuskie wybrzeże ma około 4 tys. kilometrów długości, a więc nie jest możliwe, aby zabrakło tu miejsc do żeglowania. W każdej miejscowości nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym znajdzie się szkoła żeglarka i wypożyczalnie potrzebnego sprzętu. W niemal każdej osadzie przybrzeżnej działa również klub surfingowy.

Kuchnia

La Caravelle (Bonifacio)

La Caravelle (Bonifacio) – elegancki lokal przy tłocznym i gwarnym nabrzeżu, gdzie przygotowywane są dania ze świeżych owoców morza – risotto z homarem czy półmisek z owocami morza. Do sera podawane są orzechy i suszone owoce. Warto zadbać o odpowiedni strój i zarezerwować sobie stolik.

Le Spago (Ajaccio)

Le Spago (Ajaccio) – bardzo nowoczesny lokal, w którym wszystko utrzymane jest w charakterystycznym stylu. Uwagę zwracają zielono-żółte stoliki i jasne meble ogrodowe wyraźnie kontrastujące z zabytkowym otoczeniem. Restauracja prowadzona przez młodych właścicieli gwarantuje smaczne jedzenie i głośną muzykę wewnątrz lokalu.

Le Pradeau Plage (Hyeres)

Le Pradeau Plage (Hyeres) – położenie w pobliżu pięknej, niewielkiej plaży z widokiem na turkusowe morza. Do tego doskonałe jedzenie, świetnie przygotowane dania francuskie i śródziemnomorskie, świeże owoce morza i doskonałe wina. Duże zainteresowanie tym miejscem sprawia, że nie tak łatwo zająć wolny stolik. Warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

La Mere Besson (Cannes)

La Mere Besson (Cannes) – miejsce, w którym można odpocząć od panującego dookoła bogactwa i przepychu. Niedrogie jak na lokalizację i bardzo przyjazne bistro, gdzie każdy wypocznie i zrelaksuje się w miłej atmosferze, kosztując dań kuchni prowansalskiej. Polecana jest potrawa ze świeżego dorsza oraz ślimaki.

Happy days (Agay)

Happy days (Agay) – lokal, który raczej nie zachęci z zewnątrz, ale przecież „nie ocenia się książki po okładce”. Po wejściu do środka i skosztowaniu jednej z potraw restauracja zdecydowanie zyskuje. Bogaty wybór w kuchni francuskiej sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Lokal otwarty jest do późnych godzin, ale mimo wszystko, warto wcześniej zarezerwować stolik.

Ciekawostki

Bagietka

Bagietka - Długa i cienka bułka znana jako bagietka i uchodząca za symbol Francji (a właściwie Paryża) przywędrowała z Wiednia, zresztą podobnie jak popularny croissant. Oba specjały pojawiły się na francuskich stołach dzięki piekarzom austriackim, którzy przyjeżdżając na Sekwanę, przywieźli ich przepis ze sobą. Bagietka doskonale pasuje do smacznych serów – camemberta czy brie.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Francja
Język :
francuski
Waluta :
euro (EUR)