Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Meksyk zachwyca kolorową kulturą i wyjątkowym w skali światowej dorobkiem cywilizacyjnym. Oficjalna nazwa państwa to Meksykańskie Stany Zjednoczone. Meksyk jest 14. największym państwem na świata, a 11 pod względem największej liczby ludności.

Tradycja oraz etniczność przeplata się tutaj z ciągle rozwijającymi się miastami, które tętnią życiem nocnym i mają wiele do zaoferowania. Podróż do Meksyku to nie tylko wypoczynek, ale także wspaniała okazja do poznania kultury skrajnie odmiennej od polskiej. Dzięki temu taka wycieczka może okazać się wyjątkową przygodą, którą pamiętać będziemy przez lata.

Meksyk - informacje praktyczne

Meksyk graniczy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Belize, Gwatemalą, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, a także Oceanem Spokojnym.

W Meksyku mówi się po hiszpańsku, choć czasem można także porozumieć się w języku angielskim. Walutą obowiązującą w tym pańskie jest peso meksykańskie (MXN). W przypadku podróży do Meksyku z Polski należy przestawić zegarki o 6 godzin do tyłu.

Pogoda w Meksyku

Ze względu na wielki obszar geograficzny, który zajmuje Meksyk, cechuje się on dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Większość terytorium Meksyku znajduje się pod zwrotnikiem Raka, a ze względu na niskie ciśnienie atmosferyczne jest to teren wilgotny. Od maja do sierpnia zaobserwować można duże opady deszczu. Oba wybrzeża narażone są także na często występujące huragany. Tropikalny klimat sprawia, że różnice temperatur nie są znaczące, a okres zimowy raczej określić można porą deszczową.

Co zjeść w Meksyku

Kuchnia Meksykańska wyróżnia się wyrazistym smakiem i aromatycznymi przyprawami. Została doceniona i wpisana na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Meksykańskie dania są głęboko zakorzenione w kulturze i religii tego kraju, a zatem nawiązują do rytuałów związanych ze świętami, karnawałem i festiwalami. Bardzo interesującym zwyczajem jest przynoszenie ulubionych potraw na groby zmarłych bliskich.

Praktycznym elementem kuchni meksykańskiej jest tortilla, czyli płaski okrągły placek kukurydziany, który może służyć za podstawę różnych potraw. Przykładem takiego tania może być taco wypełnione mięsnym farszem z cebulą, przyprawami i pomidorami. Podobną potrawą jest fajita, czyli grillowane aromatyczne mięso podawane na kukurydzianej tortilli.

Chiles rellenos na bazie chili oraz podawane z salsą stanowi zazwyczaj dodatek do dania głównego. Natomiast enchilada to tortilla faszerowana różnego rodzajami kompozycjami kulinarnymi, najczęściej mięsem, serem, warzywami, owocami morza, jajkami lub bananami. Dodatkiem do enchiladas może być śmietana, oliwki, czy też sałata.

Quesadilla to zapieczony placek tortilla wypełniony głównie serem, a także mięsem, warzywami, czy też fasolką. Główne danie można uzupełnić tradycyjną sałatką na bazie owoców morza - ceviche.

Jednym z najsłynniejszych produktów meksykańskich jest tequilla, czyli tamtejsza wódka o mocy około 40%. Jest produkowana na bazie sfermentowanego owocu agawy niebieskiej. Tequila podbiła podniebienia ludzi na całym świecie i na pewno można ją dostać w wielu miejscach, ale na pewno warto spróbować ją u źródła.

Co zobaczyć w Meksyku

Meksyk to słoneczny kraj z bogatą kuchnią i kulturą. Otoczony Oceanami Spokojnym i Atlantyckim oraz Morzem Karaibskim zachęca turystów przepięknymi plażami i krajobrazami. Kraj ten słynie też z dawnej obecności Majów i Azteków, po których zostało zachowanych wiele wspaniałych zabytków.
W Meksyku warto spróbować nurkowania, czy przepłynąć się rejsem po lagunie, a także odwiedzić wodospady. Wszystkie te atrakcje są dla Polaków znakomitą przygodą, ze względu na egzotyczność.

Gdzie na wakacje w Meksyku

Meksyk jako kraj o ogromnym terenie ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem natury, jak i kultury. Jednym z najciekawszych miejsc jest Merida. Niegdyś miasto o nazwie Tho jest kolebką cywilizacji Majów. Miasto zostało zniszczone podczas konkwisty i odbudowane w kolonialnym charakterze, z pozostałościami pierwotnych budynków. W ten sposób miejsce to zyskało wyjątkowy i różnorodny charakter.

Tulum, miejsce niegdyś znane jako “Miasto Jutrzenki”, jest zbudowane na klifie i wyróżnia się dobrze zachowanym kompleksem świątyń Majów. Iście bajkowy i mistyczny widok można oglądać w Zama, gdzie szare ruiny kontrastują z wyrazistym kolorem morza. Innym zjawiskowym walorem Tulum jest długa rajska plaża o jasnym i drobnym piasku.

Ciekawostki o Meksyku

  • Kraj ten zamieszkiwany jest przez około 10 000 Polaków
  • Średnia temperatura wynosi w styczniu 20°C, w lipcu 28°C
  • Główną religią w Meksyku jest Katolicyzm
  • Miasto Meksyk zostało zbudowane na wyschniętym jeziorze.

Atrakcje

Plaże w Cancún

Cancún uznaje się za wakacyjną wizytówkę Meksyku. Każdego roku miasto to odwiedza niemal 3 mln turystów. Przyciąga krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże, niemal 240 słonecznych dni w roku oraz bogate życie nocne. Cancún powstało z małej rybackiej wioski i jest chyba jedynym miastem na świecie, które został precyzyjnie zaplanowane i zaprojektowane… na ekranie komputera. Dokładnie wyznaczono rozmiary i kształty domów, ulice, ścieżki rowerowe, a także liczbę hoteli i nienaruszalne pasy zieleni – zaowocowało to doskonałą infrastrukturą turystyczną i zachowaniem wielu uroków meksykańskiej przyrody.

Nurkowanie

Idealnym miejscem do nurkowania są rafy koralowe rozciągające się wzdłuż Riviera Maya. Do najważniejszych centrów nurkowania głębinowego czy po prostu snorkelowania należą: Isla Mujeres oraz Cozumel. To właśnie tutaj kryją się jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Fani podwodnej fauny i flory będą zachwyceni!

Rejs po lagunie

Aby być bliżej naturalnego piękna Meksyku, warto wybrać się na rejs do Rio Lagartos. To wyjątkowe miejsce znajduje się na lagunie należącej do rezerwatu przyrody. Można tutaj nie tylko podziwiać wspaniałe krajobrazy, ale także obserwować stada flamingów.

Piąta Aleja w Playa del Carmen

W Playa del Carmen znajdziecie absolutnie fantastyczne plaże i bogatą ofertę nocnych atrakcji. Słynna promenada, zwana Piątą Aleją, jest ulubionym miejscem robienia zakupów. Większość kurortów położona jest w Playacar – dzielnicy hotelowej otoczonej przepięknymi, luksusowymi willami w stylu karaibskim. W Playa del Carmen możecie ponurkować, wybrać się na rejs łodzią, wycieczkę archeologiczną lub po prostu wypocząć na jasnych piaskach.

Kąpiel w Cenote

To jedne z najbardziej znanych, a zarazem najpiękniejszych jaskiń na Jukatanie. Cenote to studnie wapienne zalane krystalicznie czystą wodą, Tworzą podziemne systemy połączonych ze sobą komnat, jaskiń i tuneli wodnych. Cenote zajmowały ważne miejsce w życiu cywilizacji Majów. Wierzono, że są one wejściem do innego świata, punktem łączącym świat żywych i umarłych. Łączna długość podziemnych kanałów łączących wapienne studnie wynosi ponad 500 km!

Wodospady Agua Azul

Ciąg przepięknych wodospadów tworzących niesamowite, naturalne widowisko. Jak wskazuje sama nazwa (azul – niebieski), woda ma tutaj piękny, błękitno-niebieski kolor. Wszystko za sprawą dużej zawartości minerałów, które gromadzą się na kamieniach i pniach drzew. Obszar wodospadów został objęty ochroną w ramach rezerwatu biosfery.

Zwiedzanie

Chichen Itza

To najbardziej fascynujący zakątek na półwyspie Jukatan. Chichen Itza uznaje się za jeden z siedmiu nowych cudów świata, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu czeka Was spacer pośród majowskich ruin, zabytkowych świątyń oraz wielostopniowych piramid. Miejsce to zachowało się w doskonałym stanie, mimo że ma ponad 1500 lat.

Merida

Merida do dziś zachowała wyjątkowy urok i prostotę daleką od klimatu innych meksykańskich miast. Charakterystyczna jest kolonialna zabudowa, wąskie uliczki i bielone domki, za sprawą których miejsce to określano kiedyś „Białym Miastem”. Sami mieszkańcy nazywali je niegdyś „Paryżem Nowego Świata”. Mimo iż miasto to ma ponad 450 lat, niemal na każdym kroku możecie spotkać ślady odległej przeszłości. Widać to chociażby w ubiorze tutejszych mieszkańców – kobiety bardzo często noszą huipil, czyli białą koszulę do kolan zdobioną na samym dole, a mężczyźni guayabery - własnoręcznie szyte koszule.

Tulum

Zbudowane na szczycie klifu miasto ze wspaniałym stanowiskiem archeologicznym i pięknie zachowanym kompleksem świątyń Majów. Przed kolonizacją określano je jako „Miasto Jutrzenki”. W dawnych czasach był to doskonały punkt obserwacyjny i znakomite miejsce do czczenia jednego z najważniejszych bóstw – boga Słońca.

Uxmal

Miasto będące doskonałym przykładem architektury Majów. Zachwycają starożytne budowle oraz liczne wykopaliska położone wśród malowniczych wzgórz. W Uxmal obowiązkowym punktem jest zwiedzanie piramidy Czarnoksiężnika – monumentalnej budowli o wysokości blisko 40 m, na której zbudowano aż pięć świątyń. Warto zobaczyć również pałac Gubernatora (niegdyś pałac królewski) pochodzący z 987 roku.

Palenque

To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Majów, będące niesamowitym połączeniem bujnej przyrody z imponującą architekturą. Zachwyca słynny park archeologiczny oraz las tropikalny, jeden z nielicznych w regionie. Do głównych atrakcji należą świątynia Hrabiego oraz świątynia Inskrypcji (16 m wysokości i ok. 24 m szerokości) z ukrytym grobem królewskim. W 1987 roku ruiny w Palenque wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Holbox

Wyspa Holbox to zakątek niemal na końcu świata. Ta niewielka, kameralna wysepka (12 km długości i 1,5 km szerokości) oddzielona jest od stałego lądu przez lagunę. Spokój, cudowne krajobrazy i niemal bezludne plaże – to najważniejsze wyróżniki tego miejsca. Na wyspie praktycznie nie ma samochodów, drogi są piaszczyste, a głównym środkiem transportu są melexy oraz motorowery.

Ciekawostki

Meksykańska uprzejmość

Meksykanie często kojarzą się z gościnnością, otwartością i serdecznością. I nie jest to żadne stereotypowe myślenie. Jak pokazuje ranking ogłoszony przez portal recenzencki TripAdvisor, w meksykańskim Cancún żyją najbardziej uprzejmi ludzie na świecie. Oczekują jednak takiego samego zachowania ze strony turystów. Należy zawsze pamiętać o uśmiechu, stosowaniu grzecznościowych zwrotów, jak gracias (dziękuję) czy por favor (proszę) oraz uprzejmym witaniu się: buenas dias czy buenas tardes.

Kraj rynków i placów

Charakterystycznym elementem krajobrazu meksykańskich miast są rynki oraz place. Niemal każde miasto posiada kilka targów działających w określone dni tygodnia. Stoiska z żywnością, ubraniami, rękodziełami i pamiątkami można spotkać na każdym kroku. Sami meksykanie określają je jako „sklepy na kółkach”. Kolorowe stoiska rozciągają się nieraz na kilka kilometrów, czyniąc określone dzielnice miasta miejscami tętniącymi życiem. Ta charakterystyczna uliczna sprzedaż nie ominęła również zabytkowej części stolicy kraju. Choć wielu mieszkańców narzeka na ciągły ruch i wrzawę spowodowaną obecnością targów, to handel (tianguis) jest tak naprawdę elementem kultury meksykańskiej.

Podwodne muzeum w Cancún

Aby zwiedzić to miejsce, wcale nie trzeba być doskonałym nurkiem. Wystarczy wynająć łódź z przeszklonym dnem. To nietypowe muzeum kryje się w głębinach Morza Karaibskiego, na głębokości około 9 metrów. Możesz tutaj zobaczyć niemal 400 rzeźb, przedstawiających głównie postacie ludzkie w skali 1:1. Całość robi ogromne wrażenie!

Występy mariachi

Mariachi to tradycyjne meksykańskie kapele, które początkowo grały na weselach. Obecnie występują na placach i w lokalach, umilając turystom czas i prezentując im oryginalną, miejscową kulturę. Muzycy ubrani są zwykle w obcisłe spodnie z błyszczącymi ozdobami i mają na głowach sombrera z szerokimi rondami. Ich twórczość kojarzy się głównie z nocnymi, meksykańskimi serenadami.

Kuchnia

Tequila

Tequila chyba każdemu kojarzy się z Meksykiem. Ten tradycyjny, wysokoprocentowy alkohol wyrabia się ze sfermentowanego soku z agawy (roślina dojrzewa od 8-12 lat i dopiero wtedy można ją wykorzystać do produkcji). Nazwa trunku pochodzi od miasteczka Tequila, w którym się go produkuje. Mieszkańcy Meksyku wierzą w wyjątkową moc tequili – stosują ją powszechnie jako wodę po goleniu, środek do przemywania ran, a nawet podpałkę pod ogień.

Guacamole

To potrawa meksykańska znana jeszcze z czasów prekolumbijskich. Podstawą tego dania jest awokado wymieszane z posiekanymi pomidorami, papryką chili, kolendrą, cebulą, czosnkiem i skropione limonką. Meksykanie dodają go niemal do każdej przystawki. Zawsze świetnie smakuje.

Kuchnia i mistycyzm

Kuchnia meksykańska, jako jedyna po kuchni francuskiej, została wpisana na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Kuchnia ta bowiem ma w sobie elementy mistyczne i religijne. Dania, ich smaki i zapachy, związane są ściśle z obchodzonymi świętami, festiwalami czy karnawałem. Każdy region, wszyscy święci, patroni miast, mają przypisane konkretne potrawy. Sam proces gotowania uznawany jest za religijny rytuał. A w dzień wszystkich zmarłych na grobach i ołtarzach kładzie się ulubione dania bliskich zmarłych. Ich dusze karmią się esencją potraw. Zdarza się niekiedy, że poświęcone zmarłym potrawy, zjada się później w rodzinnym gronie. Jest jednak jedno „ale”. Takie dania pozbawione są całkowicie smaku. Cały bowiem aromat jest już „w niebie”.

Czekoladowy raj

Czekolada, o dziwo, to stały składnik kuchni meksykańskiej. Zwyczaj wykorzystywania jej do doprawiania potraw wywodzi się z kultury Azteków. I choć dziś, wzorem amerykańskim, w Meksyku na święta jada się indyka, to pieczony jest jednak z ziarnami kakao i papryczkami chili. Ale w małych wioskach meksykańskich napar czekoladowy (xocoatl, z dodatkiem arnoty, czyli drzewka orleańskiego) podaje się przed jedzeniem, jakby na wzór aperitifu. Czekoladę używa się również w obrzędach religijnych, Zawsze gorzka, często pikantna, doskonale działająca na system krążenia ludów mieszkających wiele tysięcy metrów nad poziomem morza.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Meksyk
Strefa czasowa :
czas polski -6 godz.
Język :
hiszpański, angielski
Komunikacja :
W większości miast wygodniej podróżować taksówkami, które są dość tanie. Jednak głównym środkiem transportu jest autobus, którym dojedziecie dosłownie wszędzie
Długość lotu :
ok. 13 godz.
Przykładowe ceny :
restauracje: Cola – 10 peso, quesadilla ze straganu – 10 peso, piwo – 12 peso, obiad – ok. 40 peso/osobę
Waluta :
peso meksykańskie (MXN), 100 MXN = ok. 23 PLN