Czym przyciąga Teneryfa „wyspa wiecznego słońca”

Teneryfa należąca do archipelagu hiszpańskich Wysp Kanaryjskich nazywana jest kontynentem w pigułce. Wiele w tym prawdy, bowiem na tym niewielkim lądzie otoczonym wodami oceanu spotykamy różnorodne krajobrazy i warunki pogodowe.

Zaskakujący jest fakt, że oddalone od siebie o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów krańce wyspy różnią się klimatem! Kiedy na południu przetaczają się niezwykle gorące masy powietrza znad Afryki, które zachęcają do kąpieli w orzeźwiającym oceanie, na północy w tym samym czasie może być wiosenno-letnia aura idealna do zwiedzania. Pogoda na Teneryfie dopisuje cały rok. Nie bez przyczyny nazywana jest też wyspą wiecznej wiosny. Jednak nie tylko promienie słoneczne skłaniają do przyjazdu na tą magiczną wyspę. Teneryfa oferuje piękne plaże, klify, powulkaniczne krajobrazy, urokliwe miasteczka dla fanów spokojnego wypoczynku i tętniące życiem kurorty dla wielbicieli przetańczonych nocy. Dopełnieniem jest fantastyczna kuchnia kanaryjska bogata w świeże owoce morza. Kto raz postawi stopę na tej pięknej wyspie już zawsze będzie chciał na nią wracać.

Plaża Teresitas (flickr.com; marinocarlos).

Mała wyspa – niezliczone atrakcje

Teneryfa oferuje tak niezliczoną ilość atrakcji, że nawet najwybredniejsze osoby znajdą dogodną dla siebie formę wypoczynku. Co ci przychodzi do głowy kiedy myślisz o wakacjach? Plażowanie, imprezowanie, zwiedzanie, nurkowanie, trekking, surfowanie lub szalona zabawa na zjeżdżalniach wodnych? A może wolisz uczty od których pęka brzuch, wędkowanie, delektowanie się ciszą, rejsy po oceanie, głaskanie małpek lub szalone zakupy? A może lot helikopterem nad klifami Los Gigantes lub wulkanem Teide? Wszystkiego tego możesz doświadczyć właśnie tutaj!

Klify Los Gigantes (flickr.com; m.mate)

Mieszkańcy tej uroczej wyspy żyją w dużej mierze z turystyki, dlatego oferowane usługi i atrakcje są na najwyższym poziomie i skierowane są do każdej grupy wiekowej. Dzieci będą w siódmym niebie kiedy odwiedzą jeden z ogromnych parków wodnych lub zoologicznych. Choć show z orkami i delfinami w słynnym Loro Parku dostarczy wrażeń nie tylko najmłodszym, ale całej rodzinie.

Pokaz orek w Loro Parku (flickr.com; photo_robson).

Młodzież może się wyszaleć na falach oceanu korzystając z szerokiej oferty sportów wodnych. Teneryfa sprzyja uprawianiu windsurfingu czy snorkellingu. A jeśli ktoś woli wyszaleć się na nartach wodnych czy udać się na przejażdżkę dmuchanym bananem ciągniętym przez motorówkę również będzie miał tutaj taką możliwość.

Ludzie lubiący rozrywkę będą zachwyceni pobytem w Playa de las Americas i sąsiednim Los Cristianos, miasteczkach które oferują zabawę od rana do nocy w modnych klubach. Jednak nie tylko taka zabawa na nich czeka. Ciekawą formą atrakcji są ścianki wspinaczkowe ustawione na wodzie, które budzą w młodzieży ducha rywalizacji o to, kto wejdzie pierwszy na samą górę. Upadek do wody może i jest bezpieczny, jednak nagłe lądowanie w oceanie sprawia, że każdy bardzo się pilnuje, by nie odpaść ze ścianki. Daje to tyle adrenaliny i śmiechu, że nie tylko młodzi decydują się na wspinaczkę.

Starsze osoby na pewno docenią też spokój i ciszę w Costa Adeje, która ze swoją długą promenadą i parkiem na klifach zachęca do spacerów i wypicia lampki wina wśród pięknych krajobrazów. Tutaj także można złapać bakcyla do gry w golfa, gdyż liczne pola golfowe, ulokowane w bajecznej scenerii, zachęcają do spróbowania tego wyrafinowanego sportu.

Promenada w Costa Adeje (flickr.com; Mataparda)

Amatorzy zwiedzania również nie będą zawiedzeni. Chociaż nie można tutaj oczekiwać zabytków pokroju egipskich piramid czy wieży Eiffla, to jednak znajdzie się wiele miejsc i obiektów wartych odwiedzenia. Takich jak np. położona tuż nad oceanem Candelaria z piękną bazyliką Matki Boskiej czy La Orotova z niesamowitą architekturą. Teneryfa usiana jest perełkami, które choć nie znajdują się na listach najbardziej znanych światowych zabytków, cieszą oko i pozwalają zagłębić się w historii. Plusem Teneryfy jest duża kameralność i komfort zwiedzania. Nie odbywa się ono w szaleńczym pędzie wśród tłumów turystów. Jest czas na filiżankę kawy i leniwe spacery urokliwymi uliczkami miast. Małe odległości między nimi i związana z tym oszczędność czasu na dojazdach sprawia, że zamiast siedzieć pół dnia w samochodzie czy autokarze możemy dłużej oddać się przyjemności poznawania zakamarków wyspy.

Teneryfa ze swoim górskim krajobrazem jest miejscem idealnym na piesze wycieczki. Zarówno osoby początkujące w spacerowaniu po górach jak i zaprawieni wspinacze będą zachwyceni. Trasy trekkingu przebiegają malowniczymi szlakami, wśród wąwozów, klifów czy obszarów powulkanicznych. Jednym z takich najbardziej urokliwych miejsc na wycieczkę jest wąwóz Masca.

Wąwóz Masca (flickr.com; Maritnwcox)

Ponieważ wulkan Teide, górujący nad wyspą, jest jednym z większych wulkanów na świecie warto poznać go bliżej. Przy asyście profesjonalnych grotołazów można zobaczyć go… od środka! Na odważnych czeka podziemna wycieczka tunelem wulkanicznym. Adrenaliny dostarcza tutaj fakt, że Teide należy do wulkanów czynnych. Kto nie ma ochoty na poznawanie wyspy na własnych nogach, może udać się na przejażdżkę konną, gdyż na Teneryfie powstało wiele ośrodków jeździeckich oferujących jazdy terenowe. Kto woli coś bardziej szalonego niech wybierze jeep safari, gdzie karawaną samochodów terenowych będzie pokonywał górskie trasy, które wręcz zapierają dech w piersiach.

Wulkan Teide (flick.com; elsua)

W świetle reflektorów

Kanaryjczycy kochają zabawę. Ich karnawał znany jest na całym świecie. Jednak nie tylko w tym okresie można zobaczyć parady czy przedstawienia. Na Teneryfie cały rok można zaznać kultury w artystycznym wydaniu. Oprócz karnawałowego show warto wybrać się na średniowieczny turniej do zamku w San Miguel lub na historyczny spektakl z udziałem międzynarodowych artystów w Centrum Kongresowym Magma w Las Americas, gdzie podziwiać można występy akrobatów i tancerzy.

Parada karnawałowa na Teneryfie (flickr.com; Pamela Stocks)

Z wyspy na wyspę

Z Teneryfy widać w niewielkiej odległości La Gomerę, malutką wyspę, na której, tuż przed odkryciem Ameryki, przebywał Krzysztof Kolumb. Do dzisiaj można zobaczyć dom, w którym wówczas zamieszkiwał. Wyspa ta nie jest tak popularnym miejscem na wczasy jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie. Jednak warto ją odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki ze względu na niesamowitą przyrodę. Taką możliwość daje nam przeprawa promowa. Codziennie z portu Los Cristianos wyrusza bowiem prom, którym w niecałą godzinę dopłyniemy na La Gomerę. Podczas jednego urlopu możemy więc zobaczyć aż dwie piękne wyspy!