Loading...Loading...

Tu najmłodsze miasta powstały ponad 2000 lat przed naszą erą. Tu oliwne gaje sąsiadują z piaszczystymi plażami. Turcja Egejska to jeden z najbardziej gościnnych zakątków Turcji.

World map

Region Morza Egejskiego położony jest na zachodzie Turcji. Od północy graniczy z prowincją Marmara, a od wschodu z Anatolią. Region dzieli się na trzy części. Centralną, bogatą w historię, położoną w okolicach Izmiru, północną o łagodnym klimacie oraz śródziemnomorską usianą pięknymi hotelami i piaszczystymi plażami. Te najpiękniejsze, ale też i dzikie usytuowane są na półwyspie Biga. Okolice Çeşme i Alaçatı przyciągają rokrocznie tysiące miłośników windsurfingu. Ale całe wybrzeże słynie z doskonałych warunków turystycznych. W większych miejscowościach, oprócz doskonale przygotowanych plaż wraz z wypożyczalniami sprzętu do nurkowania, wybudowano liczne pola golfowe, korty tenisowe, stajnie oraz boiska do gry w krykieta. Turcja Egejska słynie z cudownych krajobrazów. Na zielonych równinach Eoli rosną gaje oliwne, z których pochodzi połowa tureckiej produkcji oliwy z oliwek. W centralnej części Turcji Egejskiej królują winnice i pola winnej latorośli przeznaczonej na rodzynki, a wśród nich słynny gatunek smyrneński. Ale to również kraina fig. Ich produkcja koncentruje się na równinie Gediz i w regionie Aydın. Tu też rośnie bawełna. Ale dla turystów mekką wybrzeża egejskiego jest Bodrum, zwane „tureckim Saint Tropez”. Tysiące turystów bawi się tu noc i dzień w setkach barów, kafejek, klubów i dyskotek. Niedaleko leży Gumbet ochrzczony „tureckim Las Vegas”. W Turgutreis można podziwiać cumujące jachty możnych tego świata. Yalikavak to mała rybacka wioska znana z największego bazaru na półwyspie Bodrum. A w Ortakent wszyscy będą zachwyceni malowniczymi domkami z wieżyczkami oraz mandarynkowymi sadami. Warto udać się do mniej obleganego regionu Troja-Edremit. Tu oczywiście mieszczą się pozostałości po legendarnej Troi, której oblężenie opisał Homer w Iliadzie. Miłośnicy wina powinni popłynąć na trzecią co do wielkości wyspę Morza Egejskiego Bozcaadę, oddaloną o ok. 12 mil morskich od lądu. Tam w prawie każdym domu wytwarza się lokalne wino. Jeszcze do niedawna organizowany tam był Festiwal Wina, jednak współczesne prawo tureckie zabrania sprzedaży alkoholu od 22 do 6 rano oraz organizowania imprez promujących alkohol.

Przewodnik

Zwiedzanie

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Przepisy wjazdowe

 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godzina
 • Język

  turecki, angielski, niemiecki, rosyjski
 • Komunikacja

  taksówka w obrębie miejscowości – 6-10 EUR
 • Długość lotu

  2,5 – 3 godziny
 • Przykładowe ceny

  lunch od 12 EUR, obiad składający się z 2 dań od 18 EUR, piwo 2, 5 EUR, woda mineralna 1, 5 l – 1 EUR, kawa, herbata – 0, 6 EUR
 • Waluta

  lira turecka, 1 EUR = 2,4 liry
Ubezpieczenia turystyczne Turcja Egejska - dowiedz się więcej »