Miejsce narodzin jednej z najstarszych cywilizacji na Ziemi. Kraj nieopisanej różnorodności. Egipt to monumentalne piramidy, nieprzebrane wody Nilu i słońce prażące nad Saharą. To także luksusowe hotele, złote plaże oraz zachwycająca rafa koralowa.

Egipt to państwo w północno-wschodniej Afryce, na wybrzeżu Morza Czerwonego. Sąsiaduje on z Libią, Sudanem oraz Izraelem i Strefą Gazy. Większość kraju pokrywa Sahara, dlatego ludzkie siedziby mieszczą się przede wszystkim nad brzegami majestatycznego Nilu. To właśnie dzięki żyznym glebom nanoszonym przez rzekę mogła powstać tutaj cywilizacja zdolna tworzyć dzieła, które przetrwały tysiące lat. Na wybrzeżu Morza Czerwonego królują dwa słynne kurorty – Hurghada oraz Sharm el Sheikh. Bardzo ciepła woda, jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie i nowoczesna infrastruktura hotelowa sprawiają, że miejsca te odwiedzane są chętnie przez miliony turystów każdego roku. Hurghada jest doskonałą bazą wypadową dla tych, którzy chcą zwiedzać najsłynniejsze zabytki w głębi kraju. Sharm el Sheikh natomiast pozwala zachwycić się niesamowitymi atrakcjami półwyspu Synaj. Można tu zobaczyć m.in. górę, na której, wg Biblii, Mojżesz otrzymał od Boga 10 przykazań. U jej stóp leży klasztor św. Katarzyny – najstarsza chrześcijańska świątynia w Egipcie. W oazach niedaleko kurortów natkniecie się na wioski dawnych koczowników, którzy obecnie prowadzą osiadły tryb życia i przybliżają turystom swoje zwyczaje i kulturę. Podróżując dalej na zachód, dotrzemy do pełnej starożytnych zabytków doliny Nilu. Będąc w Egipcie należy koniecznie napić się miętowej herbaty i zapalić fajkę wodną w jednej z wielu ulicznych kawiarenek. Stolicą Egiptu jest leżący na obu brzegach Nilu Kair, jednocześnie największe miasto Afryki. Miasto liczy sobie blisko 7 mln mieszkańców, a jego aglomeracja ponad 17 mln. Historia Kairu sięga XXIX w p.n.e. Wówczas na tych ziemiach założone zostało Memfis, stolica Egiptu w okresie Starego Państwa, po którym do dziś pozostała słynna nekropolia memficka. Można tu podziwiać sfinksa i trzy najbardziej znane piramidy – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Nazwę Kair metropolia otrzymała od Arabów, którzy zdobyli Egipt w VII w. n.e. Dziś stolica Egiptu to tętniące życiem, gwarne miasto kontrastów, które fascynuje swym ogromem i różnorodnością.

Hurghada

Hurghada

Położona nad najcieplejszym morzem świata, urzeka niezwykłą paletą barw podmorskiego świata, piaszczystymi plażami za dnia i kurortami tętniącymi nocnym życiem przez cały rok. Wymarzone miejsce na egzotyczne wakacje.

Zobacz więcej
Marsa Alam

Marsa Alam

Marsa Alam to oaza spokoju i relaksu położona we wschodniej części Egiptu. Wspaniałe widoki, słoneczne plaże oraz niezwykła fauna i flora wód Morza Czerwonego zachwycają turystów z całego świata. Wypoczywaj w luksusowym hotelu, wybierz się na safari albo poznaj podwodny świat w tym niezwykłym regionie, nieopanowanym jeszcze przez masową turystykę.

Zobacz więcej
Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh, po arabsku “Zatoka Starca”, to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych Egiptu. Słynie ze wspaniałej pogody, pięknych plaż i luksusowych kurortów. To raj dla miłośników nurkowania, surfingu oraz wielbicieli zwiedzania.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Giza

Miasto wchodzące w skład aglomeracji Wielkiego Kairu, słynne na cały świat ze względu na nekropolię memficką. To właśnie tutaj można podziwiać najbardziej znane zabytki Egiptu – Wielkiego Sfinksa oraz liczne mastaby i piramidy, w tym Chefrena, Mykerinosa oraz największą, zaliczaną do 7 cudów starożytnego świata, piramidę Cheopsa.

Teby Zachodnie

Leżące na zachodnim brzegu Nilu miasto umarłych to gigantyczny kompleks starożytnych nekropolii, świątyń i wielu innych zabytków. W przeszłości chowano tutaj faraonów, ich żony oraz wszystkich ważnych dostojników państwowych. W Tebach można podziwiać słynne Kolosy Memnona, Świątynię Hatszepsut oraz Dolinę Królów, gdzie mieści się m.in. grobowiec Tutenchamona. Wizyta w mieście umarłych to niezapomniane przeżycie, które pozwala przekonać się o potędze starożytnego Egiptu.

Góra Synaj

Wspinaczka na Synaj to największa atrakcja w tej części Egiptu. Miejsce ma szczególną wagę dla wyznawców judaizmu, islamu oraz dla chrześcijan. Każdej nocy gromadzą się tutaj turyści z całego świata, by podziwiać wyjątkowy wschód słońca. Wejście na sam szczyt to ok. 3-godzinna wędrówka w palącym słońcu, dlatego wymaga dość dobrej kondycji. Góra jest symbolem przymierza Mojżesza z Bogiem, który miał tutaj przekazać prorokowi tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. U podnóża góry leży słynny klasztor św. Katarzyny – najstarsza chrześcijańska świątynia w Egipcie.

Piramidy egipskie

Fascynują, wzbudzają podziw, działają na wyobraźnię. Piramidy egipskie są najcięższymi budowlami na ziemi i uznaje się je za jeden z siedmiu cudów świata. Niszczone przez wiatr i burze piaskowe, przetrwały tysiące lat. Wznoszone na chwałę faraonów, stały się symbolem wymarłej cywilizacji.

Kuchnia

Aysz

Egipskie pszenne pieczywo, przypominające nieco podpłomyki. Puste w środku chlebki doskonale nadają się do nadziewania. Podawane są często z pikantną pastą harrisa lub różnymi rodzajami mięs. Mieszkające na pustyni plemiona koczownicze wypiekają Aysz tradycyjnie na kamieniu.

Falafel

Doskonale znana wszystkim miłośnikom bliskowschodniej kuchni wegetariańska alternatywa dla kebabu. Jego egipska nazwa to ta’amija. Falafel przyrządza się z mielonego bobu lub ciecierzycy, smażonych na głębokim, mocno rozgrzanym oleju.

Ciekawostki

Szisza

Palenie sziszy, czyli orientalnej fajki wodnej, to zwyczaj bardzo rozpowszechniony w Egipcie. Mężczyźni zaciągający się aromatycznym dymem, popijający przy tym miętową herbatę to tutaj częsty widok. Pochodzenie popularnej fajki wodnej nie jest do końca znane, choć uznaje się, że przywędrowała ona z Persji (w języku perskim słowo szisza oznacza „szkło”). Bogato zdobione fajki wodne są jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z krajów arabskich. Nie należy jednak zapominać, że z paleniem sziszy, jak w przypadku każdej innej używki, nie wolno przesadzać.

Bakszysz

W języku arabskim „bakszysz” oznacza „podziel się majątkiem”. Zwyczaj dawania bakszyszu wywodzi się z islamu, który nakazuje wyznawcom dzielenie się z biednymi. Lecz aby nie urazić ich jałmużną, napiwkiem nagradza się za niewielkie przysługi, czy nawet zwykłą uprzejmość. Bakszysz w formie drobnych pieniędzy (zazwyczaj ok. 1 funta egipskiego) daje się w Egipcie za najróżniejsze usługi, jak np. zrobienie zdjęcia lub wskazanie drogi. Również dzieci potrafią domagać się „napiwku”, który chętnie przyjmują także w postaci cukierków.

Papirus na pamiątkę

Aby poczuć klimat starożytnego Egiptu, warto kupić papirus. Najlepiej oryginalny, z pieczątką lub certyfikatem. W tym celu warto zrobić zakupy w specjalnym sklepie – wyłącznie z papirusami. Wówczas nie musicie obawiać się kupna podróbki wykonanej z kruchych liści bananowca.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Egipt
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
arabski, w miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
taksówki, minibusy
Długość lotu :
4 godz. 30 min
Przykładowe ceny :
taksówka ok 20 EGP (12 zł)
Waluta :
funt egipski (EGP) , 100 EGP = ok. 20 PLN