Ze wszystkich wysp archipelagu Balearów to Majorka brzmi jak prawdziwa symfonia skomponowana na cześć słońca i architektury. To bez wątpienia najpiękniejsza wyspa Morza Śródziemnego.

Majorka jest największą wyspą Balearów. Jej wybrzeże ze wspaniałymi plażami ma długość 550 kilometrów. Panuje tam bardzo zrównoważony klimat ze średnią roczną temperaturą wynoszącą 18 stopni Celsjusza. Co ciekawe, na dłuższy czas zagościł tam niegdyś Fryderyk Chopin. W 1838 roku tak opisywał wyspę w liście do swojego przyjaciela Juliana Fontany: „Jestem w Palmie między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach… Jestem blisko tego, co najpiękniejsze”. Bogactwo krajobrazów rozpościera się między szczytami Tramuntany, górami zlokalizowanymi na północnym krańcu wyspy, a półwyspem Formentor. Ta najbardziej wysunięta na północ część wyspy zwana jest „miejscem spotkania wiatrów”.

Wybrzeże półwyspu usiane jest zatoczkami i niewielkimi plażami tzw. calas. Najbardziej znane i podziwiane to Cala Figuera, Cala Barques i Cala Pi de la Posada. El Mirador del Palomar to z kolei główny punkt widokowy półwyspu z kilkoma tarasami, wzniesiony na ponad 200-metrowej skale. Majorka to także malownicze miasteczka, które od wieków przyciągały malarzy. W Valldemossie można podziwiać dzieła Pabla Picassa, Joana Miró, Francisa Bacona, Henry’ego Moore’a czy Julio Ramísa. Tam mieści się również minimuzeum Fryderyka Chopina. Ponadto wart zobaczenia jest zamek La Cartuja de Valldemossa. Został zbudowany w XV wieku i stanowił rezydencję króla Sancho. Miłośnicy historii i architektury zachwycą się z kolei Alcúdią. Wznoszą się tam majestatyczne ruiny rzymskiego miasta Pollentia zbudowanego w II wieku p.n.e. Z portu w Alcudii można popłynąć statkiem na siostrzaną wyspę Majorki – Minorkę. Na zachodnim brzegu wyspy znajduje się Porto Cristo („port Chrystusa”) – romantyczna wioska rybacka. Można tu spotkać muzyków pływających na łodziach, którzy co godzinę dają koncerty lokalnej muzyki. Mieszczą się tu również dwa kompleksy jaskiń: Cuevas del Drach („Smocze Jamy”) i Cuevas dels Hams („hams” znaczą dosłownie „haczyki”. Stalaktyty w jaskiniach przypominają je swoim wyglądem).

Stolica wysypy Palma de Mallorca nie wymaga rekomendacji. Katedra La Seu, pałac Amudaiana czy Plaza Mayor znane są wszystkim przebywającym na wyspie turystom. Nocą Majorka nie zasypia. Jedną z najstarszych dyskotek w Europie jest otwarty w 1920 roku klub Tito’s. Z kolei znany na całym świecie klub Pacha narodził się na Ibizie. Dziś ma osiem filii, w tym jedną właśnie na Majorce. I wreszcie Nikki Beach Club Bar, mekka młodzieży, jak również starszych pokoleń. Zabawa na świeżym powietrzu trwa oczywiście do rana.

Atrakcje

Marineland

Marineland - jedyny na wyspach park rozrywki, gdzie można zobaczyć występy delfinów i lwów morskich. W tym niewielkim zoo znajdują się również akwaria z rekinami i rybami egzotycznymi, basen z żółwiami oraz wiele zwierząt egzotycznych (węże, krokodyle). Miejsce to będzie z pewnością niezapomnianą atrakcją dla najmłodszych.

Safari-Zoo

Safari-Zoo - 3 km od Cala Millor znajduje się park dzikich zwierząt, który można zwiedzać jadąc własnym samochodem lub z przewodnikiem autokarem. Można tutaj zobaczyć między innymi lwy, żyrafy, tygrysy i małpy. Safari-zoo, usytuowane w pięknym i wyjątkowym otoczeniu, oferuje zabawę i rozrywkę dla całej rodziny. Dorośli mogą odpocząć w jednej z restauracji, a dzieci pobawić się na placu zabaw. Wstęp na teren zoo dla dorosłych wynosi 19 EUR, a dla dzieci 12 EUR.

Aquacity

Aquacity - jeden z największych parków wodnych na świecie, miejsce, w którym doskonale bawić się będą zarówno dzieci, jak i dorośli. Wśród atrakcji znajdziemy delfinarium wraz z godzinnymi pokazami lwów morskich i delfinów, liczne zjeżdżalnie wodne i baseny. Można tutaj dostać prawdziwego „wodnego” zawrotu głowy.

Aqualand

Aqualand - miejsce oferujące aż 22 atrakcje wodne, począwszy od malutkich brodzików dla najmłodszych, a skończywszy na dużych zjeżdżalniach, wręcz zapierających dech w piersi. Niezapomniane wodne wrażenia gwarantowane.

Western Water Park

Western Water Park - park rozrywki oparty na tematyce Dzikiego Zachodu, miejsce idealne dla całej rodziny. Znajdziemy tutaj baseny, zjeżdżalnie, jak również ciekawe wystawy i pokazy. W parku można wstąpić również do restauracji, sklepu, a nawet do relaksującego jacuzzi. Wstęp na teren Western Water Park dla dorosłych wynosi 23,40 EUR, dla dzieci 11 EUR.

Son Amar – miejsce to zasłynęło

Son Amar – miejsce to zasłynęło - z wieczorów hiszpańskich tańca flamenco, ciekawych muzycznych spektakli, pokazów sztuczek, występów cyrkowych oraz licznych koncertów. Atrakcji jest tak dużo, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wstęp to koszt około 70 EUR.

Fundacja Pilar i Joan Miro

Fundacja Pilar i Joan Miro- ten nowoczesny obiekt nazywany jest przez hiszpańską prasę „Alabastrową Fortecą”. Stanowi stałą ekspozycję ponad 500 prac Joana Miró – obrazów, rycin i rysunków. Na terenie fundacji znajduje się również biblioteka i sklep, w którym zakupić można przedmioty ozdobione twórczością Miro. Niedaleko wznosi się pałac Marivent – rezydencja hiszpańskiej rodziny królewskiej.

La Reserva Puig de Galatzó

La Reserva Puig de Galatzó - prywatny rezerwat przyrody z licznymi źródełkami, rzeczkami, malowniczymi wodospadami oraz jaskiniami. Przez park prowadzą specjalnie wyznaczone szlaki, przy których postawione są tabliczki z opisem roślin, skał oraz żyjących ptaków. W rezerwacie podziwiać można niedźwiedzie, 100-letnie drzewo oliwne czy Jaskinię Maura – Cove des Moro. Dla tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń od samego zwiedzania, organizowane są wspinaczki na skały, zjazdy na linie czy strzelanie z łuku.

Palau del Rei Sanc

Palau del Rei Sanc - dawny pałac królewski i jedna z najstarszych części klasztoru znajdującego się w Valldemossie. Atrakcją jest most łączący dwie komnaty nad wejściem do pałacu. Niegdyś było to miejsce przetrzymywania więźniów politycznych. Obecnie na terenie pałacu odbywają się pokazy tańców ludowych oraz koncerty muzyki Chopina.

Jaskinie

Jaskinie - na terenie Majorki znaleźć można około 200 jaskiń, choć nie do wszystkich turyści mają dostęp. Można je przemierzać wyłącznie pod opieką doświadczonych przewodników. Ciekawym doświadczeniem będzie niewątpliwie wycieczka do Smoczych Jaskiń, których nazwa wzięła się od średniowiecznego mitu o smoku, który rzekomo pilnował skarbu ukrytego w jaskiniach. Dziś, schodząc w dół skalną trasą otoczoną linami, można podziwiać imponujące formacje skalne. Nietypowe kształty stalaktytów i stalagmitów przypominają marmurowe kaskady czy żyrandole z klejnotów różnobocznych. Dla podkreślenia piękna formacji skalnych wnętrze podświetlane jest kolorowymi reflektorami. Na samym końcu jaskini znajduje się największe europejskie jezioro podziemne. Groty charakteryzują się doskonałą akustyką, dlatego też zwiedzający mają okazję wysłuchać krótkich koncertów.

Oratori de Sanata Anna

Oratori de Sanata Anna - kapliczka znajdująca się na terenie Alcudii. Zbudowana w początkach wieku XIII, uznawana jest za najstarsze sanktuarium Majorki. Niedaleko są również ruiny z najmniejszym teatrem rzymskim w Hiszpanii.

Sanktuarium w Lluc

Sanktuarium w Lluc - ważne duchowe centrum Majorki. Do miejsca tego co roku (w lipcu i sierpniu) przybywają pielgrzymi z całego świata. W sanktuarium dużą rolę odgrywa znaleziona niegdyś w lesie figurka La Morenety, dla której najpierw wzniesiono kaplicę, a następnie obecny kościół.

Salines de Llevant

Salines de Llevant - słone, rozległe jeziora otoczone przez roślinność. Zobaczyć tutaj można różnorodne gatunki ptaków – żurawie, gajówki, dudki czy czaple. Przez rozległe saliny prowadzą wąskie ścieżki. Jest to dobre miejsce na piesze wędrówki czy rowerowe wyprawy dla wszystkich tych, którzy lubią czynnie spędzać czas w otoczeniu wyjątkowej przyrody.

Nurkowanie

Nurkowanie - przejrzyste wody Morza Śródziemnego oraz bogaty świat podwodny zachęcają miłośników nurkowania do uprawiania tego sportu. W każdym ośrodku nadmorskim znajdziemy klika klubów oferujących naukę dla początkujących – zapewniony jest profesjonalny sprzęt oraz opieka instruktora. Tańszą formą nurkowania jest snurkeling – nurkowanie jedynie z maską i fajką. Nie można zanurzyć się zbyt głęboko, ale podziwianie świata tuż pod powierzchnią wody, na przykład w niewielkich zatoczkach, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń i widoków.

Żeglarstwo

Żeglarstwo - jednym z najpopularniejszych sportów na wyspie jest żeglarstwo. Właśnie na Majorce rozgrywane są ważne zawody King’s Cup czy Princessa Sofia Cup, którym zawsze towarzyszy król hiszpański. Każdy, kto chce trochę pożeglować, może wypożyczyć jeden z katamaranów lub zapisać się do jednej ze szkółek. Duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu sprawia, że w sezonie porty są bardzo zatłoczone . Ale prawdziwych miłośników żeglarstwa nie jest to w stanie odstraszyć.

Wycieczki rowerowe

Wycieczki rowerowe - jazda na rowerze jest bardzo popularna na całych Balearach. Dobra wiadomość jest taka, że wypożyczenie roweru w jednej z wypożyczalni nie jest drogie i umożliwia szybkie dotarcie do plaży. Dla wielbicieli kolarstwa górskiego przygotowane są trasy wiodące bezdrożami przez góry. Na trudniejszą wyprawę, w celach bezpieczeństwa, warto wybrać się z przewodnikiem.

Golf

Golf - pola golfowe znajdziemy na wszystkich wyspach archipelagu. Z 21 działających na całych Balearach, aż 18 znajduje się właśnie na Majorce. Spotkać tutaj można znanych ludzi – aktorów, sportowców czy polityków. Pola golfowe są bardzo dobrze przygotowane – doskonałe zaplecze i świetne warunki przyciągają wielbicieli tego sportu z całego świata. Przy każdym polu skorzystać można z wypożyczalni sprzętu oraz pomocy instruktorów z tutejszych szkół.

Jazda konna

Jazda konna - bardzo popularną, aktywną formą spędzania czasu na wyspach jest jazda konna. Trasy i tereny wybierane są tak, by były wyjątkowo atrakcyjne pod względem widokowym. Nie można jednak spodziewać się romantycznych galopów po plażach. Wszystkie konne wyprawy odbywają się pod okiem instruktorów. W wielu miejscach, oprócz nauki jazdy konnej czy wycieczek, organizowane są również pokazy ujeżdżania.

Windsurfing

Windsurfing - Baleary zdecydowanie nie są tak dobre do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu jak Wyspy Kanaryjskie. Panujące tutaj warunki raczej nie usatysfakcjonują zawodowców. Zadowoleni będą natomiast początkujący – to brak silnych wiatrów sprawia, że miejsce to jest bezpieczne. Bez większego trudu znaleźć można szkołę nauki żeglowania wraz z wypożyczalnią sprzętu.

Kuchnia

Sa Pedrera (Alcudia)

Sa Pedrera (Alcudia) - obiad można tutaj zjeść w chłodnych piwnicach starego budynku lub na słonecznym tarasie z widokiem na wybrzeże. Dla gości przygotowana jest kuchnia majorkańska oraz międzynarodowa.

Mangiafuoco (Palma)

Mangiafuoco (Palma) - lokal położony jest nad malowniczą zatoką. Dla turystów serwowane są specjalne dania kuchni toskańskiej – makarony i risotta. Do tego obowiązkowo skosztować należy wina. Ze względu na dużą liczbę gości, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja.

Vista Hermosa

Vista Hermosa - ze słonecznego tarasu lokalu – restauracji uznawanej za najpiękniejszą na wyspie – roztacza się niezapomniany widok na morze. Warto wypróbować dań z tuńczyka z sosem pomarańczowo-imbirowym.

Diner (Palma)

Diner (Palma) - restauracja stworzona jeszcze w latach 50. XX wieku przez dwie Amerykanki. Lokal ma do zaoferowania typowo amerykańską kuchnię – hamburgery, hot dogi czy pieczone kurczaki. Dobre miejsce na odpoczynek po wakacyjnych szaleństwach.

Jardin

Jardin - tutejsza restauracja serwuje dania hiszpańskie oraz międzynarodowe podawane w bardzo atrakcyjny sposób. Warto skosztować kaczki w sosie pomarańczowym czy dorsza w sosie czosnkowym ze szparagami. Nawet najbardziej wybredni będą zadowoleni.

Terreno Lounge

Terreno Lounge - idealne miejsce na romantyczną kolację we dwoje. Luksusowy lokal z patio, basenem i wyjątkową roślinnością doskonale ozdabiającą restaurację. Serwowana jest kuchnia śródziemnomorska. Warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

Ca’s Puers

Ca’s Puers - restauracja wręcz magiczna ze wspaniałym ogrodem, doskonałą obsługą oraz sztućcami zaprojektowanymi przez Palomę Picasso. Warte spróbowania są duszone karczochy, galaretka z szafranu czy zupa z pomarańczy.

Ciekawostki

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin - Na Majorce w latach 1838-1839 spędził zimę w XVI-wiecznym klasztorze Fryderyk Chopin wraz z francuską pisarką - George Sand. Do dziś nie wiadomo, którą cele zajmował Chopin. W jednej z nich pozostało pianino, przy którym kompozytor stworzył Deszczowe preludium. W innym pomieszczeniu zachowane są liczne autografy artysty. To właśnie krótki opis pobytu pary w Valldemossie stworzony przez Sand sprawił, że miasteczko to zyskało tak dużą popularność.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.07.2016 zgodnie z decyzją Rządu Balearów będzie pobierany podatek na rzecz turystyki zrównoważonej. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowanie bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.
Plaże :
darmowy wstęp, wypożyczenie leżaka lub parasola – ok 8 EUR/dzień
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to stawka 25-30 EUR/dzień)
Długość lotu :
ok. 3 godziny
Przykładowe ceny :
1 l mleka – ok. 0,8 EUR, 1,5 l wody – ok. 0,6 EUR, chleb – ok. 1 EUR, 12 jajek – ok. 1,6 EUR, butelka piwa 0,5 l – ok. 0,8 EUR, dwuosobowy obiad w restauracji średniej klasy – ok. 36 EUR
Waluta :
euro (EUR)