
Riwiera Turecka
Kurorty i plaże sąsiadują tu bezpośrednio z niespotykanymi nigdzie indziej architektonicznymi cudami czasów antycznych. Riwiera turecka to raj dla miłośników słońca i historii.
Riwiera Turecka rozciąga się od prowincji Antalya poprzez region Muğla, Aydin, południe Izmiru aż do zachodniej części Mersinu. Ten kilkusetkilometrowy pas wybrzeża zapełniony jest setkami kurortów, hoteli, barów, restauracji i nocnych klubów. Plaże należą tu do najatrakcyjniejszych w całej Europie. Stolicą Riwiery jest Antalya, otoczona z trzech stron wysokimi górami i oferująca turystom wszelkie możliwe atrakcje. Ale warto też zatrzymać się w mniejszych miejscowościach. W Marmaris może nie ma zbyt wielu zabytków świadczących o bogatej przeszłości Turcji, ale za to tutejsze plaże znane są w całym kraju. Największą popularnością cieszą się Turunc i Kumlubuk. W Fethiye początek bierze tzw. Trasa Licyjska, szlak górski prowadzący przez wiele starożytnych osad i miast. Do Doliny Motyli, położonej blisko kurortu Ölüdeniz, można dostać się właściwie tylko drogą morską. Żyje tu ponad 70 gatunków motyli i ciem, a wśród nich niezwykły motyl tygrysi. Pobliska góra Babadağ o wysokości 1969 metrów n.p.m. przyciąga miłośników paralotniarstwa. A w samym Ölüdeniz znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w całej Turcji, znana jako Niebieska Laguna. Przyjeżdżają tu tłumy turystów. W Kas natomiast jest spokojnie. Nie ma tu nowoczesnych hoteli ani piaszczystych plaż. I choć jest to bardzo znany śródziemnomorski kurort, wakacje spędzają tu raczej dorośli. To miejsce uwielbiane przez płetwonurków i wytrawnych pływaków. Do wody skacze się ze stromych skał. A w głębinach morskich ukryte są zatopione okręty, wśród których pływają różnokolorowe ryby. I wreszcie z Kas można popłynąć łodzią do pobliskiej wysepki Meis należącej już do Grecji. Alanya nastawiona jest wyłącznie na turystykę. Tu trwa najintensywniejsze życie nocne całej Riwiery Tureckiej. Wszystkie plaże w Alanyi są piaszczyste. Wynajętą łódką warto popłynąć do trzech grot: Jaskini Piratów, Jaskini Kochanków i Jaskini Fosforyzującej. Na zachód od górującej nad wybrzeżem twierdzy rozciąga się bardzo atrakcyjna plaża Kleopatry. W tym niezwykle tłocznym kurorcie nie mają czego szukać miłośnicy spokoju i nieskalanej ludzką stopą natury.
Zwiedzanie
Myra
W mieście Myra znajduje się sarkofag, w którym był pochowany żyjący na przełomie III i IV wieku n.e. św. Mikołaj, tamtejszy biskup. Szczątki świętego obecnie znajdują się w Muzeum w Antalyi. Ale miasto słynie przede wszystkim ze skalnych grobowców pochodzących z V i IV wieku p.n.e. Na skałach wyrzeźbione są postaci zmarłych, ich rodziców, a nawet przyjaciół. W Myrze należy też zwiedzić ruiny teatru i rzymskich łaźni.
Kekova
Kekova to mała, bezludna wyspa położona na południe od Simeny. Słynie z tzw. „zatopionego miasta”. W II wieku n.e. miało tam miejsce wielkie trzęsienie ziemi i istniejące tam wówczas miasto Apollonia znalazło się w całości pod wodą. Ruiny miasta można oglądać z łódki. Nurkowanie i kąpiel jest tam ściśle wzbroniona. Jednak w krystalicznie czystej wodzie można bez problemu zauważyć zatopione kolumny, schody i mury.
Mamure Kalesi
Twierdza Mamure z XII wieku położona jest zaledwie kilka kilometrów od Anamurionu. To największy zamek warowny zachowany w prawie idealnym stanie w regionie całego basenu morza Śródziemnego. Służył obronie przed piratami. W późniejszych wiekach służył za karawanseraj, czyli rodzaj oberży czy hotelu dla podróżujących karawan. Na jednym z trzech dziedzińców twierdzy zbudowano mały meczet. Wokół zamku rozpościerają się piękne plaże.
Side
Portowe miasteczko Side, położone niedaleko Pamfilii, zostało założone ok. VII wieku p.n.e. Dziś jest to silny turystyczny ośrodek z przepięknymi greckimi i rzymskimi zabytkami. Nad samym morzem wznoszą się ruiny świątyni Appolina. Pięknem zachwyca dobrze zachowany teatr wybudowany specjalnie do pokazów cyrkowych. Publiczność odgrodzona jest od areny dość wysokim murem mającym chronić widzów przed dzikimi zwierzętami. W V wieku naszej ery teatr uległ dziwnej transformacji i powstał w nim kościół.
Atrakcje
Wirujący Derwisze
W mieście Konya powstał w XIII wieku muzułmański Zakon Wirujących Derwiszy. Mewlewici osiągnęli niezwykłą umiejętność medytacji w ruchu. Taniec derwiszy przypomina ruchy dziecięcej zabawki – bączka. Można uczestniczyć w pokazie tego mistycznego tańca, a w Muzeum Mewlewitów znajduje się grobowiec założyciela zakonu i szkatułka z włosami z brody Mahometa.
Wodospady Duden
Wodospady Duden położone są około 12 kilometrów od miasta Antalyi. I choć nie należą do najwyższych, widok wody spływającej niezwykle szerokim strumieniem należy do niezwykle wyjątkowych. Turcy zwyczajowo lubią odpoczywać przy szumie wodospadów. Dlatego w ich pobliżu zawsze można znaleźć małą herbaciarnię. Wodospad Duden można podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale również od środka.
Kuchnia
Smażone rybki
Nie ma nic prostszego i smaczniejszego niż hamsi tava. Są to po prostu małe sardynki lub sardele panierowane w mące kukurydzianej i smażone w głębokim oleju. Pięknie wyłożone na wielkich okrągłych talerzach kuszą turystów nadmorskich kurortów. Do tego obligatoryjnie kieliszek chłodnego białego wina.
Sałatka z fasoli
Antalya usulü piyaz, czyli sałatka z fasoli, dość popularna w całej Turcji, w mieście Antalya podawana jest zupełnie inaczej. Ugotowana i schłodzona fasola pomieszana jest z cebulą, natką pietruszki, jajkami na twardo i pomidorami. Na Riwierze Tureckiej ta warzywna mieszanka przyprawiana jest pastą sezamową tahini oraz octem i czosnkiem.
Turecka pomidorowa
Pomidorowa z ryżem może budzić nie najlepsze skojarzenia. Ale nie na Riwierze Tureckiej. Ten lokalny przysmak, czyli domates civesi ma niepowtarzalny smak. To po pierwsze zasługa zupełnie innych pomidorów i innego gatunku ryżu. A wszystko doprawione czosnkiem, papryką, cebulą, oliwą z oliwek, miętą i bazylią.
Kozie głowy
Kelle paça çorbası to danie tylko dla amatorów głowizny. Potrawa ta przygotowywana jest z kozich lub jagnięcych głów długo gotowanych wraz z nóżkami. Ten aromatyczny gulasz przyprawiany jest octem i cytryną.
Ciekawostki
Wzgórze Chimery
Wzgórze Chimery wznosi się nieopodal małego miasteczka Olympos. Wejście na szczyt zajmuje około 20 minut. Tam też oczom turystów ukazuje się niebywały widok. Ze szczelin skał bucha ogień. Przyczyna tego zjawiska nie jest do końca wyjaśniona, widomo jedynie, że ulatniający się z podziemi gaz zapala się przy kontakcie z powietrzem. Jak głosi legenda Chimera była ziejącym ogniem potworem o głowie lwa, ciele kozła i z ogonem węża. W zamierzchłych czasach ogień był tak silny, że był widoczny z oddali, ze statków pływających po Morzu Śródziemnym.
Relaks w hammamie
Turecka łaźnia, czyli hammam swymi korzeniami sięga Imperium Osmańskiego. Kobiety poddają się tam zabiegom relaksacyjnym, a mężczyźni w osobnej sali omawiają interesy. W Alanyi jest wiele łaźni tureckich. Jednak trzeba pamiętać, aby wybrać się do takiej, w której są baseny oraz sale solne i błotne. Kilkanaście godzin po wizycie w hammamie nie wolno się opalać, natomiast wizyty w łaźni opaleniznę utrwalają.
Waluta
lira turecka, 1 EUR = 2,4 liryDługość lotu
ok. 3 godzinyStrefa czasowa
czas polski + 1 godz.Komunikacja
taksówka w obrębie miejscowości – 6-10 EURPrzepisy wjazdowe
Język
turecki, angielski, niemiecki, rosyjski