Spokojniejsza „siostra” Majorki. Kameralna wysepka z terenami objętymi ochroną UNESCO. Zakątek z dzikimi plażami, wspaniałymi parkami przyrody oraz 500 megalitycznymi zabytkami. Minorka to słoneczna, rajska wyspa w odległym zakątku Europy.

Minorka jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów o powierzchni 702 km2 i długości 45 km. To zarazem najspokojniejsza wysepka Morza Śródziemnego, z jednym z największych na świecie naturalnych portów. Przez długi czas Minorka pozostawała w cieniu Ibizy oraz Majorki, ale powoli zyskuje coraz większą popularność. To, co przyciąga turystów, to przede wszystkim naturalne krajobrazy, piękne plaże oraz historyczne zabytki. Położenie wyspy w strefie klimatu śródziemnomorskiego gwarantuje gorące lato (słońce świeci tu niemal 12 godz. dziennie). Długa historia okupacji przez różnych najeźdźców, w tym 100 lat rządów brytyjskich, sprawiły, że miejsce to ma swój specyficzny charakter i jest szczególnie chętnie odwiedzane przez Brytyjczyków. W 1993 roku większość terenów wyspy została ogłoszona rezerwatem biosfery UNESCO. Nie znajdziecie tu zatem zatłoczonych kurortów, hoteli-wieżowców i zniszczonych przez cywilizację obszarów. Zamiast tego zobaczycie malownicze parki przyrody, kameralne plaże w południowej części wyspy i imponujące klify na północy. Obecny wygląd Minorki jest przede wszystkim wynikiem dyktatorskich rządów gen. Franco na początku XX wieku. Sprzeciwiał się on inwestowaniu w rozwój turystyki i powstawaniu wielkich kompleksów hotelowych. Dzięki temu miejsce to do dziś zachowało swój kameralny i niepowtarzalny charakter. Wybrzeże Minorki jest prawdziwym, wakacyjnym rajem. Znajdziecie tutaj ponad 70 urokliwych, kameralnych i idealnych na wypoczynek plaż. W północnej części wyspy znajdują się żółto-pomarańczowe plaże, a w południowej – tereny z białym piaskiem, przypominające plaże karaibskie. Najchętniej odwiedzane miejsce to Son Bou – najdłuższa plaża Minorki (ok. 2,5 km), odznaczona Błękitną Flagą za czystość wody i bezpieczeństwo. Równie popularna Cala Galdana usytuowana jest u stóp klifów i wyróżnia się delikatnym, białym piaskiem. Na południowo-wschodnim krańcu wyspy znajduje się Punta Prima – szeroka, piaszczysta plaża, wokół której skupiają się liczne wille i sklepy. Niezwykle piękne są także ukryte w zatoczkach dziewicze plaże obmywane krystalicznie czystymi wodami morskimi – Turqueta, Binidali, Son Saura czy Trebaluger.

Zwiedzanie

Mahón

Stolica Minorki położona na końcu wąskiej zatoki, wysoko nad przystanią. Właśnie tutaj znajduje się jeden z największych naturalnych portów na Morzu Śródziemnym. Tutaj także produkowany jest minorkański gin w XVIII-wiecznej destylarni Xoriguer. Życie miasta toczy się głównie wokół kawiarni i restauracji na placu Plaza de Espana.

Binibeka

Urokliwa wioska rybacka słynąca z pięknych krajobrazów oraz kameralnej atmosfery. Wizytówką tego miejsca są bielone domki w stylu mauretańskim (zwykle z patio i fontanną). Na miejscu znajdziecie także piękną, piaszczystą plażę, która idealnie nadaje się na wakacyjny relaks.

Ciutadella

Dawna stolica Minorki i niezwykle urokliwe miejsce z labiryntem krętych uliczek wypełnionych rezydencjami, barokowymi pałacami oraz średniowiecznymi kościołami. Ciutadella uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miasteczek na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Rejs na Majorkę

Ci, którzy lubią urozmaicone wakacje, powinni koniecznie połączyć tydzień urlopu na spokojnej, kameralnej Minorce z tygodniowym pobytem na tętniącej życiem, pełnej atrakcji Majorce. Na największą wyspę Balearów możecie wybrać się promem – podróż trwa około 3 godzin. To doskonały sposób na to, aby spędzić niezapomniany wakacyjny czas i poznać różne oblicza archipelagu Balearów.

Atrakcje

Klub Cova d'en Xoroi

To wyjątkowe miejsce spotkań i wspólnej zabawy. Słynna Cova d'en Xoroi powstała we wnętrzu… jaskini. Okna dyskoteki znajdują się w połowie stromego, 50-metrowego klifu. Macie tutaj niepowtarzalną szansę zrelaksować się przy muzyce chilloutowej, podziwiając jednocześnie niesamowite widoki na zachodzące słońce (najlepiej ze słynną pomadą, czyli ginem z lemoniadą w ręku).

Aqua Center w Cala en Blanes

Na ponad 12 500 m2 na turystów czeka niezapomniana przygoda i moc wrażeń. Aqua Center w Cala en Blanes dostarczy znakomitej zabawy i radości całej rodzinie. Park wodny dysponuje najnowocześniejszymi atrakcjami – ogromnymi, krętymi zjeżdżalniami, w tym pontonowymi, wodnymi tunelami, „leniwymi rzekami” oraz podestami startowymi. Ślizgi, wirowania, spadki do basenu – dostarczą niezapomnianych wrażeń. Dla gości hoteli Splashworld Sur Menorca oraz Splashworld Marina Parc przygotowano bezpłatny wstęp, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Na osoby szukające odpoczynku czeka natomiast strefa relaksu z wieloma barami oraz jacuzzi.

Występy tańczących koni

Ta nietypowa atrakcja czeka na Was w stadninie Son Martorellet. Emocjonujące pokazy galopujących koni odbywają się we wrześniu. Występy połączone są z rytmiczną muzyką, tańcem oraz akrobacjami.

Szlak Camí de Cavalls

Doskonałe miejsce dla wielbicieli pieszych wędrówek. Camí de Cavalls powstał jeszcze w czasach starożytnych (w 1330 roku) w celu ochrony wybrzeża. Szlak ciągnie się na 186 km i prowadzi dookoła wyspy. To dokonała szansa na poznanie naturalnego bogactwa Minorki.

Kuchnia

Chłodny gin i pomada

Historia tego cierpkiego trunku o smaku jałowca rozpoczęła się w Holandii. Później trafił na brytyjskie stoły. Na Minorkę dotarł w XVIII wieku, kiedy panujący wówczas Brytyjczycy nauczyli wyspiarzy, jak przygotowywać gin. Nie jest on jednak taki sam jak brytyjski – przygotowuje się go bowiem z winogron, a nie zbóż. Na wyspie znajduje się XVIII-wieczna destylarnia Xoriguer, w której wciąż produkowany jest spirytus. Minorskim przysmakiem jest również pomada, czyli połączenie lokalnego ginu z lemoniadą. Świetnie smakuje i doskonale sprawdza się jako orzeźwiający napój na upalne dni. A na miłośników słodszych i gęstszych płynów czekają tutejsze kawowe likiery.

Majonez

Według legendy powstanie majonezu wiąże się ze stolicą Minorki, Mahón, i rozegraną tam bitwą. Kiedy w XVIII wieku francuski książę Richelieu zwyciężył nad wojskami brytyjskimi, przygotowano przyjęcie, na którym największą popularnością cieszył się sos przygotowany z żółtek i oliwy. Jego smak tak bardzo przypadł wszystkim do gustu, że został rozpowszechniony i nazwany „majonezem” (od nazwy zdobytego portu Mahón).

Ciekawostki

Coś na pamiątkę

Minorka już od najdawniejszych lat słynie z produkcji skórzanych butów. Na początku XX wieku niemal 1/7 populacji wyspy pracowała w przemyśle obuwniczym. W niewielkich, rodzinnych manufakturach do dzisiaj powstają buty – wyróżniają się doskonałą jakością, są niezwykle wytrzymałe i wygodne. Nic dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością na całym świecie. Turyści zwiedzający Minorkę bardzo chętnie wybierają charakterystyczne, kolorowe sandały wykonane z miękkiej skóry, z podeszwą z gumy (niegdyś wykorzystywano starą oponę). To wspaniała pamiątka i doskonały zakup na kolejne wakacje.

Tajemnicze pomniki Minorki

Wyspa słynie z 500 tajemniczych, megalitycznych budowli, pochodzących mniej więcej z 200 r. p.n.e. Trzy główne typy tych zabytków to naveta (kamienne budowle przypominające odwrócone łodzie, dawne grobowce ), taulas (budowle w kształcie litery T) oraz talayot (stożkowe kopce służące jako wieże obserwacyjne). Najwyższym szczytem Minorki jest El Toro, sięgające 358 m n.p.m. Warto wjechać na samą górę, by móc podziwiać fantastyczny widok na całą wyspę.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.07.2016 zgodnie z decyzją Rządu Balearów będzie pobierany podatek na rzecz turystyki zrównoważonej. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowanie bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj .
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3 godziny
Przykładowe ceny :
1 l mleka – ok. 0,8 EUR, 1,5 l wody – ok. 0,6 EUR, chleb – ok. 1 EUR, 12 jajek – ok. 1,6 EUR, butelka piwa 0,5 l – ok. 0,8 EUR, dwuosobowy obiad w restauracji średniej klasy – ok. 36 EUR
Waluta :
euro (EUR)