Loading...Loading...

Kurorty i plaże sąsiadują tu bezpośrednio z niespotykanymi nigdzie indziej architektonicznymi cudami czasów antycznych. Riwiera turecka to raj dla miłośników słońca i historii.

World map

Riwiera Turecka rozciąga się od prowincji Antalya poprzez region Muğla, Aydin, południe Izmiru aż do zachodniej części Mersinu. Ten kilkusetkilometrowy pas wybrzeża zapełniony jest setkami kurortów, hoteli, barów, restauracji i nocnych klubów. Plaże należą tu do najatrakcyjniejszych w całej Europie. Stolicą Riwiery jest Antalya, otoczona z trzech stron wysokimi górami i oferująca turystom wszelkie możliwe atrakcje. Ale warto też zatrzymać się w mniejszych miejscowościach. W Marmaris może nie ma zbyt wielu zabytków świadczących o bogatej przeszłości Turcji, ale za to tutejsze plaże znane są w całym kraju. Największą popularnością cieszą się Turunc i Kumlubuk. W Fethiye początek bierze tzw. Trasa Licyjska, szlak górski prowadzący przez wiele starożytnych osad i miast. Do Doliny Motyli, położonej blisko kurortu Ölüdeniz, można dostać się właściwie tylko drogą morską. Żyje tu ponad 70 gatunków motyli i ciem, a wśród nich niezwykły motyl tygrysi. Pobliska góra Babadağ o wysokości 1969 metrów n.p.m. przyciąga miłośników paralotniarstwa. A w samym Ölüdeniz znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w całej Turcji, znana jako Niebieska Laguna. Przyjeżdżają tu tłumy turystów. W Kas natomiast jest spokojnie. Nie ma tu nowoczesnych hoteli ani piaszczystych plaż. I choć jest to bardzo znany śródziemnomorski kurort, wakacje spędzają tu raczej dorośli. To miejsce uwielbiane przez płetwonurków i wytrawnych pływaków. Do wody skacze się ze stromych skał. A w głębinach morskich ukryte są zatopione okręty, wśród których pływają różnokolorowe ryby. I wreszcie z Kas można popłynąć łodzią do pobliskiej wysepki Meis należącej już do Grecji. Alanya nastawiona jest wyłącznie na turystykę. Tu trwa najintensywniejsze życie nocne całej Riwiery Tureckiej. Wszystkie plaże w Alanyi są piaszczyste. Wynajętą łódką warto popłynąć do trzech grot: Jaskini Piratów, Jaskini Kochanków i Jaskini Fosforyzującej. Na zachód od górującej nad wybrzeżem twierdzy rozciąga się bardzo atrakcyjna plaża Kleopatry. W tym niezwykle tłocznym kurorcie nie mają czego szukać miłośnicy spokoju i nieskalanej ludzką stopą natury.

Przewodnik

Zwiedzanie

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godz.
 • Język

  turecki, angielski, niemiecki, rosyjski
 • Komunikacja

  taksówka w obrębie miejscowości – 6-10 EUR
 • Długość lotu

  ok. 3 godziny
 • Przykładowe ceny

  lunch od 12 EUR, obiad składający się z 2 dań od 18 EUR, piwo 2, 5 EUR, woda mineralna 1, 5 l – 1 EUR, kawa, herbata – 0, 6 EUR
 • Waluta

  lira turecka, 1 EUR = 2,4 liry
Ubezpieczenia turystyczne Riwiera Turecka - dowiedz się więcej »