Bangkok. Światowa metropolia.

Bangkok jest miejscem szalonych zakupów, gdzie za naprawdę śmieszne pieniądze można kupić dosłownie wszystko. Dla wielu Bangkok to Khao San Road, najbardziej znana na świecie turystyczna ulica, która jest synonimem backpackerskiego, czyli taniego podróżowania. Dla wielu turystów, ze względu na świetną komunikację z całą Azją, jest po prostu miejscem gdzie zaczyna się i kończy azjatycką przygodę. To jednak tylko pozory, Bangkok oferuje znacznie więcej!

Stolica Tajlandii jest kolorową i multikulturową metropolią, tętniącą życiem niemal dwadzieścia cztery godziny na dobę. Niestety, pierwsze wrażenia mogą mylić. Niekończące się tłumy na chodnikach, gdzie pomiędzy pieszymi przeciskają się skutery. Sznury samochodów, które od zawsze i na zawsze stoją w korkach. Niewyobrażalne wręcz odległości, które pokonywać trzeba niemal bez przerwy. I ten upał! Oblepiający ciało i nie dający wytchnienia. Jeśli jednak dasz szansę, by Bangkok pokazał to, co ma najlepsze, szybko Cię zaczaruje i uwiedzie, i nawet się nie spostrzeżesz, kiedy to nastąpi!

Dla turystów i podróżników zaskoczeniem będzie odkrywanie Bangkoku jako stolicy designu. Wielkopowierzchniowe centra handlowe, ogromne targi z rękodziełem, stylowe sklepy vintage, małe wystawy gdzieniegdzie ustawione pomiędzy galeriami handlowymi a ulicznymi straganami z jedzeniem czy pchle targi, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki wśród przedmiotów codziennego użytku… Możliwości jest mnóstwo, wystarczy chęć, by dostrzec, że Bangkok jest jednym z najciekawszych miejsc związanym z szeroko rozumianym designem.

Crystal Design Center – nowoczesny styl życia

Niewątpliwie na dizajnerskiej mapie Bangkoku największe wrażenie robi Crystal Design Center, zwane potocznie CDC. To wielki kompleks handlowy, na który składa się kilkanaście budynków, skupiający architektów, projektantów, importerów i eksporterów w jednym miejscu. Tysiące wystaw, setki galerii – dla miłośników designu to prawdziwy raj na ziemi.

Crystal Design Center

Będąc w Crystal Design Center warto zwrócić uwagę na część z nowoczesnym, tajskim designem. Perfekcyjne połączenie minimalizmu z tradycyjnymi azjatyckimi materiałami tak samo zaskakuje, co zachwyca. Spacerując pomiędzy kolejnymi wystawami szybko można dostrzec jak bardzo na świecie doceniany jest tajski design, jak wiele nagród i wyróżnień zdobywa. To jedno z najlepszych miejsc, by przekonać się, że Tajlandia to nie tylko świat dobrze wykonanych podróbek, ale również miejsce, gdzie rodzą się pomysły doceniane na całym świecie.

Dojazd: CDC położone jest na obrzeżach Bangkoku (Praditmanutham Road), najłatwiej jest dojechać tam taksówką, które są naprawdę tanie.

Sklepy Vintage – stylowa wędrówka w czasie

W zupełnie inny klimat Bangkoku przenoszą turystów sklepy vintage, których sława i renoma znana jest już daleko poza granicami Tajlandii. W ostatnich latach vintage staje się coraz bardziej popularny. Dekorowanie nowoczesnych wnętrz stylowymi meblami, łączenie różnych stylów w modzie… Na przeciw temu trendowi błyskawicznie wyszedł Bangkok, gdzie liczba sklepów vintage szybko rośnie. Dla jednych to wspaniałe miejsce na unikalne zakupy, dla innych to wycieczka po muzeum. Niezależnie od powodu, do jednego z takich sklepów warto zajrzeć. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenosisz się w przeszłość. Znany z dawnych lat świat filmu, motoryzacji, zabawek czy unikalnych mebli, o światowej już dzisiaj sławie. Magia tych sklepów jest niesamowita!

Sklepy Vintage

Planując zakupy w sklepach vintage nie oczekuj niskich cen – właściciele dobrze znają wartość swoich eksponatów. Często są do nich bardzo przywiązani i żadna cena ich nie przekona do sprzedaży. Bywają po prostu rzeczy bezcenne! Chociaż, oczywiście są to wyjątki.

Jednym z najbardziej znanym sklepów vintage w Bangkoku jest „Again and Again” mieszczący się przy Market Place Thonglor Soi 4, Sukhumvit 55, gdzie łatwo dostać się kolejką BTS (Thong Lo Station).

Sklepy Vintage

Największy targ w Tajlandii, czyli Chatuchak Market

Chatuchak Market (potocznie zwany JJ Market)to natomiast miejsce dla wielbicieli targów, unikalnych i ręcznie wykonanych ubrań, dodatków a nawet mebli. JJ Market to największy w Tajlandii weekendowy targ (choć jego część czynna jest przez cały tydzień). Ba, to jeden z największych targów na świecie. Wybierając się na JJ trzeba przygotować się na duży tłok oraz wielogodzinny spacer, na turystów czeka bowiem ponad 15000 stoisk i około 200000 osób codziennie odwiedzających targ. Tłumy i harmider to nieodłączna część Chatuchak, warto się jednak tam wybrać. Głównie ze względu na tajskich projektantów, którzy w małych sklepikach sprzedają ręcznie wykonane według własnego pomysłu ubrania, biżuterię czy przedmioty dekoracji wnętrz. Za naprawdę małe pieniądze można stać się właścicielem niepowtarzalnej torebki czy świecznika. A fakt, że jest to targ pozwala na śmielsze negocjowanie cen.

Chatuchak Market

Dojazd: Na JJ Market najłatwiej dojechać niebieską linią MRT (przystanek Kamphaengphet station) lub Skytrainem (Chatuchak Park station). Później wystarczy podążać za tłumem, który o każdej porze dnia wyznacza drogę do targu.
Bangkok. Stolica designu.

Odwiedzając stolicę Tajlandii warto pamiętać, że Bangkok to nie tylko idealne miejsce na szybkie i tanie zakupy. Bangkok to również stylowe sklepy, z wyjątkowym charakterem i designem na najwyższym poziomie. Wystarczy trochę chęci, by z tajskiego świata podróbek przenieść się w nowoczesny i stylowy świat wzornictwa, zaskakujący i zachwycający zarazem.