„Czarna Perła” Półwyspu Bałkańskiego zaskakuje najpiękniejszą zatoką Adriatyku, kusi majestatycznymi górami pokrytymi bujną zielenią, zachwyca bogactwem historycznym i urzeka rozsianymi po całym wybrzeżu Morza Adriatyckiego miasteczkami i wioskami rybackimi.
Czarnogóra leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Najlepiej wybrać się do niej wczesną wiosną, aby uniknąć letniego upału. To właśnie dzięki tutejszemu klimatowi (śródziemnomorskiemu i kontynentalnemu) to miejsce dla pasjonatów długich spacerów (nie tylko górskich, ale i miejskich), jak i poszukiwaczy białego szaleństwa. O zbawiennym wpływie śródziemnomorskiej aury pisał już laureat Nagrody Nobla Ivo Andrić, określając czarnogórskie miasteczka jako miejsca wiecznej zieleni i słońca. Wybierzcie się do największej, skutej górzystymi pasmami Zatoki Kotorskiej, u stóp której leży portowe miasto Kotor, z najdalej na południe położonym fiordem Europy. Następnie skierujcie się do Parku Narodowego Durmitor, w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby odkryć najgłębszy kanion Starego Kontynentu, oblany zielonymi owocami śródziemnomorskiej flory. Wasze oczy ucieszą również niezliczone rzesze ptaków nad Jeziorem Szkoderskim będącym największym rezerwatem tych zwierząt w Europie.
Matka Natura nie żałowała Czarnogórcom oszałamiających pejzaży. Co do tego nie ma wątpliwości. Ich dopełnieniem są jednak dzieła rąk ludzkich – miasteczka, porty, monastyry. Jedne na wyspach, inne w skalnych ścianach pasm górskich. W Budvie, mniejszej siostrze Dubrownika, skosztujecie dojrzałych i wyrazistych smaków kuchni bałkańskiej, a dzięki lokalnej gościnności i szalonym nocom trudno będzie to miejsce opuszczać. Na wiele spokojniejszy, bardziej „duchowy” szlak, składają się miasto Perast, prawie wyłącznie złożone z kościołów, Wyspa Św. Stefana, będąca azylem dla wielu prominentów oraz wrośnięty w skalną wnękę prawosławny klasztor Ostrog – największe centrum prawosławia w tym kraju.
Trudno nie zgodzić się ze słowami angielskiego poety Georga Byrona, który stwierdził, że „w chwili tworzenia się świata najpiękniejszym złączeniem morza i lądu musiało być czarnogórskie wybrzeże”. W każdym zakątku znajdziecie cuda nie tylko flory i fauny, ale również fenomenalne owoce ludzkiej myśli. Zapomnielibyśmy o najwyżej położonym mieście w Europie Žabljak oraz statusie najmłodszego państwa Starego Kontynentu. Czarnogóra – to wciąż nieznany zakątek, który czeka właśnie na Was!