
Meksyk
Meksyk już od dawna zachwyca turystów swoją barwną kulturą i wyjątkowym dorobkiem cywilizacyjnym. Pod względem powierzchni jest czternastym największym państwem świata, natomiast biorąc pod uwagę kraje o największej liczbie ludności zajmuje jedenastą pozycję. Tradycja oraz etniczność przeplatają się tutaj z nieustannie rozwijającymi się, tętniącymi życiem miastami. Podróż do Meksyku to nie tylko szansa na wypoczynek, ale także wspaniała okazja do poznania niezwykłej kultury.
Meksyk - informacje praktyczne
Meksyk graniczy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Belize, Gwatemalą, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, a także Oceanem Spokojnym. W Meksyku mówi się po hiszpańsku, choć czasem można także porozumieć się w języku angielskim. Obowiązującą walutą jest peso meksykańskie (MXN). W przypadku podróży do Meksyku z Polski należy przestawić zegarki o 6 godzin do tyłu i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przeciętna długość lotu trwa około 13 godzin, ale zdecydowanie jest tego warta. Jeśli zastanawiasz się jak podróżować po Meksyku to najwygodniejszym środkiem transportu będą taksówki, które są dosyć tanie. Warto również poruszać się wybierając autobus, który umożliwia dojazd dosłownie wszędzie. Ci, którzy chcą maksymalnie wykorzystać czas i zobaczyć jak najwięcej atrakcji Meksyku, mogą zdecydować się na wynajem samochodu. Wówczas warto wybrać hotel oferujący bezpłatny parking, ponieważ postój samochodu może wiązać się ze sporymi kosztami.
Pogoda w Meksyku
Ze względu na ogromny obszar geograficzny, który zajmuje Meksyk, cechuje się on dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Większość terytorium Meksyku znajduje się pod zwrotnikiem Raka, a ze względu na niskie ciśnienie atmosferyczne jest to teren wilgotny. Od maja do sierpnia w Meksyku występują duże opady deszczu. Oba wybrzeża narażone są także na często występujące huragany. Tropikalny klimat sprawia, że różnice temperatur nie są znaczące, a okres zimowy można określić porą deszczową.
Co zjeść w Meksyku
Kuchnia meksykańska wyróżnia się wyrazistym smakiem i aromatycznymi przyprawami. Została doceniona i wpisana na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Meksykańskie dania są głęboko zakorzenione w kulturze i religii tego kraju, a zatem nawiązują do rytuałów związanych ze świętami, karnawałem i festiwalami. Bardzo interesującym zwyczajem jest przynoszenie ulubionych potraw na groby zmarłych bliskich.
Jednym z głównych elementów kuchni meksykańskiej jest tortilla, czyli płaski, okrągły placek kukurydziany, który może służyć za podstawę różnych potraw. Przykładem takiego dania może być taco wypełnione mięsnym farszem z cebulą, przyprawami i pomidorami. Podobną potrawą jest fajita, czyli grillowane aromatyczne mięso podawane na kukurydzianej tortilli. Chiles rellenos na bazie chili oraz podawane z salsą stanowi zazwyczaj dodatek do dania głównego. Natomiast enchilada to tortilla faszerowana różnego rodzajami kompozycjami kulinarnymi, najczęściej mięsem, serem, warzywami, owocami morza, jajkami lub bananami. Dodatkiem do enchiladas może być śmietana, oliwki, czy też sałata. Quesadilla to zapieczony placek tortilla wypełniony głównie serem, a także mięsem, warzywami, czy też fasolką. Główne danie można uzupełnić tradycyjną sałatką na bazie owoców morza - ceviche.
Jednym z najsłynniejszych produktów meksykańskich jest tequilla, czyli lokalna wódka o mocy około 40%. Jest produkowana na bazie sfermentowanego owocu agawy niebieskiej. Tequila podbiła podniebienia ludzi na całym świecie i choć można ją kupić niemal w każdym kraju, to na pewno warto spróbować jej smaku u źródła.
Co zobaczyć w Meksyku
Meksyk to słoneczny kraj z bogatą kuchnią i kulturą. Otoczony Oceanami Spokojnym i Atlantyckim oraz Morzem Karaibskim zachęca turystów przepięknymi plażami i krajobrazami do wypoczynku. Meksyk słynie też z dawnej obecności Majów i Azteków, po których zostało zachowanych wiele wspaniałych zabytków. Warto spróbować tutaj nurkowania, wybrać się w rejs po lagunie, a także odwiedzić zachwycające wodospady. Wszystkie te atrakcje będą niezapomnianym doświadczeniem ze względu na swoją egzotyczność i niedostępność.
Gdzie na wakacje w Meksyku
Meksyk jako kraj o ogromnym terenie ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem natury, jak i kultury. Jednym z najciekawszych miejsc tutaj jest Merida - miasto założone na gruntach dawnej kolebki cywilizacji Majów, noszącej nazwę Tho. Osada została zniszczona podczas konkwisty i odbudowana w kolonialnym charakterze, z zachowaniem pozostałości pierwotnych budynków. W ten sposób miejsce to zyskało niepowtarzalny i różnorodny charakter. Kolejnym istotnym punktem na mapie Meksyku jest Tulum, miejsce niegdyś znane jako „Miasto Jutrzenki”. Zbudowane jest na klifie i wyróżnia się dobrze zachowanym kompleksem świątyń Majów. Iście bajkowy i mistyczny widok można oglądać w Zama, gdzie szare ruiny kontrastują z wyrazistym kolorem morza. Innym zjawiskowym walorem Tulum jest długa rajska plaża o jasnym i drobnym piasku. Obowiązkowy punkt w planie wycieczki!
Ciekawostki o Meksyku
- - Kraj ten zamieszkiwany jest przez około 10 000 Polaków
- - Średnia temperatura wynosi w styczniu 20°C, w lipcu 28°C
- Główną religią w Meksyku jest katolicyzm
- - W Meksyku znajduje się aż 35 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO
- - Pojawiające się czaszki kojarzą się tutaj pozytywnie, ponieważ w kulturze Majów i Azteków symbolizowały ponowne narodziny
Atrakcje
Cancún
Cancún uznaje się za wakacyjną wizytówkę Meksyku. Każdego roku miasto to odwiedza niemal 3 mln turystów. Przyciąga krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże, niemal 240 słonecznych dni w roku oraz bogate życie nocne. Cancún powstało z małej rybackiej wioski i jest chyba jedynym miastem na świecie, które zostało precyzyjnie zaplanowane i zaprojektowane… na ekranie komputera! Dokładnie wyznaczono rozmiary i kształty domów, ulice, ścieżki rowerowe, a także liczbę hoteli i nienaruszalne pasy zieleni – zaowocowało to doskonałą infrastrukturą turystyczną i zachowaniem wielu uroków meksykańskiej przyrody. Warto odwiedzić podwodne muzeum w Cancún, kryjące się w głębinach Morza Karaibskiego, na głębokości około 9 m. Nie trzeba być znakomitym nurkiem - wystarczy wynająć łódź z przeszklonym dnem. Istnieje tutaj niemal 400 rzeźb, przedstawiających głównie postacie ludzkie w skali 1:1.
Nurkowanie
Idealnym miejscem do nurkowania są rafy koralowe rozciągające się wzdłuż Riviera Maya. Do najważniejszych centrów nurkowania głębinowego czy snorkelingu należą Isla Mujeres oraz Cozumel. Można tutaj spotkać mieszkańców podwodnego świata, a także na własne oczy zobaczyć jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Fani podwodnej fauny i flory będą zachwyceni!
Rejs po lagunie
Aby być bliżej naturalnego piękna Meksyku, warto wybrać się na rejs do Rio Lagartos. Ta niewielka wioska rybacka znajduje się na lagunie należącej do rezerwatu przyrody. Można tutaj nie tylko podziwiać wspaniałe krajobrazy, ale także obserwować stada flamingów w swoim naturalnym środowisku oraz spotkać całkiem sporo krokodyli. Idealne miejsce dla miłośników przyrody!
Piąta Aleja w Playa del Carmen
W Playa del Carmen znajdują się fantastyczne plaże i atrakcje dla fanów nocnego życia. Słynna promenada, zwana Piątą Aleją, to jedna z najbardziej popularnych części miasta. Można tutaj zrobić zakupy w galeriach handlowych oraz zaopatrzyć się w pamiątki na barwnych straganach od mieszkańców handlujących swoimi wyrobami. Większość kurortów położona jest w Playacar – dzielnicy hotelowej otoczonej przepięknymi, luksusowymi willami w stylu karaibskim. W Playa del Carmen można nurkować, wybrać się na rejs łodzią, wycieczkę archeologiczną lub po prostu wypocząć na jasnych piaskach.
Kąpiel w Cenote
Pod tą nazwą kryją się jedne z najbardziej znanych, a zarazem najpiękniejszych jaskiń na Jukatanie. Cenote to studnie wapienne zalane krystalicznie czystą wodą. Z uwagi na swoje położenie tworzą podziemne systemy połączonych ze sobą komnat, jaskiń i tuneli wodnych. Cenote zajmowały ważne miejsce w życiu cywilizacji Majów. Wierzono, że są one wejściem do innego świata, punktem łączącym świat żywych i umarłych. Łączna długość podziemnych kanałów łączących wapienne studnie wynosi ponad 500 km!
Wodospady Agua Azul
Niezapomnianym widokiem jest ciąg przepięknych wodospadów tworzących niesamowite, naturalne widowisko. Jak wskazuje sama nazwa (azul – niebieski), woda ma tutaj krystaliczny, błękitno-niebieski kolor. Wszystko za sprawą dużej zawartości minerałów, które gromadzą się na kamieniach i pniach drzew. Obszar wodospadów jest objęty ochroną w ramach rezerwatu biosfery.
Zwiedzanie
Chichen Itza
To najbardziej fascynujący zakątek na półwyspie Jukatan. Chichen Itza uznaje się za jeden z siedmiu nowych cudów świata, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru pośród ruin budynków Majów, zabytkowych świątyń oraz wielostopniowych piramid można poczuć prawdziwy klimat tego kraju i niemal cofnąć się w czasie. Miejsce to jest zachowane w doskonałym stanie, mimo że ma już ponad 1500 lat!
Merida
Merida do dziś zachowała wyjątkowy urok i prostotę daleką od klimatu innych meksykańskich miast. Charakterystyczna jest jej kolonialna zabudowa, wąskie uliczki i bielone domki, za sprawą których miejsce to określano kiedyś „Białym Miastem”. Sami mieszkańcy nazywali je „Paryżem Nowego Świata”. Mimo iż miasto to ma ponad 450 lat, niemal na każdym kroku można w nim spotkać ślady odległej przeszłości. Widać to chociażby w ubiorze tutejszych mieszkańców – kobiety bardzo często noszą huipil, czyli białą koszulę do kolan zdobioną na samym dole, a mężczyźni guayabery - własnoręcznie szyte koszule.
Tulum
Zbudowane na szczycie klifu miasto ze wspaniałym stanowiskiem archeologicznym i pięknie zachowanym kompleksem świątyń Majów. Przed kolonizacją określano je jako „Miasto Jutrzenki”. W dawnych czasach był to doskonały punkt obserwacyjny i znakomite miejsce do czczenia jednego z najważniejszych bóstw – boga Słońca.
Uxmal
Miasto będące książkowym przykładem architektury Majów. Zachwyca starożytmi budowlami oraz licznymi wykopaliskami położonymi wśród malowniczych wzgórz. W Uxmal obowiązkowym punktem jest odwiedzenie piramidy Czarnoksiężnika – monumentalnej budowli, wznoszące się na wysokość blisko 40 m, na której zbudowano aż pięć świątyń. Warto zobaczyć również pałac Gubernatora, dawniej określany jako pałac królewski, pochodzący z 987 roku.
Palenque
Pod tą nazwą kryje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Majów, będące niesamowitym połączeniem bujnej przyrody z imponującą architekturą. Turystów niezmiennie zachwyca słynny park archeologiczny oraz las tropikalny, jeden z nielicznych w regionie. Do głównych atrakcji należą świątynia Hrabiego oraz świątynia Inskrypcji, o imponujących wymiarach wynoszących 16 m wysokości i ok. 24 m szerokości, z ukrytym grobem królewskim. W 1987 roku ruiny w Palenque wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko potwierdza, że jest to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Meksyku.
Wyspa Holbox
Wyspa Holbox to zakątek niemal na końcu świata. Ta niewielka, kameralna wysepka (12 km długości i 1,5 km szerokości) oddzielona jest od stałego lądu przez lagunę. Spokój, cudowne krajobrazy i niemal bezludne plaże – to najważniejsze wyróżniki tego miejsca. Praktycznie nie ma tutaj samochodów, drogi są piaszczyste, a głównym środkiem transportu są melexy oraz motorowery. Idealna odskocznia od zgiełku miasta i wyciszenia swoich myśli.
Ciekawostki
Meksykańska uprzejmość
Meksykanie często kojarzą się z gościnnością, otwartością i serdecznością. I nie jest to żadne stereotypowe myślenie. Jak pokazuje ranking ogłoszony przez portal recenzencki TripAdvisor, w meksykańskim Cancún żyją najbardziej uprzejmi ludzie na świecie. Oczekują jednak takiego samego zachowania ze strony turystów. Należy zawsze pamiętać o uśmiechu, stosowaniu grzecznościowych zwrotów, jak gracias (dziękuję) czy por favor (proszę) oraz uprzejmym witaniu się: buenas dias czy buenas tardes.
Kraj rynków i placów
Charakterystycznym elementem krajobrazu meksykańskich miast są rynki oraz place. Niemal każde miasto posiada kilka targów działających w określone dni tygodnia. Stoiska z żywnością, ubraniami, rękodziełami i pamiątkami można spotkać na każdym kroku. Sami meksykanie określają je jako „sklepy na kółkach”. Kolorowe stoiska rozciągają się nieraz na kilka kilometrów, czyniąc określone dzielnice miasta miejscami tętniącymi życiem. Ta charakterystyczna, uliczna sprzedaż, nie ominęła również zabytkowej części stolicy kraju. Choć wielu mieszkańców narzeka na ciągły ruch i wrzawę spowodowaną obecnością targów, to handel, znany pod nazwą tianguis, jest tak naprawdę nieodłącznym elementem kultury meksykańskiej.
Występy mariachi
Mariachi to tradycyjne meksykańskie kapele, które początkowo grały na weselach. Obecnie występują na placach i w lokalach, umilając turystom czas i prezentując im oryginalną, miejscową kulturę. Muzycy ubrani są zwykle w obcisłe spodnie z błyszczącymi ozdobami i mają na głowach sombrera z szerokimi rondami. Ich twórczość kojarzy się głównie z nocnymi, meksykańskimi serenadami.
Kuchnia
Tequila
Tequila chyba każdemu kojarzy się z Meksykiem. Ten tradycyjny, wysokoprocentowy alkohol wyrabia się ze sfermentowanego soku z agawy. Roślina dojrzewa 8-12 lat i dopiero wtedy można ją wykorzystać do produkcji). Nazwa trunku pochodzi od miasteczka Tequila, w którym się go produkuje. Mieszkańcy Meksyku wierzą w wyjątkową moc tequili – stosują ją powszechnie jako wodę po goleniu, środek do przemywania ran, a nawet podpałkę pod ogień.
Guacamole
To potrawa meksykańska znana jeszcze z czasów prekolumbijskich. Podstawą tego dania jest awokado wymieszane z posiekanymi pomidorami, papryką chili, kolendrą, cebulą, czosnkiem i skropione limonką. Meksykanie dodają go niemal do każdej przystawki. Zawsze świetnie smakuje.
Kuchnia i mistycyzm
Kuchnia meksykańska, jako jedyna po kuchni francuskiej, została wpisana na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Kuchnia ta bowiem ma w sobie elementy mistyczne i religijne. Dania, ich smaki i zapachy, związane są ściśle z obchodzonymi świętami, festiwalami czy karnawałem. Każdy region, wszyscy święci, patroni miast, mają przypisane konkretne potrawy. Sam proces gotowania uznawany jest za religijny rytuał. W dzień wszystkich zmarłych na grobach i ołtarzach kładzie się ulubione dania bliskich zmarłych. Wierzy się, że ich dusze karmią się esencją potraw. Zdarza się niekiedy, że poświęcone zmarłym potrawy, zjada się później w rodzinnym gronie. Jest jednak jedno „ale” - takie dania są całkowicie pozbawione smaku. Bowiem cały aromat jest już „w niebie”.
Czekoladowy raj
Czekolada, o dziwo, to stały składnik kuchni meksykańskiej. Zwyczaj wykorzystywania jej do doprawiania potraw wywodzi się z kultury Azteków. I choć dziś, wzorem amerykańskim, w Meksyku na święta jada się indyka, to pieczony jest jednak z ziarnami kakao i papryczkami chili. Ale w małych wioskach meksykańskich napar czekoladowy - xocoatl, z dodatkiem arnoty, czyli drzewka orleańskiego - podaje się przed jedzeniem, na wzór aperitifu.
Nachos
Meksykańskie chipsy będące doskonałą przekąską, często podawane do piwa, w towarzystwie roztopionego sera, guacamole czy różnorodnych, najczęściej ostrych, sosów. Powstają z mąki kukurydzianej, czemu zawdzięczają swoją chrupkość. Lubiana i smaczna przekąska. Warto jej spróbować w rodzimym kraju, z którego się wywodzi – smak może być zupełnie inny od tego, który jest nam znany.
Pozole
Pod tą nazwą kryje się tradycyjna, meksykańska zupa mięsna. Gotowana na mięsie, z dodatkiem kukurydzy doprawiona limonką i ostrymi sosami. Jest gęsta, aromatyczna, pikantna i kolorowa - dokładnie tak, jak cała kuchnia meksykańska. Warto spróbować!
Waluta
peso meksykańskie (MXN), 100 MXN = ok. 23 PLNDługość lotu
ok. 13 godz.Strefa czasowa
czas polski -6 godz.Komunikacja
W większości miast wygodniej podróżować taksówkami, które są dość tanie. Jednak głównym środkiem transportu jest autobus, którym dojedziecie dosłownie wszędziePrzepisy wjazdowe
Język
hiszpański, angielski