Szaleństwa na falach Oceanu Atlantyckiego? Wybierz Teneryfę

teneryfa

Wody oceanu oblewające wyspę Teneryfę są idealne do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych oraz rekreacyjnych rejsów. Codziennie setki łodzi i żaglowców wyruszają w poszukiwaniu delfinów i orek oraz mieniących się wszelkimi kolorami gatunków ryb. Przy brzegu turyści beztrosko bawią się uprawiając narciarstwo wodne, windsurfing, pływając na skuterach czy pontonach. Amatorzy nurkowania penetrują głębiny w poszukiwaniu najpiękniejszych przedstawicieli fauny i flory podwodnej. Jest tutaj co podziwiać! Form spędzania czasu na wodzie i pod nią jest tutaj bez liku. Każdy miłośnik wodnych form aktywności będzie się tutaj czuł naprawdę wspaniale. Wybierając miejsce wypoczynku warto zwrócić uwagę na rodzaj wybrzeża w danym regionie i okoliczne atrakcje wodne, by mieć jak najbliżej do swojej ulubionej formy rozrywki.

Rejsy po oceanie

Na Teneryfie znajdziemy niemal każdy rodzaj łodzi i jachtu jaki sobie wymarzymy. Na przystaniach zacumowane są eleganckie żaglowce, tradycyjne kutry, turystyczne szkunery, łodzie motorowe, wygodne katamarany. Ponadto spotkać można też w niektórych portach ogromne promy i statki pasażerskie. Tysiące turystów korzystają tutaj z uroków oceanu i szukają przygód na wodzie. Możemy zdecydować się na rejs spacerowy szkunerem lub katamaranem. Te najczęściej wypływają w poszukiwaniu słynnych orek oraz delfinów, które w tym rejonie występują dość licznie. Napotkanie tych ssaków w rejonie Teneryfy wcale nie graniczy więc z cudem! Bywa, że podczas jednego rejsu uda nam się zobaczyć jedne i drugie. Oprócz spotkania sympatycznych zwierzaków mamy podczas tych wycieczek możliwość podziwiania pięknego wybrzeża Teneryfy.

Sporą popularnością cieszą się wyprawy w rejon klifów Los Gigantes. Łodzie podpływające pod ich podnóża wydają się niezwykle malutkie! Jest to idealna opcja na rodzinną wycieczkę. Do wyboru mamy krótkie rejsy oraz te całodzienne. Podczas tych drugich na pokładzie serwowany jest lunch i napoje. Często jest też przerwa na pływanie w zatokach z krystalicznie czystą wodą. Panów może zainteresować oferta wypraw wędkarskich lub wyścigów na łodziach sportowych. Te ostatnie robią wrażenie, gdyż wyglądają niezwykle nowocześnie. Panie będą zachwycone rejsami ku zachodowi słońca. Ciepłe kanaryjskie wieczory są wymarzoną aurą na randkę na ocenie. Jest to świetna propozycja dla par udających się tutaj na romantyczny urlop lub w podróż poślubną.

Warto wiedzieć, że rejsy po oceanie bywają bardziej odczuwalne dla osób z chorobą morską niż te, które odbywają się po spokojnych wodach np. na jeziorze czy rzece.

Fot. Łódź wycieczkowa (flickr.com, Pamela Stock).
Fot. Łódź wycieczkowa (flickr.com, Pamela Stock).

Szalona zabawa na falach

Szerokie plaże to nie jedyny plus Teneryfy. Największą zaletą jest ich zatokowe położenie i dość szybkie zwiększanie się głębokości wraz z odległością od brzegu. Dzięki temu, że wody przybrzeżne oddzielone są od otwartego oceanu falochronami, możemy uprawiać tutaj niezliczoną ilość sportów wodnych. Duże głębokości blisko brzegu i dość spokojna tafla wody pozwala na korzystanie z różnych sprzętów motorowych. Dlatego funkcjonuje na Teneryfie wiele punktów oferujących wypożyczenie nart wodnych czy skuterów. Na wyspie popularne są również przejażdżki na dmuchanym bananie lub kołach ciągniętych przez motorówkę. Oprócz tego w niektórych regionach, np. plaża w El Medano, występują idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Amatorzy szalonej zabawy na falach oceanu będą tutaj wniebowzięci! Oprócz samodzielnego pływania można odbyć kurs podczas, którego instruktor małymi krokami uczy kursantów jak korzystać ze sprzętu, by jak najdłużej utrzymać się na wodzie. Niesamowitych wrażeń dostarczy też lot na spadochronie. Łódź motorowa ciągnie go na linie i wraz z oddalaniem się od brzegu szybuje się coraz wyżej. Z tej atrakcji skorzystać mogą również starsze dzieci. Instruktor przypina turystę do spadochronu specjalnymi szelkami, tak by lot był w miarę możliwości wygodny i pozwalał na cieszenie się widokami – a te zapierają dech w piersiach! Koniecznie trzeba się skusić na taką formę rozrywki.

Fot. Plaża w El Medano dla wind i kitesurferów (flickr.com, Mataparda)
Fot. Plaża w El Medano dla wind i kitesurferów (flickr.com, Mataparda)


Podwodny raj

Wzdłuż wybrzeża Teneryfy występuje bardzo urozmaicona linia brzegowa. Tam, gdzie spotykamy skaliste plaże i klify woda jest niezwykle klarowna i zachęca amatorów nurkowania do penetrowania dna. Obserwować możemy tutaj ławice ryb mieniących się kolorami, żółwie zielone, stare wraki porośnięte koralem oraz skalne groty. Na wyspie znajdziemy wiele szkół oferujących kursy zarówno dla początkujących jak i już doświadczonych nurków. Do wyboru mamy kilkudniowe kursy PADI lub rekreacyjne nurkowanie pod okiem opiekuna. Bez problemu znajdziemy szkołę, w której instruktorzy mówią w języku polskim. Możemy pod ich czujnym okiem połączyć błogie, urlopowe lenistwo z nauką uprawiania tego sportu. Kto jednak nie ma odwagi lub kondycji do nurkowania z butlą tlenową może skusić się na tzw. bob diving – Breathing Observation Bubble Diving. Jest to świetna zabawa pod wodą nie wymagająca specjalnych umiejętności nurkowania. Głębiny podziwia się bowiem ze skuterków podwodnych, a na głowie ma się hełm niczym astronauta. Dzięki temu nie musimy nawet umieć pływać i normalnie możemy oddychać tlenem wpuszczanym do hełmu. W zabawie tej mogą brać udział również starsze dzieci. Jeżeli wizja indywidualnego poruszania się pod wodą nadal jest zbyt stresująca mamy jeszcze jedną możliwość podglądania fauny i flory oceanu. Wystarczy w jednym z portów odszukać łódź podwodną. Jest ona przestronna i pozwala na bezpieczne zwiedzanie głębin dzięki panoramicznym oknom. Schodzi do około 30 metrów pod powierzchnię, więc mamy szansę napotkać wyjątkowe okazy ryb, żółwie czy delfiny. Obok łodzi znajduje się nurek, który wabi zwierzęta, tak by podpłynęły jak najbliżej okien. Warto nadmienić, że jest to jedyna okazja by bez specjalnego aparatu móc zrobić „podwodne” zdjęcia. Fotografia ogromnej płaszczki niemal przyklejonej do szyby łodzi bez wątpienia będzie świetną pamiątką z urlopu, a wycieczka ta sprawi radość przede wszystkim dzieciom.