Loading...Loading...

Ze wszystkich wysp archipelagu Balearów to Majorka brzmi jak prawdziwa symfonia skomponowana na cześć słońca i architektury. To bez wątpienia najpiękniejsza wyspa Morza Śródziemnego.

World map

Majorka jest największą wyspą Balearów. Jej wybrzeże ze wspaniałymi plażami ma długość 550 kilometrów. Panuje tam bardzo zrównoważony klimat ze średnią roczną temperaturą wynoszącą 18 stopni Celsjusza. Co ciekawe, na dłuższy czas zagościł tam niegdyś Fryderyk Chopin. W 1838 roku tak opisywał wyspę w liście do swojego przyjaciela Juliana Fontany: „Jestem w Palmie między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach… Jestem blisko tego, co najpiękniejsze”. Bogactwo krajobrazów rozpościera się między szczytami Tramuntany, górami zlokalizowanymi na północnym krańcu wyspy, a półwyspem Formentor. Ta najbardziej wysunięta na północ część wyspy zwana jest „miejscem spotkania wiatrów”.

Wybrzeże półwyspu usiane jest zatoczkami i niewielkimi plażami tzw. calas. Najbardziej znane i podziwiane to Cala Figuera, Cala Barques i Cala Pi de la Posada. El Mirador del Palomar to z kolei główny punkt widokowy półwyspu z kilkoma tarasami, wzniesiony na ponad 200-metrowej skale. Majorka to także malownicze miasteczka, które od wieków przyciągały malarzy. W Valldemossie można podziwiać dzieła Pabla Picassa, Joana Miró, Francisa Bacona, Henry’ego Moore’a czy Julio Ramísa. Tam mieści się również minimuzeum Fryderyka Chopina. Ponadto wart zobaczenia jest zamek La Cartuja de Valldemossa. Został zbudowany w XV wieku i stanowił rezydencję króla Sancho. Miłośnicy historii i architektury zachwycą się z kolei Alcúdią. Wznoszą się tam majestatyczne ruiny rzymskiego miasta Pollentia zbudowanego w II wieku p.n.e. Z portu w Alcudii można popłynąć statkiem na siostrzaną wyspę Majorki – Minorkę. Na zachodnim brzegu wyspy znajduje się Porto Cristo („port Chrystusa”) – romantyczna wioska rybacka. Można tu spotkać muzyków pływających na łodziach, którzy co godzinę dają koncerty lokalnej muzyki. Mieszczą się tu również dwa kompleksy jaskiń: Cuevas del Drach („Smocze Jamy”) i Cuevas dels Hams („hams” znaczą dosłownie „haczyki”. Stalaktyty w jaskiniach przypominają je swoim wyglądem).

Stolica wysypy Palma de Mallorca nie wymaga rekomendacji. Katedra La Seu, pałac Amudaiana czy Plaza Mayor znane są wszystkim przebywającym na wyspie turystom. Nocą Majorka nie zasypia. Jedną z najstarszych dyskotek w Europie jest otwarty w 1920 roku klub Tito’s. Z kolei znany na całym świecie klub Pacha narodził się na Ibizie. Dziś ma osiem filii, w tym jedną właśnie na Majorce. I wreszcie Nikki Beach Club Bar, mekka młodzieży, jak również starszych pokoleń. Zabawa na świeżym powietrzu trwa oczywiście do rana.

Przewodnik

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Podatek turystyczny

  Od dnia 01.01.2018 zgodnie z decyzją Rządu Balearów będzie pobierany podatek na rzecz turystyki zrównoważonej. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowanie bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.
 • Plaże

  darmowy wstęp, wypożyczenie leżaka lub parasola – ok 8 EUR/dzień
 • Strefa czasowa

  czas polski
 • Język

  hiszpański, angielski, niemiecki
 • Komunikacja

  autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to stawka 25-30 EUR/dzień)
 • Długość lotu

  ok. 3 godziny
 • Przykładowe ceny

  1 l mleka – ok. 0,8 EUR, 1,5 l wody – ok. 0,6 EUR, chleb – ok. 1 EUR, 12 jajek – ok. 1,6 EUR, butelka piwa 0,5 l – ok. 0,8 EUR, dwuosobowy obiad w restauracji średniej klasy – ok. 36 EUR
 • Waluta

  euro (EUR)
Ubezpieczenia turystyczne Majorka - dowiedz się więcej »