Leniwe bądź w szalonym rytmie – wakacje na Teneryfie

Wakacje na Teneryfie są niczym sen o idealnym urlopie. Ze swoją różnorodnością i niesamowicie rozbudowaną bazą hotelową wyspa ta jest jednym z przodujących kierunków wakacyjnych. Umiejętnie wybierając hotel, a więc i miejsce wypoczynku, fundujemy sobie komfort i relaks wśród przepięknych krajobrazów skrojony na miarę naszych marzeń. Warto zatem zapoznać się z charakterem najważniejszych kurortów wyspy, tak by oferta optymalnie spełniła nasze wymagania. Jest w czym wybierać!

Główne ośrodki turystyczne skupiają się na południu wyspy za sprawą cieplejszego klimatu i pięknych plaż. Dlatego jeżeli ktoś chce spędzić „wakacje na leżaku” jego wybór powinien się skłaniać ku miejscowościom takim jak: Costa Adeje, Playa Paraiso, Los Cristianos, Playa de las Americas. Kto kocha piękne, górskie krajobrazy zakocha się w położonym na południowym zachodzie Puerto de Santiago i Los Gigantes. Natomiast po drugiej stronie wyspy czeka na turystów piękne miasto Puerto de la Cruz. Klimat jest tutaj nieco łagodniejszy i sprzyja zwiedzaniu, a bajeczne hotele zapewniają komfort na najwyższym poziomie. Północno-wschodnia część Teneryfy nie obfituje w kurorty wypoczynkowe. Niemniej, gdy odwiedzając stolicę wyspy Santa Cruz de Tenerife, zapragniemy zostać tam nieco dłużej to bez problemu znajdziemy nocleg w małym, urokliwym pensjonacie. Taka odskocznia od hotelowego, luksusowego życia jest świetnym sposobem na poznanie wyspy i jej mieszkańców.

Fot.1. Los Cristianos (flickr.com; Tony Hisgett, ahisgett).

Tam, gdzie muzyka gra do białego rana

Playa de las Americas i sąsiadujące Los Cristianos tworzą tętniące życiem turystyczne serce wyspy. Część zabudowy to duże hotele, które skupione blisko siebie tworzą sieć ulic, na których znaleźć możemy niezliczone ilości restauracji, klubów i pubów. Ponadto na turystów czekają galerie handlowe ze sklepami wielu znanych marek. Miejsko-turytyczny charakter tych miejsc spodoba się więc osobom żądnym nocnych rozrywek i zakupowych szaleństw. Jednak różnorodność atrakcji jakie oferują te kurorty sprawia, że również rodzinne wakacje w tym miejscu będą należały do udanych.

Plaże są tutaj szerokie i piaszczyste oraz świetnie zagospodarowane. W postaci małych zatok, nieco osłoniętych od otwartego oceanu są świetnym miejscem na plażowanie z dziećmi. Sprzyja temu również długa nadmorska promenada ciągnąca się wzdłuż zatoczek idealna na rodzinne spacery. Fani sportów wodnych i nurkowania znajdą tutaj wszystko czego zapragną, gdyż mieszczą się tutaj liczne punkty oferujące tego typu rozrywki. Po plażowaniu i zakupach koniecznie trzeba wybrać się do teatru Piramide de Arona mieszczącego się przy jednej z głównych ulic Playa de las Americas. Odbywające się tam pokazy to zapierające dech w piersiach światowej klasy widowiska taneczno-muzyczne. Co jeszcze czeka na nas w tej okolicy? Siam Park i Aquapark Octopus, czyli dwa ogromne parki wodne oraz delfinarium, Monkey Park – zoo z możliwością karmienia zwierząt, genialne pole golfowe i do minigolfa, wzgórze z punktem widokowym z panoramą na całe Los Cristianos i Playa de las Americas.

Fot.2. Playa de las Americas (flickr.com; G.e.o.r.g.e).

Luksusowe wakacje w Costa Adeje i Playa Paraiso

Kilka minut jazdy na zachód dzieli Playa de las Americas od przepięknego Costa Adeje. Ten nowoczesny kurort od kilku lat robi dużą konkurencję innym miejscowościom na Teneryfie. Wszystko to za sprawą przepięknego wybrzeża i szerokiej plaży, wzdłuż której ciągnie się promenada z lokalami gastronomicznymi. Costa Adeje podzielone jest na dwie części wzgórzem i parkiem na małych klifach, z których roztacza się przepiękny widok na miasto i ocean. Po jednej stronie wzgórza znajduje się szeroka Playa Fanabe z ciemnym piaskiem, po drugiej piękna, jasno piaszczysta Playa El Duque. Fanabe jest świetnie zagospodarowana, na El Duque ceny serwisu plażowego są bardzo wysokie, gdyż jej fragmenty zostały wydzielone dla bardzo luksusowych hoteli. Bez problemu znajdzie się jednak miejsce na plażowanie w cieniu palmy lub na skałach otaczających zatokę. Przy plaży jest wąska, ale niesamowicie urokliwa alejka spacerowa z kawiarniami i restauracjami. Niestety, ceny nie są tutaj również nie są najniższe. Przy wyjściu z plaży znajduje się galeria handlowa, o tej samej nazwie co plaża, w której zakupić można ubrania najbardziej luksusowych marek. Wszystko w tej części miasta jest na najwyższym poziomie. Trudno się dziwić, gdyż El Duque w tłumaczeniu na polski oznacza „książę”. Druga część miasta jest mniej kameralna, jednak z bardziej przystępnymi cenami. Znajdziemy tutaj trochę sklepów, barów i pubów. Costa Adeje jest spokojnym, ale pięknie zagospodarowanym i zadbanym kurortem. Występuje tutaj dość niska zabudowa co sprawia, że miasteczko jest przytulne i malownicze.

Jeżeli ktoś woli hotel za miastem zadowoli się pobytem w niedalekim Playa Paraiso, skupiającym równie luksusowe hotele jak te w Adeje. Tutaj jednak mamy do czynienia z resortami położonymi na skalnych zboczach, których plaże ukryte są w małych zatoczkach. Sklepów i restauracji w tej okolicy jest niewiele, za to widoki na ocean zapierają dech w piersiach.

Fot.3. Widok na Costa Adeje (flickr.com; jlastras).

Z widokiem na klify

Na zachodnim krańcu wyspy znajdują się wspaniałe klify, które górują nad uroczymi miejscowościami Los Gigantes i Puerto de Santiago. Te dwa sąsiadujące ze sobą kurorty oferują cudowne widoki na górskie krajobrazy. Plaże są tutaj niewielkie i kamienisto-żwirowe lub z ciemnym piaskiem. W malowniczym porcie cumują łodzie, które codziennie wyruszają w rejs wzdłuż klifów będącymi jednymi z symboli wyspy. Miejscowości te są niewielkie, jednak znajduje się w nich wystarczająca ilość kawiarni, sklepów i restauracji by zadowolić nawet wybrednych turystów. Spacerem można udać się do centrum pobliskiego miasteczka Playa de la Arena, które połączone jest z Puerto de Santiago długą promenadą.

Fot.4. Widok na Los Gigantes (flickr.com; Joe Anderson, computerjoe).

Wśród powulkanicznych plaż

Puerto de la Cruz jest jednym z największych miast na wyspie. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najsłynniejszych ogrodów zoologicznych w Europie – Loro Parque. Na turystów czeka niezliczona ilość galerii handlowych, restauracji, klubów, kawiarni. Ponieważ Puerto de la Cruz nie jest tylko typową miejscowością turystyczną, ale prężnie działającym miastem, można tutaj poobserwować prawdziwe życie mieszkańców Teneryfy i podziwiać tutejszą architekturę.

Plaże w Puerto de la Cruz są typowo powulkaniczne, z ciemnym, silnie nagrzewającym się piaskiem. Niektóre są szerokie i długie, jak Playa Jardin, a inne wąskie i ukryte w malowniczych zatoczkach. Najsłynniejszą plażą jest ta przy słynnym kompleksie basenowym Lago Martianez, który jest symbolem miasta i przyciąga co roku tysiące turystów. Położony tuż przy oceanie teren z basenem przypominającym lagunę, z kaskadami i fontannami jest jedną z najcenniejszych atrakcji tego miasta. Co jeszcze czeka na nas w tej okolicy? Przepiękne parki pełne egzotycznej roślinności jak np. Parque Taoro czy Jardin Botanico, niesamowita La Orotava z bajeczną architekturą oraz słynny karnawał w Puerto de la Cruz.

Fot.5. Uliczka w Puerto de la Cruz (flickr.com; GanMed64).