
Fuerteventura
Ze wszystkich Wysp Kanaryjskich Fuerteventura leży najbliżej kontynentu afrykańskiego. To niezwykłe połączenie oceanu z subsaharyjskim klimatem tworzy idealne miejsce na wypoczynek.
Fuerteventura, podobnie jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie, ma pochodzenie wulkaniczne. To druga co do wielkości wyspa archipelagu. Jej nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „mocną przygodę” (une forte aventure). Nazywana jest, ze względu na kolor gliniastej gleby, wyspą czerwoną. Fuerteventura posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie plaże (jest ich ponad 150). Najsłynniejsza z nich Playa de Sotavento de Jandia jest pokryta białym piaskiem cudownie kontrastującym z turkusem oceanu. To właśnie tam corocznie odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu. Ale najciekawszą i jednocześnie najbardziej dziką plażą o długości 12 kilometrów jest Cofete. Położona jest w północnej części półwyspu Jandía, na południu Fuerteventury. Tu nie ma dróg asfaltowych. Tu chodzi się pieszo lub jeździ quadem. Prawdziwy raj dla miłośników natury i spokojnego wypoczynku. Na wyspie nie ma zbyt wysokich gór, co pozwala ciepłemu wiatrowi znad Sahary – sirocco – docierać do jej wszystkich zakątków, tworząc miły, łagodny klimat. Na wyspie nikt nie będzie się nudzić. W każdym większym ośrodku turystycznym można wypożyczyć sprzęt do nurkowania. Obowiązkowo należy wyruszyć w minirejs na wyspę Lobos, gdzie w malutkiej osadzie rybackiej serwują świeże ryby i lokalną odmianę paelli. Statki wypływają z Corralejo. Na Fuerteventurze wieją dość silne wiatry, tak bardzo poszukiwane przez miłośników kitesurfingu i windsurfingu. I to właśnie wiatr ściąga też na wyspę wielu golfistów. Specjalnie zaprojektowane pola golfowe biorą pod uwagę właśnie wietrzne warunki pogodowe, które są dla graczy dodatkową atrakcją i trudnością w pokonywaniu 18 dołków. Przebywający na wyspie miłośnicy kultury i historii nie będą rozczarowani. Do zobaczenia jest wiele średniowiecznych, renesansowych i barokowych kościółków i zamków. W Poblada de la Atalayita, osadzie znajdującej się w dolinie Valle de Pozo Negro, położonej w środkowo wschodniej części wyspy, odnajdziemy ślady kultury rdzennych mieszkańców Fuerteventury, ludu Mahos, plemienia o pochodzeniu berberskim. Zakochane pary i miłośnicy romantycznych spacerów powinni udać się do malutkiego miasteczka El Cotillo. Cudowna plaża, małe restauracyjki, klif i zabytkowa wieża obronna zapewnią turystom tęskniącym za spokojem niezapomniane wspomnienia. Ale na Fuerteventurze nocne marki i miłośnicy wakacyjnego clubbingu również nie będą rozczarowani. Corralejo nie zasypia nigdy, a na plażach zabawa trwa do białego rano.
Zwiedzanie
Dawna stolica - Betancuria
Malownicze miasteczko Betancuria, liczące dziś zaledwie 200 mieszkańców, do 1834 roku było stolicą wyspy. Swoją nazwę zawdzięcza Normanowi Jeanowi de Bethencourtowi, który podbił wyspę w 1404 roku. Iglesia Santa Maria de Betancuria, zbudowany w XV wieku, był wielokrotnie burzony przez piratów i swój dzisiejszy kształt zawdzięcza XVII-wiecznej renowacji. To jeden z piękniejszych kościołów na wyspie, do którego przynależy Museo d’Arte Sacro, czyli Muzeum Sztuki Sakralnej. Tuż przy drodze FV30 znajduje się Muzeum Archeologiczne. Tu można zapoznać się z technikami zdobywania pożywienia, wypasania zwierząt, pozyskiwania wody pitnej, podziwiać przedmioty codziennego użytku oraz te wykorzystywane w obrzędach religijnych przez rdzennych mieszkańców wyspy – Majo (Maxos).
Wiatraki z Antiguy
Antigua to najstarsze miasto na wyspie. Słynie ze wspaniałych wiatraków, które napędzały koła młyńskie do mielenia ziarna na gofio – wszechobecnej i używanej do prawie wszystkich dań na wyspie prażonej mąki. Warto zwiedzić malutki kościół zbudowany w XVII wieku pod wezwaniem Matki Boskiej z Antiguy. Zbudowany jest częściowo z czerwonego kamienia pochodzenia wulkanicznego.
Wydmy z Corralejo
Rezerwat przyrody Corralejo położony na północy wyspy słynie ze swoich wydm pochodzenia organicznego. Zbudowane są bowiem nie z piasku, ale z pozostałości po muszlach czy pancerzach różnych morskich skorupiaków. Przez rezerwat przebiega asfaltowa droga FV1 z licznymi parkingami pozwalającymi na zatrzymanie się i spacer po tej wyspiarskiej Saharze. Miasto Corralejo jest dużym ośrodkiem turystycznym. Z wieży lokalnego centrum handlowego El Campanario roztacza się piękny widok na okolice.
Skamieliny z Cueava del Llano
Jaskinia Cueva del Llano w rzeczywistości nie jest klasyczną grotą, lecz podziemną galerią skalną wydrążoną przez wulkaniczną lawę. Jaskinia ma 648 metrów długości, a jej wysokość dochodzi do 6 metrów. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem w kaskach z latarkami-czołówkami. Można tu obejrzeć liczne skamieniałości nieistniejących już gatunków zwierząt jak np. myszy lawowej. Niektóre z nich mają ponad 15 tysięcy lat.
Atrakcje
Wielka góra Zarzia
Najwyższym szczytem wyspy Fuerteventura jest położony koło plaży Esquinzo Pico de la Zarzia zwany inaczej Górą Jandía,, który wznosi się na wysokość 807 m n.p.m. Na szczyt można wejść zarówno latem, jak i zimą, gdyż panujące tam temperatury rzadko spadają poniżej 15 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać o wietrznej pogodzie i porannych mgłach. Roślinność w wyższych partiach góry chronią siatki przed licznie tu żyjącymi dzikimi kozami. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na niedostępną samochodem północną część wyspy.
Sól z El Carmen
Soliny El Carmen znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Caleta de Fuste. Tam wydobywa się około 400 ton oceanicznej soli rocznie. W miejscowym Muzeum Soli zwiedzający poznają dawne metody wydobywania soli z oceanu. Na wybrzeżu można zobaczyć również postawiony na specjalnym rusztowaniu wielki, 19-metrowy szkielet płetwala zwyczajnego, który padł tu w 2000 roku.
Rejs na Lobos
Zaledwie kilka kilometrów od Fuerteventury znajduje się malutka, niezamieszkana wysepka Lobos. Można na nią popłynąć z wycieczką zorganizowaną lub samemu wypożyczyć malutką motorówkę. Rejs trwa zaledwie 15 minut. Wyspa jest rezerwatem ptaków, ale można tam się opalać na plaży, jak i kąpać w oceanie.
Parki atrakcji
W dużym ośrodku turystycznym, miasteczku Corralejo, mieści się park atrakcji Baku Water Park. Ten supernowoczesny park wodny otwarto w 2004 roku. Zbudowane w nim atrakcje przeznaczone są zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. W La Lajita mieści się ogród zoologiczny El Oasis. Przygotowano w nim interaktywne spektakle z krokodylami i wężami występującymi na Wyspach Kanaryjskich. To również jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można z bliska podglądać życie lemurów. Dużą atrakcją są też przejażdżki na wielbłądach.
Kuchnia
Puchero z kozy
Fuerteventura jest wyspą pasterską. Żyje tam więcej kóz niż ludzi. Nie dziwi więc, że koźlina jest ulubionym mięsem mieszkańców tej wyspy. Tam też każde miasteczko ma swoje lokalne święto czczenia Matki Boskiej. Z tej okazji przygotowuje się puchero. To rodzaj ragout z mięsa koziego duszonego z kapustą, marchewkami, kukurydzą, fasolką i grochem. Z powstałego z duszenia bulionu robi się zupę, którą tradycyjnie ofiarowuje się zaprzyjaźnionym mieszkańcom sąsiedniego miasteczka.
Rybne sancocho
Potrawa znana jako sancocho słynna jest w całej Ameryce Łacińskiej i Hiszpanii. Ale tylko na Fuerteventurze przygotowuje się to danie z rybami i batatami. Zupę przygotowuje się z solonego strzępiela lub okonia morskiego, wcześniej moczonego 24 godziny w wodzie i gotowanego z oliwą, batatami, octem oraz prażoną mąką gofio.
Ciekawostki
Cudowny aloes
Wszechobecną rośliną występująca na Fuerteventurze jest aloes. Jest to bowiem wyspa pustynna, a właśnie taki klimat odpowiada temu kaktusowi o silnych właściwościach leczniczych i zdrowotnych. Większość ekstraktu aloesowego stosowanego w kosmetykach pochodzi właśnie z tej wyspy. Żel znajduje się w liściach i zawiera ponad 200 leczniczych składników i witamin, ale najważniejszym z nich jest acemannan. Ten cudowny, naturalny polisacharyd ma silne działanie przeciwbakteryjne, regenerujące tkanki i wzmacniające system odpornościowy.
Kanaryjska gitara timple
Timple to mała gitara charakterystyczna dla Wysp Kanaryjskich. Można ją kupić w wielu sklepikach na Fuerteventurze. Instrument ma 4 lub 5 strun i wydaje się lokalną modyfikacją gitary barokowej pochodzenia hiszpańskiego. Rozwinął się bowiem z hiszpańskiego guitarillo i przypomina portugalskie cavaquinho, które z kolei jest w prostej linii przodkiem hawajskiego ukulele. Podczas wszystkich miejscowych świąt można usłyszeć dźwięki tego charakterystycznego instrumentu.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
ok. 5 godzinStrefa czasowa
czas polski – 1 godzinaKomunikacja
ok. 100 kilometrowy odcinek autobusem – 9 EURPrzepisy wjazdowe
Język
hiszpański