Loading...Loading...

Egipt to państwo, które każdego roku cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Jako kolebka jednej z najstarszych cywilizacji kusi odwiedzających niepowtarzalnymi zabytkami. Warto mieć na uwadze, że Egipt to nie tylko piramidy, grobowce faraonów i liczne świątynie; to również doskonałe miejsce do wypoczynku i korzystania z atrakcji znajdujących się w ośrodkach turystycznych.

World map

Egipt: informacje praktyczne

Egipt to państwo w północno-wschodniej Afryce, na wybrzeżu Morza Czerwonego. Sąsiaduje on z Libią, Sudanem oraz Izraelem i Strefą Gazy. Większość kraju pokrywa Sahara, dlatego ludzkie siedziby mieszczą się przede wszystkim nad brzegami majestatycznego Nilu. To właśnie dzięki żyznym glebom nanoszonym przez rzekę mogła powstać tutaj cywilizacja zdolna tworzyć dzieła, które przetrwały tysiące lat. Na wybrzeżu Morza Czerwonego królują dwa słynne kurorty – Hurghada oraz Sharm el Sheikh. Bardzo ciepła woda, jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie i nowoczesna infrastruktura hotelowa sprawiają, że miejsca te odwiedzane są chętnie przez miliony turystów każdego roku. Hurghada jest doskonałą bazą wypadową dla tych, którzy chcą zwiedzać najsłynniejsze zabytki w głębi kraju. Sharm el Sheikh natomiast pozwala zachwycić się niesamowitymi atrakcjami półwyspu Synaj. Można tu zobaczyć m.in. górę, na której, wg Biblii, Mojżesz otrzymał od Boga 10 przykazań. U jej stóp leży klasztor św. Katarzyny – najstarsza chrześcijańska świątynia w Egipcie. W oazach niedaleko kurortów natkniecie się na wioski dawnych koczowników, którzy obecnie prowadzą osiadły tryb życia i przybliżają turystom swoje zwyczaje i kulturę. Podróżując dalej na zachód, dotrzemy do pełnej starożytnych zabytków doliny Nilu. Będąc w Egipcie należy koniecznie napić się miętowej herbaty i zapalić fajkę wodną w jednej z wielu ulicznych kawiarenek. Stolicą Egiptu jest leżący na obu brzegach Nilu Kair, jednocześnie największe miasto Afryki. Miasto liczy sobie blisko 7 mln mieszkańców, a jego aglomeracja ponad 17 mln. Historia Kairu sięga XXIX w p.n.e. Wówczas na tych ziemiach założone zostało Memfis, stolica Egiptu w okresie Starego Państwa, po którym do dziś pozostała słynna nekropolia memficka. Można tu podziwiać sfinksa i trzy najbardziej znane piramidy – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Nazwę Kair metropolia otrzymała od Arabów, którzy zdobyli Egipt w VII w. n.e. Dziś stolica Egiptu to tętniące życiem, gwarne miasto kontrastów, które fascynuje swym ogromem i różnorodnością.

Egipt znajduje się w północno-zachodniej części Afryki. Kraj ten był nazywany niegdyś “Czarnym Lądem”, co miało odnosić się do żyznych gruntów znajdujących się wzdłuż Nilu. To właśnie nad brzegami rzeki osiedliła się większość mieszkańców, warto bowiem nadmienić, że zdecydowaną większość kraju pokrywa pustynia Sahara. Religią dominującą w Egipcie jest Islam i stanowi ona 90% wszystkich tamtejszych wyznań.

Na wybrzeżu Morza Czerwonego znajdują się dwa kurorty: Hurghada oraz Sharm el Sheikh, które słyną z pięknych raf koralowych oraz dogodnych baz hotelowych. Te miejsca wybierane są przez turystów nie tylko ze względu na znajdujące się w nich atrakcje, ale również dzięki dobrej komunikacji z innymi turystycznymi miejscami w głębi kraju. Półwysep Synaj to szczególne miejsce dla wyznawców chrześcijaństwa, ponieważ znajduje się tam góra, na której Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z dziesięcioma przykazaniami. Warto wspomnieć także o Marsa Alam, kurorcie położonym nieco bardziej na południu, który również może pochwalić się wyjątkowymi rafami koralowymi.

Poza aspektami historycznymi Egipt słynie również z dogodnych warunków do uprawiania m.in. sportów wodnych, miejsce to szczególnie upodobali sobie amatorzy kitesurfingu i windsurfingu. Wszystko to dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym i możliwościom, jakie stwarzają tamtejsze akweny wodne.

Pogoda w Egipcie - opisanie charakterystyki klimatu

Egipt, za sprawą położenia w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, słynie z wysokich temperatur, dzięki temu nawet zimą możemy spodziewać się słonecznej pogody. Temperatura w lipcu często sięga powyżej 40°C, natomiast w okolicach stycznia oscyluje w granicach przyjemnych 20 stopni. Dla turystów Egipt to jedno z najlepszych miejsc na zimową ucieczkę od mroku i mrozów.

Wybierając się w okresie letnim do Egiptu, musimy liczyć się z tym, że nasze zwiedzanie może być utrudnione ze względu na wysokie temperatury. Wiele ośrodków turystycznych zaleca spędzanie czasu na terenie hotelu i korzystanie z basenów lub ciepłego morza. Ponadto, warto pamiętać o zabraniu ze sobą kremów do opalania z wysokim filtrem, aby zadbać o odpowiednią opaleniznę i brak poparzeń słonecznych.

Co zjeść w Egipcie - wprowadzenie do kuchni egipskiej

Kuchnia egipska to mieszanka tradycji kulinarnych z wielu krajów. Bazowymi składnikami wielu potraw są czosnek, cebula, sól, pieprz, olej oraz masło. Egipcjanie spożywają zazwyczaj trzy posiłki: śniadanie, lunch oraz obiad. Tradycyjną częścią posiłków jest egipski chleb pełnoziarnisty - baladi lub jego klasyczna wersja - pita.

Podstawą każdego śniadania jest foul oraz taameja, zwana również falafelem. Pierwsza potrawa to specjalnie przyrządzony bób wraz z warzywami i przyprawami. Taameja podobna jest do polskich kotletów mielonych, jednak zamiast mięsa używany jest bób zmieszany z pietruszką, kolendrą, szczypiorkiem oraz porem.

Sympatykom polskiej kuchni może przypaść do gustu mahshi. Potrawę tę można porównać do gołąbków: mahshi to bowiem przyprawiony ryż, zawinięty w liście kapusty. Wielkością odpowiada długości palca, a jego wyjątkowy smak zapada w pamięci na dłuższy czas. Każdego miłośnika nowych potraw z pewnością zachwycą bakława, kunafa, czy też basbousa, czyli popularne egipskie desery. Wielbiciele słodyczy na pewno znajdą coś dla siebie!

Co zobaczyć w Egipcie

Do miejsc wartych odwiedzenia należy wspomnieć piramidy w Gizie: to zespół historycznych zabytków pochodzących z okresu starożytnego Egiptu. Kolejnym miejscem, do którego warto się udać, jest Kair. To największe miasto Afryki oraz Bliskiego Wschodu, które zachwyca każdego turystę swoim pięknem oraz wyjątkową architekturą. Nie bez powodu nazywane jest “najwspanialszą metropolią świata”.

Ogromne wrażenie robi również Dolina Królów, czyli miejsce pochówku władców Egiptu. Prace archeologiczne w tym miejscu prowadzone są tam do dziś; wszystko to ze względu na wielowiekowe pozostałości, na które można tam trafić. Nekropolia ta wpisana jest od 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spośród wielu miejsc uznawanych za wizytówki Egiptu należy wyróżnić Aleksandrię, pełną starożytnych grobowców. To drugie pod względem wielkości miasto w Egipcie położone w Delcie Nilu.

Główną atrakcją dla wielu turystów jest jednak piramida Cheopsa w Gizie, uznawana za jeden z siedmiu cudów świata.

Gdzie na wakacje w Egipcie?

Hurghada, położona na północnym-wschodzie, to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc do wypoczynku. Dawna wioska rybacka dziś zachęca przybyszy luksusowymi hotelami i złocistymi plażami nad Morzem Czerwonym. Hurghada zachwyca również zatoką Makadi, do której przybywa dużo nurków z całego świata, pragnących eksplorować rafy koralowe.

Sharm El Sheikh to kurort znajdujący się na południu półwyspu Synaj. Nazywany również “perłą Egiptu”, podobnie jak Hurghada zachęca wszystkich pasjonatów sportów wodnych. To idealne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem i windsurfingiem.

Marsa Alam oddalone od Hurghady o 280 kilometrów posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę hotelową, która jest ulokowana w niedalekiej odległości od piaszczysto-koralowych plaż lub bezpośrednio na nich. Dla osób preferujących zwiedzanie interesującą może się okazać wycieczka do Luksoru, gdzie znajduje się Dolina Królów oraz wiele zabytków jednej z najstarszych cywilizacji świata.

Ciekawostki o Egipcie

 • Kraj ten jest 3,2 razy większy od Polski.
 • W Egipcie mieszka około 500 Polaków.
 • Starożytni Egipcjanie czcili ponad 1 000 różnych bogów i bogiń. Najważniejszym był bóg słońca – Ra.
 • To Egipcjanie wymyślili zegar.
 • Kair jest najbardziej zaludnionym miastem w Afryce (ponad 17 milionów mieszkańców).
 • 13 grudnia 2013 roku w Kairze spadł śnieg. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce ponad 100 lat temu.
 • Pierwotnie Statua Wolności miała stanąć w Egipcie, jednak okazała się zbyt droga.
Regiony
Przewodnik

Zwiedzanie

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godz.
 • Język

  arabski, w miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim
 • Komunikacja

  taksówki, minibusy
 • Długość lotu

  4 godz. 30 min
 • Przykładowe ceny

  taksówka ok 20 EGP (12 zł)
 • Waluta

  funt egipski (EGP) , 100 EGP = ok. 20 PLN
Ubezpieczenia turystyczne Egipt - dowiedz się więcej »