„Czarna Perła” Półwyspu Bałkańskiego zaskakuje najpiękniejszą zatoką Adriatyku, kusi majestatycznymi górami pokrytymi bujną zielenią, zachwyca bogactwem historycznym i urzeka rozsianymi po całym wybrzeżu Morza Adriatyckiego miasteczkami i wioskami rybackimi.

Czarnogóra leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Najlepiej wybrać się do niej wczesną wiosną, aby uniknąć letniego upału. To właśnie dzięki tutejszemu klimatowi (śródziemnomorskiemu i kontynentalnemu) to miejsce dla pasjonatów długich spacerów (nie tylko górskich, ale i miejskich), jak i poszukiwaczy białego szaleństwa. O zbawiennym wpływie śródziemnomorskiej aury pisał już laureat Nagrody Nobla Ivo Andrić, określając czarnogórskie miasteczka jako miejsca wiecznej zieleni i słońca. Wybierzcie się do największej, skutej górzystymi pasmami Zatoki Kotorskiej, u stóp której leży portowe miasto Kotor, z najdalej na południe położonym fiordem Europy. Następnie skierujcie się do Parku Narodowego Durmitor, w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby odkryć najgłębszy kanion Starego Kontynentu, oblany zielonymi owocami śródziemnomorskiej flory. Wasze oczy ucieszą również niezliczone rzesze ptaków nad Jeziorem Szkoderskim będącym największym rezerwatem tych zwierząt w Europie.

Matka Natura nie żałowała Czarnogórcom oszałamiających pejzaży. Co do tego nie ma wątpliwości. Ich dopełnieniem są jednak dzieła rąk ludzkich – miasteczka, porty, monastyry. Jedne na wyspach, inne w skalnych ścianach pasm górskich. W Budvie, mniejszej siostrze Dubrownika, skosztujecie dojrzałych i wyrazistych smaków kuchni bałkańskiej, a dzięki lokalnej gościnności i szalonym nocom trudno będzie to miejsce opuszczać. Na wiele spokojniejszy, bardziej „duchowy” szlak, składają się miasto Perast, prawie wyłącznie złożone z kościołów, Wyspa Św. Stefana, będąca azylem dla wielu prominentów oraz wrośnięty w skalną wnękę prawosławny klasztor Ostrog – największe centrum prawosławia w tym kraju.

Trudno nie zgodzić się ze słowami angielskiego poety Georga Byrona, który stwierdził, że „w chwili tworzenia się świata najpiękniejszym złączeniem morza i lądu musiało być czarnogórskie wybrzeże”. W każdym zakątku znajdziecie cuda nie tylko flory i fauny, ale również fenomenalne owoce ludzkiej myśli. Zapomnielibyśmy o najwyżej położonym mieście w Europie Žabljak oraz statusie najmłodszego państwa Starego Kontynentu. Czarnogóra – to wciąż nieznany zakątek, który czeka właśnie na Was!

Zwiedzanie

Budva

Jedno z najbardziej atrakcyjnych i turystycznie spopularyzowanych, czarnogórskich miasteczek. Historia Budvy sięga 2500 lat. Wówczas zamieszkiwali te tereny Iliryjczycy. Tutejsza starówka, mimo że częściowo odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1971 roku, wciąż zachwyca architekturą sakralną – katedrą św. Jana, cerkwią Trójcy Świętej oraz kościołem św. Sawy z XII wieku. Co ciekawe, na tutejszej plaży The Rolling Stones dali jedyny koncert – najmniejszy w historii ich występów.

Kotor

To kolejne miasto na liście czarnogórskich perełek architektury. Zatopione pomiędzy górskim masywem, a urokliwą zatoką plasuje się na drugim miejscu listy najpiękniejszych starówek – zaraz po Dubrowniku. Kotor urzeka średniowieczną zabudową i jako jedno z najlepiej zachowanych miasteczek, oferuje zwiedzającym prawdziwe chwile zachwytu. Starą część miasta okalają mury, a znakiem rozpoznawczym jest labirynt krętych i wąskich uliczek. W 1979 roku miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bobotov Kuk

Najwyższy szczyt w masywie górskim Durmitor i jednocześnie najwyższy w całej Czarnogórze. Choć wysokość 2523 m n.p.m. nie powinna robić wrażenia na amatorach najwyższych europejskich gór, nie zabraknie tu wyjątkowych widoków oraz spokojnej, acz długiej wspinaczki – ostatnie prosta przed wierzchołkiem to dość stroma, skalna grań. Na wierzchołku szczytu znajduje się puszka, w której umieszczono notatnik z nazwiskami zdobywców.

Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro na Bałkanach, od 1983 roku wchodzące w skład Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie. Ten urokliwy akwen składa się z około 50 wysepek, na których znajdują się pozostałości po średniowiecznych twierdzach i klasztorach – na jednej z nich wznosi się cerkiew św. Jana, niegdyś siedziba metropolity państwa Zeta. Wzdłuż południowego brzegu jeziora ciągnie się trasa uznana za jedną z najbardziej malowniczych w Czarnogórze. Wizytę w tym regionie warto połączyć z krótkim wypadem do miasta Szkoder, znajdującego się na terenie Albanii. Dzięki zniesieniu wiz dla Polaków podróż przez granicę nie jest żadnym utrudnieniem.

Atrakcje

Plażowanie

Aby poczuć klimat śródziemnomorskiego lata, warto spędzić czas nad czarnogórskim brzegiem Adriatyku. Większość plaż, choć nazywana piaszczystymi, w rzeczywistości pokryta jest drobnym żwirem przypominający piasek. Velika Plaža to jedna z tych, które świetnie sprawdzą się podczas spokojnego wypoczynku, a jednocześnie wiele zaoferują miłośnikom sportów wodnych. Ciekawostką jest z pewnością plaża Ada Bojana – jedna z niewielu przeznaczona dla naturystów.

Sporty ekstremalne

Ukształtowanie geograficzne Czarnogóry pozwala na uprawianie różnorodnych sportów ekstremalnych. Do najbardziej emocjonujących zaliczyć można m.in. liczne zjazdy tzw. tyrolką, czyli zjazdy na rozciągniętej linie nad kanionem Tary. Ciekawą formą rozrywki dla osób o mocnych nerwach jest też rafting, czyli spływ górskimi szlakami rzecznymi.

Nurkowanie

Krystalicznie czyste wody Adriatyku pozwolą fanom podwodnego zwiedzania na odrobinę szaleństwa. Do ciekawych miejsc należy szczególnie zaliczyć Herceg Novi, Kotor, Budvę, Bar czy Ulcinj – to tam znajdują się największe atrakcje podwodnego świata. Wzdłuż Półwyspu Luštica zarówno profesjonaliści, jak i nowicjusze znajdą świetne miejsca do nurkowania. Czarnogórskie wody kryją również wiele wraków statków z różnych epok. Warto przekonać się o tym osobiście.

Most na Tarze

Kanion rzeki Tary uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Najlepiej będzie go podziwiać z mostu Durdevića. Obiekt ten powstał na przełomie lat 30. i 40. XX wieku i był wówczas największą tego typu konstrukcją w Europie. Jego wysokość przekracza 100 metrów.

Kuchnia

Pljeskavica

To jedna z najpopularniejszych, bałkańskich potraw w Czarnogórze. To grillowany kotlet lub, jak powie dziś większość entuzjastów streetfoodu, burger. Burger, tyle że w wersji bałkańskiej. Większość przepisów mówi o mieszance mięsa wołowego i wieprzowego, niektóre wzmiankują również baraninę. Całość jest przyprawiana siekaną cebulą, czosnkiem i ostrymi papryczkami. Podawane w bułce lub na talerzu, z dodatkiem świeżych warzyw.

Ražnjići

To nic innego jak szaszłyki. Nie można jednak powiedzieć o nich „zwykłe”. Cała tajemnica ich smaku tkwi w odpowiednim marynowaniu mięsa (wieprzowego, rzadziej jagnięcego czy cielęcego) – najczęściej w oleju, cebuli i czosnku. Następnie kawałki nadziewa się na szpatułki, przekładając cebulą. Niektóre wersje dopuszczają paprykę i plastry boczku. Tak przygotowane ražnjići trafiają na ruszt.

Çorba

Bałkańska kuchnia słynie z gęstych i sycących zup – nie sposób nie spróbować ich podczas wyprawy do Czarnogóry. Zazwyczaj są to warzywne wywary z kawałkami mięsa lub ryby, w zależności od wybranej wersji. Obie jednak są warte uwagi. Główne dodatki to pomidory, papryka, pietruszka i inne przyprawy.

Sałatka šopska

To drugie, obok pljeskavicy, popularne danie tego regionu. Sałatka na bazie pomidorów, ogórków, cebuli, a niekiedy też papryki, wyrazistego i słonego sera solankowego z dodatkiem oliwy lub oleju. Sałatka ta zwykle traktowana jest jako przystawka, ale na mniejszy apetyt świetni sprawdzi się jako główne danie.

Ciekawostki

Młode państwo

Czarnogóra jest najmłodszym państwem na kontynencie europejskim. W wyniku referendum niepodległościowego przeprowadzonego w 2006 roku kraj ten odłączył się od Serbii, aby budować własną, autonomiczną pozycję na Bałkanach i w Europie.

Raj milionerów

Czarnogóra w ostatnich latach stała się niezwykle popularnym kierunkiem, który wybierają najbogatsi tego świata. Dzięki temu widoczny jest stały wzrost inwestycji budowalnych m.in. w Budvie. To właśnie w tym mieście na 15 tysięcy mieszkańców przypada 500 milionerów.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Czarnogóra
Podatek turystyczny :
Podatek turystyczny: - obowiązkowo płatny w regionach Tivat i Herceg Novi – ok. 1,40 euro/dzień (osoba dorosła), ok. 0,95 euro/dzień (dzieci w wieku 12-18 lat), ok. 0,50 euro/dzień (dzieci do 12. roku życia) oraz w regionach Budva i Petrovać – ok. 1,50 euro/dzień (osoba dorosła), ok. 1 euro (dzieci w wieku 12-18 lat), ok. 0,50 euro/dzień (dzieci do 12. roku życia) Wysokość podatku może ulec zmianie.
Zdrowie i szczepienia :
Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podróżowania po Czarnogórze, nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest płatna dla obcokrajowców i na stosunkowo niskim poziomie. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR (bez opłat za dodatkowe badania diagnostyczne i zabiegi)
Strefa czasowa :
czas polski
Elektryczność :
Wtyczki elektryczne oraz napięcie są takie same jak w Polsce.
Język :
czarnogórski. . Porozumieć się można po angielsku, włosku, niemiecku.
Długość lotu :
ok. 2 godz.
Napiwki :
W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący około 10 - 15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 2 EUR /bagaż.
Telefon i internet :
Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne w kiosku. W zależności od regionu mogą pojawiać się problemy z zasięgiem (szczególnie w górach). Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.
Waluta :
euro (EUR)