Loading...Loading...

Meksyk zachwyca kolorową kulturą i wyjątkowym w skali światowej dorobkiem cywilizacyjnym. Oficjalna nazwa państwa to Meksykańskie Stany Zjednoczone. Meksyk jest 14. największym państwem na świata, a 11 pod względem największej liczby ludności.

Tradycja oraz etniczność przeplata się tutaj z ciągle rozwijającymi się miastami, które tętnią życiem nocnym i mają wiele do zaoferowania. Podróż do Meksyku to nie tylko wypoczynek, ale także wspaniała okazja do poznania kultury skrajnie odmiennej od polskiej. Dzięki temu taka wycieczka może okazać się wyjątkową przygodą, którą pamiętać będziemy przez lata.

World map

Meksyk - informacje praktyczne

Meksyk graniczy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Belize, Gwatemalą, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, a także Oceanem Spokojnym.

W Meksyku mówi się po hiszpańsku, choć czasem można także porozumieć się w języku angielskim. Walutą obowiązującą w tym pańskie jest peso meksykańskie (MXN). W przypadku podróży do Meksyku z Polski należy przestawić zegarki o 6 godzin do tyłu.

Pogoda w Meksyku

Ze względu na wielki obszar geograficzny, który zajmuje Meksyk, cechuje się on dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Większość terytorium Meksyku znajduje się pod zwrotnikiem Raka, a ze względu na niskie ciśnienie atmosferyczne jest to teren wilgotny. Od maja do sierpnia zaobserwować można duże opady deszczu. Oba wybrzeża narażone są także na często występujące huragany. Tropikalny klimat sprawia, że różnice temperatur nie są znaczące, a okres zimowy raczej określić można porą deszczową.

Co zjeść w Meksyku

Kuchnia Meksykańska wyróżnia się wyrazistym smakiem i aromatycznymi przyprawami. Została doceniona i wpisana na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Meksykańskie dania są głęboko zakorzenione w kulturze i religii tego kraju, a zatem nawiązują do rytuałów związanych ze świętami, karnawałem i festiwalami. Bardzo interesującym zwyczajem jest przynoszenie ulubionych potraw na groby zmarłych bliskich.

Praktycznym elementem kuchni meksykańskiej jest tortilla, czyli płaski okrągły placek kukurydziany, który może służyć za podstawę różnych potraw. Przykładem takiego tania może być taco wypełnione mięsnym farszem z cebulą, przyprawami i pomidorami. Podobną potrawą jest fajita, czyli grillowane aromatyczne mięso podawane na kukurydzianej tortilli.

Chiles rellenos na bazie chili oraz podawane z salsą stanowi zazwyczaj dodatek do dania głównego. Natomiast enchilada to tortilla faszerowana różnego rodzajami kompozycjami kulinarnymi, najczęściej mięsem, serem, warzywami, owocami morza, jajkami lub bananami. Dodatkiem do enchiladas może być śmietana, oliwki, czy też sałata.

Quesadilla to zapieczony placek tortilla wypełniony głównie serem, a także mięsem, warzywami, czy też fasolką. Główne danie można uzupełnić tradycyjną sałatką na bazie owoców morza - ceviche.

Jednym z najsłynniejszych produktów meksykańskich jest tequilla, czyli tamtejsza wódka o mocy około 40%. Jest produkowana na bazie sfermentowanego owocu agawy niebieskiej. Tequila podbiła podniebienia ludzi na całym świecie i na pewno można ją dostać w wielu miejscach, ale na pewno warto spróbować ją u źródła.

Co zobaczyć w Meksyku

Meksyk to słoneczny kraj z bogatą kuchnią i kulturą. Otoczony Oceanami Spokojnym i Atlantyckim oraz Morzem Karaibskim zachęca turystów przepięknymi plażami i krajobrazami. Kraj ten słynie też z dawnej obecności Majów i Azteków, po których zostało zachowanych wiele wspaniałych zabytków.
W Meksyku warto spróbować nurkowania, czy przepłynąć się rejsem po lagunie, a także odwiedzić wodospady. Wszystkie te atrakcje są dla Polaków znakomitą przygodą, ze względu na egzotyczność.

Gdzie na wakacje w Meksyku

Meksyk jako kraj o ogromnym terenie ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem natury, jak i kultury. Jednym z najciekawszych miejsc jest Merida. Niegdyś miasto o nazwie Tho jest kolebką cywilizacji Majów. Miasto zostało zniszczone podczas konkwisty i odbudowane w kolonialnym charakterze, z pozostałościami pierwotnych budynków. W ten sposób miejsce to zyskało wyjątkowy i różnorodny charakter.

Tulum, miejsce niegdyś znane jako “Miasto Jutrzenki”, jest zbudowane na klifie i wyróżnia się dobrze zachowanym kompleksem świątyń Majów. Iście bajkowy i mistyczny widok można oglądać w Zama, gdzie szare ruiny kontrastują z wyrazistym kolorem morza. Innym zjawiskowym walorem Tulum jest długa rajska plaża o jasnym i drobnym piasku.

Ciekawostki o Meksyku

 • Kraj ten zamieszkiwany jest przez około 10 000 Polaków
 • Średnia temperatura wynosi w styczniu 20°C, w lipcu 28°C
 • Główną religią w Meksyku jest Katolicyzm
 • Miasto Meksyk zostało zbudowane na wyschniętym jeziorze.
Przewodnik

Atrakcje

Zwiedzanie

Ciekawostki

Kuchnia

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski -6 godz.
 • Język

  hiszpański, angielski
 • Komunikacja

  W większości miast wygodniej podróżować taksówkami, które są dość tanie. Jednak głównym środkiem transportu jest autobus, którym dojedziecie dosłownie wszędzie
 • Długość lotu

  ok. 13 godz.
 • Przykładowe ceny

  restauracje: Cola – 10 peso, quesadilla ze straganu – 10 peso, piwo – 12 peso, obiad – ok. 40 peso/osobę
 • Waluta

  peso meksykańskie (MXN), 100 MXN = ok. 23 PLN
Ubezpieczenia turystyczne Meksyk - dowiedz się więcej »