Co warto przywieźć z Kuby?

shutterstock_299586851

To moja ostatnia relacja z Kuby. Przynajmniej tego lata, gdyż jak pisałem wcześniej, planuję wrócić tu zimą – tym razem zapewne do Cayo Santa Maria. Kolejne odcinki mojego bloga będą o Meksyku. Tym razem będą to moje wspomnienia i relacje moich przyjaciół. Mam nadzieję, że równie pożyteczne, co te z Kuby.

Teraz kilka słów o tym, co warto przywieźć z tej cudownej karaibskiej wyspy. Wiadomo, że narodowym skarbem Kuby jest rum i cygara. Jeśli nie lubimy alkoholu i tytoniu, możemy je wykorzystać jako ekskluzywny prezent dla znajomych czy przyjaciół. Będą zachwyceni. Cygara trzeba kupić w normalnym, państwowym sklepie. Cena jest urzędowa, więc nie ma co szukać taniej w innych miejscach J Cygara są drogie. Rum jest bardzo tani.  Można go degustować na miejscu, u gościnnych Kubańczyków. Butelkę, którą weźmiemy do samolotu, lepiej kupić w państwowym sklepie. Na wszelki wypadek warto zachować paragon. Co jeszcze kupić? Elegantom polecam tradycyjną koszulę kubańską, czyli guayaberę. Na upały jest doskonała, doskonale sprawdzi się także w Europie. Idealna do lnianych spodni i mokasynów – brakuje jeszcze tylko ulubionego drinka Ernesta Hemingwaya, czyli Cuba Libre, by atmosfera Kuby powróciła do nas pełnią mocy! Miłośnikom lokalnego rzemiosła polecam wypad po pamiątki do Trynidadu. Jest tam wyjątkowy zakład ceramiczny El Afarero. Ceny bardzo niskie. Do niedawna całym przedsięwzięciem kierował sam założyciel. Jak dowiedziałem się ze smutkiem, stary mistrz niedawno zmarł i obecnie zakład przejął jego najlepszy uczeń – Azariel. Różnorodne wyroby artystyczne można kupić również w Hawanie. Na bazarach i w sklepikach jest oczywiście dużo kiczu, ale można znaleźć prawdziwe perełki, na dodatek w bardzo atrakcyjnych cenach.

I jeszcze jedna rzecz, którą trzeba przywieźć z Kuby. Muzykę! W tym raju miłośników cha-chy, rumby i salsy jest w czym wybierać. W sklepach dostępne są tysiące płyt z kubańską muzyką. Można je też kupić od ulicznych grajków. Są o wiele tańsze, a ich jakość jest porównywalna. Adios Cuba!!!

Varadero, 09.08.2016, 08.12 czasu lokalnego

 

 

720x200_kuba