Pierwsi turyści pojawili się na Gran Canarii ponad 150 lat temu. Zachwycił ich krajobraz i niezwykle łagodny klimat. Ta sielska atmosfera trwa na wyspie do dzisiaj.

Rajska Gran Canaria, sąsiadująca z Fuerteventurą i Teneryfą, leży na Oceanie Atlantyckim, 210 kilometrów od wybrzeży Afryki. To trzecia co do wielkości wyspa kanaryjska. Jej stolica Las Palmas znajduje się na północnym-wschodzie wyspy. 60 kilometrów piaszczystych plaż zaspokoją najwybredniejsze turystyczne pragnienia. Gran Canaria nazywana jest kontynentem w miniaturze, a wszystko dzięki dużej różnorodności klimatu, bogactwie fauny i flory oraz wielości krajobrazów – od księżycowych, zieleniących się gór wulkanicznych po białe skąpane w słońcu wydmy.

Puerto Mogán nazywane jest Małą Wenecją. To cudowne miasteczko portowe z plażą o jasnobrązowym piasku zachwyca nie tylko doskonale przygotowaną ofertą turystyczną, ale również urokliwym centrum z wieloma wspaniałymi zabytkami. Ale Gran Canaria to przede wszystkim spokojny wypoczynek na plażach. Prawie trzykilometrowa Playa del Inglés uznawana jest na jedną z najpiękniejszych w Europie. Spacerując wzdłuż wybrzeża promenadą Paseo Costa Canaria dojdziemy do Playa de las Burras, z częścią wydzieloną dla naturystów. Playa de las Alcaravaneras mieści się w stolicy wyspy – Las Palmas. Jest to miejsce spokojniejsze niż Playa del Inglés, a znane przede wszystkim z ekskluzywnego klubu wodnego Real Club Náutico, przy którym cumują wielkie jachty miejscowej i światowej śmietanki towarzyskiej i finansjery. Plaża Maspalomas podzielona jest na 4 strefy. Pierwsza przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi. Druga i czwarta jest miejscem dla naturystów. Trzecia zaś okupowana jest przez społeczność LGTB. Plaża w Puerto Rico ma renomę najbardziej słonecznej z całej Gran Canarii – tylko dla tych, którym upały nie są straszne. Playa de Amadore szczyci się zaś swoją Niebieską Flagą otrzymaną za krystaliczną czystość wód tej ukrytej w zatoce plaży. Dla turystów lubiących ciszę, spokój i niczym niezakłócony szum oceanicznych fal najlepszym miejscem będzie mniej uczęszczana Playa de Meloneras. Życie nocne na Gran Canarii, jak i na pozostałych Wyspach Kanaryjskich, zaczyna się po północy i trwa do białego rana. W Las Palmas uliczna zabawa odbywa się głównie na Plaza de España.

Zwiedzanie

Stolica Las Palmas

Las Palmas de Gran Canaria jest stolicą wyspy. Po miło spędzonym poranku na jednej z dwóch wspaniałych plaż, czyli Playa de las Centeras i Playa de las Alcaraaneras należy wyruszyć na zwiedzanie miasta założonego w 1478 roku – tutejsza starówka Vegueta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Nad dzielnicą dominuje wspaniała katedra Świętej Anny, pierwszy kościół wzniesiony na Wyspach Kanaryjskich, budowany przez ponad 400 lat. Mieści się w nim Muzeum Diecezjalne Sztuki Sakralnej - Museo Diocesano de Arte Sacro. W Museo Canaria – Muzeum Kanaryjskim – założonym pod koniec XIX-wieku można zobaczyć bogatą kolekcję biżuterii, przedmiotów użytku codziennego, ale też szkielety i mumie z czasów prehiszpańskich. Mieści się tam największa na świecie kolekcja czaszek prehistorycznych ludzi z Cromagnon.

Miasta interioru

Interior wyspy tworzą miasta Arucas, Firgas, Moya, Valleseco i Teror. Do każdego z nich warto zawitać. W Arucas zachwyceni będziecie wielkim kościołem neogotyckim pod wezwaniem Sana Juana Bautisty zbudowanym z kamieni wulkanicznych oraz XIX-wiecznym ratuszem. Mieści się tam również największa dystylarnia rumu na Wyspach Kanaryjskich, czyli Destilerías Arehucas. Firgas, malutkie miasteczko założone ponad 500 lat temu, słynie ze smacznej wody mineralnej. Moya znana jest w całej Hiszpanii ze swojego oryginalnego deseru bizcochos lustrados, czyli ciasta z białek, cukru i skórki cytrynowej. W Teroro zaś zanurzymy się w klimat miasta z typową architekturą kolonialną. Jest to też religijna stolica wysp – miejsce pielgrzymek – gdyż tam, jak głosi miejscowa legenda jednemu z pasterzy w 1481 roku ukazała się Matka Boska.

Atrakcje wybrzeża

Na grancanaryjskim wybrzeżu warto zatrzymać się w Santa María de Guía, Gáldar, Agaete i Puerto de las Nieves. Santa María de Guía ma oczywiście swój piękny kościółek i cudowne ulice z małymi kamieniczkami, ale tam warto przyjechać, by spróbować queso de flor, czyli kwiatowego sera. Produkowany jest z mleka z dodatkiem soku z kwiatów karczocha. Tam też na przełomie kwietnia i maja odbywa się Fiestas del Queso, czyli Festiwal Serów. Największą atrakcją Gáldaru jest El Museo y Parque Arquelógico Cueva Pintada, czyli Muzeum Archeologiczne Jaskini z Malunkami. Odkryta w 1873 roku pochodzi z czasów, gdy Gáldar zamieszkiwali Guanczowie. Jej ściany ozdobione są wielokolorowymi figurami geometrycznymi. Agaete to miasto galerii sztuki. Tam też 4 sierpnia odbywa się Fiesta de la Rama, czyli Święto Gałęzi – jedno z większych świąt ludowych i religijnych na wyspach ku czci Matki Boskiej z Las Nieves.

Zapach luksusu, czyli Tafira

W centrum wyspy mieszczą się dwie ekskluzywne miejscowości: Tafira Baja oraz Tafira Alta. Tam swoje rezydencje mają najbogatsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Tam też swoje letnie domy wybudowali milionerzy z całego świata. Warto pospacerować po uliczkach i alejkach miast, by poczuć zapach prawdziwego luksusu. Przy wjeździe do Tafira Baja wznosi się budynek uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria, zbudowanego w stylu neoklasycystycznym z elementami architektury bauhausu.

Atrakcje

Orły i motyle w Palmitos

Największą atrakcją turystyczną na Gran Canarii jest Park Palmitos. Jest to sztucznie stworzona, subtropikalna oaza zamieszkana przez pond 200 gatunków ptaków w tym małe kolibry, dzioborożce, tukany, pawie, żurawie, flamingi, papugi ary, makao czy nierozłączki. Organizowane są tam pokazy lotów orłów i sokołów czy też występy tresowanych papug. Muzeum Orchidei posiada największą hodowlę tych kwiatów w Hiszpanii. A Dom Motyli jest największym motylarnią w Europie.

Puerto Rico i delfiny

Ocean oblewający Gran Canarię upodobały sobie delfiny zarówno z gatunku zwyczajnych, jak i butlonosych. Z miasteczka Puerto Rico organizowane są rejsy w poszukiwaniu tych sympatycznych i niestroniących od ludzi morskich ssaków. Podróż po wodach specjalnym statkiem trwa około 2 godzin.

Kuchnia

Na deser Anielskie Włosy

Desery na Gran Canarii są bardzo słodkie. Jest to wpływ kuchni arabskiej. Warto spróbować Anielskich Włosów, czyli Cabella de Angel. Są to ciasteczka w formie pierogów faszerowane zmielonymi batatami z migdałami i cynamonem. Rodzaj kruchego ciasta wyrabiany jest ze smalcem, a nie masłem. Pierożki smażone są jak polskie pączki w głębokim tłuszczu, odsączane i posypywane cukrem pudrem.

Hiszpańskie tapasy

Kuchnia kanaryjska jest oczywiście pod wielkim wpływem gastronomii hiszpańskiej. Podobnie jak na kontynencie na przystawkę jada się tapasy. Przed rozpoczęciem głównego posiłku spożywa się miniporcje tradycyjnych potraw popijając winem lub piwem. Słowo „tapa” pochodzi ze średniowiecznej, hiszpańskiej tradycji. Kieliszki z winem przykrywano podczas jedzenia plastrem suszonej szynki, którą potem zjadano. Słowo tapa znaczy bowiem „przykrywka”. Jest też i inne wytłumaczenie. W średniowieczu po Hiszpanii podróżowało dużo kupców. Przy drogach powstało wiele karczm. Ale w tych czasach mało kto umiał czytać, problem był więc ze stworzeniem restauracyjnego menu. Karczmarze więc nowoprzybyłym gościom dawali po kawałeczku każdej potrawy do spróbowania, mówiąc, że „dają prosto spod przykrywki”.

Ciekawostki

El Charco, czyli łowy na cefale

Gran Canaria liczy 1500 kilometrów powierzchni i podzielona jest na 21 prowincji. W każdej z nich organizowane jest lokalne święto. 11 września warto pojechać do La Aldea de San Nicolás. Tam mieszkańcy bawią się podczas El Charco, święta mającego jeszcze pogańskie korzenie. Na odgłos wystrzału armatniego zwanego „ya” tłum mieszkańców z koszykami wiklinowymi w ręku rzuca się do wody, by dłońmi łowić cefale – ryby uwielbiające wyślizgiwać się z dłoni rybaków.

Święto kina w Las Palmas

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Las Palmas, czyli Festival Internacional de Cine de Las Palmas, ściąga rokrocznie na Gran Canarię dziesiątki gwiazd największego formatu. Na odbywających się w marcu pokazach można spotkać takie sławy jak Catherine Deneuve, Susan Sarandon czy Vanessę Redgravę. Prezentowane są zarówno filmy hiszpańskie, kanaryjskie, jak i zagraniczne.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski – 1 godzina
Język :
hiszpański
Komunikacja :
ok. 100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EUR
Długość lotu :
ok. 5 godzin
Przykładowe ceny :
bagietka – 0,5 EUR, woda mineralna 1,5 l.- 1,35 EUR, mleko 1l. – 0,85 EUR, 12 jajek – 2,1 EUR, lokalny ser 1 kg – 10 EUR, lunch w restauracji – 10 EUR, piwo 0,3l. – 0,6 EUR
Waluta :
euro (EUR)