
Lanzarote
Lanzarote położona jest najbliżej Europy i jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Kanaryjskiego. Turystów kusi wulkanicznym krajobrazem, urokliwymi białymi domkami i doskonałą pogodą. W tej wyspie można się zakochać.
Informacje praktyczne
Masz ochotę na niesamowite wakacje, gdzie marsjańskie krajobrazy łączą się z lazurem Atlantyku? Chcesz spędzić urlop z dala od zatłoczonych plaż przepełnionych gwarem turystów? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, pakuj walizki i leć na Lanzarote. Ta hiszpańska wyspa leżąca na zachód od Maroka ma o wiele więcej do zaoferowania, niż myślisz. Spektakularne widoki, piaszczyste plaże i wulkany nie są jedynymi zaletami tego miejsca.
Nie ma mowy o nieprzyjemnościach wynikających z jet lagu, ponieważ podczas podróży nie zmienia się strefy czasowej. Mieszkańcy i turyści posługują się walutą euro, dlatego bez problemu można płacić kartą lub wymienić pieniądze już na miejscu.
Około sześciogodzinny lot dzieli turystów od urokliwych miejsc, skrywających bogatą i niekiedy unikalną faunę oraz florę. To właśnie tutaj spotkać można setki różnych gatunków roślin, z czego 41 z nich występuje wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich.
Pogoda na Lanzarote
Najcieplejszym miesiącem w ciągu roku jest sierpień, kiedy temperatury sięgają do 30°C, a opady praktycznie nie występują. Podczas Calimy, czyli napływu ciepłego powietrza powodowanego przez burze piaskowe nadciągające znad Sahary, termometry mogą wskazywać nawet 40°C.
Długie, słoneczne dni i łagodne wieczory są tutaj codziennością. Warto jednak pamiętać o ochronie skóry, ponieważ promienie słoneczne prażą od świtu do samego zmierzchu. Najzimniejszym okresem jest natomiast końcówka grudnia i początek stycznia. To wtedy temperatury spadają nawet do 18°C.
Najlepszą pogodą na odwiedzenie wyspy jest wiosna i jesień, kiedy temperatury zazwyczaj nie przekraczają 25°C, niebo jest bezchmurne, a pierwsze opady deszczu pojawiają się dopiero w listopadzie. Taki zestaw pogodowy gwarantuje idealny, spokojny wypoczynek.
Co zjeść na Lanzarote?
Kuchnia kanaryjska obfituje w ryby i owoce morza. Ze względu na położenie czerpie mnóstwo inspiracji z kuchni hiszpańskiej, ale i afrykańskiej. Wybierając restaurację, najlepiej udać się do miejsca, w którym przebywają i jadają lokalni mieszkańcy. A co jedzą?
Bardzo popularnym daniem są papas arrugadas con mojo, czyli ziemniaki gotowane ze skórką w osolonej wodzie. Podaje się je zazwyczaj z łagodnym sosem z zielonych papryczek lub nieco bardziej ostrym z papryki czerwonej. Tortilla de patatas to klasyczna hiszpańska tortilla, jednak na próżno szukać tutaj podobieństw do wrapów, które my w Polsce nazywamy tortillami. Kanaryjska tortilla to właściwie ziemniaczany omlet z cebulą, który najlepiej smakuje podany z jasnym piwem.
Na mniejszy głód Kanaryjczycy serwują tapas, czyli małe przekąski, przyjmujące różne postacie – od patatas bravas (czyli smażonych ziemniaków), przez owoce morza, krewetki w czosnku, bagietki z suszonymi pomidorami, po plastry kiełbasy chorizo. Dodatkiem mogą być oczywiście oliwki i hiszpańskie sery. Tapas to element hiszpańskiej kultury. Warto ich spróbować razem z sangrią. Przepisów na ten napój jest tyle, ilu jest Hiszpanów, ale wszyscy są zgodni, że głównym składnikiem jest czerwone wino. W sangrii można jeszcze znaleźć odrobinę brandy, wodę gazowaną i przeróżne owoce cytrusowe.
Apetyt na słodkości zaspokoić mogą churros. Jest to wypiekana na tłuszczu przekąska z ciasta parzonego, najczęściej obsypana cukrem. Podaje się ją z płynną czekoladą. Temu smakowi ulegnie nawet największy deserowy sceptyk.
Wypoczynek na Lanzarote
Na Lanzarote każdy znajdzie coś dla siebie. Wyspa kusi złotymi plażami, pięknymi piaszczystymi zatoczkami, ale i naturalnymi basenikami skalnymi. Odnajdą się tutaj typowi urlopowicze, wielbiciele aktywności i sportów, jak i ci ceniący sobie bliskość i piękno natury. A ta ma tutaj naprawdę wiele do zaoferowania.
W centralnej części wyspy znajdują się dwa urokliwe pasma górskie, tworzące bardzo ciekawe rzeźby terenu. Zachodnia część to głównie obszar pustynno-wulkaniczny z połaciami czarnej, zastygłej lawy. To dzięki nim Lanzarote nazywane jest wyspą ognia. Wschód natomiast obejmują tereny zielone z urozmaiconą roślinnością.
Dwa miejsca, które powinien odwiedzić każdy turysta lądujący na Lanzarote, to Park Narodowy Timanfaya i jaskinia Cueva de los Verdes. Rodziny chętnie odwiedzają Rancho Texas, a miłośnicy aktywnego spędzania czasu wybierają pola golfowe. Dzięki silnym wiatrom przybrzeżnym panują tu idealne warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu.
Będąc w Timanfaya, warto zajrzeć do Yaiza, czyli małego miasteczka położonego na obrzeżach parku. To tam znajduje się XVII-wieczny kościół Nuestra Senora de Los Remedios. Ciekawym punktem jest również restauracja La Era mieszcząca się w 300-letnim domu, który jako jeden z niewielu ocalał z wulkanicznego kataklizmu w XVIII wieku.
Niezależnie od tego, czy wolisz wylegiwać się na plaży, zwiedzać zakątki wyspy, czy nieco się poruszać, Lanzarote ma wszystko, czego potrzebujesz.
Zwiedzanie
Jaskinia Cueva de Los Verdosa
Najdłuższą jaskinią świata, bo licząca ponad 6 kilometrów, jest Cueva de Los Verdosa, położona w północnej części wyspy. Grota powstała wskutek licznych wybuchów pobliskiego wulkanu Corona sprzed około 3000-5000 tysięcy lat. Niektóre wydrążone gorącą lawą pomieszczenia mają ponad 15 metrów wysokości i 24 szerokości. W jednym z nich mieści się sala koncertowa znana ze swej niebywałej akustyki. W styczniu i lutym odbywa się tam Festiwal Muzyczny Wysp Kanaryjskich. Jaskinię udostępniono zwiedzającym w 1964 roku. 6-kilometrowy korytarz zwany Tunelem Atlantydy łączy głębię wulkanu z oceanem. W jaskini panuje stała temperatura 19 stopni Celsjusza.
Zamek Świętego Gabriela
Castillo de San Gabriel (Zamek Świętego Gabriela) leży na malutkiej wysepce Islote de los Ingleses (Wysepka Anglików) połączonej ze stolicą Lanzarote – Arrecife – zwodzonym mostem Puente de las Bolas (Most z Kulami), na którego filarach oparte są kule armatnie. Pierwotnie zamek był drewniany. Miał chronić mieszkańców miasta przed piratami. Zbudowany w 1573 roku po 13 latach doszczętnie spłonął. Został odbudowany pod koniec XVI wieku, tym razem już z kamienia. Dziś w zamku mieści się Muzeum Historii Miasta Arrecife.
Zamek Świętej Barbary
Czternastowieczny Zamek Świętej Barbary, czyli Castillo Santa Barbara, wznosi się na wzgórzu Guanapay w Teguise. Z jego wieży roztacza się wspaniały widok na całą wyspę. Genueński żeglarz Lancellotto (od jego imienia pochodzi dziś nazwa wyspy) zbudował na szczycie Guanapay wieżę obserwacyjną, później rozbudowaną na zamek obronny. Forteca była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Dzisiejszą formę zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym przeprowadzonym w 1977 roku. Mieści się tam Muzeum Piratów stworzone głównie dla młodych zwiedzających.
Zamek Świętego Józefa
Zamek Świętego Józefa (Castillo San José) w Arrecife został zbudowany za rządów króla Karola III Hiszpańskiego (koniec XVIII wieku). W niezmienionej formie przetrwał do dziś. Zamek nazywany jest Twierdzą Głodu. Wzniesiono go bowiem w czasach klęsk żywiołowych, suszy i wybuchów wulkanów, które przyczyniły się do zniszczenia upraw i pól. Król zdecydował się na budowę zamku, by dać pracę mieszkańcom wyspy. Dziś mieści się tam Międzynarodowe Muzeum Malarstwa Współczesnego z obrazami m.in. Pabla Picassa czy Joana Miró.
Atrakcje
Park Timanfaya
Park Narodowy Timanfaya leży w samym sercu wyspy Lanzarotte. Został utworzony w 1974 roku jako ósmy park narodowy w Hiszpanii. Nazywany bywa też Górami Ognia (Montañas del Fueg). Tam bowiem mieszczą się wulkany, które w XVIII wieku wskutek najsilniejszych wybuchów w historii współczesnej naszej planety, pokryły lawą 167 kilometrów kwadratowych żyznych ziem i zniszczyły dziesiątki wiosek i miasteczek. Ostatni wybuch na wyspie zarejestrowano w 1824 roku. Kamienie w Parku Narodowym Timanfaya na głębokości zaledwie 10 centymetrów są wciąż rozgrzane do 100 stopni Celsjusza.
Park atrakcji Texas Park
W Puerto Calero mieści się największy tematyczny park atrakcji Texas Park, położony na ponad 50 tysiącach metrów kwadratowych. Proponowane zabawy przeznaczone są dla dzieci w każdy wieku, jak i ich rodziców. Największe wrażenie robią spektakle ze zwierzętami. Z bliska możemy podczas 20-minutowego show oglądać polowanie i łowy drapieżnych ptaków: orłów i jastrzębi. Spektakl lwów morskich odbywa się w wielkim basenie na świeżym powietrzu. Widzowie podziwiają ich wodne zabawy i akrobacje. I wreszcie najzabawniejszy z trzech spektakli – teatr papug, a wśród nich przepięknych kakadu. Ptaki rozwiązują matematyczne zagadki, jeżdżą rowerem lub prowadzą samochód.
Turystyczne Puerto del Carmen
Puerto del Carmen jest największym centrum turystycznym wyspy. To tam mieści się najwięcej klubów nocnych, dyskotek i restauracji, a te najbardziej ekskluzywne znajdują się w dzielnicy Kosta Teguise. Główną aleją handlową, pełną malutkich sklepików z pamiątkami, jest Avenida de las Playas. W wielkiej galerii handlowej Montana Tropical można nie tylko zrobić zakupy czy zjeść obiad lub kolację, ale również obejrzeć wiele wystaw sztuki współczesnej czy minispektakli.
Winnice Lanzarote
Lanzarote słynie ze swoich wybornych win robionych głównie ze szczepu malvasia i moscatel. Najwięcej winnic jest w regionie La Geria. Wina na Wyspach Kanaryjskich produkuje się już od XV wieku, a ich smak wychwalał sam William Szekspir. W La Gerii możemy przejechać tzw. Drogą Win i zwiedzić po drodze kilka winnic zwanych tam bodega. W miejscowości El Grifo mieści się Muzeum Wina. Zwiedzanie wraz z degustacją jedynie po uprzedniej rezerwacji.
Kuchnia
Kuchnia tradycyjna
Restauracja El Diablo w parku Timanfaya do przygotowywania serwowanych potraw wykorzystuje płynące z ziemi ciepło wulkaniczne. Temperatura lawy wulkanicznej na której grillowane są ryby i steki sięga 500 stopni Celsjusza. Verde Mar to malutka restauracja w La Santa Village. Na pierwszy rzut oka menu wygląda dość standardowy, ale kształcony we Francji szef kuchni zaskakująco łączy tradycyjne kanaryjskie smaki. Polecamy labraksa w tymianku i sardynki w salsie „mojo verde”.
Kuchnia nowoczesna
W La Tegala, supernowoczesnej restauracji, szef kuchni Germán Blanco specjalizuje się w potrawach przygotowywanych w niskich temperaturach. Proces gotowania trwa kilkanaście godzin. Kanaryjskie, czarne ziemniaki czy gotowany plankton zjecie tylko w tym miejscu.
Ciekawostki
Ogród Kaktusów
Botaniczny Ogród Kaktusów mieści się na północnym-wschodzie wyspy, w miejscowości Guatiza, w gminie Costa Teguise, na terenie dawnego kamieniołomu, u stóp starego młyna i jest jednym z ostatnich dzieł miejscowego artysty Césara Manrique’a. Na obszarze 5000 tys. m2 rośnie ponad 1400 gatunków kaktusów pochodzących nie tylko z Wysp Kanaryjskich, ale również z takich miejsc jak Peru, Meksyk, Chile, Kenia, Tanzania Madagaskar czy też Maroko. Malowniczość tego miejsca tworzą również oczka wodne pokryte liliami oraz zieleń kaktusów doskonale kontrastująca z czarnym popiołem na rabatach. Na terenie ogrodu znajduje się również kawiarenka.
Dzieła Césara Manrique’a
Lanzarote, rodzinna wyspa artysty Césara Manrique’a, nasączona jest na każdym kroku jego twórczością. Wszędzie odnajdujemy ślady jego twórczości łączącej sztuki plastyczne z naturą. Los Jameos del Agua to wielka sala koncertowa stworzona w korytarzu wydrążonym przez wulkaniczną lawę. W prywatnym domu artysty mieści się teraz Fundacja im. Césara Manrique’a. Wokół jeziora Martiánez rozmieszczono wiele rzeźb artysty.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
ok. 5 godzinStrefa czasowa
czas polski – 1 godzinaKomunikacja
ok. 100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EURPrzepisy wjazdowe
Język
hiszpański