Lanzarote nazywana jest wyspą wulkanów. Krajobraz górzysty, pełen terenów pokrytych lawą sąsiaduje z bielą piaszczystych plaż i turkusem oceanu. Panuje tu idealna harmonia między ekologią a turystyką, a czas płynie tu dwa razy wolniej niż w Europie kontynentalnej.

Na wyspie jest około 300 wulkanów. W 1730 roku z trzydziestu kraterów na raz wystrzeliła gorąca lawa na zawsze zmieniając krajobraz Lanzarote. Erupcje trwały nieprzerwanie przez 6 lat. Prawie połowa wyspy została na zawsze pokryta bazaltowym popiołem, zabierając żyzne i uprawne pola. Dziś ten księżycowy pejzaż zachwyca tysiące turystów. Lanzarote to hiszpańska wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim i wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Trzecia co do wielkości po Teneryfie i Gran Canarii liczy ok. 150 tysięcy mieszkańców. Jest uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Jadąc na Lanzarote trzeba przyzwyczaić się do innego tempa życia. Czas płynie tu spokojnie. Mieszkańcy nigdzie się nie spieszą, a swoje obowiązki wykonują rzetelnie, ale powoli. Każdego dnia życie zamiera tu podczas sjesty, która trwa najczęściej od 12-13 do 15-16. W tym czasie wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte.

Lanzarote jest doskonale przygotowane na przyjęcie turystów. Plaże na wyspie zaspokoją pragnienia najbardziej wymagających. Playa Francesca w Teguise wygląda jakby ze scenerii Wyspy Skarbów Roberta Louisa Stevensona. Tylko że statki piratów dziś zastąpiły wspaniałe jachty. W Tías odpoczniemy na plażach Papagayo. Dojdziemy tam tylko pieszo. Miłośnicy nurkowania powinni udać się na Playę Chica, jedną z najpiękniejszych, ale też i najmniejszą plażę w Puerto del Carmen. Playa de Famara oblegana jest przez surferów. Wokół Playi Flamingo zbudowano dziesiątki barów i restauracyjek. Idealne miejsce dla tych, którzy wolą sączyć drinki pod kawiarnianym parasolem niż wylegiwać się na gorącym pisaku. Nudyści ulubili sobie Playę de la Conchas. W regionie Haría jest przepiękna Playa Calentón Blanco. Biel piasku miesza się tam z czernią wulkanicznej lawy. Plaża jest mało uczęszczana przez turystów. Równie spokojna jest Playa de la Cera w Yaiza.

Wyspa Lanzarote polecana jest do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. To najbardziej wietrzna z Wysp Kanaryjskich i dlatego oblegana jest przez windsurferów i kitesurferów. Najbardziej popularne miejsca to Costa Teguise, La Santa i Famara. Miłośnicy nurkowania nie będą rozczarowani. Podwodny świat wulkanicznych skał tworzy niespotykany nigdzie indziej morski krajobraz. Ruch samochodowy na Lanzarote jest dość mały, dlatego wyspę ulubili sobie rowerzyści. A i golfiści nie będą rozczarowani – miejscowe pola zostały zaprojektowane przez najlepszych specjalistów na świecie.

Zwiedzanie

Jaskinia Cueva de Los Verdosa

Najdłuższą jaskinią świata, bo licząca ponad 6 kilometrów, jest Cueva de Los Verdosa, położona w północnej części wyspy. Grota powstała wskutek licznych wybuchów pobliskiego wulkanu Corona sprzed około 3000-5000 tysięcy lat. Niektóre wydrążone gorącą lawą pomieszczenia mają ponad 15 metrów wysokości i 24 szerokości. W jednym z nich mieści się sala koncertowa znana ze swej niebywałej akustyki. W styczniu i lutym odbywa się tam Festiwal Muzyczny Wysp Kanaryjskich. Jaskinię udostępniono zwiedzającym w 1964 roku. 6-kilometrowy korytarz zwany Tunelem Atlantydy łączy głębię wulkanu z oceanem. W jaskini panuje stała temperatura 19 stopni Celsjusza.

Zamek Świętego Gabriela

Castillo de San Gabriel (Zamek Świętego Gabriela) leży na malutkiej wysepce Islote de los Ingleses (Wysepka Anglików) połączonej ze stolicą Lanzarote – Arrecife – zwodzonym mostem Puente de las Bolas (Most z Kulami), na którego filarach oparte są kule armatnie. Pierwotnie zamek był drewniany. Miał chronić mieszkańców miasta przed piratami. Zbudowany w 1573 roku po 13 latach doszczętnie spłonął. Został odbudowany pod koniec XVI wieku, tym razem już z kamienia. Dziś w zamku mieści się Muzeum Historii Miasta Arrecife.

Zamek Świętej Barbary

Czternastowieczny Zamek Świętej Barbary, czyli Castillo Santa Barbara, wznosi się na wzgórzu Guanapay w Teguise. Z jego wieży roztacza się wspaniały widok na całą wyspę. Genueński żeglarz Lancellotto (od jego imienia pochodzi dziś nazwa wyspy) zbudował na szczycie Guanapay wieżę obserwacyjną, później rozbudowaną na zamek obronny. Forteca była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Dzisiejszą formę zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym przeprowadzonym w 1977 roku. Mieści się tam Muzeum Piratów stworzone głównie dla młodych zwiedzających.

Zamek Świętego Józefa

Zamek Świętego Józefa (Castillo San José) w Arrecife został zbudowany za rządów króla Karola III Hiszpańskiego (koniec XVIII wieku). W niezmienionej formie przetrwał do dziś. Zamek nazywany jest Twierdzą Głodu. Wzniesiono go bowiem w czasach klęsk żywiołowych, suszy i wybuchów wulkanów, które przyczyniły się do zniszczenia upraw i pól. Król zdecydował się na budowę zamku, by dać pracę mieszkańcom wyspy. Dziś mieści się tam Międzynarodowe Muzeum Malarstwa Współczesnego z obrazami m.in. Pabla Picassa czy Joana Miró.

Atrakcje

Park Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya leży w samym sercu wyspy Lanzarotte. Został utworzony w 1974 roku jako ósmy park narodowy w Hiszpanii. Nazywany bywa też Górami Ognia (Montañas del Fueg). Tam bowiem mieszczą się wulkany, które w XVIII wieku wskutek najsilniejszych wybuchów w historii współczesnej naszej planety, pokryły lawą 167 kilometrów kwadratowych żyznych ziem i zniszczyły dziesiątki wiosek i miasteczek. Ostatni wybuch na wyspie zarejestrowano w 1824 roku. Kamienie w Parku Narodowym Timanfaya na głębokości zaledwie 10 centymetrów są wciąż rozgrzane do 100 stopni Celsjusza.

Park atrakcji Texas Park

W Puerto Calero mieści się największy tematyczny park atrakcji Texas Park, położony na ponad 50 tysiącach metrów kwadratowych. Proponowane zabawy przeznaczone są dla dzieci w każdy wieku, jak i ich rodziców. Największe wrażenie robią spektakle ze zwierzętami. Z bliska możemy podczas 20-minutowego show oglądać polowanie i łowy drapieżnych ptaków: orłów i jastrzębi. Spektakl lwów morskich odbywa się w wielkim basenie na świeżym powietrzu. Widzowie podziwiają ich wodne zabawy i akrobacje. I wreszcie najzabawniejszy z trzech spektakli – teatr papug, a wśród nich przepięknych kakadu. Ptaki rozwiązują matematyczne zagadki, jeżdżą rowerem lub prowadzą samochód.

Turystyczne Puerto del Carmen

Puerto del Carmen jest największym centrum turystycznym wyspy. To tam mieści się najwięcej klubów nocnych, dyskotek i restauracji, a te najbardziej ekskluzywne znajdują się w dzielnicy Kosta Teguise. Główną aleją handlową, pełną malutkich sklepików z pamiątkami, jest Avenida de las Playas. W wielkiej galerii handlowej Montana Tropical można nie tylko zrobić zakupy czy zjeść obiad lub kolację, ale również obejrzeć wiele wystaw sztuki współczesnej czy minispektakli.

Winnice Lanzarote

Lanzarote słynie ze swoich wybornych win robionych głównie ze szczepu malvasia i moscatel. Najwięcej winnic jest w regionie La Geria. Wina na Wyspach Kanaryjskich produkuje się już od XV wieku, a ich smak wychwalał sam William Szekspir. W La Gerii możemy przejechać tzw. Drogą Win i zwiedzić po drodze kilka winnic zwanych tam bodega. W miejscowości El Grifo mieści się Muzeum Wina. Zwiedzanie wraz z degustacją jedynie po uprzedniej rezerwacji.

Kuchnia

Kuchnia tradycyjna

Restauracja El Diablo w parku Timanfaya do przygotowywania serwowanych potraw wykorzystuje płynące z ziemi ciepło wulkaniczne. Temperatura lawy wulkanicznej na której grillowane są ryby i steki sięga 500 stopni Celsjusza. Verde Mar to malutka restauracja w La Santa Village. Na pierwszy rzut oka menu wygląda dość standardowy, ale kształcony we Francji szef kuchni zaskakująco łączy tradycyjne kanaryjskie smaki. Polecamy labraksa w tymianku i sardynki w salsie „mojo verde”.

Kuchnia nowoczesna

W La Tegala, supernowoczesnej restauracji, szef kuchni Germán Blanco specjalizuje się w potrawach przygotowywanych w niskich temperaturach. Proces gotowania trwa kilkanaście godzin. Kanaryjskie, czarne ziemniaki czy gotowany plankton zjecie tylko w tym miejscu.

Ciekawostki

Ogród Kaktusów

Botaniczny Ogród Kaktusów mieści się na północnym-wschodzie wyspy, w miejscowości Guatiza, w gminie Costa Teguise, na terenie dawnego kamieniołomu, u stóp starego młyna i jest jednym z ostatnich dzieł miejscowego artysty Césara Manrique’a. Na obszarze 5000 tys. m2 rośnie ponad 1400 gatunków kaktusów pochodzących nie tylko z Wysp Kanaryjskich, ale również z takich miejsc jak Peru, Meksyk, Chile, Kenia, Tanzania Madagaskar czy też Maroko. Malowniczość tego miejsca tworzą również oczka wodne pokryte liliami oraz zieleń kaktusów doskonale kontrastująca z czarnym popiołem na rabatach. Na terenie ogrodu znajduje się również kawiarenka.

Dzieła Césara Manrique’a

Lanzarote, rodzinna wyspa artysty Césara Manrique’a, nasączona jest na każdym kroku jego twórczością. Wszędzie odnajdujemy ślady jego twórczości łączącej sztuki plastyczne z naturą. Los Jameos del Agua to wielka sala koncertowa stworzona w korytarzu wydrążonym przez wulkaniczną lawę. W prywatnym domu artysty mieści się teraz Fundacja im. Césara Manrique’a. Wokół jeziora Martiánez rozmieszczono wiele rzeźb artysty.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski – 1 godzina
Język :
hiszpański
Komunikacja :
ok. 100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EUR
Długość lotu :
ok. 5 godzin
Przykładowe ceny :
bagietka – 0,5 EUR, woda mineralna 1,5 l.- 1,35 EUR, mleko 1l. – 0,85 EUR, 12 jajek – 2,1 EUR, lokalny ser 1 kg – 10 EUR, lunch w restauracji – 10 EUR, piwo 0,3l. – 0,6 EUR
Waluta :
euro (EUR)