Na spotkanie z przyrodą. Najpiękniejsze miejsca na Teneryfie

Teneryfa urzeka swoją magią każdego, komu bliska jest przyroda. Wspaniałe widoki na góry, lasy czy ocean są niczym balsam dla oczu. Będąc pierwszy raz na tej pięknej wyspie trudno nie wpaść w zachwyt! Fani pieszych wycieczek będą tutaj w siódmym niebie, gdyż Teneryfa obfituje w szlaki, gdzie krajobrazy są tak zmienne, że trudno uwierzyć, że wciąż jest się na tej samej, niewielkiej wyspie. Rajskie plaże dadzą ukojenie w gorący letni dzień, a kwitnące ogrody będą idealnym miejscem na spacery z dzieckiem. Malownicze krajobrazy to wizytówka Teneryfy. Naprawdę trudno nie zakochać się w tej wyspie.

Bez wątpienia na Teneryfie znajduje się kilka pięknych przyrodniczo miejsc, które wręcz obowiązkowo należy zobaczyć podczas urlopu na tej cudownej wyspie. Należą do nich: Park Narodowy Del Teidewąwóz Masca, klify Los Gigantes oraz góry Anaga. Wszystkie te miejsca są łatwo dostępne i znajdują się na liście obowiązkowych punktów do odwiedzenia na wycieczkach fakultatywnych. Otoczenie wulkanu Teide niewątpliwie wygrywa we wszelkich rankingach atrakcji na Teneryfie. Widoki zapierają dech w piersiach! Choć właściwie Masca wcale nie jest daleko w tyle. Bajeczny krajobraz i urocza wioska osadzona na górskich zboczach to jedna z najwspanialszych perełek Wysp Kanaryjskich.

Kto nie może poświęcić całego dnia na przejście wąwozu koniecznie musi chociaż udać się do samej osady, z której roztacza się panorama na  majestatyczne góry. Klify Los Gigantes można zobaczyć niemal z okien hotelu jeżeli wybierzemy na miejsce wypoczynku okolice Puerto de Santiago. Robią wrażenie! Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się podpłynąć do nich łodzią. Góry Anaga są najrzadziej odwiedzane, gdyż są najdalej położone od większości miejscowości wypoczynkowych. Jednak tutejsze lasy i strzeliste szczyty górskie zachwycają do tego stopnia, że coraz więcej turystów decyduje się na wycieczkę w te rejony. Wszystkie te miejsca można zobaczyć w ramach dwóch wycieczek objazdowych po wyspie. Wystarczą więc dwa dni żeby, chociaż przez chwilę, popatrzeć na najpiękniejsze miejsca w Europie!

Lasy w górach Anaga
Lasy w górach Anaga (flickr.com; aka1936).

Tajemnicze zakątki

Są na Teneryfie miejsca urzekające, a jednak nieznane większości turystów. Powodów tego jest wiele, ale żaden nie podważa piękna tych miejsc. Przede wszystkim utrudniony jest w tutaj dojazd dla autokarów wycieczkowych. Bywają też niebezpieczne w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Ponadto utrzymanie ich w nieskazitelnym stanie jest bardzo ważne dla zachowania bogactwa fauny i flory. Jeżeli jednak klasyczne pozycje z przewodników po Teneryfie nie zaspokoją czyjegoś głodu na poznanie wyspy może wynająć samochód i udać się do tych tajemniczych zakątków.

Punta de Teno to wysunięty najdalej na zachód kraniec Teneryfy. Niewiele osób tutaj dociera, choć widoki są zachwycające. Dojazd możliwy jest tylko w słoneczny i niezbyt wietrzny dzień, a trasa wiedzie tuż nad przepaścią! Jeżeli istnieją przesłanki, że przebywanie na tym terenie może być niebezpieczne, obowiązuje zakaz wjazdu. Ostrzegają o tym liczne tablice, które próbują zniechęcać turystów do przyjeżdżania na Punta de Teno. Skały na cyplu są całkowicie pochodzenia wulkanicznego i zobaczyć można tutaj pumeks. Charakterystycznym punktem jest czerwono-biała latarnia morska, która kontrastuje z ciemnym skalistym tłem. Rozciąga się stąd widok na klify Los Gigantes i grot u ich podnóża, do których dostać się można jedynie od strony oceanu. Woda jest tutaj krystalicznie czysta, a jej przejrzystość sięga nawet 20 metrów! Po drodze można się też zatrzymać przy punkcie widokowym Miardor de don Pompeyo.

Playa de Benijo ((flickr.com; ooggoo)
Playa de Benijo ((flickr.com; ooggoo)

Drugim miejscem, które warto zobaczyć jest Playa de Benijo. Znajduje się ona niedaleko miejscowości Taganana na północnym krańcu wyspy. Samochód należy zaparkować w pobliżu okolicznych restauracji i dalej udać się pieszo ścieżką prowadzącą do plaży. Wody oceanu rozbijają się tutaj o skały otoczone czarnym, powulkanicznym piaskiem. O świcie tworząc bajeczny i tajemniczy widok. Plaża nie jest zagospodarowana, gdyż w okolicy nie ma hoteli więc można uznać ją za dziką. Utrzymuj się więc tutaj kameralna atmosfera, nawet gdy jest więcej ludzi. Krajobraz nie pozostanie nikomu obojętny. Majestatyczne góry dookoła, fale oceanu i mieniący się czarny piasek tworzą widok idealny. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż na Teneryfie.

Nazwa Baracco del Infierno – Wąwóz Piekielny może odstraszać. Jednak miejsce to jest tak piękne, że przyciąga niczym magnes. Kilkukilometrowy szlak wiodący wśród bujnej roślinności i naturalny, wysoki wodospad jeszcze do niedawna zachwycały wytrawnych turystów. Obecnie wąwóz zamknięto ze względu na odpadające z zboczy kawałki skał. Trwają debaty nad ponownym otworzeniem parku dla turystów po odpowiednim zabezpieczeniu terenu. Warto więc wybierając się na Teneryfę sprawdzić czy jest się szczęściarzem, któremu dane już będzie zobaczyć to malownicze miejsce.

Ukwiecona Teneryfa dla najmłodszych turystów

Kto przyjeżdża na Teneryfę z małymi dziećmi i nie może sobie pozwolić na chodzenie po górach, wąwozach czy dzikich plażach, a chciałby choć trochę poprzebywać wśród pięknych miejsc, w których fauna i flora odgrywa dużą rolę, może wybrać się do jednego z parków tematycznych z aloesem, bananowcami czy orchideami.  Co prawda obiekty te zostały utworzone przez człowieka, jednak klimat Teneryfy sprawia, że roślinność rozwija się tutaj świetnie i parki te pięknie wkomponowały się w krajobrazy wyspy oraz stały się jej ozdobą.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Puerto de la Cruz jest ogród botaniczny El Jardín Botánico de Aclimatación de La Orotava. Założony został w 1788 roku dzięki królowi Carlosowi III. Możemy tutaj spacerować uroczymi alejkami wśród bajecznej roślinności. Zachwycający zbiór gatunków tropikalnych i subtropikalnych sprawia, że miejsce to jest niezwykle atrakcyjne i naprawdę warto je odwiedzić. Wstęp kosztuje 3 euro i czynny jest od 9 do 18.

Puerto de la Cruz (flickr.com; bridell)
Puerto de la Cruz (flickr.com; bridell)

Należy uważać, gdyż nazwa ogrodu zmyliła już niejedną osobę, która pojechała szukać ogrodu w miejscowości La Orotava zamiast we właściwym miejscu – Puerto da la Cruz. Choć w La Orotava też są dwa piękne ogrody – Jardins Victoria (nazywany też Jardines del Marquesado de la Quinta Roja), tutaj jednak trudno spacerować z wózkiem, gdyż park położony jest kaskadowo. Ogród Wiktorii pełni obecnie funkcję uzdrowiskową i jest poświęcony pamięci markiza i masona Diego Ponte del Castillo – znajduje się w nim piękna stylizowana fontanna i mauzoleum. Drugi to park botaniczny La Hijuela del Botanico.

Na Teneryfie znajduje się także Aloe Park w Aronie, gdzie zobaczyć możemy przepiękne okazy aloesu i zakupić produkty z tej rośliny oraz Centro de las Orquideas w Puerto de la Cruz, gdzie możemy podziwiać niezliczoną ilość pięknie kwitnących storczyków.