
La Gomera
Malutka La Gomera została stworzona dla kochających ciszę i spokój. Prehistoryczne lasy, rzadkie gatunki zwierząt, strome falezy i spokojne plaże są atrybutem wyspy.
La Gomera, oddalona zaledwie 35 kilometrów od Teneryfy, jest unikalną oazą spokoju. To idealne miejsce dla miłośników dzikiej natury i pieszych wycieczek. W stolicy wyspy San Sebastian słońce świeci 340 dni w roku. Miejscowa Playa de la Cueva kusi delikatnym czarnym piaskiem i cudownym widokiem na wulkan Teide. Miasteczko Hermigua szczyci się najlepszym klimatem na świecie. Nie jest tam nigdy ani za ciepło, ani za zimno, a wszystko dzięki położeniu w pięknej kotlinie, której zbocza chronią przed wiatrem i chmurami. Na La Gomerze jest mało plaż, ale nie oznacza to że nie ma gdzie się opalać i kąpać. Małe rybackie miasteczko Playa de Santiago szczyci się piękną, piaszczystą plażą posiadającą wyróżnienie Błękitnej Flagi. To ulubiony nadmorski kurort Angeli Merkel. Mieszczą się tu doskonałe i niedrogie restauracyjki serwujące świeże ryby i owoce morza. I oczywiście panuje tu niczym niezmącony spokój. Valle Gran Rey to najbardziej turystyczna gmina La Gomery. Położona w wielkim jarze przyciąga swoimi plażami z mieszanym czarnym i białym pisakiem. Całe rodziny z małymi dziećmi mogą spokojnie wypoczywać na plaży Vueltas czy Charco del Conde. Najbardziej malownicza jest jednak Playa del Inglés. To tu czarny piasek kontrastuje z turkusem oceanu i falezami La Merica. Jest to też ulubione miejsce wypoczynku niemieckich turystów, dlatego Valle Gran Rey nazywana jest „Berlinem z palmami”. Lecz najurokliwszą czarną plażą jest Playa de Alojera w gminie Vallehermoso w zachodniej części wyspy. Miasto Alojera jest też najważniejszym ośrodkiem produkcji tzw. miodu palmowego. Naturalnymi symbolami wyspy jest gołąb laurowy i smaczliwka, czyli po prostu awokado. W Chejelipes, malowniczej osadzie otoczonej trzema zaporami wodnymi, krajobraz jest co najmniej księżycowy. Groźne skały wulkaniczne kontrastują z zielonymi oazami i palmowymi gajami. Nielicznym mieszkańcom trudno dostępnej osady towary potrzebne do życia często dostarcza się za pomocą specjalnych dźwigów towarowych. La Gomera, jedna z najmniejszych Wysp Kanaryjskich, tak różna od Teneryfy czy Fuerteventury, pozostaje nielicznym na świecie, łatwo dostępnym, a jednocześnie niezwykle spokojnym zakątkiem ziemi.
Zwiedzanie
Agulo – miasto czekoladka
Małe miasteczko Agulo zwane jest „czekoladką z La Gomery”. Nazwę zawdzięcza swojemu cukierkowemu wyglądowi. Centrum miasta zostało cudownie odrestaurowane, a domy bawią oczy wielokolorowymi fasadami. Agulo nazywane jest też „zielonym balkonem” ze względu na cudowne widoki na sąsiednią wyspę Teneryfę i jej wulkan Teide – najwyższy szczyt Hiszpanii.
Morskie organy
Organy, czyli Los Órganos, to wielka, bazaltowa faleza położona na północno-zachodnim wybrzeżu La Gomery w gminie Vallehermoso. By zobaczyć ten cud natury musimy wsiąść na statek. Faleza zbudowana ze skał wulkanicznych została wyrzeźbiona przez ocean przybierając kształt gigantycznych, prawie 80-metrowych organów.
Atrakcje
Prehistoryczne lasy Garajonay
Park Narodowy Garajonay wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest prawdziwym narodowym skarbem La Gomery. Tam bowiem rośnie niezwykle rzadko występujące na świecie drzewo, zbliżone do współczesnego wawrzynowca, ale będące jego prehistorycznym przodkiem. Laurisilva, czyli makaronezyjskie lasy wawrzynolistne stanowią relikt trzeciorzędu. Wyznaczone szlaki po parku są dobrze oznaczone i nadają się do wycieczek rodzinnych. Pamiętać jednak trzeba o założeniu dobrych butów i ciepłych ubrań. W lesie panuje bowiem chłód i wilgoć.
Jaszczurka kanaryjka w Valle Gran Rey
Park Wiejski Valle Gran Rey położony jest na południowym zachodzie wyspy La Gomera, w miejscowości o tej samej nazwie. Tam żyje niezwykła jaszczurka gallotia zwana inaczej kanaryjką występująca tylko na Wyspach Kanaryjskich. Pojawiła się tu 20 milionów lat temu. Ale w parku zachwyca przede wszystkim niezwykły krajobraz pełen stromych skał, krystalicznych źródeł i małych folwarków.
Kuchnia
Serowa pasta
Kozie sery produkuje się na wszystkich wyspach Kanaryjskich, ale almogrote robione jest tylko na La Gomerze. Jest to rodzaj serowej pasty o pomarańczowym kolorze z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku i pieprzu. Almogrote rozsmarowuje się na pieczywie jak pasztet lub zapieka w tostach.
Palmowy miód
Guarapo produkuje się tylko na La Gomerze. Jest to syrop wytwarzany z żywicy daktylowca kanaryjskiego. Proces produkcji zaczyna się od ścięcia wierzchołka wzrostu palmy i uformowania niewielkiego zagłębienia, w którym będzie się zbierał sok. Sok pod wpływem ciepła i promieni słonecznych zagęszcza się. Otrzymany produkt ma kolor ciemnego karmelu. Smak lekko dymny, odrobinę daktylowy, delikatny, mało słodki. Guarapa używane jest do produkcji deserów i czekolady. Nazywa się go palmowym miodem.
Ciekawostki
Poziome deszcze
La Gomera znana jest na całym świecie dzięki niezwykłemu zjawisku meteorologicznemu. Zdziwienie turystów budzą tzw. deszcze poziome. Wyjątkowy mikroklimat wyspy oraz występująca tylko tu roślinność tworzy ten zadziwiający spektakl. Zderzające się ze sobą masy powietrza tworzą gęstą mgłę. Jej kropelki osiadają na liściach i spływają po nich tworząc wrażenie opadu poziomego.
Kochanka Kolumba
Postacią na zawsze związaną z wyspą jest Krzysztof Kolumb. Na niej bowiem mieszkała jego ukochana Beatriz de Bobadilla. Królowa Hiszpanii, Izabela Kastylijska, wygnała ją na La Gomerę gdyż miała romans z jej mężem Ferdynandem Aragońskim. Nie wstrzymało to tej niezwykłej urody kobiety przed kolejnymi flirtami. Zakochał się w niej Krzysztof Kolumb i na La Gomerę przypływał niezwykle często. Koło Torre del Conde (Wieża Hrabiowska) mieści się źródło, z którego, jak głosi legenda, napił się wody Krzysztof Kolumb przed wyruszeniem w podróż zakończoną odkryciem Ameryki.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
ok. 5 godz. 30 min na Teneryfę + prom na La GomeręStrefa czasowa
czas polski –1 godz.Komunikacja
ok. 100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EURPrzepisy wjazdowe
Język
hiszpański