Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Sharm el Sheikh, po arabsku “Zatoka Starca”, to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych Egiptu. Słynie ze wspaniałej pogody, pięknych plaż i luksusowych kurortów. To raj dla miłośników nurkowania, surfingu oraz wielbicieli zwiedzania.

Region Sharm el Sheikh znajduje się w południowej części półwyspu Synaj. Jest to idealne miejsce nie tylko dla wielbicieli relaksu na plaży, ale także dla sympatyków sportów wodnych. Ze względu na ciepłe i czyste wody, a także piękną faunę i florę, często podziwianą przez nurków, Sharm el Sheikh daje możliwość odkrywania podwodnego świata. Morze zamieszkuje ponad 1000 gatunków ryb, a także żółwie morskie, rozgwiazdy i jeżowce. Znajdują się tu również najpiękniejsze rafy koralowe, położone najbliżej Europy.

Między Morzem Czerwonym, a niesamowitymi górami półwyspu Synaj, położone jest miasto o tej samej nazwie. Sharm el Sheikh to tzw. perła turystyczna Synaju. Kurort usytuowany jest nad trzema zatokami: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay. To najbardziej atrakcyjne miejsce wśród egipskich kurortów. Znajdziecie tu czyste plaże, a także nowoczesne hotele, kluby, kasyna i pola golfowe. W regionie panuje skrajnie suchy klimat zwrotnikowy, z niezwykle rzadkimi opadami deszczu. Zimą temperatura w ciągu dnia waha się od kilkunastu stopni w najchłodniejszych miesiącach, do około 30ºC w najcieplejszych. Latem natomiast przekracza 40ºC. Warto jednak zaznaczyć, że niska wilgotność powietrza – ok. 4%, sprawia, że upały nie są uciążliwe dla turystów.

Zwiedzając region, warto wybrać się do Parku Narodowego Ras Muhammad – jednego z najsławniejszych miejsc nurkowych na świecie. Występuje tutaj łącznie ok. 150 gatunków koralowców. Spotkać tu można również żółwie morskie i delfiny. Kolejnym ciekawym miejscem jest Park Narodowy Nabq – znany przede wszystkim z najbardziej na północ wysuniętych lasów mangrowych, gdzie żyje mnóstwo gatunków ptaków.

Wakacje w Sharm el Sheikh to okazja do spróbowania wspaniałych orientalnych smaków kuchni egipskiej oraz doskonale przyrządzanych świeżych owoców morza. Miejsce o wspaniałym położeniu, pięknej pogodzie, doskonałych warunkach do zwiedzania oraz uprawiania sportów wodnych z pewnością spodoba się każdemu wymagającemu turyście.

Atrakcje

Park Narodowy Ras Muhammad

Najbardziej wysunięta na południe część półwyspu Synaj będąca pierwszym narodowym parkiem morskim w Egipcie. Miejsce to uznawane jest za najatrakcyjniejszy teren do nurkowania na całym świecie – znajdziemy tutaj 20 stanowisk do niezapomnianych podwodnych wycieczek, przepiękne rafy koralowe oraz ogromne bogactwo świata roślin i zwierząt z licznymi rekinami, tuńczykami, murenami i żółwiami morskimi. W głębszych wodach, nieco dalej od brzegu, zobaczyć można wraki statków zatopionych w XIX wieku. W parku Ras Muhammad zabronione jest wkraczanie za tereny zamknięte oraz nurkowanie poza wyznaczonymi miejscami.

Klasztor św. Katarzyny

Z Sharm el Sheikh warto udać się w głąb półwyspu Synaj aż do położonego na wysokości 1570 m n.p.m. klasztoru św. Katarzyny – słynnego na całym świecie klasztoru prawosławnych mnichów założonego w VI w. n.e. na polecenie rzymskiego cesarza. W tym świętym dla chrześcijan miejscu znajduje się znany z Biblii krzak gorejący, przez który Bóg przemówił do Mojżesza. Aby ochronić się przed najazdami nomadów, wzniesiono obiekt klasztorny przypominający twierdzę. Po islamizacji Egiptu w X w. n.e. wybudowano obok meczet, by nie dopuścić do zniszczenia klasztoru. W tutejszej bibliotece znajduje się kilka z najstarszych zabytków piśmiennictwa religijnego (niestety, biblioteka jest obecnie zamknięta). W dwóch złotych szkatułach obok marmurowego relikwiarza św. Katarzyny znajdują się głowa i dłoń męczennicy. Zwiedzającym udostępniono również duży zbiór cennych ikon. Wieczorem warto udać się na pieszą wycieczkę na górę Synaj, aby móc obejrzeć niezapomniany wschód słońca.

Kolorowy Kanion

Jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych półwyspu Synaj. Można tutaj podziwiać wielobarwne, rzeźbione przez wodę, wiatr oraz piasek skały o najrozmaitszych odcieniach brązu, czerwieni, purpury i żółci. Kanion tworzy imponujący labirynt wznoszący się na wysokość nawet 40 metrów. Do tego wyjątkowego miejsca warto udać się rano – nie tylko ze względu na niższą temperaturą, ale również mniejsze tłumy turystów. Wstęp do Kolorowego Kanionu możliwy jest tylko z przewodnikiem.

Nurkowanie i wodne wycieczki

Sharm el Sheikh i jego okolice to miejsca odwiedzane przez nurków z całego świata. Wiele akwenów znajduje się wokół wyspy Tiran, do której dotarcie łodzią zajmuje około godziny. Podziwiać można tutaj cztery rafy ochrzczone brytyjskimi nazwiskami kartografów: Thomas, Woodhouse, Gordon oraz Jackson – dwie ostatnie należą do najsłynniejszych na świecie. Okolica, oprócz wyjątkowego bogactwa raf, pełna jest również wraków statków. Popularnością cieszy się zwłaszcza Na'ama Bay, o czym decyduje duża liczba ośrodków nurkowych organizujących kursy, wycieczki i rejsy. Bardzo modne stały się także kilkudniowe, a nawet kilkutygodniowe wyprawy (bez schodzenia na ląd) dające najlepszą z możliwych szans na poznanie uroków Morza Czerwonego. To dokonała okazja, by dotrzeć do mniej obleganych i spokojniejszych miejsc.

Old Market

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Sharm el Sheikh jest Old Market – najstarsza część popularnego kurortu. Tu można poczuć klimat orientalnych bazarów – proste, białe sklepiki zachęcają do kupna licznych pamiątek, ubrań i przypraw. Ceny towarów są zdecydowanie niższe niż w pozostałych częściach miasta, choć trzeba pamiętać o konieczności targowania się (możliwe jest obniżenie podawanej przez sprzedawców ceny nawet do –70%!). Można tu nie tylko zrobić duże zakupy, lecz także usiąść w jednej z klimatycznych kafejek i zrelaksować się przy doskonałej beduińskiej herbacie czy filiżance tureckiej kawy. Wyjątkowa kultura egipska i lokalny styl życia mieszkańców są na wyciągnięcie ręki.

Kuchnia

Falafel

Jedno z najpopularniejszych dań kuchni arabskiej – małe kotleciki z ciecierzycy smażone na bardzo mocno rozgrzanym tłuszczu i serwowane w tradycyjnym chlebku pita z sałatką oraz sosem czosnkowym. Falafele przygotowuje się z namoczonych uprzednio ziaren ciecierzycy przemielonych z czosnkiem, cebulą, sodą i dużą ilością przypraw. Wśród przypraw dominują szczególnie te ostre, czyli pieprz czarny i cayenne, ale nie brakuje także pietruszki, kuminu i kolendry.

Ciekawostki

Skąd nazwa?

Półwysep Synaj powstały około 2 mln lat temu, swoją nazwę zawdzięcza zapewne kształtowi tutejszych wzgórz i gór. Słowo „sen" w językach semickich znaczy „ząb". Inne podania mówią, że to bogini Sin nadała swoje imię półwyspowi. Najwyższym wzniesieniem na tym terenie jest słynna góra św. Katarzyny (2637 m n.p.m.). W odległych czasach w te górzyste rejony wysyłani byli niewolnicy i skazańcy zmuszeni do wydobywania złota i miedzi. Obecnie jest to ważny ośrodek wydobycia ropy naftowej.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
arabski; w miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
taksówki, minibusy
Długość lotu :
4 godz. 20 min
Przykładowe ceny :
taksówka ok. 20 EGP (12 zł)
Waluta :
funt egipski (EGP); 100 EGP = ok. 45 PLN