Majestatyczne pałace, romantyczne ścieżki, plaże oblane szafirowym morzem. Korfu znajduje się na piedestale arystokracji greckich wysp.

Korfu, szlachetna, górzysta wyspa w północnej części Morza Jońskiego leży u wybrzeży Albanii. Stolicą wyspy jest Korfu zwane inaczej Kerkirą. Najwyższym szczytem wyspy jest Pantokrator o wysokości 906 metrów n.p.m. Korfu utożsamiane jest z wieloma symbolicznymi obrazami. To tu mieszkała Nauzykaa, która uratowała Odysa, gdy ten rozbił się u wybrzeży wyspy Scherii utożsamianej dziś z Korfu. To tu austriacka cesarzowa Sissi, uznawana za najpiękniejszą kobietę Europy, zbudowała swoją letnią rezydencję zwaną pałacem Achilleiona. Jest to dwupiętrowy, neoklasycystyczny budynek w pompejskim stylu, łączący elementy doryckie, jońskie, rzymskie, ozdobiony balkonami i perystylami. Przedsiębiorcami budowy byli włoscy architekci – Rafeal Carito oraz Antonio Lanti. Wnętrza pałacowe służyły za scenografię w jednym z filmów serii o Jamesie Bondzie – „Tylko dla Twoich oczu”. To tu brytyjski gubernator wybudował dla swojej żony okazałą rezydencję Mon Repos. Dziś budynek mieści Muzeum Archeologiczne Paleopolis. A charakterystycznym symbolem miasta są arkady reprezentacyjnej alei Liston wzorowanej na paryskiej rue de Rivoli. Stare miasto Korfu pełne wspaniałych zabytków w 2007 roku w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Od Wenecjan do Anglików, poprzez Francuzów, Rosjan czy Greków, różne narodowości przyczyniały się do wzbogacenia tej niezwykłej wyspy. Ale Korfu znane jest również z otaczających ją malutkich wysepek. Na Pontikonisi zwanej Mysią Wyspą stoi mały, bielony wapnem kościół Pantokratora z XI wieku. Podróż łódką na wyspę trwa trzy minuty. Obok na wyspie Vlacherna wznosi się dawny żeński monastyr z XVII wieku wybudowany ku czci Matki Boskiej. Mszę celebruje się tam tylko raz w roku w Wielkanocny Poniedziałek. Wybrzeże Korfu liczy 217 kilometrów, na którym stworzono dziesiątki plaż, wśród których aż 30 szczyci się Niebieską Flagą. U stóp klasztoru Moni Theotokou rozciąga się wielka plaża Palaiokastritsa ze słynnym barem „La Grotta” umiejscowionym w szczelinie falezy. Miłośnicy nurkowania powinni wybrać plażę Nissaki. Plaże Roda, Arilla i Glifada wyścielone są jasnym, delikatnym piaskiem. Plaża Kavas tętni życiem nie tylko za dnia. Liczne bary i klubiki otwarte są latem przez całą noc. Rodzice z dziećmi na pewno nie będą rozczarowani plażą Sidari.

Atrakcje

Aqualand

Aqualand – jeden z najlepszych parków wodnych w Grecji położony w samym sercu Korfu. Nie brakuje tutaj atrakcji zapewniających niezapomnianą zabawę zarówno dla starszych, jak i młodszych. Darmowe leżaki, parasole, szatnie, prysznice, sklepy i bezpłatne miejsca parkingowe. Wykwalifikowani ratownicy dbają o bezpieczeństwo i ochronę użytkowników Aqualand. Ekscytujące zjeżdżalnie, nadmuchiwane zamki, jacuzzi i słoneczne tarasy, na których zażywać można słonecznych kąpieli. W takim miejscu nie brakuje radości, szczęścia i dreszczyku emocji. Jedynym problemem jest hałaśliwa muzyka nadawana przez głośniki. Miliony ludzi z całego świata przyjeżdża do Korfu, by móc skorzystać z tutejszych wodnych atrakcji. Wstęp dla dorosłych 18 EUR, dla dzieci 13 EUR.

Hydropolis

Hydropolis – park wodny powstały w 2001 roku na wschodnim krańcu Acharavi. Tu, podobnie jak w Aqualandzie, czekają liczne wodne atrakcje (idealne dla starszych i młodszych) oraz samoobsługowe restauracje. Baseny otacza wypielęgnowany trawnik, a niezapomnianych wrażeń dostarczają ogromne zjeżdżalnie. Wstęp na teren Hydropolis dla dorosłych 15 EUR, dla dzieci 10 EUR.

Nurkowanie

Nurkowanie – środowisko naturalne wyspy Korfu to doskonałe miejsce do nurkowania. Wszystkie ośrodki (do których w większości dopływa się łodziami) organizują kursy przygotowawcze dla początkujących, kursy specjalistyczne czy wycieczki indywidualne. Możliwa jest nawet pomoc w znalezieniu odpowiedniego noclegu.

Sporty wodne

Sporty wodne – na większości popularnych plaż działają ośrodki sportów wodnych. Można spróbować paraglidingu (od 30 EUR), przejażdżki na bananie (ok 15 EUR) czy windsurfingu. Miłośnicy tego ostatniego sportu powinni wybrać się na zachodnie wybrzeże, gdzie wieje silny wiatr. Tam też najłatwiej wynająć katamaran czy zwykłą żaglówkę.

Łódź motorowa

Łódź motorowa – aby wynająć łódź z silnikiem, wcale nie jest potrzebna licencja. Wystarczy zapoznać się z jej obsługą, po czym otrzymuje się mapę z oznaczonymi granicami obszaru dozwolonej żeglugi. Najciekawszymi kierunkami są: Sidari, Roda oraz Paleokastritsa. Sport ten nie jest tani (ok. 50 EUR/dzień plus benzyna), ale w końcu nie tak często ma się okazję udać w wyjątkową morską wyprawę.

Piesze wędrówki

Piesze wędrówki – Korfu wraz z leśnymi ścieżkami, zielonymi malowniczymi dolinami oraz klimatycznymi górskimi wioskami jest regionem idealnym na piesze wyprawy. Trudno się tutaj zgubić, bo zawsze z którejś strony szlaku widać zamieszkiwane osiedla. Najciekawszą trasą jest szlak Corfu Trail, który biegnie z południa na północ przez całą wyspę Korfu.

Skoúnas Club

Skoúnas Club – niewielka olejarnia w sercu Rody uznawana obecnie za najbardziej klimatyczną dyskotekę na wyspie. Wewnątrz czeka nas zabawa w otoczeniu starych murów, a na zewnątrz bary przypominające łodzie rybackie. Miejsce, w którym można poznać wiele interesujących osób.

Sax Club

Sax Club – miejsce idealne dla tych, którzy lubią zabawy do białego rana. Dyskoteka ta znana jest w całej Grecji i odwiedzana tak naprawdę po zamknięciu pozostałych lokali w mieście. Wszystko dlatego, że czynna jest dopiero od godz. 3. Nieprzespana i pełna wrażeń noc jest tutaj gwarantowana. Rejs wycieczkowy – ze Starego Portu w Korfu co godzinę wypływa w morze statek wycieczkowy ze szklanymi szybami zamontowanymi na dnie statku, przez które można podziwiać całego morskie bogactwo. Statek zabiera na wysepkę Vidos, gdzie odbywają się specjalnie przygotowane dla turystów pokazy z udziałem lwów morskich. Wycieczka trwa około 40 minut i kosztuje od 6-12 EUR.

Golf

Golf – w Ropa Valley znajdziemy najbardziej zadbane i zielone spośród wszystkich obiektów w Grecji pole golfowe. Uroku temu miejscu dodają wysokie drzewa i małe stawy. W budynku klubowym działa restauracja oraz sklep.

Lemon Garden (Acharavi)

Lemon Garden (Acharavi) – znany ogród cytrynowy w północnej części wyspy Korfu. Tutaj przybyli goście mogą zjeść posiłki, siadając w cieniu pięknych drzew cytrynowych. Codziennie wieczorem rozpalany jest grill, z którego warto spróbować mięsa oraz ryby. Dzieci znajdą dla siebie mały plac do zabaw z dostępnymi elektrycznymi samochodzikami.

Miasto Korfu

Miasto Korfu – wycieczka do stolicy wyspy może okazać się niezapomnianym doświadczeniem. Swój prawdziwy raj odnajdą tu z pewnością miłośnicy zwiedzania. Muzeum Archeologiczne z licznymi znaleziskami pochodzącymi z okresu starożytności, Muzeum Banknotów z papierowymi pieniędzmi z różnych krajów i epok oraz ciekawą prezentacją emisji banknotów i zagadnieniami druku, Muzeum Bizantyjskie ze zbiorem ponad 100 cennych ikon z Korfu pochodzących nawet z XV wieku czy Muzeum Solomosa ze zbiorem rękopisów i przedmiotów osobistych Dionisiosa Salomosa – wybitnego pisarza Wysp Jońskich. Wyjątkowym miejscem w mieście Korfu jest Esplandana – plac z licznymi kawiarnianymi ogródkami oraz parkiem z fontannami. To prawdziwe centrum życia społecznego i towarzyskiego. Warto zobaczyć również Mon Repos – niewielki zamek będący najpierw własnością komisarza brytyjskiego, a następnie greckiej dynastii królewskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Paleópolis.

Canal D'Amour (Kanał Miłości)

Canal D'Amour (Kanał Miłości) – stworzony przez naturę tunel, będący jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Tutaj formacje skalne w połączeniu z turkusową wodą robią na turystach ogromne wrażenie. Zgodnie z legendą każda niezamężna dziewczyna, która przepłynie tunel i pomyśli o jakimś mężczyźnie, stanie wkrótce na ślubnym kobiercu. Wypowiedziane w Kanale Miłości życzenia mogą mieć zatem poważne konsekwencje.

Pontikonissi (Mysia Wyspa)

Pontikonissi (Mysia Wyspa) – ulubiony zakątek austriackiej cesarzowe Sissi. Na tej małej wysepce warto zobaczyć niewielki kościółek pochodzący z XII wieku – wedle legendy jest to dawny statek Odyseusza zamieniony przez Posejdona w kamień. Nazwa „Mysia Wyspa” dotyczy schodów prowadzących do kaplicy, które wyglądem przypominają mysi ogon.

Agia Ekaterini

Agia Ekaterini – niewielka wysepka porośnięta sosnami, cyprysami, eukaliptusami i paprociami. Prowadzą na nią dwa mosty – od strony Acharavi (tylko dla pieszych i rowerzystów) oraz z Agios Spiridonas (przejezdny dla samochodów). Na wyspie zwiedzić można klasztor pochodzący z 1713 roku lub udać się do odludnych zatoczek z żwirowymi plażami.

Kościół Evstrámenou

Kościół Evstrámenou – unikalny zabytek, nad którego wyglądem i pochodzeniem do dziś zastanawiają się historycy sztuki. Budowla znajdująca się na planie sześciokąta przykryta jest kopułą w stylu świątyni buddyjskiej. Pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Zwiedzanie obiektu możliwe jest niestety tylko z zewnątrz.

Zamek Angelókastro

Zamek Angelókastro – obiekt wybudowany w XIII wieku na polecenie jednego z bizantyjskich władców. Ruiny zamku Anioła wznoszą się nad zachodnim wybrzeżem zawieszone na szczycie stromo opadającego ze wszystkich stron górskiego stożka. Dzięki takiemu usytuowaniu widok na zamek, jak również z zamku jest naprawdę imponujący. W twierdzy tej ludność Korfu chroniła się niegdyś przed najazdem wrogich wojsk.

Gardiki

Gardiki – bizantyjski zamek pochodzący z XIII wieku otoczony licznymi murami. Obiekt można zwiedzać do woli, ale ze względu na to, że nie jest zabezpieczony, warto zachować ostrożność. W lipcu na terenie zamku odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne.

Ciekawostki

Pałac Achilleion (Gastouri)

Pałac Achilleion (Gastouri) – obiekt powstały w latach 1890-1891 stanowił niegdyś letnią rezydencją austriackiej cesarzowej Elżbiety II, bliżej znanej jako księżniczka Sissi. Nazwa pałacu odnosi się do imienia Achilles, z którym księżna utożsamiała swojego syna Rudolfa. Miejsce to znane jest z przepięknych ogrodów z wyjątkową kolekcją rzeźb przedstawiających greckich bogów, bohaterów czy mędrców. Z ogrodów rozpościera się niezwykły widok. We wnętrzach Achilleonu poczuć można klimat minionych lat i poznać upodobania cesarzowej. Znajduje się tutaj posąg Achillesa, który księżna kazała wykonać po samobójczej śmierci swojego syna. Ciekawostką może być to, że w pałacu kręcono sceny do filmu z Jamesem Bondem.

Geneza nazwy

Geneza nazwy - Według mitologii greckiej wyspa Korfu była ostatnim miejscem, w którym zatrzymał się Odyseusz przed powrotem na Itakę. Pierwotna nazwa – „Koryfo” – oznaczała "dwa wzgórza". Mieszkańcy częściej określają wyspę Kerkyra (Korfu). Nazwa ta pochodzi od imienia nimfy, którą uwiódł zakochany w niej bóg mórz – Posejdon .

Troskliwi podrywacze

Troskliwi podrywacze - Na wyspie Korfu kobiety podróżujące samotnie mogą spotkać się z troskliwą opieką kamákia – bardzo dobrze ubranych podrywaczy uwielbiających nawiązywać nowe znajomości. Zwykle z zawodu są sprzedawcami pamiątek lub kelnerami. Niejednemu z mężczyzn (określanych jako „harpuny”) udało się zdobyć żonę cudzoziemkę

Festiwal Sztuki

Festiwal Sztuki - na Korfu odbywa się trwający tydzień festiwal celebrujący niejako powiązanie wyspy z kulturą. Można posłuchać przepięknych wykonań kompozycji takich artystów jak Scarlatti czy Chopin. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu, bowiem możliwe jest zwiedzenie XIX-wiecznych pałaców czy neoklasycznych muzeów.

Niedokończone budowle

Niedokończone budowle - Prawdziwą plagą greckiej scenerii są niedokończone place budowy, które można spotkać na każdym kroku we wsiach oraz kurortach. Grecy nie ufają bankom, dlatego oszczędności zwykle lokują w nieruchomościach. Bardzo często w trakcie prac remontowych zaczyna brakować funduszy, przez co zostają one przerwane.

Kuchnia

Porta Remounta

Porta Remounta – lokal czynny przez cały rok, położony w staromiejskiej uliczce ze stolikami na zewnątrz. Tutaj mamy do wyboru wiele regionalnych przysmaków – sofrito (duszona wołowina w czosnku gotowana na winie), bourdéto (danie rybne w pikantnym sosie), pastitsáda (makaron zapiekany z kurczakiem i wołowiną) czy féta psiti (zapiekany ser z ziołami). Szeroki wybór potraw zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Old Fortress Cafe

Old Fortress Cafe – klimatyczna kawiarnia w nastrojowym otoczeniu Starej Twierdzy. Tu skosztować można doskonałe greckie wina, koktajle alkoholowe i bezalkoholowe oraz spróbować talerza greckich przysmaków.

Fisherman’s Cabin

Fisherman’s Cabin – charakterystyczny Domek Rybaka znajduje się pomiędzy dwoma starymi drzewami oliwnymi na skraju niewielkiej plaży. Tu spróbować trzeba wyjątkowych dań ze świeżych ryb, jak również potraw mięsnych.

Castelino

Castelino – jedna z najwyżej położonych w regionie restauracji z widokiem na całą zatokę oraz brzeg greckiego lądu. Tu skosztować można najlepszych regionalnych przysmaków kuchni domowej oraz wyjątkowych ciastek orzechowych.

Cavalieri Roof Garden

Cavalieri Roof Garden – ogródek na dachu hotelu o tej samej nazwie (Cavalieri) z wyjątkowym widokiem na miasto, wyspę oraz oddalone albańskie góry. Tutaj, oprócz pysznych koktajli, serwowane są ciasta, lasagne, naleśniki oraz pieczenie wieprzowe. Uroku temu miejscu dodają postawione na każdym stoliku świece odporne na działanie wiatru.

Mitsos

Mitsos – tawerna z pięknym tarasem znajdująca się pomiędzy malutką plażą i równie małym portem. To jedno z najbardziej klimatycznych i uroczych miejsc na wschodnim wybrzeżu wyspy. Nie brakuje tutaj dań mięsnych, świeżych ryb i oczywiście regionalnych przysmaków, np. briám (potrawa przyrządzana z różnych gatunków jarzyn), pastitsáda czy faszerowane bakłażany. Na deser warto spróbować ciasta cytrynowego lub jabłecznika.

Targ miejski

Targ miejski – targ wypełniony głównie mieszkańcami wyspy. Znaleźć można tutaj świeże produkty – ryby, warzywa, owoce, jak również kwiaty i zioła. Wśród straganów czynne są również niewielkie kawiarenki.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Waluta :
euro (EUR)