Przewodnik kulturalny po Grecji

760x433_grecja1

Nie da się ukryć, że obecnie bardzo często na wakacje jeździmy do Grecji i rzecz jasna nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że Grecja jest idealnym krajem na to, aby spędzić tam urlop. W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o tym, że jest tam stosunkowo tanio, choć w związku z kryzysem nie jest wcale powiedziane, że zapłacimy tam kartą. Mimo wszystko większych powodów do narzekań przynajmniej jeśli pod uwagę weźmiemy finanse, mieć nie powinniśmy. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się kulturze tego kraju. O czym należy wiedzieć, decydując się na wyjazd do Grecji?

Kuchnia

Zaraz po przybyciu do Grecji z pewnością każdy z was będzie miał możliwość zasmakowania jednej z lokalnych potraw, a nie jest żadną tajemnicą, że kuchnia grecka przypadnie, a przynajmniej powinna przypaść do gustu każdemu, kto znajdzie się w tym kraju. Na turystę czeka bowiem multum smakowitych dań, które zawładnął każdym, nawet najbardziej wybrednym podniebieniem.

Uznawana jest ona bowiem za jedną z najlepszych na świecie. Być może dlatego, że do ich przygotowania wykorzystuje się dużo warzyw i owoców morza. To jednak nie wszystko, bo nie można też zapomnieć o serach i sałatkach. Nieraz sama sałatka może tutaj posłużyć za pełen posiłek i na pewno turysta będzie po nim syty.

Przeczytaj również: Kreta – wyspa różnorodności

Jeśli natomiast mielibyśmy Wam coś polecić, to na pewno byłyby to potrawy z wykorzystaniem mięsa jagnięcego. Są to tak zwane potrawy kleftiko, które wzbogacone są o warzywa oraz sałatkę wiejską horiatiki. Zachęcamy do spróbowania takich potraw jak:

  • tsatsiki — gęsty jogurt z ogórkiem i czosnkiem,
  • souvlaki — szaszłyk (zazwyczaj z jagnięciny bądź baraniny),
  • saganaki — zapiekany ser z dużą ilością sałatki greckiej (pomidory, ogórki, oliwki, ser feta i oliwa z oliwek)

W ujęciu napojów nie możecie natomiast przejść obojętnie wobec win. Być może nie są one tak pyszne, jak te francuskie, ale na pewno na ich smak narzekać nie będziecie. Także biorąc pod uwagę kuchnię na Grecji, raczej się nie rozczarujecie.

Sprawdź wakacje w Grecji.

Ludność

Odnieśmy się także do zamieszkującej Grecji ludności. Nie jest tajemnicą, że nie jest to kraj o wielkiej licznie ludności. Grecję zamieszkuj bowiem jedynie dziesięć milionów ludzi. Większość to rzecz jasna Grecy, choć sporo jest tu także Słowian, wśród których królują Bułgarzy oraz Turków.

Językiem urzędowym jest tu greka, ale w miejscowościach turystycznych, a tutaj przecież ich nie brakuje, bez problemu porozumiemy się także w językach angielskim, niemieckim czy nawet rosyjskim. Wszystko dlatego, że większość mieszkańców tego kraju to wyznawcy prawosławia. Katolicy oraz muzułmanie pozostają tu w mniejszości.

Tak więc, jak najbardziej każdemu turyście kraj ten możemy polecić. Każdy, kto się tutaj zamelduje, na pewno nie będzie narzekał, gdyż bardzo prawdopodobne, że spędzi tu najlepsze wakacje swojego życia. Tak więc nie macie na co czekać i jeśli nie w tym to na pewno w przyszłym roku powinniście ten kierunek turystyczny wziąć pod uwagę.

Wypoczynek i wakacje w Grecji – sprawdź tutaj.