Tajemnicze piramidy, najwyższy szczyt Hiszpanii, jeziora wyżłobione przez wulkaniczną lawę, plaże z czarnym piaskiem, wawrzynowe lasy czy cudowne domy kolonialne ze zdobionymi drewnianymi balkonami. Po prostu Teneryfa!

Teneryfa jest największą wyspą Kanaryjską. Podobnie jak Gran Canaria nazywana jest kontynentem w miniaturze, a wszystko przez niezwykłą różnorodność klimatyczną oraz wielkie bogactwo fauny i flory. Rozpoczynając podróż z jednej z przepięknych plaż San Andrés w stronę masywu górskiego Anaga przechodzimy ze strefy ciepłej, nasłonecznionej, suchej w wilgotną, mglistą i wietrzną. Podczas piętnastominutowego spaceru temperatura może spaść aż o 10 stopni. Wulkan Teide został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To najwyższy na świecie wyspiarski wulkan o wysokości 3718 m n.p.m. Nazwa wulkanu pochodzi z języka Guanczów, rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich i oznacza Piekielną Górę. Żył tam bowiem Guayota, zły demon, diabeł przybierający postać czarnego psa. Do Parku Narodowego Teide można dojechać autobusem. Na szczyt można wejść jedynie ze specjalnym pozwoleniem, które można uzyskać bezpłatnie, logując się na specjalnej stronie. Bardziej zaprawieni turyści zdobędą wulkan na piechotę. Dla mniej wytrwałych zbudowano kolejkę linową, która wjeżdża na wysokość 3555 metrów n.p.m. Na południowym wybrzeżu wyspy liczne plaże pełne są gwarnego tłumu turystów. Miłośnicy spokoju powinni wypoczywać w El Medano. Tutejsze naturalne plaże z pięknymi wydmami są idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Wieją tu również dość silne wiatry, dlatego nie brakuje tu miłośników windsurfingu. W okolicy znajduje się też dzika plaża Playa de la Tejita. Rokrocznie od czasów upadku reżimu generała Franco w stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife odbywa się w lutym wesoły i barwny karnawał. To trzeci co do wielkości karnawał na świecie, zaraz po Rio de Janeiro i Wenecji. Impreza trwa miesiąc. Karnawał zawsze organizowany jest pod innym hasłem. W 2014 hasłem przewodnim był komiks. W 2015 bawiono się w przyszłość. Rok później fetowano lata 80. XX wieku. W tym okresie na Teneryfie jest dwa razy więcej turystów niż latem. Zabawa trwa bez przerwy – dzień i noc.

Zwiedzanie

Santa Cruz i jej symbole

Stolicę Teneryfy najlepiej zwiedzać odkrytym autobusem, którego przystanki umiejscowione są przy najważniejszych zabytkach miasta. Symbolem Santa Cruz jest audytorium imienia Adána Martína Menias, byłego prezydenta Wysp Kanaryjskich. Ten supernowoczesny budynek z niezwykłą salą koncertową, wybitną akustyką i niezwykłymi organami uznawany jest za najwybitniejsze dzieło współczesnej architektury hiszpańskiej. Warto zatrzymać się przy Parlamencie Kanaryjskim, Uniwersytecie de la Laguna czy na Plaza de España z cudownym widokiem na morze. Na Plaza de la Candelaria znajduje się wiele luksusowych sklepów światowych marek, z produktami w bardzo atrakcyjnych, bezcłowych cenach.

Dom Miodu i Wina

Dom Miodu (Casa de la Miel) znajduje się w El Sauzal, na północy Teneryfy, w typowej, wiejskiej kanaryjskiej hacjendzie. Instytucja została powołana w 1996 roku w celu propagowania pszczelarstwa na Teneryfie. Od początku istnienia głową tego domu jest Antonio Bentabol Manzanares – człowiek, który ma dwie pasje: pszczelarstwo i produkcję win (tuż obok Casa de la Miel znajduje się Casa del Vino – Dom Wina). Dzięki niemu turyści odkrywają wszystkie tajemnice produkcji lokalnego miodu. Dom Wina La Baranda jest starą posiadłością kanaryjską z XVII wieku, której właścicielem są władze wyspy (Cabildo de Tenerife). Mieści w swoim wnętrzu Wyspiarskie Muzeum Winorośli i Wina z Teneryfy. W jego sali degustacyjnej można skosztować wina posiadającego certyfikat jakości z pięciu różnych miejsc na wyspie oraz kupić je w winotece. Dom Wina wyposażony jest w salę projekcyjną, wystawową, muzeum miodu, restaurację i tawernę, taras widokowy, starą tłocznię wina w centralnym patio oraz obszerny parking znajdujący się nieopodal muzeum.

Malownicza Masca

Masca, wioska położona na północnym-zachodzie wyspy uznawana jest za jedno z najbardziej malowniczych miejsc Teneryfy. Tam mieszczą się świetnie zachowane, stare, tradycyjne budynki kanaryjskie. Wioska mieści się w Parku Krajobrazowym Teno. Z Masci prowadzi niezwykle atrakcyjny, czterokilometrowy szlak wzdłuż wąwozu Barranco de Masca. Wędrówka kończy się w romantycznej zatoce z plażą Playa de Masca, która kiedyś służyła piratom jako kryjówka.

Miejskie perełki – La Laguna, Garachico i Orotava

Trzy miasta które trzeba zobaczyć. San Cristóbal de La Laguna, miasto sztuki, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zachwyca w pełni odrestaurowaną starówką. W Garachico nie można się nie zakochać i nie wysączyć dobrego koktajlu na Plaza de la Libertad, w cieniu pomnika Simona Bolivara. W Orotavie można podziwiać kolonialne rezydencje z XVII i XVIII wieku ze wspaniałymi, drewnianymi balkonami zdobiącymi przestronne wewnętrzne dziedzińce - patia.

Atrakcje

Fale, papugi i orki

Na Teneryfie znajdują się jeden z największych tematycznych parków atrakcji w Europie. W Siam Park ulubionym miejscem zabaw jest m.in. basen wytwarzający największe sztuczne fale na świecie. Ich wysokość sięga 3 metrów. Organizowane są tam zawody surferów. Gigantyczna powierzchnia parku (185000 m²) obejmuje ogrody, zjeżdżalnie, restauracje, basen z plażą i inne atrakcje nawiązujące swą stylistyką do architektury Tajlandii. Loro Park mieszczący się w Puerto de la Cruz jest połączeniem parku atrakcji z ogrodem zoologicznym. To właśnie tam odbyły się pierwsze na świecie występy tresowanych papug. Tam też możemy podziwiać pokazy zręczności orek.

Wędrówka górami Anaga

Miłośnicy pieszych wędrówek muszą wybrać się w góry Anaga położone w północno-wschodniej części wyspy. Ich najwyższy szczyt Cruz de Taborno wznosi się na wysokość 1024 m n.p.m. U podnóża masywu leży stolica wyspy – Santa Cruz de Tenerife oraz sąsiadująca z nim La Laguna, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sam masyw zaś jest rezerwatem biosfery z przepięknymi lasami wawrzynowymi. Liczne szlaki wyznaczono zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i bardziej wprawionych turystów. Każda trasa jest jednak bardzo bezpieczna. Należy tylko pamiętać o szybko zmieniającej się pogodzie.

Kuchnia

Gwiazdka Kazana

Kazan to najlepsza na wyspie restauracja z jedną gwiazdką Michelina proponująca kuchnię japońską i według krytyków kulinarnych najwybitniejsze sushi w całej Hiszpanii. Ten kulinarny raj mieszczący się przy paseo Milicias de Garachico oferuje menu degustacyjne już od 50 euro, które w zupełności wystarczy dla dwóch osób.

Barraquito – boska kawa

Tym jest barraquito na Teneryfie czym cappuccino we Włoszech. Do mocnego naparu dodaje się słodzone, skondensowane mleko, skórkę cytrynową i obowiązkowo likier kawowy 43. I to właśnie ten likier stanowi o wyjątkowości smaku barraquito. Receptura tego alkoholu jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Wiadomo, że składa się z 43 składników. Jak głosi legenda, kochanka Krzysztofa Kolumba mieszkająca na sąsiedniej wyspie czyli La Gomerze, miała 42 mężczyzn. Kolumb był 43.

Dorada – lokalne piwo

Na Teneryfie miłośnicy piwa powinni zapomnieć o europejskich smakach i skosztować lokalnego browaru Dorada. Jest to jasne, lekkie piwo, do produkcji którego używa się wody z miejscowych źródeł naturalnych. Od niedawna browar Compañía Cervecera de Canarias otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Pierwsze piwo stworzono tam w 1948 roku.

Najwyższe winnice w Europie

Na Teneryfie jest 5 regionów w których uprawia się winną latorośl i produkuje wino. Winnice w Abonie położone są nawet na wysokości 1700 metrów n.p.m. Są to najwyżej uprawiane winogrona w Europie. Najpopularniejsze szczepy czerwone Teneryfy to La Isleta, La Palmera, Viña Norte, Eras de Marques i Gran Theyda. Produkuje się tam również wino białe ze szczepu Listan Binaco ale ma bardzo specyficzny smak i nie zawsze wszystkim przypada do gustu. Na Teneryfie uprawia się też słynną malvasię, ale z tego szczepu raczej słyną winnice na innych wyspach Kanaryjskich.

Ciekawostki

Lokalne sporty

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich upodobali sobie przede wszystkim sporty walki. W dawnych czasach, aby nie stracić wprawy, mężczyźni organizowali spotkania, podczas których próbowali swoich sił, m.in. skacząc z klifów do oceanu lub biorąc udział w lucha canaria, czyli kanaryjskich zapasach. Tradycja przetrwała do dziś. Fani traktują ten sport wyjątkowo poważnie, wprowadzono nawet rozgrywki ligowe. Ciekawym sposobem spędzania czasu jest również walka na dwumetrowe kije (banot), obecnie praktykowana w formie sportowej.

Dla miłośników wędrowania

Tenerife Walking Festival powstał w 2015 roku. Może wziąć w nim udział każdy miłośnik pieszych wędrówek po uprzednim zarejestrowaniu się. Festiwal odbywa się w maju. Na uczestników czeka co najmniej kilkanaście przygotowanych szlaków, zarówno wzdłuż wybrzeży, jak i w lasach oraz w wulkanicznych górach. Większość z nich wytyczono w Parku Narodowym Teide wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski – 1 godzina
Język :
hiszpański
Komunikacja :
ok.100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EUR
Długość lotu :
ok. 5 godzin
Przykładowe ceny :
bagietka – 0,5 EUR, woda mineralna 1,5 l.- 1,35 EUR, mleko 1l. – 0,85 EUR, 12 jajek – 2,1 EUR, lokalny ser 1 kg – 10 EUR, lunch w restauracji – 10 EUR, piwo 0,3l. – 0,6 EUR
Waluta :
euro (EUR)